Păreri The Illusionist

(2006)

Iluzionistul

Scarlett14 pe 28 Iulie 2009 10:08
Filmul este genial datorita prestatiei lui Edward Norton dar si datorita subiectului. Si da, finalul este extraordinar.
FuckOffn1 pe 23 ianuarie 2011 02:18
subscriu!
-Wizz- pe 19 Mai 2010 15:18
ar indrazni sa spuna cnv k filmul asta e urat?:))este cel mai frumos film pe care l'am vazut.e pe locul 1 in topul preferintelor mele.o adevaraata capodopera.isi merita premiul din plin!!bv bv 10!!!!!
cosmin742000 pe 2 noiembrie 2012 09:55
Stai linistit ca sunt destui , cu vid in loc creier care ar indrazni si mai mult.
Mbi pe 30 August 2009 18:34
Pur si simplu formidabil.
Un film care si-a meritat Oscarul.
Genial!

mtraianc pe 26 Mai 2010 11:47
superb
un film superb , neapar trebuie vazut ,,, pastrat si revazut
1Simplu pe 16 Mai 2010 10:47
Capodopera!
Capodopera! .
ioanionutz pe 30 noiembrie 2023 18:57
INCA O CAPODOPERA,MULTUMIRI FAURITORILOR DE FILME GENIALE...
alexaa pe 08 Mai 2010 13:22
edward norton
edward norton face un rol foarte bun care i se potriveste
sorinreddog pe 19 Iunie 2010 22:48
Fascinant!
Este un film foarte bun,din care se desprinde un mesaj clar,nu exista magician sau vrajitor,totul este doar o iluzie,un truc,facut de oameni absolut geniali si talentati...Ultimele secvente de la final le-am vazut de 2-3 ori,atunci intelegeti tot!
MMlgirl pe 23 August 2009 16:28
Superb. Prestatia lui Norton, cat si a Jessicai Biel sunt foarte bune. Tot respectul ;)))
alex_il_fenomeno pe 19 septembrie 2010 13:45
exact ! prestatia actorilor principali , imbinati cu actiunea perfecta face o adevarata capodopera cinematografica !
Octaz pe 13 Iunie 2010 00:57
Magnific filmul ca de altfel toate filmele cu iluzii si iluzionisti . Finalul este extraordinar , destul de greu de anticipat , sau poate deloc, dar cu siguranta filmul a fost extraordinar
Cristiana_83 pe 21 Septembrie 2009 00:23
S-a mai spus aici si eu am aceeasi parere ca Edward Norton e genial.Am mari pretentii de la acest actor si sincer cred ca este urmatorul Al pacino.Cel mai bun actor al tinerei generatii de departe.Filmul este super , super poveste.Singurul lucru care m-a dezamagit putin este Jessica Biel.Ori este Edward Norton un actor mult prea bun ori ea nu este o actrita buna.
Eikasia.Nous pe 21 octombrie 2009 00:32
Sa stii ca mai mult sau mai putin constient si eu am fost nemultumita de prestatia Jessicai. De ex cand urca prima data pe scena sau cand ii vorbeste in caleasca, mi s-a parut rece, pe cand el, si in momentul in care a urcat ea pe scena, si cand a intrat Jessica in caleasca, avea o privire extraordinara, mai ales in caleasca, atat de blajina, ca unui om cu adevarat indragostit, insa ea avea o fata...ahh, nu mai vreau sa comentez ca numai ma enervez, pacat de Edward Norton ca nu a avut o partenera mai buna.
harrycineastul pe 5 iulie 2010 15:30
da ai dreptate
tsm pe 29 Iunie 2010 20:27
Povestea asta mi se pare geniala!prima oara cand l-am vazut ma impresionat extrem de mult si cred ca merita vazut.
CRYSSA pe 03 August 2009 20:37
un super film
un film exceptional, O actiune interesanta si actori care joaca f. bne. Nu mai zic de final
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 21:13
Mi`a placut destul de mult.Inca o data, Norton mi`a aratat de ce se numara printre actorii mei preferati.Nu m`am asteptat la acel final :| Super film.
ala007 pe 27 martie 2011 22:48
incredibil! ba inteligento te-ai gandit ca poate citeste cineva care nu a vazut filmul si vrea sa vada pareri? nu stiu pe cine intereseaza daca credeai tu sau nu ca murise fata...
FreakDoll pe 27 martie 2011 22:59
Scuze, scuze.Nu mi'am dat seama la momentul respectiv.Imediat modific!!!
Vegetarian pe 08 Decembrie 2011 02:09
Un film recomandat de Gabi scuteristu . . . . . .
Alex007 pe 24 Iunie 2010 18:49
i like soo much this movie......merita vazut.........
cezarika21 pe 15 Mai 2016 16:48
Un mister romantic à la Edgar Allan Poe
Iluzionismul a fost întotdeauna un subiect fascinant, cu mare apetență la public, pentru că punerea sa în practică necesită un anumit grad de măiestrie artistică și o capacitate de a manipula atenția și trăirile spectatorilor. Din acest motiv, reușita într-o astfel de profesie nu este la îndemâna oricui.

Linia între adevăr și iluzie este atât de subțire în ”The Illusionist” încât există câteva momente în care ai tendința să consideri iluzia ca fiind adevăr, iar adevărul ca iluzie. Scenariul inteligent ne poartă în Viena sfârșitului de secol XIX în care iluzionistul Eisenheim încearcă să-și scoată iubita (ducesa de Teschen) de sub influența prințului moștenitor al Austro-Ungariei și să înceapă o nouă viață alături de ea. Situații excepționale necesită măsuri excepționale, iar Eisenheim începe să țeasă un lanț… citeşte

cosmin742000 pe 02 Noiembrie 2012 09:59
Un film excelent care spre deosebire de geamanul lui din acelasi an The Prestige regizat de mai talentatul ( dar din pacate talent irosit) Christopher Nolan are si un inteles ( pe care nu tebuie sa te strofoci din toti neuronii ca sa il depistezi ) si un scenariu foarte bun.
ankadiana pe 30 Mai 2010 16:01
genial film!!!superb, absolut superb
un film absolut minunat!!!un scenariu de exceptie!!foarte original. mi-a placut la nebunie!!!l-am vazut de 3 ori si tot l-as mai vedea.cel putin finalul e exceptional,nu ma asteptam.super film!!!o adevarata capodopera.merita nota maxima cu felicitari
into_the_labyrinth pe 17 Iulie 2016 23:48
În fapt, am revăzut acest film (cu aceeaşi plăcere ca şi prima dată), fiindcă are toate ingredientele pentru a capta atenţia şi a te transpune într-o stare aparte. În egală măsură film de dragoste şi peliculă de mister, cu o tensiune foarte bine gradată, The Illusionist ridică şi problema "de unde începe iluzia, ce este truc şi ce e realitate". Mi-a plăcut că o face cu stil, pe un fundal de epocă, este un film extrem de rafinat. Are un final surprinzător şi beneficiază de interpretări foarte bune ale actorilor. Sunt un admirator al lui Edward Norton (mai ales pentru rolul din Primal Fear, unul colosal), dar cel mai mult mi-a plăcut în acest film interpretarea lui Rufus Sewell, care a fost o mare revelaţie pentru mine. (O să-l urmăresc şi în alte filme pentru a-mi consolida o părere, dar aici mi s-a părut extraordinar). Un film necomercial şi cu o… citeşte
cezarika21 pe 18 iulie 2016 15:38
Un lanț al iluziilor bulversant a cărui adevărată dimensiune se poate întrezări doar la final. Bune interpretările lui Edward Norton și Rufus Sewell, dar mie mi-a plăcut mai mult Paul Giamatti.
into_the_labyrinth pe 18 iulie 2016 19:11
Aşa este, deşi e discutabil dacă era cel mai bun final. PS. Ştiam de părerea ta despre Giamatti din cronica pe care ai scris-o. Eu am fost surprins de Sewell fiindcă îmi părea tot timpul un personaj dintr-o dramă antică. (Pentru amuzamentul tău, mărturisesc că am crezut iniţial că e Jude Law cu ceva machiaj:)))) )
Theodor2011 pe 14 August 2013 19:00
Un film cu si despre iluzionism, placut ochiului, cu numere de magie ce depasesc orice imaginatie. Cand urmaresti acest film, destul de bun, este ca si cum practic te-ai uita la un spectacol cu numere de magie extraordinare. Un film special, diferit (in bine) fata de celelalte, si spun asta prin felul cum aceasta productie imbina perfect spectacolul/showul artistic si cinematografia (Filmul).
Un film cu o poveste destul de interesanta, plus o distributie pe masura: Jessica Biel, Edward Norton (American History) si Paul Giamatii (Cinderella Man)
De urmarit, de catre toti cinefilii, in special de cei pasionati de iluzionism si specatcole cu numere de magie de/la cel mai inalt nivel

kingdogg69 pe 18 August 2010 18:24
Filmul asta e o iluzie!
A fost bun, dar nu depaseste The prestige! Asta parca exagereaza cu treaba aia cu invocarea fantomelor... Plus ca in The prestige sunt explicate mult mai multe trucuri. Iar sfarsitul este mult mai surprinzator.
Medicate pe 18 Iulie 2009 18:25
da iluzionist
.....super shmecher , edward norton rullz again in a magnific way !

Fratii mei nu mai comparati The prestige cu The illusionist ..... povestea difera total /:) dar lumea necunoscatoare vorbeste mult , prost si fara rost ! traiasca prostia omeneasca ! de pe urma asta mai putem si noi crea commenturi fara sa adaugam spoilers ! :* va iubesc

White1 pe 23 noiembrie 2010 18:55
Prietene,ambele sunt filme care trateaza un subiect similar(in moduri diferite) deci comparatia e fireasca.
Medicate pe 23 noiembrie 2010 19:01
Imi cer scuze pentru "i"-ul in plus de la elaborati , am o tastatura aiurea rau !
Alex.M pe 23 Februarie 2008 00:38
Mie mi-a placut mai mult "The Prestige"...
asd pe 23 Februarie 2008 10:56
da...."The Prestige" e net peste Iluzionistul
LFa pe 04 Octombrie 2022 21:49
Un film de calitate, pt mine 9/10. Actorii si scenariul remarcabile. Văzut si revăzut!
madalinaXD pe 29 Martie 2014 21:29
Bestial
Nu am ce zice. M-a lasat fara cuvinte. Merita vazut !!!
TheJesus pe 02 Septembrie 2012 03:11
Desi am evitat de multe ori sa il vizionez,este un film cum rar ti-e dat sa vezi,nici o clipa nu m-am plictisit,iar finalul merita nota 11.
Andrei.Ciprian pe 02 Aprilie 2013 23:11
Reusit!
Un film care se aseamana dintr-un anumit punct de vedere cu The Prestige(mai bun The Prestige),dar un film foarte bun,plin de mister care impresioneaza.Atmosfera acelor anii este bine realizata,este interesant,captivant,tensionat si cu un final reusit.De vazut!
karenin08 pe 02 Iunie 2012 14:50
Alaturi de The Usual Suspect cel mai bun twist din istoria cinematografiei.
milito pe 04 Aprilie 2012 02:46
am vazut si the illusionist si the prestige si amandoua sunt niste filme exceptionale, dar the prestige are ceva in plus. oricum merita vizionate cu incredere amandoua
kubala7 pe 17 August 2011 12:53
Foarte bun filmul, scenariul superb, actorii la fel, finalul te lasa cu gura cascata sincer...merita vazut filmul !
tiberiu1 pe 31 Iulie 2011 03:17
Un film care te uimeste, la propriu !!! Finalul este unul cat se poate de bun , eu cel putin am ramas uimit !
panicabogdan pe 17 Iulie 2011 16:00
La sfarsitul filmul poti spune WoW chiar este un film cu adevarat nota 10
Crist11 pe 06 Iulie 2011 00:41
Minunat filmul...insa am vazut si altele mai bune...
justroxa pe 24 Februarie 2011 16:31
ultimele minute de film sunt geniale.....si norton face un rol exceptional poate cel mai bun din cariera lui
radu0594 pe 23 Decembrie 2010 23:15
Filmul este absolut superb il recomand oricui un scenariu de nota 10 la fel si actorii.
Turi pe 05 Decembrie 2010 14:36
Imi era dor de un film bun! J. Biel nu a fost o alegere prea buna, insa per ansamblu a mers.Este un film ce te atrage, nu agaseaza iar finalul merita toti banii.
andu7zu pe 03 Decembrie 2010 20:19
pot sa spun in mai multe cuvinte sau pot sa spun intr-un cuvat......
GENIAL

Codrutz pe 20 August 2010 16:17
Neasteptat de bun. Deja l-am vazut de trei ori pana acum si totusi as mai vrea sa-l revad.
dyenootza17 pe 19 August 2010 17:34
superb filmul
deci mi s-a parut un film superb,original shi chiar genial....finalul mi-a placut fff mooolt,spre deosebire de alte filme,deoarece a fost surprinzator....merita vizionat un asemenea film de exceptie...vi-l recomand tuturor:D:D:D:D
Vladut1994 pe 28 Iulie 2010 18:55
Poate cel mai bun film
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata ...O poveste uluitoare ...Mi-a placut la nebunie filmul asta
Raul pe 06 Ianuarie 2007 22:33
Splendid, sincer nu gasesc nici un cusur acestui film. Desi n-am auzit nimic despre el inainte sa-l vad, i-am dat o sansa si nu regret. Norton face rolul cel mai bun din cate am vazut, ochii lui spun totul pe parcursul filmului despre ceea ce ar trebui sa fie in sufletul lui. Genial. Chiar daca inspre sfarsit veti fi tentati sa rastalmaciti faptele ca sa va dati seama ce se intampla de fapt, finalul este surprinzator prin prisma imprejurarilor prin care se ajunge la el. Il recomand cu caldura!
the_betrayer pe 21 August 2010 15:08
modest
Un film impresionant de prost. Personaje liniare, nimic spectaculos. Regret ca mi-am pierdut timpul cu asa ceva.
Actiunea insipida nimic nu m-a surprins din desfasurarea evenimentelor; in plus personajul principal are un aer fortat mesianic oarecum superior oricui din jurul lui. Prost, prost, prost....

Giulianodirt666 pe 18 Aprilie 2024 16:57
Blackmore-Cosmin,te-ar deranja să ne sugi pula? Retrage-te în haznaua de unde ai ieșit!
forever_young_ pe 27 Decembrie 2021 23:34
jos palaria !
un film ......magic in sensul adevarat ....de vazut si revazut
user-5d2c82d20bc0c pe 27 Septembrie 2021 23:24
Merita vazut.
Superb.
Suspans de la inceput pana la sfarsitul filmului.
Iar finalul este de 10+

Caktus pe 30 Aprilie 2020 12:50
Un film extraordinar. Nu m-am plictisit nici macar un minut. Iar finalul e de nota 10.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 9/10
Coloana sonora: 9/10
Final: 10/10

9/10

blackmore pe 26 Septembrie 2019 17:16
Un film mai bun decat The Prestige cu aceeasi tema , deci nimic original , nici nu e de mirare avand in vedere lipsa acuta de idei cu care se confrunta americanii in ultimii 30 de ani.
bainca pe 27 februarie 2020 15:51
Tu si Domnul Cosmin ar trebui sa va spanzurati ca nimnic nu este bun pentru voi , Rusinii vin cu idei noi an de an dupa parerea voastra , bine ca nu au americanii idei dar tot ei sunt in top Na ca sa muriti de frustarare amandoi cu rusii vostri si ideile lor de kkka
Caktus pe 30 aprilie 2020 12:50
bainca, in caz ca nu ti-ai dat seama, blackmore si cosmin sunt aceeasi persoana.
AmphitriteMermaid pe 11 Ianuarie 2018 00:47
Foarte frumos filmul. Actorul principal interpreteaza impecabil, scenariul este incitant pana la capat. M-a impresionat mult, recomand.
Sorin87 pe 07 Iunie 2017 22:13
The Illusionist este genul de film care te pune pe ganduri si te fascineaza cu efectele speciale.