Păreri The Last House on the Left

(1972)

Ultima casă pe stânga

Stephen2D pe 29 Octombrie 2016 19:26
O poveste nestingherită și șocantă despre realismul violenței
Primul film horror american important al anilor 1970 este opera independentă și cu buget redus "The Last House on the Left", ce tratează moartea perioadei hippie, iar prin realismul său brutal și actualizat pornește o nouă eră în care nu se mai regăsește horror-ul gotic costumat (des întâlnit în anii ‘60). Este de admirat că Wes Craven a avut intenția de a arăta audienței multe dintre efectele reale ale violenței într-un stil aproape documentaristic, lucru ce i-a adus filmului și o parte bună de critică și o reputație de film ieftin.

Povestea este o reinterpretare actualizată a filmului lui Bergman din 1960, "Izvorul feciorei", însă față de primul se concentrează mai mult pe înfățișarea tinerei Mari Collingwood (Sandra Cassel), o adolescentă ce urmează să meargă la un concert rock intitulat prefigurativ "Bloodlust". Împreună cu… citeşte

cosmin_kedii pe 14 Martie 2013 22:28
acest film este o adevarata bijuterie si cred ca este cel mai bun film de Wes Craven