Păreri The Bourne Legacy

(2012)

Moștenirea lui Bourne

Theodoric pe 09 Ianuarie 2013 14:13
Asa si-asa
La prima impresie cand am auzit titlul am fost convins ca e ceva in legatura cu Identitatea lui Bourne,dar nu,o poveste,actori noi,subiect nou.Faptul cel mai dezamagitor este ca greu de inteles filmul fiindca numai actiunea e data ca una simpla in rest sunt niste lucruri amanunte care numai daca te uiti a doua oara la film il intelegi cu adevarat.Nu stiu mai exact dar nota exacta ar fi intre 6 si 7.
lolozilla pe 17 Noiembrie 2015 22:10
Nu stiu pe ce s-au cheltuit $125 milioane, dar filmul nu e la nivelul primelor 3. Nota de pe imdb e meritata si nu degeaba e mai mica decat la celelalte. Renner nu reuseste sa aiba carisma inocenta a lui Damon, regia are alt dirijor si e sub prestatiile anterioare, nu mai exista adrenalina neincetata cu care ne-am obisnuit, mult mai multe momente statice, scenele de actiune sunt mai seci, prin Europa nu vedeti nimic, compozitorul muzical nu mai e acelasi si vine cu un stil anemic fata de ce stiam in seria asta.
E un film bunicel de actiune, cu o poveste interesanta, usor mai SF, dar cam atat.
Nota 5.5 - 6.

gaby1 pe 04 Decembrie 2013 14:42
Doar plictisitor
Deci acest "StefanDo" care tot isi da cu parerea la atatea filme habar nu are.Cum sa spui ca""Jeremy Renner nu te lasă să-i duci prea mult dorul lui Matt Damon""""asta este o penibilitate.Fara Matt pur si simplu filmul te face sa iti pierzi 2 ore si putin din viata ta
ornitoring pe 27 Martie 2013 01:12
a stricat triologia lui demon
pot sa zic ca nu a avut parte nici de momoente bune, dar oricum e de plictiseala
ilea_ionut pe 17 Februarie 2013 02:02
de ce nu a jucat matt damon
tot in inteleg de ce nu a jucat matt damon?!?!?! e ca si cum ai vedea rambo fara stalone. pffff si cat am asteptat o continuare a lui Bourne:(
Khronick pe 23 Ianuarie 2013 20:08
Bunicel.
Din punctul meu de părere este un film bunicel cu actori destuli de buni , mi-a plăcut ideea dfoarte originală și acțiunea ce te ține în suspans. Recomand tuturor , sunt mulțumit în foarte mare parte de film , de calitatea sa , de actori , de acțiune și coloana sonoră.

Recomand.

Khronick.

yesmylord17 pe 22 Ianuarie 2013 17:33
un film bun,si e mai bine ca s-a schimbat si actorul
Banana02 pe 07 Ianuarie 2013 01:58
Toata seria Bourne merita vazuta si trait fiecare moment la maxim
Sapientia pe 29 Noiembrie 2012 23:34
"Aaarroooon! Ruuuuuuunnn!"
N-are nicio legatura cu celelalte filme. Tine doua ore, cand trebuia de fapt sa tina maxim jumatate de ora. Cu reclame. Prea lung, prea plictisitor, prea...lipsit de scop. Daca celelalte filme din serie nu sunt vizionate inainte, nici macar nu stii despre ce vorbesc parlamentarii cu pretentii din film.
margott pe 02 Ianuarie 2013 17:42
Nu iese din ritmul seriei The Bourne, cel putin din punctul meu de vedere, nu e cu nimic mai prejos decat celelalte filme din serie. In plus, mi-a placut combinatia Rachel Weisz - Jeremy Renner. Din cate am citit pe net, seria nu se termina aici.
AndreBlack pe 30 Decembrie 2012 11:05
Foarte bun si filmul acesta ! Jeremy Renner joaca exceptional . Il recomand !!!
nicoux pe 27 Decembrie 2012 11:21
Personal mi se pare foarte bun filmul cu o actiune antrenanta de la inceput pana la final, de remarcat Tony Gilroy pentru talentul de necontestat atat ca scenarist cat si ca regizor .
santoss07 pe 23 Decembrie 2012 22:52
asa si asa
Ma asteptam la ceva mai multa actiune, mai mult suspans,mister...
claudiu-daniel-lugoj pe 23 Decembrie 2012 20:05
Un film foarte reusit,cu multa actiune,urmariri si spionaj,asa cum ne-a cam obisnuit seria Bourne.Mie unul mi-a placut prestatia celor doi actori principali.Este de urmarit acest film,mai ales daca ati vazut si celelalte parti.
Jazz-Stalker pe 12 Decembrie 2012 06:15
varza
........................................................................................................................................................

DragonMaster pe 02 Decembrie 2012 10:05
Mai slab ca restul partilor
Este un film bun dar care este sub restul partilor si pot spune ca am avut asteptari mari de la acest film avand in vedere ca am vazut si celelalte parti care erau mult mai bune si la jocul actoricesc si la scenariu.Nota oferita acestui film este 7 si nu strica o vizionare.
dracusoru_cret pe 01 Decembrie 2012 22:26
Slab
Nici n-ar trebui sa contina "Bourne" in titlu, un film foarte slab rar vezi o continuare buna si filmul asta nu este exceptia de la regula.
alex_il_fenomeno pe 01 Decembrie 2012 19:02
eram destul de pesimist in privinta filmului, avand in vedere ca lipsea Matt Damon. din fericire, productia a fost mult peste asteptari, cu un Jeremy Renner imperial si cu o poveste in stilul celor consacrate. daca prima jumatate a filmului se dovedeste o dezamagire aproape totala, cu multe momente destul de anoste, partea a doua a filmului salveaza totul, prin momente care te fac sa iti lipesti ochii de ecran si sa traiesti la intensitate maxima fiecare moment. mi-a placut, reusind sa ma surprinda placut. sper sa se mai realizeze si altele dupa acesta.
Sebastian96 pe 10 Noiembrie 2012 16:33
L-am vazut la cinema si pot sa spun ca nu a fost o imensa pierdere de timp..A fost acceptabil filmul!
N.cristiana pe 19 August 2012 21:03
Este un film de actiune foarte bun , mi-a placut dar a lipsit actorul principal Matt Damon fara el nu are aceiasi valoare !
daddy_xxx pe 09 August 2012 16:32
mi-u placut toate partile ...si asta cred ca e tun
Boby95 pe 09 August 2012 15:23
A fost OK, dar diferit de celelalte, poate ca din cauza ca au schimbat si actorul principal a fost putin ciudat... Merita sa-l vezi, dar nu neaparat in cinema.
ionut_puiu444 pe 04 Februarie 2023 01:37
Un spin-off total aiurea, plin de vorbărie, și varză la capitolul "acțiune". De două ori am încercat să îl văd și tot de atâtea ori l-am abandonat. Filmul ăsta nici n-ar trebui să fie considerat ca aparținând francizei "Bourne". Părerea mea.
LolyDia pe 22 Decembrie 2018 21:10
deceeee
dece a schimbat actorul ? Ce motiv? pls spune careva aici... ms
cezarica98 pe 13 Mai 2016 09:26
Soldatul profesionist.
Film bun, complex, surprinzator si uimitor. Mie una mi-a placut, un thriller de spionaj, schimburi de focuri si exploziv, o tensiune extrema intre personaje, o fuga spre vindecare. Povestea este bine inchegata, agentul trebuie sa faca orice pentru a ramane in viata dupa ce autoritatiile decid inchiderea si eliminarea experimentului la care au fost pusi soldatii. Jeremy Renner isi face cu brio treaba, foarte convingator, pe langa el si Rachel Weisz isi intra in pielea personajului extrem de bine, mi-a placut de asemena si chimia dintre ei doi. Un film ce ii da privitorului o stare de satisfactie, un film ce se cere vizionat.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:36
The Bourne Legacy
Ciurila_Emanuel pe 11 Ianuarie 2016 15:48
Foarte bun !
Un film foarte bun, care are un happ end, cei doi doctorul si pacientul practic, au luptat ca sa fie inpreuna, si au invins, bineinteles cu greu . Ii dau nota 10 !
andystarx pe 05 Decembrie 2015 20:22
Mie partea a 4 a in care nu joaca Damon,chiar mi s-a parut peste asteptari ! Aceeasi super actiune ,si mister non-stop ! Astept cu nerabdare urmatorul Bourne cu Damon din 2016 !!!!!!!!
mari56x pe 23 Februarie 2015 14:08
Film de actiune si cat atat, nu mai e Matt Damon si parca nu mai e acelasi subiect... Un alt film de actiune si punct. Mai bine ii puneau alt titlu, poate prindea mai bine, asa... poate fi considerat si dezamagitor.
ionychy pe 18 Ianuarie 2014 16:24
Super!
Mi-a placut! Actiune,adrenalina,Jeremy Renner e bun!..Parerea mea,normal ca este comparat cu Mat,si multi il blameaza ca nu ar fi la fel de bun,dar hey,asa s-a zis si de Tanarul Spiderman ca fara Tobey,vai...asa s-a zis si de Bond,James Bond,ce scofala o sa faca Daniel Craig? Si iata ca au avut mare succes! Deci eu cred in viitorul lui Aaron Cross, be the best,Jeremy!
Infinity pe 28 August 2013 16:39
The Bourne Legacy (2012)
Imi plac filmele de acest gen. Cu spioni bine antrenati care stiu sa improvizeze in orice conditii. Renner face un rol mare. Aproape la fel de buna si aceasta parte in comparatie cu celelalte. Puteau sa bage mai multa actiune. Oricum, merita vazut. Finalul lasa loc de o continuare.
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 23:13
Bun, dar nu la fel de bun ca si primele 3. Totusi are cu ce sa te incante, nu duce lipsa de nimic. Go Bourne!
LorenzoRS1 pe 07 Iulie 2013 17:15
Mda! Bunicel!
E bunicel,merge! Mergea si mai bine!!!!!!!!!!!!!!!!!
pisicuta1 pe 29 Iunie 2013 23:37
foarte bun mi a placut f mult este la fel ca celelalte parti ,poate mai bun!
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 16:47
unde e bourne?
se continua seria Bourne, dar nu cu Bourne in rol principal. doar poveste tesuta in jurul lui Bourne mai leaga filmul acesta de primele 3. gasim actiune, tehnologie folosita la extrem de serviciile secrete, actiune...
Angelli pe 04 Aprilie 2013 16:01
Film bun
E un film bun, m-am bucurat ca am avut inspiratia de a-l vedea la cinema. Jeremy Renner e f. convingator in rol, regia e buna, coloana sonora la fel, imaginea excelenta... Scenariul mai scartaie pe alocuri, dar per total filmul merita vizionarea, mai ales datorita catorva faze excelente.
Eb00kie pe 29 Martie 2013 00:31
Daca filmul incepea in minutul 67 nu cred ca as fi avut vreo problema.
Bayard pe 03 Ianuarie 2013 15:42
Cum sa faci un film numit Bourne fara Bourne??? Au schimbat si sefii aia CIA care ar fi trebuit sa fie legatura :). Oricum, daca reusim sa ignoram asta si sa judecam filmul separat, tot nu iese foarte bine. Actiunea nu are nimic special, poate doar urmarirea din Manilla. Jeremy Renner nu se poate compara cu Matt Damon, adica ce naiba? joaca acelasi rol in toate filmele... vedeti daca puteti face vreo diferenta intre personajele din Hurt Locker sau din Avengers si Agent No 5, sau cum se numea aici :). Marile castiguri ale filmului sunt Edward Norton (care nu prea are cine stie ce rol) si mai ales Rachel Weisz. Chiar si-asa, mi s-a parut mai slab decat toate celelalte 3.
Harald pe 18 Decembrie 2012 22:07
Bunicel filmul, dar doar atat pot spune despre el. Nu te tine in scaun incordat cum reuseste sa o faca Matt Damon in primele 3 parti. Nu e vina actorilor, asta e clar, dar totusi aveam sperante mai mari de la acest film.
phnt pe 10 Decembrie 2012 18:47
Slabut
In comparatie cu predecesoarele lasa mult de dorit. Pe la jumatatea filmului ma plictisisem, iar legaturile cu primele parti sunt cel putin fortate. Scremut filmul.....
sabinalin pe 03 Decembrie 2012 12:40
Bum bum, poc poc, pac pac!
Il pierdusem din vedere pe Jeremy Renner dupa marea surpriza oscarizata numita The Hurt Locker. Ce-i drept l-am revazut si in a patra misiune imposibila dar acolo avea mai mult rol decorativ, in centrul atentiei aflandu-se megastarul Cruise. L-am regasit duminica seara incercand sa umple golul lasat de Matt Damon si facand tot posibilul sa capteze atentia asa cum o facea si Jason Bourne. N-a fost rau dar nici foarte bine, deocamdata aceasta continuare nu m-a convins prea mult, e cam goala de continut, s-a pus accentul cam mult pe urmariri, pe batai cu sau fara rost, prea putina psihologie, prea putina motivatie la nivelul personajelor. Poate singurul plus e in dreptul personajului feminin dar era de asteptat pentru ca Rachel Weisz nu-i genul de actrita care sa treaca neobservata.
Xsky pe 01 Decembrie 2012 01:11
Filmul nu este deloc rau dar nu cred ca poate fii mai bun decat una dintre cele 3 parti anterioare,Ce apare in plus fata de primele 3 parti este ca se explica mai bine de acel program secret si actori ca Edward Norton care a jucat impecabil.In schimb scene fara sfarsit de actiune....si un final la fel de aiurea.Nici actorul principal nu cred ca s-a ridicat la nivelul predecesorului dar asta probabil ca nu se datoreaza doar lui...Un film de vazut dar care nu rupe gura targului.
paulino15 pe 01 Decembrie 2012 00:47
Super
Dupa pareea mea care am vazut si cele 3 parti anterioare mi s-a parut chiar foarte reusit actiune este prezenta pe toata durata filmului si chiar nu pot sa spus cum spun alti ca m-am plictisit sau alti care judeca filmu ca ar fi "Prost" si nici nu l-au vazut...!! Merita si cei care vor sal vada dar fara sa vada inainte cele 3 parti anterioare nu o sa inteleaga nimica, ar trebuie sa le urmareasca si celelalte 3.!! Merita 2 ore si upic chiar foarte bun..;);)
rares67 pe 30 Noiembrie 2012 23:56
a fost belea filmul, cam greoi pentru cine nu a vazut celalte serii sa lege un pic storyline-ul dar este foarte interesanta ideea si abia astept sa scoata urmatorul film:D continuarea recomand ca este un film foarte bun
Raddu pe 29 Noiembrie 2012 22:50
8/10
Desi nu m-a convins asa cum au facut-o celelalte filme din seria Bourne el arata totusi destul de bine. Are actiune antrenanta , personaje interesante , un fir al povestii foarte bun , actori dintre cei mai buni. Mereu cand incerci sa anticipezi ceva filmul te surprinde iar asta imi place teribil de mult. Finalul este oarecum prea brusc , cred ca e cel mai neinspirat mod de a lasa de inteles ca vor mai urma si alte filme in aceasta serie deja foarte buna. Nu pot sa spun ca nu mi-ar place sa mai vina si altele , dar sa nu devina o telenovela.
interconect_30 pe 29 Octombrie 2012 02:31
Actiunea filmului este de actualitae ,modificarile genetice fiind la moda in filmele actuale si ar fi fost ideal sa fie mai putin zgomotos totusi dar in principiu merita vazut .
tony_mondyalu pe 28 Septembrie 2012 14:09
un film care pe mine personal ma dezamagit enorm, lam vazut la cinematograf si parca nu se mai termina odata, mult sub asteptarile mele....
caius70 pe 28 Septembrie 2012 09:43
Jeremy Renner continua cu succes munca depusa de Matt Damon....
xerses pe 19 Septembrie 2012 22:38
Sincer, mi-a lipsit Matt Damon din aceasta ultima parte.
emi4bt pe 18 Septembrie 2012 20:49
se merita
distributie excelenta. te tine in tensiune. jocul actorilor superba. nu prea multe efecte speciale.