Păreri The Dark Knight Rises

(2012)

Cavalerul negru: Legenda renaște

GreenWeed pe 02 Septembrie 2012 14:40
merita vizionat ..un film destul de bun , sunt curios urmatorul cum o sa fie
bornfree pe 02 Septembrie 2012 21:14
noroc cu personajul lui Marion Cotillard, ca intoarce situatia ca adormeam
fain pe 30 August 2012 21:37
hmmmm nu
nu stiu de ce, dar parca n-a facut bine ce-a facut cine-a facut cand a facut aici ceva.
tom hardy ar fi putut salva, dar din pacate, avea o prostie pe fata tot filmul, care-l impiedica sa fie actor, din ce ma priveste.
o sa ziceti ca cu atat mai mult ..... era o provocare ....... ei bine, nu

GAlexa pe 30 Iulie 2011 18:13
Aloo?? draga Cinemagia.. schimbati porcaria aia de distributie cu The Riddler, Robin sau Penguin.. principalul antagonist in film este Bane jucat de Tom Hardy.
Bagati un Up-date fratilor!

rifa pe 3 august 2011 05:00
am editat eu dar nu a dat nici un admin accept.
psihologu pe 09 August 2012 09:37
The Dark Knight Rises: Gotham sub ocupatie
Pe masura ce se scurg minutele de vizionare ale celui mai asteptat film pe 2012 realizezi ca Dark Knight Rises nu va reusi, desi e finalul trilogiei, sa se ridice la nivelul predecesorului sau. Dark Knight-ul din 2008 ramane varful seriei si cel mai bun film cu supereroi de pana acum.
Am revazut primele doua filme Batman-Nolan cu cateva saptamani inainte de cea mai asteptata premiera a anului. Batman Begins sta in picioare si acum ca o introducere in forta. Personajul mascat se rupe complet de traditia benzilor desenate gratie viziunii insuflate de Nolan. Al doilea film – Dark Knight-ul – e fascinatie pura de la unul din cele mai reusite personaje negative din istoria cinematografiei (The Joker) si pana la trimiterile la realitate si implicatiile ei (chestiunea limitelor supravegherii populatiei chiar si cand e vorba de protectia ei).
Pe cale de consecinta… citeşte

alex2812 pe 12 august 2012 19:24
Ai vorbit mult si cam aiurea pe alocuri (cel putin in viziunea mea). Ma intreb, ce ai fi vrut de la Bane? Tu sau ceilalti care zic ca e neconvingator, ca nu e la nivelul Jokerului. Raspunsul meu e ca n-ar fi avut cum sa fie, fiindca din "constructia" caracterului Bane in benzile desenate (Nolan nu-l face foarte diferit de acestea) reiese ca e un personaj inteligent (probabil mai inteligent si decat Jokerul), puternic si nemilos. In ceea ce priveste luptele corp la corp sunt bine facute, poate nu sunt la nivelul unor filme cu asiatici sau al altor filme de actiune; cu siguranta Nolan nu a fost interesat de acest aspect, ci a vrut cu siguranta sa puna accentul pe trairile celor doua personaje implicate in lupta (in prima: neputinta lui Batman sau mai bine zis a lui Bruce Wayne vs forta si dorinta lui Bane de a "conduce" Gothamul spre pieire; iar in cea de-a doua rolurile se schimba). Desigur, iti respect parerea si ma bucur ca ai "judecat" obiectiv filmul, spre deosebire de anumite persoane care se cred mari cinefili.
adelutza_p pe 24 august 2012 23:54
@Ulmer: Ar fi bine sa te uiti si ce pareri au postat cei care au dat note de 1 si de 2...absolut jenante...ba au adormit la film, ba nu l-am vazut pe batman indeajuns de mult...Si nu cred ca eu trebuisa sa iti expun tie cunostiintele mele despre universul DC. Stiu indeajuns de multe incat sa imi pot da cu parerea. Se pare ca tu esti ala care are capacitatea de asimilare limitata. M-am saturat de toti astia care isi fac conturi special pentru a comenta la acest film...esti pe langa subiect si nu ii mai critica pe altii ca sunt fani Nolan. E regizorul meu preferat. Si? Ar trebui sa iti dau tie vreo explicatie sau ce? Toti v-ati gasit sa comentati despre acest film, cu toate ca nu cred ca ati inteles mare lucru din el...iar apoi v-ati gasit sa comentati de Nolan...numai niste frustrati care nu inteleg nimic din filmele lui, pot spune asemenea tampenii!
claudiu-daniel-lugoj pe 27 Iunie 2009 21:57
claudiu-daniel lugoj
e bine ca se continua seria batman si sper ca sa fie un film super.Pentru mine cel mai bun batman este:Batman-inceputuri.
ancutza200 pe 23 iulie 2012 10:55
sapt care vine derect la batman ma duc:* si app pe mne primele 2 mau impresionat :*
VrednicDeDispret pe 2 august 2012 08:52
tu ai vazu filmul vere din 2009 da ai dat 'nainte? ai tu puteri panaramanormale sau esti falsvazator ? sint multi pa pagina la liliacu care au puteri panaramanormale sh falsivazatori , mia zas un neica Ion ca sa zice clarvazatori , da io zic asa . .. sint niscaiva ... vreo 51 daca nam grasit eu la boabe cand am numarat . sh pa urma tot ei vin cu fitze , ca de , sint ...falsivazatori :)))))) 51 uhaha
Jigorugu pe 17 Noiembrie 2012 05:05
dezamagirea anului :(
Se pare ca producatorii au folosit resursele fimanciare doar pentru efecte speciale ( in mare parte ) in loc sa ofere o poveste captivanta , un scenariu bine gandit .
Pe langa prestatia modesta a actorilor , am remarcat o multitudine de greseli la capitolul story. Nu greseli , aberatii chiar . Poate ca filmul se vrea o fictiune , dar poate pentru copii de clasa a 4 a .
La inceputul filmului , echipa lui Bane incearca sa ii insceneze moartea doctorului Pavel , cum ?! o transfuzie sangvina de la cel in caz catre un dummy oarecare , ceea ce toata lumea stie sangele difera atat ca si grupa cat si ca RH , si prin transfuzie el nu se asimileaza .
O alta anomalie este aerokraftul lui Batman , care desi este propulsat de o elice ( mai degraba duce a elicopter ) , se deplaseaza mai repede ca o racheta termica !!!
O comedie se intampla spre finalul filmului , atunci cand… citeşte

Crist11 pe 22 Iunie 2011 16:07
Abia astept. Cel mai bun personaj care ar fi putut sa il interpreteze pe Batman Christian Bale, fara nici un fel de discutii.
veveak pe 21 Septembrie 2010 00:47
JOHNNY DEPP TREBUIA SA JOACE IN ACEST FILM. PUNCT.
Dubrasca pe 25 Iulie 2010 03:46
BATMAN din 1989 mi-a placut, BATMAN din 1995 la fel, o placere.Sper ca si Batman din 2011 sa fie ceva la fel de bun!!
VrednicDeDispret pe 2 august 2012 01:10
da tarliu am vazut vere filmu io , acu c'tva zile sh tu l-ai vazut in 2010 , o avea matale niscai s'mturi dalea panaramanormale
silviuabcd pe 10 Iunie 2012 22:39
Ce se vede din trailer mi se pare un film cam plictisitor . O fi el printre cele mai asteptate filme ale anului dar nu cred ca o sa fie ceva extraordinar.
silviuabcd pe 7 iulie 2012 00:53
mam razgandit cred ca o sa ma duc
LucianOn pe 02 Ianuarie 2012 19:23
Christian Bale NU E BATMAN CI BATMAN E Christian Bale !!!!
anonymous.649176fd5b320 pe 25 Noiembrie 2012 21:47
iulibc pe 30 Noiembrie 2012 23:23
Nu mi-au placut animatiile care aratau prea realizate din machete, dar sunt si destule reusite. Prea mult accent pe omul cu masca, lupta dintre cei doi este penibila pentru un personaj cu dotari sofisticate, parca nu mai existau jucariile frumoase ale lui batman.
Frumos a fost o parte din sfarsit, parte din romantism si melodie.
Interesanta a fost si partea de inceput, deturnarea unui avion in acel fel, oare este posibila?

k-rissa pe 29 Noiembrie 2012 12:11
OVERRATED! ....................................................
Qube86 pe 24 Noiembrie 2011 16:28
Unul dintre filmele pe care le astept cu nerabdare...Primele 2 parti din aceasta noua serie au fost foarte bune din punctul meu de vedere si sper ca si aceasta sa se ridice la nivelul lor...
mihnea_aspru95 pe 15 martie 2017 02:50
Uită-te Qube aici, cu ce oameni avem de-a face. Dau dislike-uri la unele comentarii foarte bune (pe toate aceste şapte pagini). Doamne! Ce-au cu această peliculă MAGNIFICĂ. Nişte lepre, cum să le mai spun.
NmpN pe 28 Decembrie 2010 01:26
La ce distributie are sigur filmul va avea succes;)
Rolland90 pe 13 Noiembrie 2009 01:36
??HAHA??
sincer cred ca era mai bine cu Johnny Deep..ca si Riddler Malefic..gen Heath Ledger la Joker..dar o sa il vedem pe Eddie Murphy de cate ori lam subestimat mam inselat..sa no fac si de data asta!..mai intai sa il vad si dupa aia o sa vorbesc!..Catwoman cred ca era mai bine Jessica Alba..
OwY pe 07 Aprilie 2009 19:43
Johnny Depp trebuia sa fie The Riddler...dar se pare ca Nolan l-a preferat pe Eddie Murphy...restul distributiei este ok...sper ca Gotham sa primeasca Oscarul pentru Cel mai bun film si inca vreo 4-5 Oscaruri...abia astept sa-l vad...
co_daniel pe 18 mai 2009 11:49
Inca nici nu se stie cine va intrerpreta rolurile villan-ilor. Si nici daca Robin va aparea in acesta. Plus ca Chris Nolan stie pe cine sa aleaga, pe fiecare care l-a ales a facut treaba buna in filmul respectiv. Un bun exemplu, e chiar Heath Ledger.
VrednicDeDispret pe 1 august 2012 20:49
care Edi , care Dep . daaaa sa ia toooate oscarele ma
madmancip pe 18 Noiembrie 2012 20:29
Facut in graba multe greseli pacat de celelalte parti
Chelbos pe 27 Noiembrie 2012 19:42
nota de pe site sau de pe imdb mi se pare cam exagerata. nota mare este data doar pentru numele filmului sau actorii care joaca. dupa mine, un 6-7 e de ajuns.
povestea filmului e ok, actiunea asa si asa, din pacate nici batman nu mai apare des asa cum a spus cineva mai sus. eu un film ok dar nu e cine stie ce capodopera cum spun unii. dupa mine batman begins ramane cel mai bun din serie.

Kable pe 07 August 2011 19:41
De ce arata la distributie ca Reachel Weisz va fi Catwoman ? Parca Anne Hathaway era Catwoman, iar voi chiar ati si aratat-o pe Anne in costumul acestui personaj.
razsax pe 30 Iulie 2012 08:15
Un Batman cu Bruce Waine
Un film plin de contraste as spune. Pe deoparte un fost supererou ce traieste izolat (ce dracu facea toata ziua?), scos din barlog cu mare greutate si cu multa munca de convingere si un miliardar scapatat, pe jumatate olog care parca se intoarce din morti si e surprins ca lumea s-a schimbat atat de mult incat el nu o intelege.
Puse una peste alta toate ingredientele productiei, 2D, mai ales, mi-au starnit admiratia si curiozitatea, chiar daca la un Batman finalul e previzibil. Personal sunt convins ca doar aventurile regizorului s-au terminat aici, personajul nostru, asa cum ii cade bine fiecarui supererou, va continua sa haituiasca nelegiuiti. Alegerea lui Anne Hathaway in rolul de Catwoman nu a fost cea mai fericita alegere. Dar ......degustibus!

VrednicDeDispret pe 1 august 2012 21:32
ba nu ierea cu ala cum il cheama aaaa... Bale de ce spuseshi cai cu Bruce Waine?
VrednicDeDispret pe 13 august 2012 18:49
@razsax ... "scrisul" ...o boala contagioasa pe CM sau mai bine spus ceva normal la toti cei ce duc lipsa de inspiratie, de cuvinte pentru a putea da un raspuns. Este prea simplu sa ma leg de "borba" . Eu am fost ironic , imi place nu de putine ori ca , cuvintele me sa contina un strop de magie . Tu incerci sa fi ironic ,DAR nu intelegi ironia.
fhuthai pe 31 Ianuarie 2010 00:46
pacat!! daca Johnny Depp ar fi fost Riddler era ceva superb... un Riddler negru?? era asa ceva in poveste ??:))
olimpya10 pe 22 August 2012 15:17
Superb
Ieri l-am vazut. Mi-a placut foarte mult. E adevarat ca nu e perfect.. Le-au scapat cateva replici pe alocuri (au fost prea banale - nu ca asta ar conta), cateva scene stangace, dar in rest a fost foarte fain. :) nota 9
minadi pe 29 Iulie 2012 19:02
L-am vazut azi la Imax si chiar daca Batman apare putin in film (putin si bine dupa parerea mea), mie mi-a placut mult , nu m-a plictisit chiar deloc. Iar sfarsitul filmului lasa de inteles ca ar putea avea o continuare ... :D:D
jony_10 pe 28 Iulie 2012 02:44
Acum am venit de la cinema ..fiind la mare l-am vazut la Constanta...filmul este foarte bun pacat ca nu a fost 3D...dureaza cam mult 2 ORE45 dar merita
GAlexa pe 28 iulie 2012 22:02
Si ce daca nu a fost 3D ? te-ai nascut cu filmele 3D ?
jony_10 pe 1 august 2012 21:20
Nu m-am nascut cu filmele 3D doar ca ....doar ca ma asteptam sa fie asa tinand cont ca e un film cu multe efecte mult asteptat...
jackalphonse pe 19 Noiembrie 2012 21:49
pentru fanii genului
dragilor mici batmani. daca unora nu le-a placut filmul si o spun pe forum nu trebuie sa sariti voi ca niste aprigi catelusi sa-i muscati de gat. da, filmul a fost cam plictisitor. ce este atat de greu de inteles? daca voi sunteti fascinati de batman, este musai sa fim si noi, ceilalti? ultimele parti mi-au placut, dar nu asta! idem pentru ceilalti comentatori care nu-i iubiti. vai vai....iata micii batmani ai batmanului. incercati sa comentati cate ceva de film, nu jigniti ceilalti comentatori. ce ziceti?
marius_killer pe 10 Iulie 2012 15:04
abia astept sa apara, interesanta distributia, la fel si trailerele de prezentare :)
avaloki pe 19 Iunie 2012 16:33
De ce scrie ca filmul apare pe 27 iulie in Romania? Pe IMDB scrie ca pe 20 o sa apara.
radu3455 pe 05 Septembrie 2011 00:25
de departe cel mai asteptat film al verii viitoare
legolas05 pe 23 Februarie 2011 17:38
ce sa spun,eu nu sunt fan Batman,dar fara indoiala este un film foarte frumos,mie mi-a placut mai mult decat cel din 2008 cu exceptia rolului jucat de "Jokerului"
sabinalin pe 09 Decembrie 2012 15:26
La nivelul asteptarilor
Nu sunt fanul neconditionat al lui Cristopher Nolan dar apreciez filmele sale, mi-au lasat o impresie buna atat Inception cat si aceasta reusita resuscitare a francizei Batman. Chiar daca Christian Bale nu mi s-a parut mai mult decat corect in rol, chiar daca Jokerul lui Heath Ledger nu mi se pare la nivelul celui interpretat acum multi ani de catre Jack Nicholson, chiar daca Anne Hathaway nu e la fel de convingatoare in rolul Catwoman cum a fost Michelle Pfeiffer, trilogia "Cavalerului Negru" merita vazuta in integralitatea ei, mai ales de catre fanii lui Batman. Si nu-s putini!
VIBERS pe 18 decembrie 2012 23:29
Ce a facut Jack Nicholson?????????????????????Ca actor nota 10 cu plus lui Jack Nicholson, dar interpretarea lui Heath Ledger din Dark Knight este una din cele mai bune interpretari din toate timpurile.Cred ca este in primele 3.Omul ala a murit pentru rolul ala.Cred ca interpretarea lui J.Nicholson nu se ridica nici macar ( si asta o spun fara sa exagerez nici macar un pic) la 20% la nivelul interpretarii lui Heath Ledger.Omu a fost fabulos in film.
sabinalin pe 19 decembrie 2012 09:09
VIBERS, e parerea ta si o respect. Eu am alta opinie...
karpaticus pe 22 Februarie 2010 19:45
Batman 3 - Gotham
Pina acum se stie oficial ca tot Christopher Nolan regizeaza fillmul.Cu Bale,Caine,Freeman si Oldman in rolurile din primele doua parti.In rest totul e birfa pentru a intarita fanii si a vedea ce se doreste.Pentru ca nu-s prosti producatorii.Se inspira si dupa ce spun fanii.
deynho pe 21 Iulie 2011 20:05
interesanta distributia, deabia astept sa apara filmu.
Ssega pe 04 Martie 2010 15:50
Foarte fain , primul film cu Batman in care apar 3 villains cred ca va fi frumos :)
claudiu7boss pe 14 Iulie 2011 18:50
Bale, Freeman, Caine, Shia, Hathaway Oldman, poate si Murphy, ce alceva sa mai ceri
MissLady pe 11 Iunie 2012 14:40
Abia aștept să apară filmul! I-ați văzut la MTV Movie Awards?! Eu una sunt și mai nerăbdătoare în momentul de față! Singura chestie care nu îmi place - până acum - este costumul lui Batman, care pare destul de lame. Restul, rămâne să vedem. :)
ing3ras pe 02 August 2012 16:28
Filmul The Dark Knight Rises a fost interesant din punct de vedere tehnic nu am ce sa ii reprosez dar cand am fost de l-am vazut mie mia produs un deja vu deoarece s-a mai facut o productie anterioara tot cu batman si schimbarii nu au fost multe doar personajele si detaliile tehnice care au avansat. A da , si in plus s-a lasat loc de continuare .....apare Robin. Oricum ,filmul si-a meritat banuti si il recomand pentru o vizionare seara cu prietenul/prietena:)))))
gyxu78 pe 27 Iulie 2012 20:38
mi-a placut replica data de Bane celor de la bursa .
foarte tare filmul, deci din partea mea obligatoriu de vazut

VrednicDeDispret pe 1 august 2012 21:14
ce zicea ma ? ca num amintesc , pe bune
VrednicDeDispret pe 5 august 2012 22:38
...acum imi aduc aminte , merci oricum.
piccolodaimao22 pe 21 Iulie 2012 06:06
Pe treaba
Daca vrei sa il intelegi trebuie sa te uiti la Batman Begins si sa citesti cateva benzi desenate pt ca (SPOILER) nu vei intelege de ce fiica lui Ra Al Ghul e in spatele tuturor.Vazut filmul genial
VrednicDeDispret pe 2 august 2012 01:45
ce traba are spoilaru da la masina sau da avion cu filmul vere sh cine e fisa lu ala ?
SergiKa pe 06 Martie 2010 19:25
Mai bine ati schimba si voi acolo cati`va actori
rolul lui the riddler va fi jucat de Benjamin Ciaramello

azmeura pe 29 Mai 2012 15:29
Premiera
Am si eu o nelamurire. De ce pe IMDB scrie ca premiera in Romania a flmului va fi pe 20 iulie, iar aici apare ca fiind pe 27? Care e data reala?
andrey.official pe 03 Iulie 2012 20:38
Gary Oldman,Christian Bale,Anne Hathaway,Liam Neeson,Michael Caine - mai rar un film cu asa distributie . Sunt sigur ca merita asteptarea pana pe 27 iulie
azalea pe 08 Iulie 2012 01:34
il astept
Astept cu mare mare drag acest film din doua motive: imi place Batman si imi place cum joaca Bale. l-am remarcat in equilibrium si nu m-a dezamagit deloc.
Gebian pe 30 iulie 2012 05:09
Mi-ai lasat impresia ca ai vazut filmul in momentul ce ai facut comentarii la review-ul meu . Ar fi placut sa pui si nota filmului la vedere.
azalea pe 8 august 2012 17:08
Satisfacut?:)
KraZy.KiD pe 26 Decembrie 2009 19:30
Ok.Deci:-?....In viata mea nu am crezut k voi ajunge sa ma uit la astfel de filme ..pur si simplu le consideram o mare pierdere de timp..pana cand din greseala am salvat in pc "The Dark Knight"...vroiam sa-l sterg initial,dar ceva m-a facut sa ma uit la el..poate eram plictisita:D....Bine inteles ca am stat o gramada pana am gasit o subtitrare buna, insa declar pe propria raspundere ca este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata.Azi am vazut si prima parte "Batman Begins",la o zii dupa ce am vazut a doua parte :))..am ramas complet uimita de aceasta serie.Nu stiu cat de stupid pare,dar am plans la ambele filme..nu stiu,sincer,care alta persoana normala ar plange la un film cu Batman...mai ales luandu-ne dupa titlu (The Dark Knight-Cavalerul Negru),insa a fost asa de bun incat am plans..pentru ca se terminase..si am cautat innebunita pe net sa vad daca se va mai face o… citeşte
scary54 pe 16 iulie 2011 09:09
Draga,nu trebuie sa scri o carte la comentariu...te intelegem ca iti placa filmul,este intradevar un film foarte bun...dar nu o sa citeasca nimeni 'cartea' pe care ai scriso...
adelutza_p pe 26 iulie 2012 09:58
probabil a fost o greseaza de tastare din graba, asa ca nu te mai agita. stiu foarte bine sa scriu CORECT gramatical in limba romana. se vede clar ca a fost o greseala, nu cred ca posturile mele sunt cu greseli de ortografie, cum sunt cele ale multor utilizatori de zici. asa ca "chill" si nu lasa agresivitatea asta in limbaj. ok? mai bine ai citi ce aberatii scris domnisoara la care faceam referinta, cum se contrazice singura...
raulk pe 31 Iulie 2012 14:34
Cat de cat
filmul dupa parerea mea este mai slab decat precedentul,e mai putina actiune si mai multa vorba dar e destul de fain ma tinut in scaun tot timpul......cea mai buna interpretare mi sa parut cea a lui Levitt si daca as dori o continure sa reia sfarsitul filmului
bocadaniel91 pe 26 Iulie 2012 09:42
film bun
cu parere de rau spun ca TDK Rises nu se ridica la nivelul asteptarilor. Nu se compara cu TDK.
JohnnyAddams pe 6 august 2012 12:01
Ciudat, mie mi s-a parut cu mult peste. Dar e doar parerea mea. TDK a fost tinut in picioare de performanta unica si inegalabil a lui Heath Ledger. Ca film, overall, TDKR e mai bun. Si Tom Hardy face un rol mare, un alt personaj (Bane) revolutionat in lumea Nolan.
bocadaniel91 pe 29 august 2012 13:51
poate ai dreptate dar TDK cu rasturnarile de situatie te-a sustinut in suspans
GeorgeFriends pe 21 Mai 2011 01:36
Bane sau Joker?...TDKR sau TDK?
Poate ca din punct de vedere al personajului negativ, Jokerul il depaseste pe Bane, acesta din urma fiind o marioneta a fiicei lui Ra's al Ghul, Talia/Miranda dar ca esenta TDKR este mai terifiant si suprinzator decat predecesorul sau, datorita faptului ca ies in evidenta alte detalii si personaje cum ar fi Catwoman/Selina, Robin/Blake, cu un joc actoricesc impresionant.
Filmul are un final "previzibil", ce incheie frumos trilogia creata de Christopher Nolan, unul dintre cei mai buni regizori din toate timpurile. Consider ca toate cele 3 pelicule din trilogia TDK sunt capodopere si merita vizionate de fiecare impatimit al filmelor

GeorgeFriends pe 28 iulie 2012 11:50
Asa de multe voturi negative am primit, cred ca cineva si-a facut in ambitie sa fie asa pentru toti. Poate trebuie sa precizez dar comentariu a fost rescris de 2 zile, nu stiu de ce nu se schimba data?!
VrednicDeDispret pe 2 august 2012 23:15
nu ma scufunda vere sau confunda... cum s' zice acolo , imi iei din merite . Numa bine!
zdraveius pe 21 Decembrie 2012 03:43
Fiecare cu parerea lui. Nu comentam parerile, ne referim strict la film.
Ar trebui sa ma ingrijorez, sa fiu dezamagit, sa-mi caut un costum magic (eventual din acela cu chilotii peste pantaloni), sa renunt la filmele astea fanteziste pe care le savuram pana pe la 15 ani sau sa ma apuc de scris scenarii proaste?

Go 1 2 3 ... 5 6 7