Păreri The Dark Half

(1993)

Jumatatea intunecata

cezarika21 pe 07 Iunie 2012 07:54
Cu regret pentru Stephen King, dar filmul e o porcărie de mare clasă. Un horror mai tâmpit ca ăsta greu mai găseşti. Plictisitor, lipsit de inspiraţie, cu scene tâmpite, ca să-i explic cui nu l-a văzut: în capul unui copil a crescut embrionul unui frate geamăn. Acesta este extirpat chirurgical, dar peste ani, nu ştiu cum, el capătă trup şi încearcă să preia controlul asupra minţii fratelui în viaţă şi să-l ucidă pentru a-i prelua şi corpul pentru că altfel ar muri. Din acest motiv îi ucide pe toţi apropiaţii fratelui şi încearcă să-şi ucidă şi fratele, dar acesta din urmă este salvat de un stol de vrăbii care-i ciugulesc corpul fratelui demonic. Dacă v-a plăcut ce v-am descris, nu aveţi decât să vă uitaţi. E în definitiv timpul vostru şi alegerea voastră cum o să-l folosiţi.
pisicuta1 pe 14 Martie 2012 20:19
f bun
depinde de fiecare dar mie mi a placut!...................................................
xerses pe 05 Aprilie 2012 08:09
Un film in care misterul te invaluie.Este bine dozata partea de incordare psihica pentru cel care urmareste filmul.
into_the_labyrinth pe 02 Iunie 2010 00:21
Intr-adevar, ce ar fi sa aflam ca cel mai puternic dusman si o adevarata intruchipare a demonicului nu sunt altceva decat propriul alter ego, adica acea parte din noi pe care constiinta o tine in frau, o cenzureaza? Nimic nu pare mai greu de crezut - si totusi nimic nu e mai adevarat! PS - gasesc interpretarea lui Timothy Hutton absolut remarcabila!
reivan pe 30 Decembrie 2013 14:47
Avand la baza romanul lui King - "The dark half" nu reuseste sa atinga cerintele dorite ramanand un film de consum.
Intriga filmului , desi scurta , are un efect captivant si misterios "parfumand" de la inceput povestea scriitorului ( aproape paradoxal ) Thad Beaumont - misterios si introvertit trebuie sa se apere pe el de sine si trebuie sa-si protejeze familia de un alter-ego demonic.
Cu toate ca Romero isi lasa amprenta asupra atmosferei filmului se pierde des in alte fire narative neinteresante si astfel se pierde din presiune.
Partea psihologica a filmului lasa si de dorit in momentul in care avem -din senin - de aface cu un atac al mielului asupra lupului fara prea multe argumente in spate.
Avand nuante de horror natural , psihologic si "arome" de mister - The Dark Half ramane un Thirller cu prea mari pretentii care esueaza aproape lamentabil.

andystarx pe 10 Ianuarie 2017 14:57
Un film foarte ,foarte lung,cam plictisitor,mi se pare cam copilaresc,banuiesc totusi,ca ,cartea este buna !Jocul actorilor ,mi se pare penibil !Nu il recomand !
liviuneagu pe 10 Februarie 2014 00:31
Jumătatea întunecată
Da. un film horror reușit. Mi-a plăcut și astăzi îl revăd. Îl recomand.
cosmin742000 pe 14 Octombrie 2017 09:16
O mizerie de film horror ammerican deci nimic nou.........