Păreri Prometheus

(2012)

Prometheus

kenya pe 16 Septembrie 2012 15:04
Ideea filmului este foarte buna si generoasa in ceea ce priveste brodarea de filme pe marginea ei,poate din cauza asta a si avut atatea scapari de logica,poate anumite situatii,actiuni,personaje,se vor explica in continuarile filmului.....In mare mi-a placut,si nu doar vizual,a avut cateva inspiratii din filme SF celebre deja,a nuantat spre sfarsit legatura cu Alien(si nu a facut-o chiar rau),a avut suficienta coloana sonora,actorii si-au facut deplin treaba.....Dar toate acestea la un nivel mediu,nu a avut nimic extraordinar,nu m-a atins la nivel emotional,nu a fost ceea ce asteptam,dar nici nu m-a dezamagit profund.Un SF bun,legat,cu substanta si,ceea ce este foarte important creat in jurul unor intrebari extraordinar de provocatoare.Astept continuarile-sigur vor fi.
haderach pe 15 Septembrie 2012 12:30
Privind retrospectiv primul Alien, mi-aduc aminte cat de mult m-a impresionat atmosfera de la inceputul filmului, cu acea constructie ciudata, solitara, ancestrala, o ramasita a unei vechi civilizatii, misterios apusa. M-am simtit transportat in acea lume indepartata, misterioasa, fatala.... Bineinteles, vizionand apoi restul filmului, am devenit profund interesat si curios de originea si evolutia creatorilor acelei constructii spatiale, de interferenta brutala a vietii lor cu cea a "mancatorilor de capete", mi-am pus intrebarea care dintre cele doua specii era mai veche si mai adaptata. Se pare ca supravietuitori sunt insectoizii, nu umanoizii. Insectele reprezinta specia cu adevarat adaptata oricaror conditii. Sa speram ca nu vom intalni vreodata insecte evoluate si mutante :)
psycho_t1x pe 14 Septembrie 2012 02:52
Dezamagire
Mai pe intelesul tuturor, un film lipsit de introducere, cuprins si incheiere, cu prea multe loose ends. Un scenariu de tot rasul. Pacat de efecte si regie (cat de cat).
radu3455 pe 13 Septembrie 2012 10:13
a fost un film bun mie chiar mi-a placut insa cred ca se putea si mai bine
Ancient pe 12 Septembrie 2012 22:42
In ultima vreme Ridley Scott pare cam lipsit de inspiratie ( daca ma gandsc la Prometheus sau la Robin Hood). Am asteptat cu sufletul la gura filmul asta, in special pentru Michael Fassbender care oricum a fost singurul care nu a dezamagit. Am vazut multe personaje care nu isi au rostul ( ca de exemplu personajul interpretat de Charlize Theron - nu am inteles ce treaba avea cu filmul asta), logica cam scartaie...In rest, ce-i adevarat, 2 ore de efecte speciale foarte reusite. Macar pentru asta merita sa vezi filmul
rayker pe 12 Septembrie 2012 16:16
bun
un film care merita vazut chiar daca mai are niste scapari ici colo. oare va continua de unde a ramas acuma daca va fi un alt film
mtraianc pe 11 Septembrie 2012 10:07
bun
un film ce merita vazut , interesant , efecte reusite, si un subiect ceva mai deosebit fata de alte filme
shooter pe 10 Septembrie 2012 19:59
bai mie mi-a placut....ideea nu e foarte originala,sec pe alocuri,dar per ansamblu e bun.mai departe cred ca este doar o chestiune de gusturi
Srdjan pe 10 Septembrie 2012 16:08
Am reusit si eu sa vad filmul, in sfarsit. Un prequel Alien din ce mi-am dat seama, destul de binisor pus pe ecran, insa Scott a lasat multe de dorit cu acest film
alfonso1 pe 27 August 2012 21:36
Impresionant
Este f.greu ce a facut regizorul,iar viziunea lui este si mai greu de inteles ...ptr. unii. A incercat f. subtil sa ocoleasca trecutul (Alien),dand sperante pentru seria ce sper sa urmeze. Este imensa creatia regizorului,munca depusa este fantastica,iar eu ca un fan SF,m-am bucurat de fiecare imagine din film si am tremurat de incantarea de a vedea ceea ce doar imi inchipuiam,adica, in acest film mie cel putin mi s-au relevat multe, pe care seria Alien doar le-a dat dea "gata",fara sa-mi explice de unde vin creaturile ,ce vor,ce sunt ele si a cui creatie sunt ,etc. Ca si fan SF sunt mai mult decat incantat , in acest film regizorul a dat imagine,viata,logica, zecilor de carti SF citite.
In general este F.F.F. greu sa faci un film SF. BUN. Acesta este unul dintre cele mai bune.

Stefanzy pe 26 August 2012 14:40
Efecte + Idei
Ideile sunt cam 30-40% luate dupa Alien.In schimb efectele sunt bune.
kitty_bell2008 pe 30 Iulie 2012 03:52
Filmul este in esenta bun cu o actiune controversata despre originile extraterestre ale omenirii dar sfarsitul tragic in care creatorii se hotarasc sa isi ia inapoi darul il declaseaza precum si imaginile cam goale lipsite de imaginatie de pe un teren al unei planete pustii .
NicolasNicky pe 27 Iulie 2012 16:14
Acest film este unul foarte bun mai ales datorita efectelor 3D.Merita vazut in cinema!
Soundtrack pe 26 Iulie 2012 20:43
Cine a conceput filmul a avut idei foarte interesante.Filmul lasa de dorit daca este vazut acasa,insa efectele 3D si coloana sonora lasa o impresie foarte buna despre film in sala de cinema.Sunt curios cum va fi partea a 2-a avand in vedere cum s-a terminat filmul.
herleaflorin pe 20 Iulie 2012 01:50
Se putea si mai bine
filmul la inceputul filmului are mult suspans dar treptat isi pierde din suspans devine destul de plictisitor are efecte speciale bune peisaje grozave dar aveam asteptarii mari de la filmul asta sunt un pic dezamagit pacat sper sa faca o continuare mai reusita nota 8
Giulianodirt666 pe 27 Februarie 2021 19:06
Cui nu ii place sa suga pwla! Muie Cosmin 742000............. Retardatul de serviciu.
catalin_ionut_23 pe 07 Septembrie 2015 19:28
Am vazut filmul,si pot spue ca este un film bun ce merita vazut.Mi-a placut mult efectele si peisajele ,sunt superbe de fapt pe asta se bazeaza mai mult,are si ceva actiune ,si mi-a placut mult si nava spatiala prometheus .Este un film reusit ,ce merita vazut,mie mi-a placut .Il recomand!
alin_iovanov pe 24 August 2014 08:19
porcarie
nu are nici o legatura filmul cu o alta civilizatie extraterestra ,cu inte;igenta unui creator ,mi am pierdut 2 ore degeaba , un film cu monstrii de prost gust , inteligenta 0 la asa zisii extraterestrii (unul singur ) slabi regizori , se pare ca sa inceput si la ei pe pile ,dovada fiind filmele slabe din ultimii ani .
Dar_kvampire pe 31 Mai 2014 13:53
Horror serios?
Nui Horror de loc absolut de loc. Inceputu filmului am crezut ca va fi ceva super dar pe parcus ce m-am uitat la el am descoperit ca cel care a pus Horror este pur si simplu idiot actiunea filmului a fost plictisitoare deabia pe la minutu 80 a inceput sa isi arete coltii sincer sa fiu nici SF nu a fost decat 70 SAU 80% asa ca eu recomand sa va uitai daca vreti sa va plictisitii mai repede de cat de obicei. Dar ii dau nota asta pentru jocul actoricesc doar atat.
Eazy pe 23 Mai 2014 15:10
Cea mai buna parte din film a fost la final,nasterea xenomorfului
deniro7 pe 05 Ianuarie 2014 00:03
Mnahhh ...
Ori am vazut eu prea multe filme, ori se fac filme tot mai slabe.
AlineziaBumfi pe 21 Septembrie 2013 13:54
Am ramas dezamagit!
Pentru efecte, merita vazut (daca asta e tot ce te intereseaza)! In rest, filmul e plictisitor! Poveste nu prea are, doar cu ajutorul ideii de baza au reusit sa faca un scenariu. Nici prestatia actorilor nu mi-a prea placut... La un moment dat, Noomi Rapace a devenit penibila, iar personajul lui Charlize a fost chiar nesabuit!
NOTA 6 pentru efecte, ca in rest... Sunt doar curios de Promethus 2, cred ca va avea incasari muuuult mai mici decat acesta.

samspade pe 26 August 2013 01:41
Cine este alienii si ce vrea ei
Ideea generoasa de la inceput, s-a dus la vale, pe masura ce trecea timpul. Bine, acum ni s-a revelat ca inginerii ne-au creat pe noi, dar si pe alieni, care ingrati cum ii stim, i-au masacrat pe creatori, una, doua. Nenea Scott ne-a tinut incordati timp de vreo 30 de anisori pana sa ne spuna cine erau de fapt copii lui Sigourney Weaver. Il mai aflam aici si pe robotul David, un Data mai cinic si pus pe rele, care atenteaza in numele unui plan secret, pus la cale de sponsorul ridat si dornic de nemurire , la viata sefilor expeditiei, reusind sa-l infesteze pe Halloway, dar ratand de putin aducerea pe lume de catre domnisoara Shaw, a unui nou Alien, care domnisoara n-a mai avut sentimentele materne ale predecesoarei, in materie de alieni ( o pruncucigasa fara scrupule ). Dupa ce David este pesepsit de inginer, revine la "sentimente" mai bune, se impaca cu Shaw si o invita la o plimbare… citeşte
cris_strike pe 22 Iunie 2013 11:28
nu a fost cine stie ceva
ma asteptam la ceva nu stiu mare" sa spuneam dar nu a fost asa!' trist.:D
MikkaelWolfganger pe 10 Februarie 2013 10:44
"Alienii" sunt o combinatie de ADN uman/extraterestru, cu ADN de caracatita uriasa?
Dubios filmul, prea s-a vrut revolutionar si deschizator de noi drumuri.Pe mine nu m-a dat pe spate, si daca nu as fi vazut efectele acelea senzationale si jocul actoricesc destul de credibil al lui Theron si Fassbender, as fi zis ca ma uit la inca un SF de duzina.Filmul contine atatea idei incat devine extrem de confuz,nerealist si chiar iritant.Filmul, in sine, a fost bun doar ca realizare vizuala, ca idee si subiect lasa,insa de dorit.
PS:mi se pare mie sau tipii aia de se doreau "Inginerii" speciei umane semanau cu Dr. Manhatten?

vovin pe 03 Februarie 2013 11:09
departe de Aliens
Din postura unui mare fan Aliens, pot sa spun ca acest prequel lasa de dorit. Daca nu ar fi incercat sa se lege organic de Aliens, poate ar fi obtinut o nota mai mare. Cum sa te ridici la inaltimea lui Aliens cand nici macar nu ai actiune?
Fanii stilului trebuie sa-l vada, dar cam atat.

Bart_Simpson pe 19 Ianuarie 2013 05:34
Filmul arata nemaipomenit, cu exceptia lui Weyland. Nu-mi pot explica de ce l-au machiat atit de jenant... E intr-o contradictie totala cu restul efectelor speciale si te smulge instantaneu din film (cel putin a reusit asta in cazul meu).
Intriga, asa cum au zis si altii, are hibe destul de mari, face salturi oarecum inexplicabile sau pripite - de exemplu, Holloway e bine-mersi, iar in cinci minute moare, fara ca ceilalti sa fie macar raciti.
In sfarsit, mi-am dorit enorm sa-mi placa si sunt putin dezamagit, dar nu atit cit sa zic ca e o porcarie. Mai ales ca lasa larg deschisa calea pentru noi titluri viitoare.

Sebastian96 pe 17 Noiembrie 2012 17:32
Groaznic...din primele minute m-am plictisit si am lasat-o balta...o prostie!
Octaz pe 19 Octombrie 2012 00:34
Unul din asteptatele filme ale anului ... Nu de catre mine, ci din cate am observat de foarte multa lume din jurul meu. Nu am fost interesat de aceasta lansare deoarece am stiut ca nu se va ridica la nivelul lui "Aliens" de exemplu sau chiar la nivelul primului "Alien". E drept ca a avut un regizor geniu : Ridley Scott , insa se pare ca nici acesta nu a salvat "Prometheus". Un film comercial, bun pentru pierdut vremea la cinema si putin plictisitor pentru cei mai nerabdatori.
someonedan pe 16 Octombrie 2012 09:20
Dezamagitor !
Cateva efecte speciale reusite... In rest, s-a vrut o ideea interesanta, a iesit ceva scartzaitor....
tikitumba pe 30 Septembrie 2012 19:58
pe scurt
aaaahh.. povestea alien ... alta planeta.. si cu asta cred ca m sp totul...
adyman pe 12 Septembrie 2012 11:30
Charlize ma enerveaza
Blonda nesuferita - atat a facut Charlize in film. Incepe filmul ca o "ultimate bitch" si termina ca un mielusel. Mi-au placut efectele din film, dar in rest filmul a fost o dezamagire. Nota 8 pt ca sunt fan Alien si pt cele 15-20 min din inceputul filmului cand am crezut ca o sa fie ceva grozav.
azalea pe 16 August 2012 03:22
M-am abtinut eu sa zic ceva despre filmul asta, dar stand de vorba cu cineva zilele astea, mi-am adus aminte ca mi-am pierdut degeaba timpul uitandu-ma la el. E o mare prostie fara sens.
Theodoric pe 22 Iulie 2013 16:56
Incepusem sa ma satur de filme interesante.La inceput chiar a fost interesant,filmul dar pe la mijloc au cam stricat.Putina actiune care sa te tina in suspans,si sa nu mai vorbesc de sfarsit.Au adaugat chiar putine efecte,ca sa zici ca e un film SF,dar atata tot.Asteptari mari si dezamagire totala.Nota 4
albastrudeprusia pe 11 Decembrie 2012 00:36
penibil, incepe bine si la jumatea filmului o da in prostie, ca majoritatea filmelor de pe acum. efecte bune, in schimb.
MsDiorCherry pe 24 Octombrie 2012 16:01
Pierdere de timp
Evident,pt fanii horror...va fi excelent filmul..efectele sunt ok...,dar..sincer nu il recomand!foarte plictisitor
Georgetoader pe 14 Octombrie 2012 09:15
Mesaj catre Ridley Scott
Daca taceai, filosof ramaneai!
In ceea ce ma priveste, cred ca este cel mai prost dintre cele mai asteptate SF-uri.

bovoro pe 10 Octombrie 2012 00:35
E clar, lui Ridley Scott ii plac mucii. Cu cat mai vascosi, cu atat mai bine.
Sorin87 pe 15 Septembrie 2012 01:57
Prometheus este genul de film pe care il prefer, te tine cu sufletul la gura pana la final, la finalul filmului lasa loc de continuare ceea ce asteptam cu totii.Nota 10
yko pe 21 Iunie 2012 14:02
Dragut filmuletul; efecte speciale ok numai ca mai incantata am fost de happy feet II. =))
Recomand doar daca va plictisiti acasa...

AndreutzzaDeea pe 20 Iunie 2012 21:29
de unde as putea sa descarc filmu' cu subtitrare si sa se vada asa de clar ?
Postmodern pe 11 Iunie 2012 00:34
Prometheus | Postmodern
[...] primul rand Prometheus este o buna bucata din film o clona a scenariului Alien; ne doream un Alien, dar nu tras la [...] citeşte
crome pe 29 Septembrie 2012 16:22
vroiam sa dau nota 6 insa acord 7 cu indulgenta !
nu putem compara seria alien cu acest film dar
asa pot spune ca a fost un film bunicel!

zdranca pe 26 Aprilie 2012 19:22
un spoiler ceva??imi puteti spune si mie???????????????????????????????????????
fain pe 19 mai 2012 13:24
intra pe imdb, o sa gasesti acolo 12 clipuri care te-asteapta plus alte cateva pe youtube dintre care iti recomand unul de 13 minute slow motion
zdranca pe 31 octombrie 2012 12:12
paradise(prometheus 2) plot dezvaluit.raspunsurile sunt dezvaluite!!!!detalile sunt inca nerezolvate, intriga va fi shaw si david vor ajunge in paradise si aceasta planeta va contine ingineri creatori si vom afla ca Dumnezeu este o creatură Alien (xenomorph). Acest alien va avea un design cum nu am vazut inainte, dar destul de similar cu Murala de pe perete. Acesta va fi un loc întunecat, oribil ... nava inginerilor si nimic despre filmele precedente Alien indică ceva considerat adevărat paradis. Shaw descoperă că Dumnezeu este zeul Alien si ingineri sunt pur si simplu, pioni care se sacrifică pentru a servi a crea viata pe planete. Acesta film va releva faptul că Xeno au o trompa ca membru care penetreaza o gazdă la vointă. Acest obiect injecteaza goo negru ... explicând astfel originile sale. Astfel, alien este maestru, inginerii sunt sclavi, iar oamenii sunt doar o parte din evolutia la crearea de urmasi alien. Până la sfârșitul filmului o nava este trimisa să investigheze lv 223 cu Shaw și David la bord ... zeul Alien vrea să finalizeze misiunea de a distruge pământul si de a crea, "Uneori, trebuie să distrugă, în scopul de a crea". Până la sfârșitul filmului Shaw moare... dar isi vede tatal si mama si descopera oroarea. nava inginer care a venit să investigheze devine infectat de Xeno lăsat în urmă, în primul film Prometeu si face accident pe LV426 . Ca o ironie David este lăsat în viață pe LV223, si îsi dă seama că viata viitoare pe pământ ar putea reveni pentru a investiga (ca înainte - din cauza picturi rupestre). Suna grozav ... sperăm că în curând se întâmplă. Bucurati-vă
Gaby_Gabycool2011 pe 04 Ianuarie 2012 18:22
Prometheus
Nush ce sa zic trailerul nu prea ma impresionat,o sa ma intorc sa il comentez cand apare.
Xenomorph pe 21 martie 2012 00:03
nici pe mine :>