Păreri The Bad and the Beautiful

(1952)

Uratul si frumosul

zamfir_constantin pe 17 Noiembrie 2014 21:19
un film foarte bun atat artistic cat si ca studiu pentre ceea ce a reprezentat Holywood-ul in perioada sa de glorie. Va recomand sa vedeti si ,,Two weeks in another town'' (1962) cu acelasi actor si regizor- Kirk Douglas si Vincente Minnelli. Un aspect care mi-a placut foarte mult a fost faptul ca pe toata durata filmului producatorul este prezentat ca un personaj cinic, care isi urmareste intotdeauna propiile interese, dar in finalul filmului, in ultima scena, vedem cum toti membri acestei lumi cinematografice au aceleasi caracteristici. Cred ca este cel mai bun film facut vreodata despre lumea cinematografica( concureaza cu La nuit americaine- Truffaut)
cosmin_kedii pe 05 Octombrie 2013 11:16
Un film onest , care vorbește despre relațiile de putere din epoca de aur a industriei de la Hollywood
Realizarea este plin de subtilitate , sensibilitatea si inteligenta
Iulidesprefilme pe 27 Iulie 2013 15:49
Scenariul filmului critică industria cinematografică hollywoodiană, iar Gloria Grahame ia Oscar pentru rol secundar...
lili22 pe 24 Aprilie 2019 13:22
O critica inteligenta a industriei cinematografice producatoare de filme de serie B