Păreri Russkiy kovcheg

(2002)

Arca ruseasca

Bibi_TM pe 09 Iulie 2013 06:47
Arca rusească este mai mult decît un film !!!
Un film sovietic de exceptie, care acopera 300 de ani din istoria tumultoasa a Rusiei. Toate filmarile au loc la Palatul Ermitaj din St. Petersburg (Palatul de Iarnă a fost reşedinţa ţarilor, iar primele colecţii au apărut la ideea Ecaterinei a II-a).
Bibi_TM pe 9 iulie 2013 07:04
TRIVIA ''Arca ruseasca'' este unicul film de lung metraj (96 de minute) din istoria cinematografiei tras intr-o singura secventa, echipa de filmare neavand la dispozitie decat o singura zi din partea autoritatilor. Nu s-a facut absolut nici un montaj, pelicula fiind neatinsa de foarfeca. Au fost folosiţi peste 4.500 de actori si figuranti si s-au facut zeci de ore de repetitii. Toate filmarile s-au facut in cele cinci cladiri ale Palatului de Iarna (Ermitaj), fosta resedinta a tarilor rusi.
Bibi_TM pe 16 iunie 2015 19:35
M-ai prins in off-side !
cosmin742000 pe 03 Noiembrie 2017 17:59
Un film sovietic excelent , tras dintr-un singur cadru , cu un narator care ne poarta intr-o lume de vis , cu o coloana sonora magnifica , costume foarte frumoase , joc actoricesc excelent ,
Stephen2D pe 03 Ianuarie 2017 23:15
unfascinantșiemoționalspectacolbravoimpunătorșiplindelumină

eduard_stratan pe 08 Mai 2015 15:25
Nu inteleg de ce filmul este incadrat la drama! ( poate ca drama este pentru cine se astepta la un film artistic si a dat mai degraba peste un documentar!)