Păreri Rain Man

(1988)

Rain Man

Stan_Cosminn pe 25 Februarie 2014 15:21
Un film exceptional!! Inca o data se dovedeste faptul ca un film bun poate fi si fara efecte speciale.
Respect pentru Tom Cruise si Dustin Hoffman.

nykyfylm pe 24 Decembrie 2013 00:11
Intalnirea a doi frati atat de diferiti,unul sanatos dar "bolnav" de lacomia banilor,iar celalalt bolnav ,insa genial.Timpul petrecut impreuna si experientele prin care trec ,duc insa la vindecarea celui "bolnav "de lacomie.
Krystyne pe 18 Iunie 2013 16:35
Acest film e unul care emotineaza,care impresioneaza prin detaliile in care vedem dragostea,e una speciala,nascuta din rautate.Personajul lui Tom Cruise evolueaza emotional,isi dezvolta sentimente sub aripa inocenta naiva a lui Rain Man.Unul iubeste si nu stie de ce ,iar altul iubeste ce nu trebuie,stiind de ce.E un film care trebuie vazut in viata asta!
trbor pe 14 Iunie 2013 14:58
excelent...un film care te face sa te gandesti zile intregi.
mebubu2007 pe 06 Aprilie 2013 23:45
un film exceptional pe care nimeni nu ar trebui sa-l rateze. e un film emotionant dar l-as revedea oricand...
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 20:06
M-a impresionat foarte mult povestea şi l-am admirat în mod deosebit pe Hoffman...Rain Man este una dintre partiturile lui de succes...
MikkaelWolfganger pe 20 Ianuarie 2013 21:07
Un film de pe vremea cand Hoffman si Cruise nu jucau in tampenii ca Meet The Fockers sau Mission Impossible.Un film genial, jucat genial, cu un regizor genial.Un film care te face sa simti ca nu ti-ai pierdut 2 ore de geaba.Sper sa mai am ocazia sa ii vad pe acesti 2 mari actori jucand in ceva filme ca acesta!
catasmile17 pe 16 Ianuarie 2013 23:00
Un film care m-a lasat fara cuvinte. Absolut fenomenal rolul interpretat de Dustin Hoffman.
radu3455 pe 11 Ianuarie 2013 11:42
o drama superba ce-si merita toate premiile in special prestatia lui Dustin Hoffman care face unul dintre cele mai bune roluri ale sale dar si Tom Cruise nu se lasa mai prejos,e o drama ce merita vizionata nota mea 9
deadlord pe 22 August 2012 15:32
Un film superb. Dustin il interpreteaza pe Rain Man exceptional. Scenariul este superb si te tine lipit de ecran. Superb.
Manusa pe 18 Iunie 2012 16:46
Un film excelent, o prestatie foarte buna a celor doi actori, Tom Cruise si Dustin Hoffman. Interesant este faptul ca Charlie, la inceput a vrut sa se foloseasca de fratele sau, Ray, dar s-a realizat o legatura stransa intre cei doi. Un film ce merita urmarit.
dudimicut pe 25 Mai 2012 22:33
actorii au jucat exceptional, s.au completat unul pe celelalt :">
alex_il_fenomeno pe 19 Aprilie 2012 13:05
o drama geniala , asa cum nu credeam ca o sa urmaresc in prima faza . Tom Cruise si Dustin Hoffman se completeaza reciproc intr-o maniera surprinzatoare , spunandu-ne o poveste atat de emotionanta si de dramatica , care te captiveaza inca de la inceput ! iar , pe langa momentele impresionante sau cele amuzante strecurate prin scenariu , coloana sonora este magnifica , aducand atat de simplu aceasta stare a personajelor la tine in casa ! un film care isi merita pe deplin toate premiile Oscar !
MariusCiprian87 pe 05 Ianuarie 2019 12:51
de vazut....
SINCER....nu m-a impresionat cu nimic special acest film atat de laudat si de premiat, cu o nota mult prea mare pe IMDB si cu un Tom Cruise parca fara prea mult chef in acest rol...fata de multe alte filme in care joaca genial si are o nota mult mai mica ! L-am vazut o data , dar nu va mai exista si o a doua oara, pentru ca un film care nu transmite emotie, acea senzatie de "piele de gaina", un mesaj puternic si o genialitate a scenariului, nu vad sensul lui...plus ca are multe urme de comedie...in ceva ce se vrea doar o drama ! Cu siguranta voi fi criticat de fanii acestui film sau de fanii Tom Cruise, insa pe mine nu ma miscat cu nimic , mult prea seaca si plata regia lui Barry Levinson in acest film! Marele plus al filmului este Dustin Hoffman care joaca in poate unul din cele mai bune roluri ale sale ! Pentru cei care au vazut o colectie de filme ale anilor 60, 70,80...si lista poate… citeşte
Ciurila_Emanuel pe 03 Noiembrie 2015 17:50
Capodopera !
Cel mai tare film cu doi frati, din cate am vazut, mai ales Dustin Hoffman, actorul care a jucat rolul lui Ray autistul, a fost magnific ! Ii dau nota 10, bineinteles !
lili22 pe 10 Iulie 2015 08:00
Bine interpretat
De cei doi mari actori, nu prea inalti, Dustin Hoffman merita elogii, dar scenariul e prea lacrimogen si neverosimil.
margott pe 03 Noiembrie 2011 19:03
Ce rol de zile mari a facut Dustin Hoffman in filmul asta... Te lasa cu gura cascata.
t0nka pe 08 August 2011 00:53
un film exceptional care demonstreaza ca banii nu inseamna totul
icebull pe 21 August 2010 00:24
10*
Capodopera nimic in plus de spus actori de nota 10
psihologu pe 13 August 2010 08:40
Ok
Super , bestial, mirific, nu am cuvinte sa-mi exprim sentimentele si emotiile prin care am trecut in momentul vizionarii filmului.....
GalaRxn11 pe 31 Iulie 2010 00:25
extraordinar filmul! foarte impresionant ! mi-a placut foarte mul
Vegetarian pe 06 Aprilie 2012 23:49
Muzica buna pt excursii cu trenu in special intre Brasov si Ploiesti si multe alte filme , mai ales de actiune = Hans Zimmer - Rain Man theme = http://www.youtube.com/watch?v=fKZkIt0QRoM . La min 1.06 pana la 1.37 face sa se miste picioarele ascultatorului . In rest e buna de la min 0.16 , min 2 .. In film apare ca acompaniament la o calatorie cu masina , dupa mijlocu filmului , cam 1 min din melodie .
. . . Merge reasculata tot filmu , mai ales inainte de ajuns la Las Vegas si apoi cateva minute .

. . Un autist care poate numara cartile din 6 pakete de joc , poate face 86.500 $ intro ora la cazinou . .

3:59 PM 9/28/2012
Este un film potrivit si pt lista : Mosteniri neasteptate si aparent profitabile

Vegetarian pe 7 aprilie 2012 00:02
Prieten adevarat este cel care te sfatuieste de bine, nu acel care îti lauda nebuniile .
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 13:44
filmul este extraordinar .. povestea este absolut magnifica..merita vazut
sebyelton pe 06 Februarie 2011 13:56
Un film foarte bun, cu 2 actori de exceptie: Hoffman si Cruise, intr-o aventura memorabila! Recomand! 9+
deea9595 pe 05 Noiembrie 2010 17:00
o drama exceptionala cu un Dustin Hoffman care a facut un rol de-a dreptul senzational:)
chiar daca nu prea e cunoscut,filmul trebuie neaparat vizionat pentru ca merita!!!

brianabelciug pe 18 Septembrie 2010 17:53
Un film care impresioneaza puternic prin emotiile traite! Actorii...de nota 10!
cetateanu pe 23 August 2010 12:10
un film foarte bun cu 2 actori care se complecteaza perfect unul pe altul in acest film cu un mic plus pentru Dustin Hoffman care mai are destule roluri grele in cariera .eu zic ca trebuie vazut de orice cinefil care se respecta
chiba_florin pe 10 Octombrie 2013 17:00
wow
putin spus genial !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Go 1 2