Păreri Rogue Heroes

(2022)

Eroi și ticăloși

blacksea_rider pe 08 Iulie 2023 22:00
Miniseria este ecranizarea bestsellerului „Rogue Heroes”, al lui Ben Macintyre (istoric și editorialist la The Times). Acesta a avut acces unic și privilegiat la arhivele secrete SAS, iar rezultatul documentării sale este un roman despre care s-a spus că „sărbătorește gloria, spiritul și camaraderia acestor ofițeri uimitor de curajoși care au format Special Air Service (SAS) în cea mai întunecată perioadă a celui de-al Doilea Război Mondial”....1941. Forțele britanice sunt în retragere în Africa de Nord, iar Rommel se îndreaptă spre Egipt.Trei locotenenți britanici - David Stirling, Jock Lewes și Paddy Mayne,vin cu ideea crearii unei unități care va opera în spatele liniilor inamice, atacând instalații cheie - aerodromuri, depozite de aprovizionare etc.Aceasta forta va deveni Serviciului Aerien Special, alias SAS.Supraomenesc de curajoși,… citeşte
bistriz pe 09 Februarie 2023 15:49
Simpatic
L-am urmarit cu placere mai ales pentru informatia istorica si importanta trupelor SAS.
Dar e un film... simplu. Si scenariul si regia (care e la nivel de anii 70-80). Iar muzica e ca nuca in perete.