Păreri Taximetriști

(2023)

Taximetriști

AndyStoica pe 19 Ianuarie 2023 15:01
Altă mizerie de film românesc copy-paste după filmele americane. Limbaj vulgar, prostituție, gay.
user-5cd1ba690e5ab pe 24 Ianuarie 2023 22:32
A fost un film foarte bun dupa parerea mea. Intr-adevar multe injuraturi, nu recomand pentru cei care nu au simtul umorului. Este foarte amuzant si multe glume chiar foarte bune.
Mishu25 pe 24 Ianuarie 2023 17:33
Plin de inteligenti aici care voteaza fara sa fi vazut filmul, le spune creierul lor ca e la fel ca Teambuilding. E un film cu scenariu bun, interpretare buna, fara glume ieftine
OviStof pe 22 Ianuarie 2023 22:16
Mai mult decât acceptabil
Trecând peste limbajul încărcat de expresii colocviale, filmul este interesant, cu scene amuzante, dar şi cu unele tuşe realiste. Personajele sunt bine conturate, ţinându-te atent pe toată durata filmului.
Disclaimer: nu sunt fan al cuvintelor vulgare, dar cenzurarea lor în acest film, ar fi eliminat din realismul tangibil al populaţiei din aria vizată (evident, nu mă refer doar la cei doi şoferi).

user-63cd640b5798c pe 22 Ianuarie 2023 18:33
Un film pentru nivelul de cultura al unora dintre romani. Daca aparea un film romanesc inteligent pe marile ecrane, nu am fi vazut salile pline. In Romania, daca filmul nu are injuraturi, nu este amuzant sau interesant. Pacat... Avem actori si scenaristi buni...
Crezicace pe 4 aprilie 2023 21:41
Adevarat din pacate, idiocracy devine in curand documentar.
alina_velcherean pe 20 Ianuarie 2023 23:00
Mai oameni buni,, unde puii mei va e imaginația... Atâtia bani aruncați pe filme de rahat, lăsai-va domle de meserie.
Nu mai faceți filme aiurea irosiți timpul degeaba.
Un film, o acțiune, un punct culminant.
Putea sa plece el sa facă accident cu taxiu, sa intree în coma, ea sa își dea seama ca totuși îl iubește,, să-și revină el sa se împace sa încerce sa își salveze relația... Alalat sa își găsească și el pe una... Serios atâtea idei,, chiar nu știu dc va irosiți timpul și de ce ne irosiți timpul cu finaluri deastea de rahat.
Si nu e nimic comic în atata înjurături, va bateți joc de limba romana plus educație la adolescenti.. Nu zic chiar fără da una acolo la timpul ei nu strica da vorba aceea ce-i prea mult strica..
Aiurea zau.

Mishu25 pe 24 ianuarie 2023 17:30
Habar n-ai despre ce vorbesti, clar n-ai vazut filmul
deea9595 pe 24 ianuarie 2023 23:16
Complet de acord cu tine, Alina
BogdanRT pe 20 Aprilie 2023 01:59
Am dat 9 - obligatoriu de văzut pentru ca situatiile sunt unele reale și la fel ca parerea altui utilizator consider ca acest film nu este o comedie, doar finalul se vrea sa fie comic, dar este mai mult o drama. Personajele au anumite limitari și convingeri care nu-i lasă sa își imvinga conditia și astfel raman captivity și tristi in propria lume.
Din punctul meu de vedere as da filmul și la bac sa vad dacă elevii au înțeles despre ce este vorba.

Mishu25 pe 20 aprilie 2023 20:22
Eu vad ca nici oamenii maturi, cei care cica ii educa pe elevii care dau bac, nu sunt capabili sa inteleaga, e destul doar sa citesti comentariile. "Mizerie", 'n-am inteles nimic', 'cel mai prost film'
mikella_sora_mititelu pe 20 Februarie 2023 17:04
In starsit un film reușit,o drama comedie,o comedie drama.
Un crampei din viata reala creionat f frumos.Mi a plăcut f mult,nu regret banii ,vazut la cinematograf,nu mai văzusem de f mult timp un film atât de bun.

Spiger_Iasi pe 22 Ianuarie 2023 14:30
Realista poveste din zona oamenilor pragmatici.
Comedie neagră cu un scenariu articulat si cu un joc solid al personajelor principale.
Angie2607 pe 29 Ianuarie 2023 18:42
Un film bun, chiar bun! Ce nu a înțeles poporul de rând care a venit la cinema "să râdă"...(ca prostul, as completa) e că Taximetriști este și o tragi-comedie socială, are drama românului cu studii minime sau medii care nu prea poate evolua. Așa se vorbește în viața cotidiană la noi, nu? Văd oripilați de niște cuvinte vulgare, devenite uzuale???? Hai să nu ne căcam pe noi, frate! Mersi!
OrezuCucurez pe 16 Aprilie 2023 22:23
Oameni buni. dacă filmul are înjurături, asta nu-l face un film prost făcut. Dacă singurul lucru memorabil vouă din film e că are o prostituată sau un alcoolic în el e trist. Este în regulă dacă nu-ți placă acest film, mă bucur să aud și alte păreri: nici eu nu sunt fan(în legătură cu înjuratu)! Dar să vii să spui că filmul nu are nimic de spus sau că este un film menit oamenilor mizerabili este, să fiu sincer, amuzant ...
O seară bună oameni buni și spor la h@te!

Zambo pe 22 Februarie 2023 20:40
O dramedie socială cât se poate de actuală. Se mai și râde dar mai degrabă se îndeamnă la reflecție. Acum, dacă limbajul folosit de personaje este deranjant pentru o anumită categorie de spectatori asta nu înseamnă că nu există. Scenariul mi se pare foarte realist, nu-i nimic fantezist.
ffilme.ro pe 30 Ianuarie 2023 15:26
Mai bun decât Teambuilding
Acest film este o bucată de poveste de viață care urmărește doi șoferi de taxi din București. Personajele principale sunt foarte bine concretizate și le puteți vedea clar evoluând pe măsură ce întâlnesc diverși clienți, fiecare având propria sa lecție de viață de împărtășit. Dialogurile sunt bine scrise și tipul de umor este grosolan, dar realizat inteligent. Povestea este sumbră, deoarece se concentrează pe faptul că clasa muncitoare nu este lăsată fără mijloace de a obține un punct de sprijin financiar puternic sub un capitalism rampant care împarte oamenii în dupi și șefi care știu să facă bani pe spatele dupilor. Filmul este filmat frumos și vreau să salut prezența lui Micutzu aici.
user-63ced241b28eb pe 23 Ianuarie 2023 20:33
Un film impresionant de bun. Majoritatea actorilor își joaca rolul exemplar.
user-62713d4edfb07 pe 05 Februarie 2023 19:16
Din cauza înjurăturilor, nu va fi pe gustul tuturor, dar per total merită văzut. Suficiente momente amuzante, personaje realiste, replici tăioase, pe alocuri câte un moment de sinceritate. Ultima discuție dintre taximetrist și client contrastează puternic (parțial înduioșător, parțial ridicol) cu o conversație anterioară cu același fel de client.
morfil pe 08 Februarie 2023 15:30
Un film care mi-a arătat că sunt "papagal", nu jmeker, în societatea actuală. A fost ca o vizită revelatoare la psiholog. Deci, a meritat cei 24 de lei.

Prăpastia din bărbați și femei este tot mai adâncă în zilele noastre. Pentru a elimina acest marasm al relațiilor, recomand vibratoare și păpuși gonflabile: fericirea este garantată și nici nu te mai îmbolnăvești de stres.

PS: Înjurăturile sunt recomandate de către psihologi, acestea având rol de detensionare nervoasă.

AdriAdrianna98 pe 05 Martie 2023 20:57
Foarte bun, imi aminteste mult de Bucuresti non stop, are cam acelasi stil. Nu l-as numi comedie, mai degraba drama imbinata cu putina comedie. Oricum, a fost o placere sa-l privesc si o gura de aer in industria de film romaneasca.
user-63e532b9069b8 pe 10 Februarie 2023 21:32
Mi-a plăcut, am ras, am ținut cu fiecare personaj. Se înjură, dar ca in viața, nici mai mult, nici mai puțin.
Valentin99 pe 04 Ianuarie 2024 20:29
Am fost sceptic la inceput despre cum au fost abordate cateva subiecte, dar a reusit sa aterizeze intr-un final.
Povestea, desi pare grosolana sau exagerata, la sfarsit trebuie sa ne dam seama ca e inspirata din realitate.

user-64418b2e304a8 pe 20 Aprilie 2023 22:02
Dragilor. Filmul "bun" nu se construiește pe "fir narativ", "intriga".... "punct culminant". Ce a reușit acest film să facă e ceva ce nu s-a mai văzut de multă vreme în cinematografia românească. Am produs filme slabe (dar de bună vânzare) care nu aduc niciun plus de valoare ființei. Filmul stârnește emoții (de tot felul) și îți vorbește dincolo de poveste. "Autorul" ... de data asta... nu a vrut să spună nimic. Nici nu trebuia. Sau poate a spus-o dar atunci nu contează. Ceea ce contează însă este că filmul a reușit. A reușit să fie. Să fie bun. Merită văzut!
mishulescu pe 18 Aprilie 2023 18:48
" Taximetristi" ii da clasa, de departe lui "Teambuilding" care e o mizerie, in opinia mea. Iar daca nu s-ar face abuz de " p_la mea" prea mult, ar castiga si mai multi fani. Eu cand aud din gura unei femei "da-te-n p_la mea" imi vine sa sparg tv-ul. O cretinitate, fara logica si bun-simt. In rest, filmul e foarte ok. iar jocul actoricesc e de nota 10. Felicitari
raluk_ral pe 16 Aprilie 2023 11:31
Net superior filmelor Teambuilding și Nunti, botezuri, înmormântari.
Nu e wow, dar m-am uitat pana la final. Nu prea stiu de ce sunt spectatorii asa oripilați de înjurături. Asa de vorbește și în viata reala, pe străzile din București. Taximetriștii sunt niște tipologii aparte, dar nu am înțeles nici scopul filmului, nici concluzia, nici intriga. Un alt film romanesc, terminat ca-n tren, care ne prezintă viata tenebroasa și grea a celor din București.

Andrei_Filmagica pe 03 Februarie 2023 10:35
Comedie reușită
O comedie românească reușită! În ciuda limbajului foarte vulgar care îl bate pe cel din Teambuilding(părerea mea), Taximetriști portretizează aspecte cât se poate de reale din viața taximetriștilor, filmul având și o poveste, simplistă și fragilă, ce-i drept, dar cât se poate de actuală. Poate unii s-au simțit lezați de limbaj sau în sală au fost chiar taximetriști:)), don t know, dar pe bune că nu e nimic ieșit din comun în acest film. La fel pot spune despre limbajul licențios folosit de personajele feminine, exagerat pentru unii, dar femeile chiar pot înjura mai mult decât bărbații de multe ori, mai ales că au puterea de a descoase și a scoate la lumină intențiile oricărui ,,prost,,.
Filmul e o comedie, poate pt alții e un adevăr spus prea direct și ostentativ, dar având în vedere situația actuală, e o comedie reușită.
Nu este… citeşte

VeniVidi pe 09 Februarie 2023 23:48
Nu poți să joci toată viața la 0-0.
O comedie reușită, dar nu numai. Multe întâmplări trăite de cei doi taximetrișt și mult dialog fără a da impresia de teatralitate. Film bine jucat de actori. Limbaj vulgar însă, nemulțumirile se refulează imediat și fără prea multă cenzură. Vedem rivalitatea taximetriștilor ce conduc Loganuri galbene 1.4 GPL, cu companiile gen Uber sau Bolt. Personajele fac eforturi să-și depășească condiția materială precară și starea sufletească nu tocmai bună. Mai tânărul Lică este recent părăsit de prietena sa Luiza.care pare că și-a făcut un rost în Belgia. Iar Liviu, căsătorit de 12 ani cu Victoria, este și el nu de mult întors din străinătate din cauza bolii soacrei sale, îngrijită acum de soție. Care culmea, deși fără o altă perspectivă concretă, vrea să se despartă de răbdătorul și fidelul… citeşte

raluks7 pe 17 Aprilie 2023 20:57
Nimic nu se leaga cu nimic. Niciun fir narativ, nicio intriga, niciun punct culminant, totul sacadat, iar finalul, ei bine, nici nu era nevoie de final ca nu exista o poveste de ansamblu.
user-63f96e4c3ed8a pe 25 Februarie 2023 04:30
O mizerie sinistra...filmul începe bine, client /poveste , ca mai apoi sa se transforme intr o laba tristă, centrandu se pe despărțirea dintre o "fata simpla de.la tara", fara perspective a cărei insatietate sexuală o determina sa divorteze de soțul fidel( Liviu) care se speteste muncind sa nu i lipsească "arătării" nimic.
Lica se identifică perfect cu dacul mioritic creștin ortodox atotstiutor, misogin, egoist, limitat, Ilinca o haimana înfiptă bine in realitate, neumblata ea pe.la biblioteci dar cu scoala vieții.

sanda_daniela pe 30 Ianuarie 2023 15:16
Nu recomand acest film. Daca in jurul nostru se perinda oameni care folosesc acest limbaj ar trebui sa-i convingem cumva sa nu o faca, nicidecum sa evidentiem acest lucru prin filme pe marile ecrane, unde au acces printre ceilalti si oameni educati si cu bun simt, inclusiv copii care isi incep drumul in viata.
AdriAdrianna98 pe 5 martie 2023 20:59
mor cu oamenii ca tine, ti se pare ca ala care injura in ultimul hal e personajul pozitiv din film? din contra, e ridiculizat tocmai din cauza comportamentului dar na, oamenii ca tine nu sunt in stare s sa priveasca dincolo de aparente
user-5c7b094fa2218 pe 29 Ianuarie 2023 01:50
CEL MAI PROST FILM! Vulgaritate in limbaj, fara un fir narativ. Nu recomand, pierdere de timp!!!!!! Ar trebui sa nu fie difuzat
user-5c2124c240f6e pe 24 Ianuarie 2023 22:40
Tocmai am vazut filmul, aveam asteptari destul de mari dar nu s-a ridicat deloc la nivelul așteptărilor, din contra... Mi-a atras atentia faptul ca in acest film joaca Micutzu care mi-a placut mult in filmul Teambuilding dar surpriza, apare cel mult 3 minute in tot filmul... In rest cateva faze amuzante dar filmul nu are un inceput si nici un sfarsit cu logica, in mare parte scene cu injuraturi si diverse povesti de viata ale celor doi taximetristi... Slab...
czinege_ioan_cristian pe 24 Ianuarie 2023 20:52
Filmul este de văzut acasă nu la cinema...sincer în spatele.meu copii de 13 14 ani fete și băieți..tot filmul cuvinte obsene p...la și pr..st și p..zd..a sincer am ras doar foarte puțin pe lângă Teambuilding slab și mai slab și decât Mirciulica....categoric...bani irosiți sincer am zis hai ca ii fain ca și Teambuilding unde am ras aproape tot filmul...Și apoi cum sa terminat filmul ..zici ca ar veni partea 2 a... sa vedeți...Sala a fost plina vreo 150 persoane fiind marți când biletul este 17 lei...dar când sa aprins lumina în sala aproape roata lumea a fost cam dezamăgită...probabil Romina Vtm e mai slab sau nu dar și la filmul acela am văzut cum au reacționat cei care au văzut filmul... Asta e..părerea mea doar.. Actorii au fost interesanți..
mihaigeniu pe 26 Ianuarie 2023 21:02
Filme pentru proști
...................................................

6Patronul9 pe 25 Mai 2023 16:32
M-am uitat la el la recomandarea unei rude si chiar nu ma asteptam sa fie atat de deep. Un film chiar trist cand stai sa te gandesti,cu toate ca substanta este ascunsa de toate injuraturile de prost gust si glumitele. Oricum,o surpriza placuta.
ionut_puiu444 pe 26 Aprilie 2023 07:18
Filmul m-a surprins plăcut. Arată realitatea din stradă 1:1, cu viața de noapte a taximetriștilor, a pasagerilor, cum se poartă și cum vorbesc, adică natural ca noi toți, fără exagerări sau fake-uri, cu limbaj trivial uneori, dar până la urmă care din noi nu înjură sau care nu scapă câte o vorbă urâtă ?
wrm pe 20 Aprilie 2023 15:25
Ok
Este o drama ok, daca rolurile feminine nu ar fi vorbit vulgar era mai bun.
xerses pe 15 Aprilie 2023 15:14
In sfarsit , un film care surprinde perfect realitatea mentalitatilor romanilor in privinta calatoriilor cu taxiul.
user-633e382d0ecab pe 07 Februarie 2023 23:20
In primul rand tin sa fac o observatie! Acesta nu este un film comercial ca in cazul celor cu Selly! E un film de arta Din urmatoarele motive!

1) Jocul actoricesc bazat pe starea de frustrare a oamenilor care fac parte dintr-o societate aflata intr-o perpetua degradare! E mai mult o inclinatie spre absurditate ce incearca sa mascheze degraderea unei societati in care oamenii se formeaza prost, de asemenea fiind impartiti si in caste (ca veni vorba de smecheri si papagali) practic un razboi intre moralitate si imoralitate, aratandu-ne pana unde se poate intinde granita dintre Lege si Faradelege. Acest film putea inca de la stadiul de proiect la fel de bine sa fie initial lansat sub forma unei piese de teatru, asta in conditiile in care luam in considerare absurditatea si acel statut de dramedie (combinatie intre comedie si drama) dar cu momente de absurditate in care se… citeşte

catze999 pe 18 Aprilie 2023 00:25
Spre deosebire de teambuilding filmul chiar e simpatic
stricted pe 15 Aprilie 2023 09:58
Avem de-a face mai degrabă cu o dramă cu accente comice. Finalul este abrupt, deschis și rămâi cu impresia că parcă filmului îi lipsește ceva. Acel ceva care l-ar fi putut face remarcabil.
user-643dc257c00db pe 18 Aprilie 2023 01:14
Slab, nu are storyline.
Puteau sa aibe atatea povesti legate de taximetristi captivante, insa degeaba. E mega frustranta povestea si no jokes.
Pe de alta parte, imaginea e perfecta, culori/sunet iar unii actori au jucat bine.

teddy27 pe 15 Aprilie 2023 23:27
Extrem, extrem de prost. Injuraturile sunt fortate, scenariul super slab, lalaiala multa, nu e comedie, multe racorduri de filmare gresite.
Concluzie: pierdere de timp, nota 1

user-5da3716e3d393 pe 15 Aprilie 2023 10:39
O bășină cinematografică. Atat pot spune despre mizeria asta infecta din toate punctele de vedere.
Octaz pe 13 Aprilie 2023 11:53
O expunere a vietii sociale din Romania intr-un film monoton si parca fara sare si piper. Este adevarat ca fiecare dintre telespectatorii filmului se va regasi in acest film pentru ca oricine a mers cu taxiul si a putut experimenta un dialog cu soferul, insa partea mai interesanta mie mi s-a parut de fapt ca s-a spus o parte din povestea unor oameni care, desi arata o stare de spirit vesela, in realitate traiesc unele povesti mult mai profunde. De asemenea filmul mi s-a parut fara subiect si predicat, insa sunt obisnuit cu aceasta abordare a fimelor romanesti.
P.S. Interpretarea lui Ion Alexandru a fost foarte buna, pentru ca personajul jucat de el a fost chiar enervant :)

user-63def1ea35624 pe 05 Februarie 2023 02:08
Slab, lent, fără o idee. Jocul actoricesc ok, dar fir narativ slab rău. Tot ce s-a întâmplat acolo ar fi maxim 15 min dintr-un film ceva mai reușit!
Micutzu? A fost pus în distribuție ca să atragă, nu apare decât într-o scenă la fel de slabă, în nota filmului. Pierdere de vreme, dincolo de limbajul vulgar.
Amuzante reacțiile din sala de cinema (mulți stăteau pe telefon pe la mijlocul peliculei!), acasă nu aș fi stat până la final!

Xander11 pe 27 Aprilie 2023 18:56
Per total o pierdere de vreme. Câteva zâmbete smulse, dar doar atât. Ce e de reținut e ca unei femei trebuie să-i acorzi atenție și să-i dăruiești dragoste cât mai multe nopți într-o lună, nu de 2 ori pe lună. Nota 4-5 cu indulgență.
user-643dbbf37f91f pe 18 Aprilie 2023 00:38
Cel mai prost film posibil văzut in viața asta, fără început fără sfârșit niciun subiect niciun predicat absolut nimic. Vai de capu vostru
cristian_antonescu pe 13 Aprilie 2023 14:36
oribil
Infiorator de prost acest "film", numai mahalagisme, injuraturi, pornache si cam atat. Cam ca majoritatea productiilor romanesti din ultima vreme. Actori de duzina, cu cateva exceptii. Cosmin Nedelcu ar trebui sa se rezume la stand-up, ca acolo mai reuseste sa-i pacaleasca pe unii ca are talent de actor. Mai lipsea fomistul de Serban Pavlu care apare in cam orice e romanesc si de proasta calitate.
user-643c5bfb61ccf pe 16 Aprilie 2023 23:37
Un film mai prost ca acesta nu există nu se poate un film inutil l-au făcut de ce? ca să ce ? să ne ajute cu ce ? să ne inspire cu ce ? porcărie de film
Ciuciumisdecebal pe 16 Aprilie 2023 21:16
Foarte slab !! M-a pierdut după primele 5 minute .
petrica_grigore pe 15 Aprilie 2023 23:27
"Mizerabilii" made in RO
O mizerie de film. Searbad, plin de injuraturi, trist, sters. Am renuntat la vizionare cu mult inainte de a ajunge la jumatate
batranu1992 pe 20 Ianuarie 2024 23:49
M-a surprins placut, mi-a placut. Un film foarte bun, mi-au placut mult dialogurile, scenariul, iar actorii au jucat foarte bine.