Păreri Ta'm e guilass

(1997)

Gustul cireșelor

aayana pe 17 Februarie 2011 15:44
Gustul vieții
Mister Badii umblă în lung și-n lat pentru a găsi pe cineva care să-l îngroape după sinucidere. Practic, aproape tot filmul se petrece în mașină și vedem din când în când deșertul de afară. La început e numai praf. Mr.Badii interacționează cu diverse persoane (vrea pe cineva inocent) dar toți fug de el. Ajutorul de care are nevoie trebuie să privească totul ca pe un job bine plătit. Totul până când un străin vorbește despre gustul cireșelor și noua sa viață. Nu știm dacă Mr. Badii a dus până la capăt planul dar tind să cred că schimbarea cadrelor din final și coloristica vorbesc despre schimbările din sufletul lui.
sabinalin pe 17 februarie 2011 17:20
"Palme d'Or" la Cannes!
alali pe 23 Mai 2018 19:28
Gustul ultimelor cirese, savurate astfel incat sa il poti lua cu tine pentru totdeauna.
Exista un anumit timp in viata unor oameni ce traiesc cu un ultimatum pus de medici ori pe care si-l stabilesc ei insisi, timp in care lucrurile au o cu totul alta importanta si o valoare imposibil de intuit pana atunci. In acea perioada, lucrurile neinsemnate par a capata o importanta primordiala iar cuvintele, cele mai banale, glasuiesc adevaruri existentiale. Oare cat de plina s-ar dovedi o viata traita la intesitatea ultimelor clipe, zi de zi, ora de ora, toti cei 60-70 ani sau poate mai mult, atat cat ii e dat omului sa existe. Un rasarit de soare sau o luna plina ne-ar umple inimile cu a lor frumusete cat sa ne copleseasca intreaga existenta. Iar asta s-ar putea intampa zilnic, de nenumarate ori pe zi, ora, minut. Gustul dudelor proaspat culese sau cel al cireselor nu ar avea echivalent pentru a putea fi comparate si descrise. Si totusi nu ne bucuram de aceste minunatii decat… citeşte
Abbas pe 19 August 2010 08:06
unul dintre filmele mari ale cinematografiei din toate timpurile. un om, Mr. Badii, vrea sa se sinucida. nu stim de ce, stim doar ca vrea. are o singura dorinta, sa fie ingropat dupa moarte. pentru asta e gata sa plateasca pe oricine. dar oamenii il refuza, rand pe rand.
e filmul meu preferat, o bijuterie pe care nici un cinefil nu are voie s-o piarda.

cezarika21 pe 30 Octombrie 2015 07:39
Valoarea vieții și micile sale plăceri
”Fiecare om de pe Pământ are probleme în viață. Așa merg lucrurile. Sunt atâția oameni pe Pământ. Nu există nici măcar o singură familie fără probleme. (...) Lumea nu-i așa cum o vezi. Trebuie să-ți schimbi perspectiva, iar lumea se va schimba și ea. Fii optimist. Privește partea plină a paharului. Tu îți ești ție însuți prioritatea absolută.”

”Ta'm e guilass” își poartă spectatorii într-o plimbare cu mașina pe dealurile pietroase și pline de praf de la marginea Teheranului, oferindu-le o perspectivă adâncă asupra vieții și a descoperirii valorii sale. Moartea simbolică a personajului înfățișată de ecranul negru este subminată însă în ultimele momente de spargerea celui de-al patrulea perete al scenei și dezvăluirea faptului că finalul oricărei povești poate fi schimbat.

Un film minimalist de o… citeşte

sabinalin pe 19 Iulie 2021 22:57
Un barbat care crede ca totul s-a terminat, ca nu mai are rost sa mearga mai departe. O masina care strabate acelasi drum iarasi si iarasi intr-un peisaj postapocaliptic in care praful pare a fi atotstapanitor. Oameni, oameni care gandesc diferit, care percep diferit, care incearca sau nu sa ajute, e un film cat se poate de politically incorrect, daca l-ati vazut sau il veti vedea veti intelege ce vreau sa spun, e bine ca e asa si ca regizorul a simtit ca trebuie sa-l faca intr-un asemenea mod, era inca pe vremea cand valoarea era prima care sa conteze si nu criterii care nu fac altceva decat sa distruga ceea ce a mai ramas bun din a saptea arta.

Bineinteles ca auzisem si citisem de Abbas Kiarostami insa nu mai vazusem pana acum nici unul dintre filmele sale, l-am descoperit acum cinematografic vizionand opera sa incununata cu Palme d Or acum aproape un sfert de veac,… citeşte

user-5c9f8c2e87074 pe 18 Noiembrie 2019 02:22
Ce interesant si provocator! Nu cred ca stiu vreun sinucigaș care sa fie asa preocupat chiar obsedat de a fi îngropat sau ma rog trezit,daca nu reuseste! Tot periplul protagonistului prin praf si gropi este presărat cu dialoguri încărcate de semnificatie religioasă. Conflictul dintre preceptul religios ce zice Allah ca e bine si ce hotărăște omul care simte ca e la capăt și se agață tot de Coran. Ma sinucid ca sa nu mai fac rau fratilor mei!!! Empatizezi imediat cu personajul principal!
lili22 pe 16 August 2018 15:50
Un film cu adevarat profund, din care fiecare va ramane cu ceva...