Păreri The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

(2005)

Cronicile din Narnia - Leul, vrăjitoarea și dulapul

NmpN pe 15 Mai 2011 19:09
Cel mai bun dintre cele 3 parti ! Oricum merita vazute toate!
chiba_florin pe 05 Ianuarie 2011 18:22
SUPER
WOW Filmu' m-a entuziasmat foarte tare cand l-am vazut de prima data
Un film de nota 10
Felicitari tuturor celor ce au contribuit la realizarea lui
Multe respecte tine-ti-o tot asha
SUPER SUPER SUPER SUPER SUPER SUPER deci sa nu-l ratatzi

Hubux1 pe 04 Ianuarie 2011 20:59
cel mai memorabil moment din film a fost bataia intre cele doua tabere
Banana02 pe 20 Decembrie 2010 03:42
Bun filmul nota 7 de la mine ,, nu mi s-a parut cine stie ce dar e bun :D ..urmatoarele 2 sunt foarte bune chiar 3 .nota 10 din partea mea
stefania_narnia pe 02 Decembrie 2010 19:18
Mi-a placut foarte mult ! Debea astept sa il vod pe al treilea !
deea1102 pe 09 Noiembrie 2010 21:56
soundtrack:X
foarte frumos filmul.....are actori talentati magie aventura ....si o melodie de fundal superba:X
alexcretu75 pe 14 August 2010 19:16
Narnia
Un film superb.Iubesc Narnia si o voi iubi mereu.Eu cred ca merita mai mult decat 1 premiu si 4 nominalizari.Eu cred ca ar merita:

6 premii si 3 nominalizari la Oscar
4 premii si 4 nominalizari la Globul de Aur
5 premii si 3 nominalizari la BAFTA
3 premii la Festivalul Filmului European

clauditza_pasaj pe 29 Iulie 2010 18:58
un film care te duce in lumea basmului si te face sa visezi... mie una mia placut foarte mult!
someone_who_dares pe 23 Iulie 2010 23:32
Foarte tare, imi plac aproape toti actorii, cu exceptia tipei care o interpreteaza pe Lucy. Nu stiu de ce dar mi se pare foarte falsa...Parerea mea...:D:!!!
ciufixzz pe 13 Iulie 2010 18:33
un film tare dragut.. l'am vazut pe protv si mi'a placut.. si am zis ca merita sa il am :D.. desi nu prea sunt cu s.f.-urile imi plac cateva .. iar acesta este unul dintre ele .. frumos.. cred ca merita vazut.. eu l'as revedea cu placere :D
Kable pe 07 Iulie 2010 13:49
Este totusi ciudat deoarece seria de carti scrisa de C.S. Lewis Cronicile din Narnia are ca primul vol. "Nepotul Magicianului" vol 2 "Leul , vrajitoarea si Dulapul " , vol 3 "Calul si Baiatul" , vol 4 "Printul Caspian", vol 5 "Calatorie pe mare cu Zori-de-Zi" , vol 6 "Jiltul de argint" , vol 7 "Ultima batalie" , dar oricum filmul a fost genial si foarte bun .
roxza pe 26 Iunie 2010 23:36
un film frumos...si imi place leul e tare dragut;)
Andreicsb123 pe 25 Iunie 2010 12:15
andrei
filmul bestial lam vazut la 3d sh a fos cool,nota +10:))))))am citit toate volumele sh am fost surprins peste masura
theodor09 pe 20 Iunie 2010 16:51
Un film beton!!!
Prima data kand am deschis carcasa DVD-ului nu mi sa parut prea atractiv. Coperta era ca un cufar prafuit si kand am vazut filmu' am ramas intepenit ink cateore pe canapea!
Al3xX09 pe 01 Iunie 2010 19:08
Al3xX2010
A fost un film captivant, destul de bun, dar nu extraordinar in realizare. Efectele speciale nu m-au impresionat si nici luptele nu au fost foarte bine realizate.
Oricum, filmul merita vazut pentru poveste si pentru personajele din el.

nightmare28 pe 24 Aprilie 2010 23:23
Super tare efectele,animalele totul e super merita 10+ sau mai mult:D
Cristy pe 07 Decembrie 2006 10:20
Mie mi se pare un film foarte bun doar k copii aia nu fac mai nimic.Numa Peter mai lupta si el p aklo la faza cu batalia si Edmund il ajuta super putin,iar fetele alea nu fac mai nimic(doar la antrenamente Lucy arunca cu cutzitu la tinta si susan trage o sageata :O )In rest efectele speciale is misto, iar animalele pe kalk arata cat de cat bine.
RiZY pe 24 Mai 2006 19:42
Super tare frate !!! Mi-a placut la nebunie ... l-am vazut pana acum de 5 ori ... si l-ashi mai vedea tot de atatea ori ! Daca e sa faci o comparatzie cu Harry Poker ... e mult mai bun si mai captivant .
obreja laura ioana pe 15 Mai 2006 14:45
e super tare filmul.l-am vazut de 10 ori si tot nu m-as satura de el.actorii sunt extraordinarii si povestea este bestiala.felicitari !!!!!e mai tare decat orice film de basm de pana acum.pe mine m-a cucerit definitiv.
mu_zz_i pe 21 Februarie 2006 00:07
Este un film destul de bun insa nu poate avea nici o pretentie in fata celor de la W.Bros cu Harry Potter, pt ca sincer nu prea are o poveste asa de captivanta.O comparatie intre el si LOTR nu fac pt ca desi sunt de gen fantasy cele doua sunt dedicate total a doua varste diferite, Narnia fiind pt copii iar LOTR pt cei "mari", acestuia din urma permitandu-i mai multe "smecherii", mai mult sange, mai multa violenta, facandu-l mai bun. Insa sa nu spunem inca de acum ca nu este mai bun decat HP pt ca asta a fost doar prima carte si mai sunt pana la sapte (asta daca nu se abandoneaza proiectul de a face in continuare si celelalte carti). Asa a fost si cu HP, la inceput "timid" apoi cum este astazi si cum se asteapta a fi in continuare.
mu_zz_i pe 29 martie 2005 20:46
Raman la ideea de mai sus desi unul dintre noi e prea adult ca sa se uite la acest film.
mu_zz_i pe 29 martie 2005 20:46
Stie el care, ca doar e om mare si il duce capul nu ca mine care am doar 12 ani (parerea ta).
manuelita pe 15 Februarie 2006 22:43
este cel mai mishto film pe care l-am vazut vrodata.sunt innebunita dupa el.prima oara l-am vazut in italia,pe urma aici in romania.sper ca o sa aiba un succes foarte mare si aica
alex pe 12 Februarie 2006 11:57
mi se pare un film foarte frumos . de fapt e cel mai frumos film pe care lam vazut.
as vrea sal am acasa ori pe cd ori pe dvd

shoppy pe 11 Februarie 2006 12:33
este cel mai tare film ever!!merita vazut...un concurent puternic pentru potter:P
Paun Victoria Ioana pe 11 Februarie 2006 00:32
Filmul este super tare si merita vazut!!!!!!!!!!!!!!
alexutza pe 08 Februarie 2006 17:01
filmu pare super misto! io as vrea sal vad dar nul am . va pup p toti :* ne auzim alta data! paaa
cristina pe 07 Februarie 2006 11:37
cartea este de nota 10.Sper ca asa va fi si filmul pentru ca inca nu l-am vazut!
ani cristina pe 07 Februarie 2006 11:30
stiu doar ca toate cele 7 catrti sunt foarte bune.imi imaginez ca filmul e la fel.
oana pe 31 Ianuarie 2006 19:17
Acum ca am vazut filmul , pot sa il onsider unul dintre cele mai bune filme create vreodata si unul dintre preferatele mele.Abia astept sa vad si celelate parti daca se ami fac.Mi-au placut copii, sunt frumosi.Mi-a mai placut si Azlan , in special partea in care l-a injunghiat vrajitoarea.M-a facut sa plang , pe bune.Este super filmul.
Paul pe 30 Ianuarie 2006 16:16
Lipsit de vlaga. Asta il caracterizeaza in intregime. Se simte o lipsa de vigoare a personajelor si a actiunii. Singura care mi s-a parut ca exceleaza (ca si prestatie actoriceasca si registru emotional) comparativ cu toti ceilalti, a fost vrajitoarea rea. In rest... :(
michael_mike pe 18 Ianuarie 2006 01:51
5 stele pt un film superb!!!
cris pe 16 Ianuarie 2006 02:45
Superb film. LOTR se ia prea in serios, pe cand Harry Potter e prea pueril. Narnia este o chestie intre cele doua, exact asa cum ar trebui sa fie un fantasy adevarat. La cat mai multe Oscaruri, fiindca le merita! Alaturi de Brokeback Mountain, cel mai bun film al anului 2005.
mitika pe 12 Ianuarie 2006 13:26
Super filmul! Dar la bugetul pe care l-a avut se putea si mai bine! Si povestea e cu copii deci trebuia sa fie facuta petru copii dar sunt si unele faze in care daca un copil le-ar vedea singur cred ca ar face criza de epilepsie! Sorry! In rest filmul este super l-am vazut chiar de doua ori in aceeasi saptamana si a meritat banii de ambele ori! Sper sa-la mai vad o data!
andy pe 10 Ianuarie 2006 18:27
celor fani lotr: ii fain si ala da si asta ii super bethon.......chiar dak nu se pot compara la premiile primite da nu asta conteaza. merita din plin toate cele 5 stelutze si pt cei care nu lau vzt sa isi faca curaj si sa iasa in frigu iernii k merita din plin...trust me!!!!:D
rozi pe 09 Ianuarie 2006 11:06
este un film ce merita vazut...pur si simplu nu am simtit cand au trecut cele 2 ore si jumatate
este plin de actiune si frumos...
de vazut la cinema

oana pe 07 Ianuarie 2006 20:45
si inca ceva mai am de spus.Nu am vrut sa compar LORD OF THE RINGS cu CRONICILE DIN NARNIA,dar daca scriitorii au fost prieteni este normal ca sa aiba cate ceva in comun cartile cat si filmele.Este un film foarte frumos cred,dar nici assa nu putem spune ca se ridica la megafilmele lui Peter Jackson.
Valentin pe 06 Ianuarie 2006 19:17
Filmul este super ! Super efecte, super poveste, nu tine mult, nu se exagereaza in nici o privinta !

Un film de nota 10 !

mytrutz pe 06 Ianuarie 2006 16:06
De cand am vrut sa il vad cam de 2-3 luni.. pana la urma l-am vazut..e un film ca in basme dar americanii shtiu sa le puna la punct.. in fine e film reushit a fost nominalizat de doua ori la globul de aur dar voi comparatzi lotr-ul cu narnia ce treaba are ele.. fiecare cu povestea lui dar nici un film nu o sa ajunga LOTR-ul la 11 oscaruri shi multe alte premii :D deci mie mia placut foarte mult chiar daca numai sunt copil in rest intotdeauna mia placut sa vad un astfel de film!!
Ion pe 04 Ianuarie 2006 17:13
Pai filmu acesta ii doar cu cartea a doua din seria Narnia, nu dupa toate cartile. Am vazut traileru si abea astept sa vad filmu. Si LOTR ii foarte frumos, da.... dar ar trebui sa ne gandim sa comparam filmu asta cu primul film LOTR, care nu a fost nu stiu ce de grozav (in comparatie cu celelalte doua). Asta probabil este un "test", sa vada daca le place fanilor. Cu siguranta se vor face filmele si pentru celelalte carti. Iar C.S. Lewis (scriitorul cartilor Narnia) a fost prieten cu Tolkien, asa ca este foarte posibil sa aiba unele chestii in comun.
alc pe 04 Ianuarie 2006 16:10
Nu se ridica la nivelul filmelor harry potter sau lord of the rings cu care poate se aseamana...mai mult cu lotr andrew adamson consultandu-se cu peter jackson ,dar in mare parte e un film reusit. Mi-a placut mult de liam neeson in rolul leului,da si de cei 4 copii.Frumos finalul in care cei 4 se intorc acasa si au aceeasi varsta ca in momentul in care au intrat in acea lume fantastica.
alc pe 29 martie 2005 20:46
a dat de spanacul lui popeye ma !
Grozea Adrian pe 04 Ianuarie 2006 14:57
Ei bine,l-am vazut si eu intr-un sfarsit... Ma asteptam la putin mai mult dar uitasem ca e totusi un film facut dupa o carte pentru copii.

Una peste alta,mi-a placut. N-a fost el LOTR dar nici nu se dorea asta.
Va salut si la mai mult ,cat mai mult Fantasy,ca avem nevoie :)

ion ion pe 01 Ianuarie 2006 19:23
In America a aparut in decembrie iar la noi tocmai pe pe 6 ianuarie apare..
oana pe 29 Decembrie 2005 18:29
Nu l-am vazut,dar cred ca este super frumos.Oricum cel mai super film cred ca este tot Stapanul Inelelor.Dar Cronicile din Narnia este un film care merita vazut suta la suta.Abia astept sa-l vad!
pisic pe 23 Decembrie 2005 02:37
dap.. l-am vazut... si mi-a placut.. celor carora le place genul fantasy o sa le placa aproape sigur..
Ionut pe 22 Decembrie 2005 12:11
AM fost pe site-ul romanesc oficial al filmului si sunt foarte dezamagit de ceea ce gasesc acolo. Poate cineva sa imi spuna si mie daca mai este vreun site in romania dedicat filmului?
snatcher pe 21 Decembrie 2005 15:06
In primul rand cine a zis k LOTR e cel mai bun film al tuturor timpurilor sper ca s-a referit la genul fantasy caci altfel....nu prea se pricepe. Narnia pare dragut in trailer si ramane de vazut daca va fi cum se promite. Eu sper sa fie :)
Jigsaw (Tavi Mark..) pe 11 Decembrie 2005 00:50
pare-se ca ar fi cel mai bun film de la disney...dupa cum zice trailer`ul.....si ganditi`va...e dublu cat LOTR adica sunt 6 carti cu Cronicile din Narnia
ada pe 10 Decembrie 2005 00:48
am vazut making of-ul si chiar pare super! o sa astept pan la anu insa k sa-l vad la cinema!
am destule asteptari, dar n-are cum sa fie mai bun k LORD OF THE RINGS, kre e cel mai bun film al tuturor timpurilor!!!
probabil k-o sa fie d 5 stele, da in conditiile in care LOTR primeste 6! :P :D

Dohanes Daniel pe 03 Decembrie 2005 00:39
va fi cel mai bun film de la LOTR in coace... sar putea sa fie si mai bun... depinde... traileru a fost IMPRESIONANT :) pacat ca nu apare si in ro in 9 dec. Oricum nu-l luati de pe retele... Merita vazut la CINEMA :)
Valar pe 07 Aprilie 2005 23:49
Daca se ridica la nivelul cartii cat de cat cum a facut LOTR o sa fie unul din cele mai calumea filme ale genului. Adica bun, mai ales ca romanul este un clasic al genului fantasy. Depinde de regizor si de echipa lui. Povestea este si ea foarte interesanta.Nu pot sa-i dau nici un punctaj pana nu il vad. Am vazut doar un panou despre film in holul cinematografului si pare ceva de basm...
Valar pe 29 martie 2005 20:46
Acesta e un film ce ne-a adus din nou intr-o lume magica. Un lucru extraordinar, mai ales in mijlocul unei vieti pline de realism amar ca a noastra. Este o mare gresala sa comparam aceasta poveste cu Lord of the Rings sau cu Harry Potter. Sunt complet diferite (si cartile sunt diferite) chiar daca au aceasi idee filosofica, ca sa zicem asa. In film au fost folosite aceleasi tehnici de filmare ca la cele amintite mai sus si asta este foarte bine, deoarece se preteaza cel mai bine la acest gen. Multi critici de film nu ar baga in seama Cronicile Narniei, dar asta nu inseamna ca nu e un film extraordinar, bun. Mie personal mi-a readus in suflet senzatia data de Lord of the Rings. Iar coloana sonora este emotionanta. Nu conteaza ca nu e nominalizat sau nu castiga multe premii, ci ceea ce simt tu cand il vezi.
Anubys pe 23 Martie 2016 19:37
Un film okay. Fantastic, cu animalute e cam de copii si efectele cam naspa. Dar din 2005 nici nu poti avea mari pretentii.
Go 1 2 3