Păreri The Boys From Brazil

(1978)

Himera

pssst pe 27 Octombrie 2003 11:20
al doilea film in care Gregory Peck ma surpinde prin interpretarea unui rol negativ. este un rol deosebit intr-un film deosebit, as zice din gama "politic fiction".
cosmin_kedii pe 13 August 2013 12:14
Adevărată surpriză, foarte bine realizat si regizat, această poveste are tot potentialul de a satisface fanii thriller-ul (și într-o mai mică măsură science fiction).
mihaelatb pe 14 Aprilie 2023 08:30
Un film despre nazistii refugiati in America de Sud, cu un Gregory Peck exceptional. Asta ar fi o descriere superficiala, caci este un fel de ecranizare a unui capitol din Asasinii printre noi, a lui Simon Wiesenthal. De fapt, personajul jucat de Laurence Olivier, este chiar „vanatorul de nazisti”. Ideea selectiei indivizilor pentru a creea o rasa ariana pura, este monstruasa, dar ideea unei „armate” de viitori Führeri este o nebunie , demna de un Dr. Josef Mengele. O distributie foarte buna (caracteristica a tuturor filmelor lui Franklin J. Schaffner), cu un Gregory Peck in rol negativ, deosebit de convingator si cu Jeremy Black deosebit de expresiv, in rolul copilului. Mai putin potrivit mi s-a parut Laurence Olivier, prea naiv, o naivitate care frizeaza uneori senilitatea, caracteristici care nu se pliau pe personalitatea adevaratului Wiesenthal.
andrei_oarga pe 22 Septembrie 2022 08:06
Excelent realizat,cu o poveste infioratoare iar Laurence Olivier si Gregory Peck ne oferă un adevărat regal actoricesc,recomand cu incredere!
pisicuta1 pe 23 Martie 2017 21:51
un fil foartre bun,pacat ca are o nota atit de mica intersant!
Victorrr pe 21 Iulie 2019 20:06
Bun, dar lung
Un film bun, dar foarte lung, de 2 ore. M-am chinuit de 3 ori pana am vazut tot filmul.