Păreri Rise of the Planet of the Apes

(2011)

Planeta Maimuțelor: Invazia

Dacianus pe 18 August 2011 02:00
fain
Un film bun, chiar daca intr-un mod un pic diferit de cum te-ai astepta din trailer.
kayapo pe 07 August 2011 19:19
foarte bun
l am vazut acum 1 zi este bestial..nu ma asteptam sa fie asa bun unu din cele mai bune alaturi de transformers
micoud pe 11 august 2011 20:51
1 zi se citeste cumva o zi ?? sa ma ajute cineva ca nu inteleg :)) ....grea scoala asta
radu11 pe 07 August 2011 16:29
Am vazut filmul si este unul dintre cele mai bune din acest an,am ramas foarte uimit cat de bine a fost realizat.
CosminHorrorMaster pe 7 august 2011 16:55
deci pare promitator
Sweetness pe 21 August 2011 14:46
Un film genial. V-as ruga sa mergeti sa-l vedeti inainte sa-l comentati pe baza trailerului.
iri_gh86 pe 16 August 2011 11:30
asta este cel mai bun film vazut de mine in vara asta
karyyna pe 20 August 2011 15:12
cel mai bun film!!
cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum....merita vazut. nota 10
etruscul pe 15 August 2011 14:22
efecte speciale! atat!
Stereotipuri,truisme, actori fara stalucire.Sentimentul meu a fost ca,regizorul, se grabea sa ajunga acasa si ne a trantit cateva personaje imature cu replici si actiunii demne de
,,soap opera". Un film ce merita vazut,doar daca nu ai ceva mai bun de facut!

CosminHorrorMaster pe 19 august 2011 10:57
esti cam dus! atat!
BubuBogdan pe 04 Iulie 2011 15:56
Praf, de inteligenta
Dupa parerea mea acest film pot spune ca a fost facut ca sa fie facut. E ceva despre care toata lumea vorbeste, o inteligenta artificiala, o inventie in medicina si hop avem leacu...leacu sa ne vindecam leziunile pe "bibilica", dar colac peste pupaza asa cum e omu facut sa fie, pe ce altceva decat maimute sa incerce acest leac..si surpriza, nu ca le vindeca leziunile sau ce minuni credeau altii ca va face acest leac, ba chiar le face mai destepte. Al naibii...ajunge omenirea sub amenintarea maimutelor. Un esec total dupa parerea mea si eram mult mai bucuros sa vad o continuare a filmului Planet of The Apes din 2001. Dupa parerea mea ar fi fost mult mai placuta o continuare..nu e nimeni curios ce a patit Captain Leo Davidson (Mark Wahlberg)... Ce a urmat sa fie pe Pamant dupa aceea? Se pare ca nu. O sa asteptam "cu sufletul" la gura sa vedem de ce sunt in stare "primatele" astea imbaxite… citeşte
MensSana pe 20 August 2011 09:27
Rise of the
Nu prea am inteles cum apreciaza unii filmele, mie mi s-a parut penibil, mai ales de la momentul in care din adapostul de animale ies sute de maimute care n-aveau cum sa incapa acolo. Apoi politistii care merg impotriva gorilelor cu bastoane (?), maimutele cu strategii de trupe speciale care imping autobuzul, culminand cu gorila Bruce Willis care sare de pe pod in elicopter iar apoi e vegheata pe patul de moarte de maimuta "lider". Ma mir ca nu i-a aprins si o lumanare.

Nu stiu cum poate sa impresioneze asa ceva pe cineva cat de cat matur (la minte), nu va suparati.

Pe unii se pare ca ii impresioneaza atat de tare incat uita ca e o poveste inventata si fabricata pe computer si ca maimute de felul asta nu exista. Si incep sa traga diverse concluzii despre etica, despre inteligenta etc.
Deh, devii ceea ce mananci, ceea ce vezi, ceea ce gandesti...
citeşte

mihnea_aspru95 pe 26 septembrie 2017 15:37
Un frustrat făcut grămadă.
toro pe 08 August 2011 19:54
Bull Shit !
Departe de ce a fost trilogia,, Planet of the Apes,, 1968-'70 '75 cu Charlton Heston si la fel incomparabil cu ,,Planet of the Apes ,, - Mark Wahlberg -2001. I-mi doream o continuare la acest film din 2001 , dar ce a aparut acum pe ecrane lasa de dorit . Multa vorbarie ... L-am vazut azi (torrente) si sincer ma dezamagit atat actiunea sa , cat si actorii . ..
CosminHorrorMaster pe 19 august 2011 11:00
pai este departe de triologie pt ca filmul acesta ar fi primul dintre toate, intr-o ordine cronologica
Crist11 pe 16 Iulie 2011 02:08
Ma astept la ceva briliant, ceva care sa ma lase fara cuvinte.
CosminHorrorMaster pe 7 august 2011 16:09
de ce i-ai dat 4 ?
Crist11 pe 7 august 2011 22:07
Nu-mi pasa ce cred alti, nu dau 2 bani pe parerea altora vis-a-vis de mine.
elpaulet pe 14 August 2011 01:58
Un film despre nimic
Se ia niciun scenariu (caci nu se intampla aproape nimic tot filmul), se adauga niste maimute mai mult sau mai putin simpatice, se pune putin Spiderman, putin Transformers, putin mai mult kung fu, se ia si o poveste a devenirii eroului principal, se adauga niste gaz pe care il tragi pe nas cand esti prost si a doua zi te trezesti destept, se amesteca cu cateva elemente din Rambo (pentru nostalgici), se incalca toate regulile logicii (iti pui multe "de ce?"-uri sau "cum de?"-uri in timpul filmului), se incalca multe legi ale fizicii, sau poate ca nu - in fond de ce ar fi anormal ca o maimuta sa pluteasca prin copaci sau sa sara prin geamuri de la etajul 5 fara sa pateasca nimic? - si e gata filmu'. Se mai presara cu efecte speciale mai mult sau mai putin inspirate - cinetica maimutelor este absolut fabulos de ireala. Vizionare placuta!
TycheroS pe 18 Iunie 2010 20:15
Un subiect de toata jena... parerea mea. Nuj daca va amintiti dar seamana cu filmu` ala cu rechini care devenisera inteligenti.... nu mai stiu cum se numea
Costirik pe 2 iulie 2011 14:19
=)))))
Ancuuuu pe 5 august 2011 21:10
heiiii.. am vazut filmu' ala cand aveam vreo... hmm.. 10-11 ani:)).. si mi'a placut pe atunci.. plus ca juca samual l jackson
sabinalin pe 10 Iulie 2017 19:47
Nu e usor de privit un reboot la “Planet of Apes” mai ales cand ai vazut filmul original, cel care il avea in rolul principal pe marele Charlton Heston ( am in biblioteca romanul lui Pierre Boulle, l-am cumparat de la ziarul Adevarul, n-am apucat inca sa il citesc…). Spre cinstea lor cei care au reinviat franciza la inceputul anilor 2010 au reusit sa o faca la nivel inalt. Povestea cimpanzeului Caesar, din momentul venirii sale pe lume si pana la intoarcerea “acasa” reuseste sa captiveze inca din primele momente iar invatamintele sunt clare: nu e bine sa te joci de-a Dumnezeu, nu e bine sa depasesti anumite bariere cand vine vorba de cercetare, nu e bine sa exagerezi intru business si sa te joci cu focul pentru ca ai toate sansele sa ajungi sa te arzi…
mihnea_aspru95 pe 13 iulie 2017 02:30
Precisely, nu e bine să te joci de-a Dumnezeu (cum a făcut şi nebunul de Peter Weyland în P R O M E T H E U S, cu crearea androizilor, în special David 8. Te vei îngrozi să vezi cum a ajuns ticălosul de android în A L I E N: Covenant). Să nu mă abat de la topic, un film foarte palpitant, acest "Rise" (trebuie să-l revăd, apoi şi "Dawn", că vineri vine Războiul şi dehhh... trebuie să mă pregătesc :)))
Dragos.87 pe 07 Mai 2017 14:19
Foarte reusit filmul asta care are o poveste foarte interesanta si care iti mentine curiozitatea pana la final.Efectele sunt reusite chiar daca pe alocuri unele faze sunt exagerate iar coloana sonora este extrem de buna.Il recomand cu mare incredere!
mihnea_aspru95 pe 26 septembrie 2017 02:30
Soundtrack-ul e foarte mişto, în toată trilogia (în acest moment îmi place cel de la WAR, dar nu pot uita sfârşitul lui RISE cu acel fragment muzical impresionant). Sunt curios cum o să iasa a patra parte, poate cu Maurice îndrumându-l pe Cornelius ca noul lider (să vedem).
Dragos.87 pe 26 septembrie 2017 17:53
E si gandita toata trilogia,eu sunt multumit de toate
claudiu-daniel-lugoj pe 12 Noiembrie 2011 18:12
Filmul a fost bun doar ca nu a fost la cea ce ma asteptam eu.Eu credeam ca se va continua prima parte care a fost peste acest film,normat in aceasta parte trebuia sa se continue cum maiemutele stapinesc pamintul,iar acel cosmonat din prima parte cind se va intoarce pe pamint sa vada schimbarea cum maiemutele iau locul oamenilor.Dar acest filmu nu ne arata prea multe din pacate,arata doar revolta lor si nimic mai mult.Ma asteptam la o parte mult mai agresiva dar m-am inselat,eu unul asta vream sa vad.Dar filmul a fost bun.
Ammelie pe 09 Noiembrie 2011 12:30
Rise of the Planet of the Apes (2011)
Un film interesant, un SF soft, daca pot spune asa. De admirat efectele speciale; emotiile chiar se vad pe fata lui Cesar! Povestea este una simpla si directa, onesta as spune, dar cu bataie lunga. Pana unde poti merge cu experimentele din dorinta de a face bine, cand depasesti granita observi si mai ales unde e locul fiecaruia. Placut film, m-a lasat cu dorinta de a vedea mai mult. Foarte posibil sa fie facuta si partea a doua, pentru ca incasarile o justifica.
KarGo pe 12 Septembrie 2012 21:33
Un reboot al seriei neasteptat de reusit , impresionant doar pe partea tehnica, efecte + machiaj. Scenariul este scris bine dar nu pot sa zic ca a fost ceva extraordinar, iar actingul este destul de modest, fiind elementul cel mai slab al productiei. Andy Serkis, excelent in rolul lui Caesar, ar putea fi singura legatura plauzibila a filmului cu celebrele premii Oscar, bineinteles doar la stadiul de nominalizare. De vazut, clar merita vazut.
happy_happylik pe 16 Februarie 2012 22:45
Best of 2011
Nu sunt eu in masura sa decid daca e cel mai bun film al anului sau nu, ori o capodopera cinematografica, insa pt mine acest film le insumeaza pe amandoua.
Oricum, merita vazut!

bogdan_done_2008 pe 23 Ianuarie 2012 22:32
foarte bun
multi prieteni mi l-au recomandat merita vazut nota 10
MNarcis pe 15 Decembrie 2011 11:12
La inceput eram sceptic (daca sa vad sau nu acest film) insa mi-am facut curaj sa il vad si pot spune ca am ramas impresionat, un film cu efecte speciale superbe, un film care m-a captivat si este pe alocuri si emotionant, (noi oamenii nu avem scrupule, stim doar sa distrugem acest echilibru natural, fie cu defrisari, braconaj, poluare, sau pur si simplu experimente pe animale pt descoperirea de medicamente sau leacuri pt diferite boli, mai ales daca sunt si ceva banii la mijloc). Un film care il recomand cu incredere!
AndreyHD pe 13 Decembrie 2011 18:55
Pur si simplu genial!! nimic altceva de spus.Este un film foarte frumos la care cu siguranta nu va veti plictisi prea usor :)
WikdMovies pe 12 Noiembrie 2011 22:50
,,Caesar is home...''
Si eu care credeam ca Avatar a atins limita efectelor vizuale...
Ancuuuu pe 05 August 2011 21:07
pare a fi destul de interesant .. nu briliant, incredibil, o capodopera, dar interesant
silviubr pe 30 August 2011 01:24
silviubr
Personal,filmul este mai mult decat interesant!Nota dupa imdb este putin cam exigenta,merita mai mult in opinia mea.
nikkolle pe 29 August 2011 22:09
Rise of the Planet of the Apes
Da intradevar e foarte bun filmul , nu are legatura cu alte filme cu titluri asemanatoare . James Franco desi vrea sa il vindece pe tatal lui , acesta da gres pt ca nu tine cont de faptul ca : " Evolutia care o au maimutele la un experiment >difera de cea pe care o are >tatal sau , ............aceasta avand un efect distructiv si in scurt timp . Merita vazut , e chiar interesant filmul !
alex998 pe 15 August 2011 02:43
misto abia astept filmul pare promitator sper sa le intreaca si pe celelalte sa avem ce vedea.
ciobanel pe 11 August 2011 20:08
....
Mi-a placut ideea , origina si bunicel :) .

Nu e cine stie ce film . Parerea mea . :)

Andrutza100 pe 08 August 2011 10:43
Sunt sigura ca va fi un film foarte bun dupa trailer.James Franco si Tom Felto sunt niste actori foarte buni cred ca nu ma dezamagii in acest film.
DeeaD pe 08 August 2011 02:43
a aparut deja,se gaseste pe torrent!Un film bun cu un mesaj f clar"spune-ti Nu testarilor pe animale"...m-a impresionat mai mult faptul k este o trista realitate ce se intampla cu animalele cobai pt fel si fel de experimente si nimeni nu face mai nimic in priviinta asta...daca ar putea sa riposteze si in realitate (k in film)le-as da si eu o mana de ajutor:)))
george_eu25 pe 07 August 2011 22:55
bunicel
L-am vazut si eu acum si este bunicel....Adica actiunea e realista si pusa intr-un context bun.Si e bine ca face o legatura cu ce se intampla mai departe(ma refer aici la actiunea din celelalte filme care sunt deja).Oricum un film de vazut...
Bârfitoarea.ro pe 29 Iulie 2011 20:08
Vedete la premiera mondiala “Rise of the Planet of the Apes”

Grauman’s Chinese Theatre din Los Angeles a gazduit ieri seara premiera mondiala a productiei “Rise of the Planet of the Apes”. Evenimentul s-a bucurat de participarea starurilor filmului, astfel ca pe covorul rosu au pozat indelung actrita… Citeste in continuare citeşte

dany46 pe 07 Octombrie 2011 00:37
La fel si filmul asta...pfff...tot o pierdere de timp...Midnight in Paris, unul dintre filmele recent aparute care intradevar m-a captat:)...un film bine gandit...
radu3455 pe 27 August 2011 10:52
un film cu mult peste asteptari mi-a placut nota 10
dayenutza pe 24 August 2011 17:58
favorit
acest film este primul dintre favoritele mele ! foarte frumos filmul mai ales finalul
xerses pe 24 August 2011 08:50
Foarte bun filmul, cu multe momente interesante ce te tin concentrat pe toatat durata filmului.
ryco0984 pe 18 August 2011 18:18
Un film foarte bun, care te stoarce foarte mult pe plan emotional, dar nu este ce ma asteptam, poate m-am dus cu gandul prea departe sau la cel din 2001
miriamysa pe 17 August 2011 22:12
super film
am vazut filmul,il recomand tuturor care s-au saturat de spidermani si xmani daca mi-este permis,
danylovea pe 17 August 2011 19:08
rec
nota 10 . filmul are multa actiune si te tine in suspans. recomand !
clontopel pe 11 August 2011 13:26
suntem in secolul XI
VampiresOnly pe 6 august 2011 17:49
Cum puteti vota cand nici nu a fost lansat?
parerea mea este sa mai avansezi ca ai ramas in urma rau de tot
filmu lam vazut este extraodinar nam cuvinte

contty pe 16 August 2011 00:40
FENOMENAL
Filmul e de departe cea mai buna creatie din ultimii 10 daca nu chiar 20 de ani.Prin poveste,personaje si idee,il bate crunt pe Avatar.Va lua cu siguranta cel putin un Oscar,o merita din plin.
sica112 pe 17 Iulie 2011 19:38
destul de interesant pentru un titlu asa banal dar ma rog fie ce o fi
levi_pyt2003 pe 04 August 2011 10:02
hallo
dincolo de aparenta referitoare la inteligenta artificiala a maimutelor trebuie sa privesti toata povestea per ansamblu si deznodamantul care este cel mai important. nu privii niciodata pac maimute e jenant... prefer sa vad un SF de calitate decat o tampenie cu politisti si jafuri si oameni ce is peste inteligenta tuturor si tampenii ce se fac dintotdeauna.... mai bine sa mai faca cate unu de genu, un capitan al americii un transformers, un avatar etc... nu ii iau apararea dar ganditi in perspectiva :)
madia pe 02 August 2011 08:59
Un alt film cu si despre maimute? Chiar era nevoie?
contty pe 16 august 2011 19:38
era mare nevoie.
svimp1 pe 08 Septembrie 2011 09:52
Penibil
Filmul este foarte penibil , are un scenariu previzibil si prost. Primatele obisnuite sunt cu mult mai inteligente decat cele din film care s-au drogat cu nu-s ce substanta. Este un film de mall slab.
superdepeche pe 11 August 2011 00:12
monument de prostie
Dacă am ajuns să vedem și asta:maimuță călare!
Le-am văzut pe toate înseamnă! O prostie de film în care maimuța asta cezar pe numele ei (lui scuze că e un el) e un fel de king kong evolution așa.El le știe pe toate,ce să mai un adevărat supererou!
Nu numai că este un film realizat din cadre ^^trase de păr^^ dar pe alocuri chiar sunt ^^smulse^^
Alt film candidat la ^^prostia deceniului^^

D.Ionut pe 11 august 2011 15:34
Tu de notiunea de Science Fiction ai auzit? De faptul ca intai medicamentele noi sun testate pe animale (inclusiv pe maimute) si apoi pe oameni? Daca raspunsul este da, asta inseamna ca degetele tale au actionat tastele inainte de a procesa cuvintele ce le-ai scris
superdepeche pe 21 august 2011 11:41
cosmine ce ai ,insolație? păi dacă îmi spuneți voi ceva interesant la filmul ăsta ,am să fiu de acord cu voi. Ce să îmi placă la acest film? nici măcar maimuțele care sunt și alea ^^ fabricate^^,dar trecem peste asta.În rest ?!
IonComan90 pe 20 Iunie 2021 12:30
Salut! Filmul are o originalitate extraordinară chiar dacă este bazat pe scrieri, cărți etc.. Cam ca orice film.
gabyel1995 pe 09 August 2019 22:22
Un film bun . Dar afirmatia ca acest film face parte din seria Planeta Maimutelor este
exagerata . Este un film ce-l recomand oamenilor sensibili cu suflet bun . Dar este si un film educativ pentru ticalosii care ne conduc si practica doar cruzimea sub diferite forme .

carmen_angelus_romila pe 25 Octombrie 2018 11:03
Dupa o pauza de ceva timp, asistam la o renastere plina de succes al seriei de filme "Planeta Maimutelor", intr-o poveste halucinanta si plina de actiune, despre invazia primatelor scapate de su control.
cosmin742000 pe 03 Septembrie 2017 07:36
Un alt film american fara niciun rost, facut la norma , sa ii prosteasca pe prosti
Go 1 2 3 4