Păreri The Green Mile

(1999)

Culoarul morții

ciprian34 pe 03 Iunie 2012 15:00
Un film foarte bine realizat,care nu te plictiseste,doar momentele acelea penibile din film cu acele obscenitati ma face sa nu-l consider o capodopera
White1 pe 3 iunie 2012 15:21
Daca si filmul asta are scene obscene tu chiar esti dus cu capul.
iiii pe 13 septembrie 2012 11:01
cipriane , sa mor de nu, esti praf!
africanus pe 09 Februarie 2012 10:18
Grandios.
Un film exceptional, Stephen King este maret cu cartea aceasta.
radu3455 pe 06 Ianuarie 2012 12:20
caodopera
Wow,daca mai e ceva de spus despre acest film,cuvintele sunt de prisos pur si simplu acest film este genial
mtraianc pe 03 Mai 2011 22:32
nota 9
obligatoriu de vazut si revazut peste citiva ani ,, adica azi 2011,,:)
radu0594 pe 23 Aprilie 2011 15:27
Un film bun dar putin cam exagerat.Cred ca schimbul de replici si mai bine zis sensul lor este punctul forte al acestui film.
Paul8Lamps pe 13 Decembrie 2011 21:24
Super
Acest film este incredibil de bun, are tot ce are nevoie un film : faze comice, drama, actiune.... nici nu stiu cum sa il mai laud.. genial.
un fan pe 09 Octombrie 2008 11:13
pur si simplu un film genial:x...nota 10 fara niciun fel de indoiala...este la fel de bun k Inchisoarea Ingerilor (poate putin mai slab) dar in rest un film extraordinar...
Enik pe 20 iunie 2009 00:21
sunt de aceiasi parere cu tine ...
Alexx pe 04 Octombrie 2004 02:38
Cateodata ajungi sa urasti astfel de filme.
sebyelton pe 28 Iulie 2009 14:36
Destul de bun filmul, actorii joaca impecabil in frunte cu Tom Hanks. Cu toate acestea, parerea mea este ca ar fi fost mult mai bun daca renuntau la partea SF, daca regizorul gasea alceva mai veridic!
Kanedel pe 3 februarie 2013 19:14
Total de acord cu tine.
Georgescu Cristian pe 19 Aprilie 2008 21:19
Trebuie sa fiti de-a dreptul naivi sa credeti ca un hamster poate trai 100 de ani, cat despre restul filmului este o porcarie si jumatate. Cel mai prost film dupa un roman de Stephen King. Negrul acela nominalizat la Oscar a jucat de duzina. Mai prost chiar decat actualul The Mist.
alexvl pe 27 iulie 2009 21:36
esti un idiot ! fac apariu ca esti cel mai mare fan al filmelor lui sacha baron coehn
gaby_enachi pe 28 aprilie 2018 10:20
*acestui (mă scuzați!)
sabinalin pe 23 Martie 2018 19:35
"Cu totii suntem datori cu o moarte, nu exista exceptii, insa, Dumnezeule, culoarul pe care il strabatem catre lumea de dincolo e uneori atat de lung...". Foarte lung ca durata e si acest minunat film, peste trei ore cu tot cu intregul generic de final, insa el nu plictiseste nici macar o clipita, curge atat de frumos, e atat de impresionant incat nu-ti poti lua ochii nici un moment de la ecran. La cativa ani dupa "Inchisoarea ingerilor", una dintre capodoperele cinematografice ale secolului XX cu deschidere catre publicul larg, regizorul Frank Darabont recidiveaza cu o alta adaptare de mare clasa dupa un roman de Stephen King, unul dintre cei mai mari scriitori "comerciali" ai americanilor. Si de asta data unul dintre atuurile majore ale filmului e distributia, se detaseaza evident Tom Hanks si acest formidabil Michael Clarke Duncan, uriasul care a plecat dintre noi atat de devreme, la… citeşte
pluss_unu pe 21 Martie 2015 02:45
nimic de spus
un film care trebuie sa il lasi sa iti intre in inima ca sa isi indeplineasca rolul. Un film care incearca sa iti spuna ca daca Dumnezeu ar putea simti durerea(sau poate chiar o simte, inca nu stiu asta din propria experienta) ar fi de-a dreptul paralizat din cauza acestei umanitati. Un film care iti spune ca unii mai speciali fug de aici pentru ca e imposibil de trait pentru ei.
SDAO pe 06 Martie 2015 20:37
deci incredibil, nota 10
Nu pot sa cred ce am vazut in acest film, o poveste despre viata si moarte iesita din comun, o drama incredibila. Chiar daca sunt baiat si nu ma las impresionat de filme dar asta mi-a dat o lacrima... Un film cu o mie de cuvinte! Nota 10+
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 15:57
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Frank Darabont at BEST ! impreuna cu Shawshank Redemption este un MUST SEE si un film FENOMEN ! o drama superba la care sigurat vei plange la sfarsit
B...andreea pe 19 Decembrie 2014 00:13
Incredibil, fara cuvinte...m-a facut sa reflectez la ceea ce inseamna dreptatea, valorile morale si multe altele..
andreea.AA pe 30 August 2014 17:38
superb film! am ramas fara cuvinte dupa ce l-am vizionat !
M-a impresionat foarte mult iar la final, la executie, plangeam impreuna cu ofiterii din film...
Actorii au jucat excelent, povestea a fost originala, a transmis emotii... il recomand !

Mariannaa pe 12 August 2014 00:12
MINUNAT
Un film mai mult decat impresionant. Cine nu a vazut ''The Green Mile'' a ratat unul dintre cele mai importante lucruri pe care trebuia sa le faca. Ma bucur din tot sufletul pentru ca s-a realizat acest film uimitor. Multi il compara cu The Shawshank Redemption, dar eu il vad mai presus pe acesta.
Adrian.T pe 27 Iulie 2014 14:54
Capodoperă. Nu ştiu cum de nu l-am văzut până acum. A trecut pe lista celor mai bune filme văzute până acum.
Andrei843 pe 14 Aprilie 2014 13:31
Acest film care reprezinta intr-adevar o capodopera a cinematografiei americane, ne arata ca traim intr-o lume cruda, care nu iarta. Dupa parerea mea, este una dintre cele mai impresionante drame.
johnybz pe 09 Aprilie 2014 17:57
Capodopera fara indoiala!
Damne ce film !! Unde am fost pana acum si unde a fost filmul asta?? Interpretari magistrale si scenariu demn de nota 10, replici memorabile, emotii pe tot parcursul, un film rar, de colectie, o ecranizare cu un substrat atat de puternic, Nici nu-ti poti gasi cuvintele sa descrii.... E o bucurie ca suntem contemporani cu asemenea filme. RIP Michael Clarke Duncan. Ai avut si ai facut un rol de nota 20! Imbinarea aia de blandete si forta s-a finalizat intr-o sageata catre suflet. Tom Hanks a facut de asemenea ce a stiut el mai bine, la fel si ceilalti din rolurile secundare. Oricum cuvintele sunt prea putine sa descrie incarcatura emotionala pe care o transmite acest film. Merita fiecare minut si secunda din cele 3 ore, nici nu stii cand trece timpul. Absolut superb...iar mesajul e de actualitate si probabil ca este si va fi pentru tot trecutul si viitorul. Asa se intampla mereu, oameni… citeşte
Madalina.andra92 pe 09 Martie 2014 21:49
pur si simplu superb!!!!!!!!!!!!!! fara cuvinte!!!!!!!!!!!
dima_eugen pe 26 Februarie 2014 18:59
ce mai incolo...icoace
simplu....O CAPODOPERA...pacat ca l am descoperit dupa atatia ani
kakapo pe 16 Februarie 2014 18:30
un film care TREBUIE vazut
...un film mult mai plin de dramatism in comparatie cu The Shawshank Redemption (1994) regizat de acelasi Frank Darabont...un film in care lupta dintre bine si rau este de aceasta data reprezentata pe de o parte de criminalii ce urmeaza a se indrepta pe "culoarul verde" catre scaunul electric ("Old Sparky"), iar pe de alta parte de uriasul cu suflet de inger condamnat sa ispaseasca pedeapsa altui criminal...mie uriasul imi aduce aminte de "purtatorul de suflete" din episodul Faith al serialului Supernatural, dar si de "vindecatorul" care avea puterea de a schimba o viata cu alta din serialul Carnivale...
marina.otilia pe 15 Februarie 2014 22:08
He killed them with their love. That's how it is everyday, all over the world..
Sincer am ramas profund impresionata de acest film . Cred ca e o capodopera in adevaratul sens al cuvantului. Cand te gandesti ca filmul are 3 ore , ti se pare imposibil sa ajungi pana la final si totusi cand te trezesti ca s-a terminat , nu-ti vine sa crezi cat de repede s-a scurs timpul . Povestea este de-a dreptul captivanta . Tom Hanks te lasa cu gura cascata . Nu ai nici un motiv sa ratezi filmul acesta .
florinel1964 pe 22 februarie 2014 18:56
Si eu cred ca e o capodopera. L-am vazut de 3 ori, iar in seara asta il vad pentru a 4-a oara.
marina.otilia pe 25 februarie 2014 08:35
Vizionare placuta!
iulian94 pe 12 Februarie 2014 13:26
Acest film este senzational si foarte emotionant cu o poveste rar intalnita pe ecrane. Filmul trebuie vazut neaparat , este o capodopera a cinematografiei.
carmen.georgiana pe 03 Februarie 2014 19:05
Cred ca acest film face parte din putinele filme care m-au impresionat.......nu poate fi descris foarte mult prin cuvinte.nu'ti dai seama cat de frumos este si cat de mult te atinge in interior doar dupa ce il vizionezi.!O DIFERITA POVESTE DE ALTELE.O ADEVARATA CAPODOPERA!
andreas_konig pe 27 Ianuarie 2014 18:25
exceptional film
comentariile sunt de prisos.....am asistat la trei ore magnifice...un film cu mult peste 10 CAPODOPERA ......recomand din suflet sa-l vizionati! nu veti regreta! 10 cu felicitari regizorului!
Infinity pe 14 Ianuarie 2014 03:53
The Green Mile (1999)
10 stele sunt putine pentru acest film, iar cuvintele sunt putine pentru a-l descrie. O drama superba, extrem de emotionanta care te "misca" pe interior. Povestea si scenariul nu te plictisesc sub nicio forma, iar actorii... Mai credibili de atat nu se poate. Imposibil sa nu-ti smulga o lacrima acest film. Ramai fara cuvinte dupa ce il vizionezi. De vazut, revazut si bagat la colectie. 10.
Bogdan.Alexie pe 23 Noiembrie 2013 18:42
Impresionant
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vizionat vreodata.Prin personajul John Coffey este daramat mitul de bruta fara suflet.Acest personaj prezinta calitati morale pe care un om cu infatisarea sa ar fi greu de crezut ca le are, acesta este si unul din punctele forte ale filmului,pentru ca majoritatea oamenilor judeca o carte dupa coperta si un om dupa infatisare.La fel este si cu John Coffey,insa o data ce ajung sa il cunoasca gardienii si in special Paul Edgecomb(Tom Hanks),realizeaza faptul ca este condamnat pe nedrept.Finalul este de-a dreptul tulburator,iar monologul batranului cu privire la efemeritatea vietii este la fel de emotionant.Acest film merita fiecare secunda de vizionare.
xenya97 pe 23 Noiembrie 2013 12:45
Un film care m-a intristat si m-a facut sa vad viata cum e ea de fapt dura la fel si unii oameni ! Merita vazut .
anonymous.6229028630c4f pe 15 Octombrie 2013 22:58
george_daniel pe 03 Octombrie 2013 16:22
GEnial!
Este pentru prima data cand notez si las un comentariu unui film....
Mi-am facut cont doar pentru a nota acest film cu 10 Stele.....

BogdanSoc pe 02 Septembrie 2013 10:31
Film vazut la ora 1 cand eram obosit,nu ma asteptam sa stau treaz 3 ore dupa care sa mai am chef de un film.Foarte frumos filmul nu trebuie ratat ! :D
body3DevinA pe 19 August 2013 15:32
Capodoperă
In regia lui Frank Darabont, cel care a realizat si legendarul film The Shawshank Redemption, la fel Green Mile este o capodopera a cinematografiei. Tom Hanks si marele Michael Clarke Duncan de 196 de cm(RIP) care ne impresioneaza prin jocul lor. 4 nominalizări Oscar, o nominalizare Globul de Aur, la fel cum am zis pentru The Shawshank Redemption, nici un premiu pentru acest film? Green Mile merita sa fie cel mai bun film al anului 1999. Green Mile si The Shawshank Redemption sunt doua capodopere care meritau Oscar in acea vreme. Vizionare placuta!
petancapompilia pe 19 August 2013 02:07
Un film ce nu trebuie ratat pentru ca te pune pe ganduri in legatura cu raportul bine-rau. Cam molesit si voit educativ la final, scenariul straluceste prin puritatea personajului urias care pare sa fie un inger coborat printre oameni ca sa faca bine desi el va ajunge pe scaunul electric. De aici paradoxul de care ne lovim: daca tot are puteri tamaduitoare de ce nu se poate salva pe sine? Raspunsul e in mitul christic cum ca cei buni sunt sacrificati primii pentru a invinge raul. Este interesant scenariul , contrastul dintre culoarul mortii, o zona a condamnatilor la moarte , si o parte dintre acestia care se umanizeaza la fel ca personajele dostoievskiene prin eliberarea de raul care i-a dus acolo. Cei care nu se umanizeaza isi ispasesc diavolescul prin morti mai infricosatoare decat scaunul electric. Povestea cu nemurirea capatata de un gardian mi se pare o gogoasa care ar explica… citeşte
mihaifn pe 16 August 2013 03:25
Un film ca acesta nu exista si nu cred ca va mai exista de acum , cel mai bun film facut dupa anii 90.
monu pe 30 Iulie 2013 23:14
Da Tom Hanks este cel mai bun actor al tuturor timpurilor.Si da pot spune ca-l atmir.
Niutza pe 20 Iulie 2013 16:39
Emoționant
Am privit destule thrillere ca să mă mai impresioneze orice film , însă acesta , este o adevărată capodoperă , aș fi vrut să nu se mai termine și recunosc că am plâns asemeni unui copil.
ADBadea pe 05 Iulie 2013 16:12
Un film bun, cu o poveste interesanta.
The Greeb Mile are o poveste interesanta si actorii sunt buni. Singurul lucru la filmul asta a fost acele faze supranaturale. Ce **** mea sa ii iasa muste din gura? Am mai vazut oameni cu probleme, oameni foarte ciudati si neobisnuiti, da' sa-mi bag **** daca i-a iesit la vreunul muste pe gura. Putea sa lesine malaul ala din cauza asta, sa se dea cu capul de pereti pana facea gaura sa poata sa evedaze, tot era mai realist decat mustele alea. Insist atat de mult pe asta deoarece cand ma uit la un film cu asemenea momente imi aduc aminte de cand boram de la prea multa bere. Aceasi senzatie imi da fiecare faza care implica fenomene asemanatoare, mai ales facute in felul asta.

cassius pe 17 Iunie 2013 19:09
Obligatoriu de vazut , nu trebuie sa-l rateze nimeni !
glody pe 09 Iunie 2013 00:04
culoarul mortii
am vazut multe filme de-a lungul vietii, dar fara doar si poate Culoarul Mortii e LOCUL 1.
ca sa intelegi filmul trebuie sa-l urmaresti cap-coada sa aflii povestea cat mai bine. cel mai mult mi-a placut de michael dunkan. o capodopera ce sa mai..l-am vazut de 2 ori pana acum si cred ca o sa-l mai vad de inca 2 pentru ca e foarte bun. recomand..obligatoriu de vazut. totusi imi pare rau ca l-am pierdut pe michael dunkan, un actor foarte bun ! Dumnezeu sa-l ierte !

ClaussRO pe 01 Iunie 2013 00:56
G.E.N.I.A.L. nimic mai mult..totul e de nota 20!!
"Toti avem un culoar"..

yusaw pe 10 Mai 2013 17:26
SPEECHLESS
nu are rost sa trec la analizat actorii si firul narativ..construite toate perfect. actori, replici, decor..totul. merita 10. fara nici un altfel de comentariu. ceea ce am incercat cu vizionarea acestui film..sentimentul nu pot sa il denumesc sau sa il compar cu altceva. nu sunt expert in domeniul cinematografiei si nici vreo mare cinefila.. am abia 19 ani si mai am multe de vazut. am vazut cat mi.a permis varsta.. insa acest film.. trecand peste faptul ca e singurul la care am plans in hohote, la care am consumat o cutie de servetele.. nu pot sa afirm ca m.a sensibilizat, ci m.a cutremurat. la propriu si la figurat. cand m.am dus sa imi spal fata.. ma uitam altfel la mine in oglinda. mi.era greata de ce sunt, ca sunt om, ca am pacate, cat rau am facut pana acum.. mi.era rau. mi.era rau de mine insumi. m.a facut..nu doar sa "cad" pe ganduri despre esenta vietii.. dar si sa ma schimb. la… citeşte
isy22 pe 22 Martie 2013 23:43
minunat
Un film minunat ! Intradevar nu iti dai seama cum au trecut cele trei ore ! Superb,merita vazut !
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 19:23
Aş revedea filmul, fără reţinere, şi a doua oară...
Kanedel pe 03 Februarie 2013 13:35
Ideea...,tema abordata in film...,prestatia actorilor:...> nota 10,......ii scad nota datorita fantasticului care este exagerat in unele momente.Se puteau reda minunile pe care le face detinutul si intr-un alt mod,...mai subtil,....mai finut.Din partea mea,avea 10 fara nici o indoiala,daca se tinea cont de aceste lucruri
.... parerea mea!

ArjenRobben pe 24 Ianuarie 2013 00:21
Cu siguranta este unul dintre cele mai bune filme ecranizate.Este o poveste din care fiecare dintre noi are ce invata.
Gable pe 10 Ianuarie 2013 20:57
Un film fabulos,cu o intriga puternica ,o distributie de prima mana si un scenariu bazat pe romanul cu acelasi nume a lui Stephen King.
andyy pe 31 Decembrie 2012 00:42
TULBURATOR! Unul din acele filme care te lasa fara cuvinte.
RomanKacew pe 17 Decembrie 2012 15:56
Un film obligatoriu de vazut, un film care te provoaca sa privesti viata cu alti ochi... Ar fi impresionant sa traiesti intr-o societate care sa aiba respect chiar si pentru condamnatii la moarte, indiferent daca ei merita respect sau nu... Un film ce ne arata valorile care trebuie de apreciat. Il recomand.
Go 1 2 3 4 5