Păreri The Bourne Legacy

(2012)

Moștenirea lui Bourne

robywolf19 pe 29 Iulie 2011 00:05
Filmul sunt convins ca nu va avea acelasi succes fara Matt Damon!!!!
k-rissa pe 9 februarie 2012 11:05
asa spun si eu....
icb1 pe 28 decembrie 2012 20:59
N-a avut , și nu are același succes, din bune motive...explicate și mai sus. Ați prezis corect lipsa de succes total a filmului, prin comparație cu adevărata trilogie a lui Jason Bourne.
Vorador pe 18 Mai 2012 00:20
Acest film nu este inspirat din primele trei carti ale lui Robert Ludlum(cel care a creat personajul Bourne).Filmul ''The Bourne Legacy'' este inspirat din romanul cu acelasi nume a lui Eric Van Lustbader,creatorul lui Bourne si-a dat acordul ca acesta sa-i continue munca. Eric Van Lustbader a mai scris:The Bourne Betrayal ; The Bourne Sanction ; The Bourne Deception ; The Bourne Objective si The Bourne Dominion.Deci imaginati-va cate filme se mai pot face.
EnacheVladCosmin pe 3 august 2012 15:10
Eu sper sa se mai faca astfel de filme...personal mi-a placut aceasta serie....si o vad ca pe un real castig pentru cinematografie!!!
icb1 pe 28 decembrie 2012 20:52
Nu se mișcă la fel cu celelalte filme cu Jason. Fără Matt în rolul lui Jason, parc-a pierdut din consistență și gust. Fiind filmat aproape total în New York nu mă extaziază, dar este clar că Matt s-a plictisit de povestirea Bourne. Dacă poți să uiți complect excepționalul ,,The Bourne Ultimatum" (2007)--cu Matt, nu fără-- atunci i-ai putea acorda un 10 cu bunăvoință pentru că-i un film de acțiune totuși reușit și tot un thriller..., însă ceva mai puțin excitant. I-adevărat că sunt în acest film nou și ceva scene din Coreea de Sud, Filipine și din Canada. RE: ,,Acest film nu este inspirat din primele trei carti ale lui Robert Ludlum(cel care a creat personajul Bourne).Filmul ''The Bourne Legacy'' este inspirat din romanul cu acelasi nume a lui Eric Van Lustbader. " Oricum, este încă un episod amuzant no[b].4[/b], însă nu-i excepțional --fără Matt. Asta nu înseamnă că nu merită văzut. Titlul filmului este același cu cel al nuvelei scrisă de Eric Van Lustbader, care mi-a plăcut mult mai mult, deși nu-i un film. Desigur, subiectul nuvelei trebuia abordat, însă mai aproape de nuvelă și cu vrăjitoria specială a lui Matt, căruia, probabil nu i-a convenit să schimbe macazul după filmul de excepție ,,The Bourne Ultimatum" (2007--că altul deocamdată nu mai este!). Folosirea dopării cu ,,chems" de către agenți, cam în stilul de atleți (ai inteligenței, induse... chimic ???!) fără scrupule, îi dă filmului și un aer de ,[i]Dr. Jeckyll and Mr. Hyde'[/i], cam aproape de SF, dar nu tocmai. :oops:
Kationak pe 11 Aprilie 2010 22:33
Primele 3 parti sunt exceptionale dar sper ca partea a 4 sa fie cea mai tare.......:D
catalin_greuu pe 30 martie 2014 22:53
si de ce mama dracu ai dar nota la film daca nu l-ai vazut ? daca vroiai sa lasi un coment , puteai sa o faci si fara sa dai nota !!
psihologu pe 13 August 2012 08:20
The Bourne Legacy: chestia cu greaua mostenire
Facand exceptie de la titlul ce include particula Bourne si luat in sine, filmul lui Tony Gilroy se tine bine. Comparat cu Identitatea, Suprematia si Ultimatum-ul, Legacy poate fi considerat doar un mostenitor partial.
Dupa ce regizorul Paul Greengrass, cel care si-a lasat o amprenta marcanta pe Suprematie si Ultimatum, si superstarul Matt Damon au declinat o revenire intr-un al patrulea film Bourne, considerand pe drept cuvant povestea agentului just si complet incheiata, producatorii au avut de ales. Uita de Bourne, lucru greu de facut atunci cand cumulat filmele seriei au generat profituri in zona miliardului de dolari, fac un recast si forteaza obisnuintele publicului cu o figura noua in locul lui Damon, slava Cerului ca s-au abtinut de la asa ceva, sau... vin cu o poveste proaspata, cu un erou nou, pastrand particula aducatoare de profit Bourne si agatand cumva… citeşte

vovin pe 03 Iunie 2012 16:07
satul!
fratilooor! nu mai puneti stele daca nu l-ati vazut!
usurpadora pe 4 august 2012 18:37
Exact ! Cum poti sa notezi un film pe care nu l-ai vazut ?
nikkolle pe 27 august 2012 13:00
Pai daca "cel mai corect e ca nota sa se dea dupa vizionarea filmului " @D.Ionut de ce te contrazici ?
Rau pe 11 Decembrie 2009 22:33
Astept cu nerabdare aceasta a 4 parte a filmului. Sper ca va fi la fel de bun...bft
lucianrom pe 08 Iunie 2010 01:24
seria bourne mi-a placut super mult.
a fost altceva si totusi actorul a facut jumatate din film.

astept cu nerabdare o continuare si sper sa nu fie ca altele... ca orice asteptare sa dezamageasca in mare masura.

dariedarie pe 15 Mai 2010 11:11
super
primele 3 parti..dar mai ales prima a fost super, sper sa nu decada asa cum au facut multe filme de la o serie la alta..
legolas05 pe 30 Decembrie 2011 13:21
Foarte frumos filmul,are actiune din plin,un singur lucru nu mi-a prea placut si anume finalul,oricum,merita vazut
klaus13 pe 10 Decembrie 2011 01:42
nu'i poate lua locul niciun actor in rolul asta...cand spui seria bourne te duce cu gandul la matt damon..deci nu va avea acelasi succes cu un alt actor..cred ca va fi cu totul si cu totul un alt film
cetateanu pe 26 August 2010 19:17
Am urmarit primele 3 parti si abia astept sa vad ce au mai scos.
nicumix pe 11 August 2012 13:11
cacat
un film nashpa ,nu va duceti!!!................................
ovis2009 pe 23 Aprilie 2012 19:40
Nu fiti carcotasi
Sa stiti ca Jeremy Renner este un actor care joaca foarte bine in filmele de actiune. S-ar putea sa nu se simta lipsa lui Matt Damon.
Revenind dupa ce am vazut filmul , chiar nu am dus lipsa lui Matt Damon, Renner facand un rol de exceptie in acest film de actiune.

lucirlv pe 27 Decembrie 2009 00:57
luci
toate celelalte parti mau impresionat,sper ca si partea 4 sa ma impresioneze
alex2812 pe 02 August 2012 15:37
Eu vad filmul la nivelul primelor trei filme, fiindca Jeremy Renner e un actor la fel de bun ca Matt Damon, iar in filmele de actiune face o treaba foarte buna (si nu ma refer aici la Avengers, ci la The Town, The Hurt Locker sau Mission Impossible), in plus ii mai avem si pe Rachel Weisz si pe Edward Norton in distributie.
EnacheVladCosmin pe 3 august 2012 15:13
ai dreptate...Jeremy Renner e un actor foarte bun....mi-a placut mult cum rolul sau in The Hurt Locker...
chetta pe 18 august 2012 19:30
Cu mare drag,:)Merita sa l vezi...
florin36ani pe 13 Iunie 2010 13:05
super
cine a vazut cele 3 filme inseamna ca de abia asteapta filmul acesta, foarte bine ca s-a gindit sa mai faca inca unul !
florin36ani pe 16 septembrie 2012 16:34
bun, dar nu la fel ca cele 3 serii ! a fost cam "greu" accesibil si doar la final cu actiune !
Sorin87 pe 10 Decembrie 2012 17:28
The Bourne Legacy
Un film foarte bun mai ales din cauza efectelor care sunt foarte reusite, imi place povestea filmului si m-as bucura sa fie o continuare la el
cosmin_kedii pe 03 Decembrie 2012 18:15
Filmul a fost excelent, a avut o linie de poveste mare, scene de acțiune umplute cu explozii si intensitate. Locațiile și locurile folosite în film a fost frumose mai ales Alaska.
scarly pe 25 August 2012 18:25
de film jalnic ...... Legacy...... jessen era tot timpu in actiune ... ma asteptam la un film de actiune nu la o poveste de boli venerice si dependentzi de pastile.....imi e rusine ca sunt fan Bourne
rara-rara pe 12 August 2012 13:04
Am vazut filmul si nu pot sa spun ca are ceva in comun cu primele filme din serie. Seamana mai mult cu Soldatul Universal, multa actiune si un final dezamagitor, astepti sa se intample ceva..dar se termina filmul brusc. Nu are nimic in comun cu primele 3 filme , ar fi putut avea alt titlu si era exact acelasi lucu. Este un film de actine obisnuit, nimic nou
amundi pe 12 August 2012 23:40
Dezamagitor!
Abia am asteptat premiera si m-am dus sa-l vad. Crunta deceptie! Inadvertente, dialoguri stupide. Un exemplu: cei 2 agenti Outcome in cabana din inima muntilor (dialog aproximativ - din memorie: "- Poate te evaluez acum - Sau poate eu te evaluez pe tine." - asta imi aminteste despre un banc de pe vremea comunistilor: intr-o intersectie, un tip in costum vine catre altul: - Tu vii cu mine! Al doilea tip catre primul: - Nu, tu vii cu mine! Apare si al 3-lea tip: - Mai imprastiati, baieti! Mai imprastiati!
Apoi, explodeaza cabana ii localizeaza in inima Alaskai, dar autoritatile nu sunt in stare sa afle ca marele Gigi Duru (aka: Aron Cross) avea un avion cu care zboara linistit pana in Chicago...Si iata-l pe erou cum zboara nestingherit pana in Chicago pentru a da de urma baietilor rai si a ajunge exact la tanc ptr a salva doctorita. Edward Norton are un rol insignifiant, apare in… citeşte

dayenutza pe 11 August 2012 22:33
acceptabil
na ca l-am vazut si pe asta , nimic nu imi scapa de la cinema :) acceptabil filmul mai mult pt cei atrasi de actiune
Manusa pe 14 August 2012 18:34
Un film, care pot spune ca a fost sub celelalte parti anterioare. Actiunea a devenit interesanta si intensa abia spre finalul filmului, cu o urmarire care a durat vreo 15 minute. Oricum filmul este unul interesant, dar care nu a stralucit.
calin88 pe 03 August 2012 20:42
Prosti sunteti astia care sperati sa fie bun ca trilogia originala, dar l-ati notat deja cu 10
v0ltz pe 09 Februarie 2012 15:10
Din trailer pare foarte bun, abia astept sa apara.
radu3455 pe 07 Septembrie 2011 21:18
nu am nici o indoiala ca va fi la fel de bun ca precedentele 3 parti sau chiar mai bun
Lulli pe 08 Decembrie 2011 18:12
Deci pana la urma nu mai joaca Matt Damon ?
robywolf19 pe 9 decembrie 2011 15:33
Nu joaca! Nu vezi distributia, Jeremy Renner ii ia locul... Filmul nu va avea succes asta pot garanta, Matt Damon facea tot filmul in primele 3 parti, fara el cu siguranta nu va mai fi la fel.
daddy_xxx pe 9 august 2012 16:35
toate partile au fost super dar asta cred ca e tun :D
MrHolmes pe 05 Ianuarie 2013 19:08
Mosternirea "subiectilor"
Deci, personajul principal scapa cu viata aproape din intamplare, fiind un subiect al unui experiment si ramane singurul subiect odata cu asta. Operatiunea este inchisa de "mai marii" care hotarasc soarta unor...oameni (de n-o fi asa si in realitate). Se lasa cu urmariri, identitati false, chestii inteligente si un final cam ciudat dar probabil cel mai logic. Un film de actiune bun, care prezinta ce se intampla dupa "Bourne"(Matt Damon), acesta din urma fiind amintit in repetate randuri ca dusman al poporului. Foarte bun filmul, sunt bineinteles unele faze exagerate, dar nu influenteaza.
danyi_daniy pe 15 Decembrie 2012 18:07
filmul a fost captivant, iar renner este un actor talentat, insa parca tot s-a simtit lipsa lui damon. mi-a placut, mai putin finalul.
eko pe 14 Decembrie 2012 06:40
Numele filmului a fost pus pentru marketing , nu a avut legatura cu Bourne. Sper sa faca o continuare cu Jason Bourne si Aaron Cross , asta ar fi cea mai buna alegere. Jeremy a jucat foarte bine dar cel mai mult mi-a placut de Rachel. Regia foarte buna , la scenariu se putea mai bine dar au completat actorii .
claudiu-daniel-lugoj pe 23 decembrie 2012 20:06
De acord cu tine.
catasmile17 pe 14 Decembrie 2012 00:54
Sincer mi-a placut interpretarea lui Jeremy. Si-a facut treaba extrem de bine. Ma asteptam la ceva mai multa actiune, dar per total a fost un film extrem de bun si captivant.
Ammelie pe 11 Decembrie 2012 11:29
The Bourne Legacy (2012)
Fanii Bourne mi-au spus: 'This ain't no Bourne'. Dar eu nu sunt un fan al francizei, asa ca din punctul meu de vedere, The Bourne Legacy este un film de actiune decent, ceva gen Bond. 6/10
improv3 pe 07 Decembrie 2012 21:58
Bun...
Mie mi-a placut...frumos film.Ar trebui o continuare...
Get0dac pe 07 Decembrie 2012 15:09
Locatii superbe....Actori buni.....Prezenta in firul povestii a lui Jason Bourne ma face sa cred ca realizatorii se gandesc la un film in care sa fie prezenti atat Matt Damon cat si Jeremy Renner. Asta da surpriza daca se va materializa. In rest...merita vazut filmul cu toate ca este putin...putin mai slab decat precedentele.
MNarcis pe 02 Decembrie 2012 13:04
Dezamagire totala (ma asteptam la mult mai mult), scenariul este slab, Jeremy Renner nu este pus in valoare la tot potentialul sau, nu exista grad de comparatie intre aceasta continuare si partile anterioare (aceasta continuare este facuta doar pt bani), merita vazut doar in lipsa de altceva sau plictiseala maxima!
AndreeaSimy pe 23 August 2012 16:06
Intr-adevar actiunea propriu-zisa incepe undeva la jumatatea filmului, dar asta nu face altceva decat sa surpinda f placut datorita exploziei de momente tensionate in care este gasit eroul. Trecerea de la situatia intiala (situatie ce pare a fi una usor anosta) la intriga filmul se produce suficient de brusc (dar si suficient de tarziu, incat sa crezi ca-i pierdere de vreme) moment in care totul se dezlantie, concentratia si acuratetea actiunii, uimindu-te.
Mi-a placut, recomand.

ecstazy pe 15 August 2012 16:50
Asteptari mari, si din pacate dezamagit total....
Doar ce am ajuns de la cinema, eram intr-un extaz total in privinta acestui film, avand asteptari foarte mari la o actiune furibunda si o poveste la fel de interesanta ca in trilogia cu Matt Damon.... Din pacate, filmul chiar de la inceput este foarte plictisitor, dupa primele 20 de minute, ma rugam sa inceapa o data cu adevarat filmul, insa in zadar. Finalul il mai salveaza cat de cat, insa per total filmul mi se pare o mare dezamagire.
Srdjan pe 11 August 2012 14:54
Review
The Bourne Legacy face 2 lucruri foarte bine: 1. Il schimba pe sangerosul Bourne, al lui Matt Damon, cu Aaron Cross-ul lui Jeremy Runner, care e la fel de tare. 2. Reuseste sa-si faca un nou nume, pastrand atmosfera din celelalte filme “Bourne”. Ultimul film din triologia Bourne, mentine aceea senzatie cu care ne-am obisnuit in celelalte filme, de jocul de-a mata si soarecele. E un film solid, care nu duce lipsa de defecte. M-au enervate partiile in care trebuia sa ti se explice totul mout-a-mout, in acele camere intunecate. Totusi, acesta este un defect de iertat, deoarece unele audiente au nevoie de aceste scene. Secretul e sa nu adormi in timpul dialogului, ca sa prinzi actiunea si ca sa sti cum s-a ajuns la ea. Cea mai mare gafa, sau defect al acestui film este concluzia. De ce? Pentru ca nu exista una. In timp ce pe ecran se afisau creditele de final, eu impreuna cu barbatul de… citeşte
Mastragaci pe 25 August 2011 16:08
daca "Noua pelicula va fi regizata tot de Paul Greengrass" atunci de ce scrie la detali despre film :

Regia
Tony Gilroy ?

anonymous.6229028630c4f pe 05 Decembrie 2012 22:08
ghebura pe 09 August 2012 01:29
am fost ieri la film a fost bun dar sub celalate 3
mistgun pe 03 August 2012 15:02
auuu
moama ce de fanii mai usor fratilor prima data sal vedem si dupaia sarim cu comentarile ;)
Dee90 pe 04 Iunie 2012 13:02
Jeremy ftw!
Mi-au placut super mult filmele Jason Bourne.Au fost super iar Matt a jucat super.Dar scepticii care plang ca nu mai joaca Matt si ca Jeremy i-a luat locul should get a life.Filmul se centreaza pe alte personaje,nu pe Jason Bourne.Mai mult ca sigur cei care zic ca Jeremy nu e in stare sa dea gust filmului probabil ca nici n-au vazut vreun film cu el.Jeremy e foarte capabil si potrivit pentru rolul asta .Acum nu mai ramane decat sa speram ca scenaristul si regizorul pun bine povestea in valoare.Oricum,d-abia astept sa apara,sunt foarte curioasa si entuziasmata.
chetta pe 07 August 2012 22:09
Pai...
Aștept sa l vad ,si apoi o sa mi spun părere...Totuși cred ca o sa fie un film bun,interesant....
chetta pe 9 august 2012 01:32
Am fost si l am văzut...un film ff bun,la fel de bun ca cel din 2007 ,sau chiar mai bun...jeremy joaca fffffff bine,iar edward si rachel sunt ff buni...un film de acțiune foarte bun,îl recomand....MERITA TOȚI BANII!!!!!!
mosu332 pe 06 Ianuarie 2013 22:48
de ce???
Contine si spoiler.

Nu prea am inteles scopul acestui film, intriga.. sa fim seriosi nu are nici un rost.... adica de ce sa omori atatia oameni de la cobai pana la cercetatori asta doar pentru ca vrei sa inchizi ceva.... si sa fim seriosi scenele de urmarie... vai deci urmaria din Manila.. m-a plictisit de moarte... am si uitat cand au inceput si cand au trecut de la alergatu pe jos la monoticleta.... SLAB.

Pepsilvio pe 08 August 2012 21:16
Dezamagire
slabut filmul, l-am vazut la cinema si ma asteptam la altceva....
ionut_puiu444 pe 04 Februarie 2023 01:37
Un spin-off total aiurea, plin de vorbărie, și varză la capitolul "acțiune". De două ori am încercat să îl văd și tot de atâtea ori l-am abandonat. Filmul ăsta nici n-ar trebui să fie considerat ca aparținând francizei "Bourne". Părerea mea.
LolyDia pe 22 Decembrie 2018 21:10
deceeee
dece a schimbat actorul ? Ce motiv? pls spune careva aici... ms
cezarica98 pe 13 Mai 2016 09:26
Soldatul profesionist.
Film bun, complex, surprinzator si uimitor. Mie una mi-a placut, un thriller de spionaj, schimburi de focuri si exploziv, o tensiune extrema intre personaje, o fuga spre vindecare. Povestea este bine inchegata, agentul trebuie sa faca orice pentru a ramane in viata dupa ce autoritatiile decid inchiderea si eliminarea experimentului la care au fost pusi soldatii. Jeremy Renner isi face cu brio treaba, foarte convingator, pe langa el si Rachel Weisz isi intra in pielea personajului extrem de bine, mi-a placut de asemena si chimia dintre ei doi. Un film ce ii da privitorului o stare de satisfactie, un film ce se cere vizionat.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:36
The Bourne Legacy