Păreri The Italian Job

(2003)

Jaf în stil italian

isabela_isa pe 31 Decembrie 2011 09:42
nu conteaza
Unul din filmele mele preferate.....trebuie vazut .
Andrei.Ciprian pe 07 Februarie 2012 15:00
Must see!
Am o slabiciune pentru Charlize Theron iar toate filmele ei ma atrag.Asa am ajuns sa urmaresc acest film despre care auzisem de mult timp ca este bun.Filmul s-a dovedit a fi intradevar foarte bun.Este un film care are de toate si nu trebuie ratat!
cezarika21 pe 07 Martie 2015 08:57
The Italian Blow Job
Cât timp copiezi un film de succes precum "The Italian Job" (1969) nu se poate să nu ai succes. Aşa s-au gândit şi producătorii remake-ului american din 2003, care au preluat o mare parte din acţiunea filmului original, au strâns cât mai multe vedete cu priză la public şi au băgat acţiune "la greu" pentru a capta atenţia privitorilor.

Din păcate, partea originală a scenariului trage filmul în jos, atenţia publicului fiind deturnată de o încercare de răzbunare neverosimilă şi de o bandă de criminali ucraineni, în timp ce poliţia se află pur şi simplu "la furat", adică este "admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvârșire". După ce în prima parte vedem un jaf la Veneţia excelent gândit, partea a doua conţine o acţiune neglijentă şi plină de greşeli (cu multe clişee şi replici ridicole), cu totul neverosimilă.
citeşte

mu_zz_i pe 06 Aprilie 2006 17:24
Destul de bun. Misto urmarirea cu mini-one. Misto si Charlize Theron. Are o actiune buna filmul desi unele faze sunt trase de par dar asa este intr-un film de actiune. Totusi nu stiu de ce i s-a pus titlul asta.
pssst pe 08 Octombrie 2003 10:36
este un film de exceptie: nu e original, povestea mai merge complicata si pot s amai dau cu bita. poate principalul repros este legat de MW: desi ii da lectii lui edward burns (din confidence) totusi aici pare plictisit si lipsit de suflu artistic. poate bani prea putini sau eposul i s-a parut slabut. da' macar CT trebuia sa-l anime (sic!).

in rest, distributia/muzica/regia/imaginea spelendide. da, scena cu mini este aberanta, dar vrea sa demonstreze rapid ca tipei ii place sa se joace cu focul...

EN ne-a obisnuit deja cu roluri de tradator (vezi the score) si intr-adevar aici nu arata tot ce poate, dar mie imi pare rau ca rolul lui DS e atit de scurt: e din generatia de aur a actorilor... asa ca filmul are puncte de atractie, care o includ pe CT, care joaca impecabil ca intotdeauna.

un peste alta, 5* dar pentru un film cu gangsteri, care are… citeşte

FuckOffn1 pe 24 ianuarie 2011 04:40
subscriu!
Ioan pe 22 Septembrie 2003 12:28
Da! Filmul este bun.Asa mai zic si eu sa mai apara cite un film,ca m-am saturat de nashpeturi "scumpe" si cu reclama peste tot.
FreakDoll pe 31 August 2010 14:38
I trust everyone. It's the devil inside them that I don't trust.
Nu știu dacă doar mi s-a părut sau Mark Wahlberg chiar a jucat prost de tot. A mai avut și ghinionul ca Charlize să fie încântătoare și să joace la fel de bine ca de obicei. A atras atenția, într-un mod negativ, și mai mult asupra lui. Jason Statham, însă, a fost la înălțime, deși nu era el în centrul atenției. Ar fi fost mai interesant dacă el ar fi format o pereche cu Charlize pe parcurs. Mai multă sare, mai mult piper. Ehhh! Acțiunea și detaliile sunt bune, coloana sonoră mi-a plăcut foarte mult.
vsicamatat pe 01 Februarie 2010 14:24
idle
bestiallllllllllllllllll............. mai rar filme asa :):):8->8->8-./////////////////
Cruella. pe 12 februarie 2012 00:20
si mie mi-a placut mult :X:X mai ales ca e cu jason statham :X:X*:
aayana pe 29 Martie 2011 13:31
Un jaf dublu
Dacă filmul s-ar fi numit așa, ar fi rupt un pic din mister. Per total, are cam tot ce-i trebuie pentru a nu ți se părea o pierdere de timp: acțiune, umor-pe ici pe colo, personaje simpatice, actori aleși pe sprânceană. Cuplul Charlize-Mark nu prezintă prea multă credibilitate, Edward Norton are un rol negativ care i s-a potrivit ca o mănușă. În final, dacă poliția din Veneția avea scafandri, filmul de față era o ipoteză interesantă pe fundul unei halbe cu bere.
Smrs pe 04 Iulie 2022 22:42
Mediocru
Filmul e bun, dar nu excelează cu nimic.. E fix tipul filmului bun de dat pe protv..o acțiune ca oricare alta, uneori previzibilă și cu mulți actori mari. Scuza lor este că pe atunci erau destui la început de celebritate.. Un film pe care merită să-l vezi dacă chiar nu găsesști ceva mai bun..
Horatiucrisan pe 10 Noiembrie 2020 22:36
Un film pentru scuipatorii de semințe și sugatorii de bere la PET. Deși distribuția este excepțională filmul este deci puerilitate și un ridicol dus la absurd prin scenariul neverosimil și nerealist.
user-63b02ad8a0ee8 pe 07 Ianuarie 2023 21:14
Nu ai la ce te uita la tv și te uiți la un film pe care l-ai mai văzut de câteva ori ....! Ăsta e film bun când îl vezi prima dată......Apoi aflii că e un remake după un film italian de anii "60 ...și...înțelegi de ce e mai bun decât majoritatea filmelor de azi...
Din păcate...filmul ,de câteva ori pe parcursul lui, te scapă din ~cârligul~ in care ar trebui să te țină......Asta și din cauză că muzica filmului NU e qiar ceea ce ar trebui să fie......
Un film pentru adolescenți și pentru cei care, deși au îmbătrânit la trup, creierașul le-a rămas tot de adolescenți ☝️Aceleași ingrediente ca in multe alte filme : băiatul ,fata, banii, răzbunare, acțiune .....
Personajul principal masculin e jucat de Marky Mark.....El e cel care se remarcă din gașcă.... Celelalte personaje secundare sunt cumva valențe ale personalității… citeşte

blackmore pe 11 Septembrie 2019 22:09
O tentativa jalnica de remake a filmului din 1969..........
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 11:49
Un film ce merita vazut un !!! Jason Statham , Mark Wahlberg actori exceptionali !!!
Tyson_Kyd pe 09 Iulie 2013 20:03
Un film genial cu o distributie foarte buna si actiune destul de complexa .
SCARLAT CRISTINA pe 19 Septembrie 2003 11:10
Misto
cris_strike pe 19 Martie 2014 22:26
very nice :D
Mi-am invitat niste prieteni buni la mine sa ne uitam la filmul asta si a fost super chiar m-am indragostit de o fata in timpul ce ma uitam la el >:D
GabiStelistu pe 02 Decembrie 2011 14:16
Un film foarte bun, recomand tuturor, mai ales ca e cu jason statham, mark whalberg, actori exceptionali
radu3455 pe 02 Octombrie 2011 14:36
mi-a placut enorm acest film cu actori foarte buni un film foarte reusit
Dominic pe 04 Mai 2004 15:09
Mie mi-a placut fimlui.Au jucat actorii mei preferatzi...printre actorii prefereatzi...Mark Wahlberg shi Charlize Theron.
Planurile de spargere erau grozave....totul era calculat.Mashinile nu mai zic...au fost necesare parca...se potrivesc de minune!!

ionut_puiu444 pe 03 Martie 2024 19:52
Plin de hateri obosiți, scuipători de semințe și sugători de bere la PET. Am văzut filmul și cred că îl revăd în seara asta la TV. Dar ce să știe românul în afară de hatereală ieftină de aprozar ?
wkn5170 pe 31 Decembrie 2013 18:53
Filmul este despre o echipa de hoti, care plănuiesc un jaf în Veneția, Italia . Planul este impecabil și perfect pentru execuție. Ei scapă și nu vor trebui să lucreze pentru tot restul vieții lor. Dar există o problemă care nu a luat în considerare : cuiva din rândurile lor proprii nu-i place să împartă prada si ar vrea să păstreze totul pentru el, chiar dacă asta înseamnă că va trebui să omoare pe restul echipajului. Un an mai târziu , în Los Angeles membrii echipei supraviețuitore a creat un plan inteligent și viclean pentru a fura înapoi aurul și să se răzbune pe trădător.
Povestea în sine nu este, desigur, foarte originală, deoarece acesta este un remake al originalului din 1969, dar ea are o multime de lucruri de oferit să te facă să te uiți la film cu toată plăcerea. Acesta este un film de jaf / acțiune tipic, dar cu siguranță este… citeşte

GALD pe 10 Iunie 2013 07:54
Un film de duminica la un popcorn, ce-ti confera placerea unui film de actiune la un standard ridicat.
puffulette pe 17 Martie 2013 16:19
Un film destul de bun, cum a zis si @sanda, are si actiune si thriller si este interesant
DragonMaster pe 03 Martie 2013 11:00
Film comercial
Nu spun ca a fost slab filmul dar la ce actorii are ma asteptam sa fie mai bun vazand ca are si pe imdb nota 6,9 o nota putin mai mare decat filmul The Score care mie mi-a placut mai mult din 2 motive:actorii au jucat mai bine,scenariul a fost mult mai interesant si imprevizibil.The Italian Job este un film de actiune, dar previzibil care este recomandat pentru iubitorii de filme gen Ocean,iar nota oferita de mine este 7.
elmedico pe 26 Noiembrie 2012 21:52
O actiune medie, in ciuda faptului ca sunt actori ffffoarte buni!
MNarcis pe 30 Iunie 2012 22:05
Un film bun, cu un scenariu nu f complex sau dificil insa bine pus la punct. Are actiune din belsug, rimt bun (nu plictiseste o clipa) plus numai actori de prima mana. Un film care merita vazut (dupa parerea mea).
Matrix pe 05 Ianuarie 2004 21:45
Super, super, super .... tras de par. Fortat la maxim. Si se trage mult de timp. Pacat de distributie.
christi pe 01 Octombrie 2003 13:11
"The Italian Job" / "Jaf in stil italian" (***)
-------------------

Confidence si The Italian Job au multe in comun. Ambele sint o propaganda permanenta adusa tehnologiilor de ultima ora, ajunse in miinile unor hoti. In ambele, hotii sint prezentati ca "baieti buni" si, bineinteles, trebuie sa scape cu bine. Ambele filme au fost lansate in Romania in aceeasi saptamina. Ambele sint excelent filmate si regizate, insa sufera la capitolul originalitate. Ambele au distributii de exceptie, si ambele sint placute la privit, dar dau permanent senzatia ca le lipseste ceva.

The Italian Job urmareste povestea tipic americana a unui jaf pus la cale in cele mai mici detalii. Fara a divulga nimic din actiunea propriu-zisa, se mai poate mentiona faptul ca nu lipseste absolut nimic din toate celelalte productii de acest gen. Crima, tradare, urmariri spectaculoase,… citeşte

Dan Gerose pe 23 Septembrie 2003 16:20
Film de vacanta, fara pretentii. Fara tensiune, cu cascadorii slabute, insa bine filmat. Pacat de Ed Norton.
Dragos.87 pe 13 Iunie 2022 03:06
Absolut fabulos acest film,are un ritm alert,o atmosfera care te tine mereu conectat și o distribuție solida care își face treaba exemplar..Are toate ingredientele unui film de acțiune spectaculos in care goana după aur poate fi privita din toate perspectivele..Il recomand cu insistenta..!
forever_young_ pe 25 Ianuarie 2021 19:38
FOARTE BUN !
un film foarte bun de actiune cu o distributie pe masura !!!!
gabyel1995 pe 09 Iunie 2019 23:00
Foarte bun filmul . Mi-a placut , ff bun . Foarte rar ma uit la tv . Dar acest film m-a captivat .
carmen_angelus_romila pe 10 Februarie 2019 08:26
Actualizat dupa ceva vreme, filmul de succes "Jaf in stil italian", varianta moderna, beneficiind de o distributie remarcabila, cu actori carora andrenalina nu le lipseste, se ridica la acelasi nivel, ba pe alocuri, depaseste chiar varianta initiala...!
danut_iulian pe 24 Noiembrie 2017 10:49
Un film foarte bun cu actiune constanta si o poveste interesanta.
balta67verde pe 17 Martie 2017 12:13
Film bun cu actori buni. Charlize Theron e o femeie superba (dar si actrita excelenta).
andystarx pe 08 Ianuarie 2016 00:46
Film de actiune foarte bun,presarat cu cateva momente amuzante,si mult mister ! Mie mi-a placut ,si il includ in categoria filmelor favorite,la capitolul must see ! Daca vrei super actiune,urmareste THe Italian Job,cu actori ,unul si unul !
Ciurila_Emanuel pe 06 Iulie 2015 12:11
Obligatoriu de vazut !!
Filmul merita nota 10 din plin, are actiune si suspans cat cuprinde, si in cele din urma, cei buni castiga, iar cel rau, pierde, ca intotdeauna ! :))))
diz3lgirl pe 28 Decembrie 2014 18:52
superb
f bun filmul, mi-a placut la nebunie. recomand cu drag!
nick-azh pe 23 Aprilie 2014 16:32
Jaf in stil italian
Filmul mi-a placut in primul tand pentru distributia care cuprinde actori care imi plac mult ca:Jason Statham, Charlize Theron, Seth Green, Donald Sutherland, Edward Norton si Mark Wahleberg.actiuna si povestea pot spune ca au fost foarte bune, deci nu pot spune ca am pierdut timpul pret de 111 minute.Merita vazut.NOTA 9/10.
Theodoric pe 18 Ianuarie 2014 13:03
M-am facut asteptari mari si nu degeaba.Un subiect plin si actiune buna.Prestatii foarte bune,si un film foarte bun :)
kakapiciu pe 23 Octombrie 2013 19:35
Imi place ca filmul are initiativa, iar distributia ajuta foarte mult.
andy_svichi pe 22 Octombrie 2013 15:46
Este un film destul de bun sincer merita vazut si actori sun foarte cunoscuti Astept cu nerabdare The Brazilian Job
Infinity pe 07 Octombrie 2013 13:25
The Italian Job (2003)
Tema nu este una noua, dar a fost tratata mai cu simt de raspundere, fata de alte filme cu aceeasi tema. Mi-a placut. Actorii si-au facut treaba, actiunea a fost buna, putin cliseist in unele momente dar trecem peste. 8.
Razvan600 pe 10 Iunie 2013 09:13
Un film foarte bun cu multe scene pline de dinamism, schimb de focuri, urmariri si cascadorii specifice acestui gen de film. Actorii au o prestatie la nivelul asteptarilor.
MrHolmes pe 14 Februarie 2013 21:42
job...
La fel ca si bank job, foarte bine realizat si gandit filmul. Nu e plictisitor si actorii sunt buni.
cosmin_kedii pe 07 Februarie 2013 12:54
Theron și Wahlberg au chimie buna , precum și toate celelalte personaje lucra bine împreună Mare film. Amuzant, inteligent, frumos, plin de acțiune și. Interimar a fost o poveste bună
Pavel.F pe 15 Septembrie 2012 22:14
este un film foarte bun merita vazut de la mine are nota zece.
anonymous.6229028630c4f pe 10 Septembrie 2012 11:41
deadlord pe 03 Septembrie 2012 20:01
Un film ce reuseste sa te tina in suspans pana la capat,