Păreri Poetry

Poezie

margott pe 02 Septembrie 2012 21:03
Daca as putea sa imprumut un termen din literatura, as spune ca in filmul asta exista o antiteza interesanta : starea idilica, de reverie indusa de lumea poetica in care incerca sa paseasca, stangaci, pentru prima oara, Mija, si viata de zi cu zi a acesteia, careia ii face fata din ce in ce mai greu cu problemele inerente : Alzheimerul, fiica plecata de langa ea care i-a lasat in grija bunicii pe nepotul adolescent care o trateaza necuviincios si care, in plus, ii mai provoaca si alte neplaceri : un viol in grup cu colegii de scoala are drept consecinta sinuciderea victimei. Prin toate hatisurile astea, Mija reuseste sa se descurce cu un spirit de luptatoare si sa fie singura din grupul ei de poezie care reuseste sa scrie in final un poem. Recomand in special pentru fanii cinematografiei coreene.
Kul pe 10 Martie 2012 18:37
Poetry (2010)

- despre o baba senila care incearca sa-si regaseasca sensul vietii
- mi-a indus o stare tampita si are o anumita sensibilitate la care nu rezonez eu. da, delicatete.
- este foarte ok cinematografic, bine filmat cu mare atentie la detalii
- scriptul isi da drumul de la jumatate incolo, chiar misto finalul
- mi-a placut mult secventa confesiunilor la cercul de poezie cu tipul care statuse 20 de ani intr-o pivnita la tara si cand s-a mutat cu chirie la oras simtea ca toata lumea este a lui

- n-as putea sa spun ca este o capodopera, fata de “In the Mood for Love” – care-i mult mai “european” – acesta este la mile distanta departare.

Marginal pe 15 Septembrie 2013 19:43
Un film care merita vazut, cu un final realist. Arta ne poate ajuta sa intram in contact cu sentimentele noastre si sa luam decizii dificile.
lili22 pe 01 Ianuarie 2019 23:51
Un film bun cu o interpretate extraordinara.Cel mai bun film vazut de mine in ultima perioada.De mult nu m-a tinut asa incordata un film....