Păreri Piața Universității - România

(1991)

Piața Universității - România

Razvan_Gelu_Diaconu pe 11 Iulie 2016 23:17
Multa lume stie ca acest film a fost interzis la scurta vreme dupa aparitie-premiera. Nu cred ca e cazul sa mai expun acum si aici motivele. Au ramas insa cateva enigme inca neelucidate nici pana in ziua de azi. Mii de intrebari ale caror raspunsuri, cu greu pot fi gasite de Societatea Romaneasca si cea Internationala. Simt ca una dintre ele staruie si acum, mai ales in constiinta romanilor de buna credinta. Ea suna cam asa : de ce au fost folositi tocmai minerii pentru "Restaurarea Democratiei " ( l-am citat pe domnul-tovaras Ion Iliescu care, asa s-a exprimat in momentul cand au sosit minerii la Bucuresti iar ulterior, le-a multumit pentru interventia avuta, o interventie nedemocratica, sa nu-i spun sangeroasa, inumana sau barbara ). Nu cred ca ma voi face de ras daca voi afirma ca este poate, singurul raspuns pe care l-am putut da aici dupa ce l-am analizat pe toate partile. In 1977,… citeşte
Licurici75 pe 9 aprilie 2021 13:48
Ai conturat, subliniat si bolduit chintesenta filmului. In film e mai cu perdea.
kasmyn pe 11 Septembrie 2010 18:23
UN DOCUMENTAR BUN CE PREZINTA RALITATEA
UN DOCUMENTAR,BUN CE PREZINTA REALITATEA CARE A FOST ATUNCI ,IN PIATRA UNIVERSITATI IN 1990 S-A VRUT SCHIMBAREA SISTEMULUI NOMENCLATURIST ,PACAT CA NU S-A REUSIT!!
carmen_angelus_romila pe 10 Septembrie 2018 08:30
Pentru cateva minute, acest documentar, ne transpune in mijlocul protestatarilor, pe drept nemultumiti de atitudine mincinoasa al autoritatilor, din "Piața Universității", in '91, alaturi de liderii acestora, precum Ion Ratiu sau Doina Cornea.
defav pe 11 Martie 2015 18:09
Foarte bun pt. cine a trait , a inteles fenomenul Piata Universitatii -aveam 27 de ani si "m-am prins " la cateva luni de la 22 dec '89 cine a preluat de fapt puterea . Fenomenul,momentul Piata Universitatii putea fi un moment de cotitura in viata tarii noastre, dar zarurile fusesera aruncate, Iliescu si cohorta lui din vechiul regim deja incalecasera tara , poporul era manipulat .Interesant cum Iliescu se dezice de faptul ca a chemat minerii , desi se aude clar din aceasta pelicula cum i-a chemat , iar acum , ca s-a redeschis dosarul mineriadelor, poate ca Iliescu & Co vor primi ceea ce merita /.
Ar trebui sa fie un avertisment pentru tinerele generatii , sa nu se mai repete asa ceva .

Horatiucrisan pe 11 Mai 2023 16:20
Un documentar despre luptele pentru putere din anii 90, despre societatea românească străină de democrație.
mihai_bmx pe 22 Octombrie 2015 00:12
Pacat
Pacat de cei care nu lau vrut pe Ilescu nu au reusit sal tina pe dobitoc departe si pentru asta si au loat bataie si ca bonus pt alea din documentar care ii salveau pe lesinati aia de mineri Ilescu a vindut si tot ce a putut din tara pacat resurse uzine etc.
ciprian34 pe 25 August 2013 21:54
Ceva am retinut din acest documentar''Ceausescu nu fi trist,si Iliescu-i comunist'"si din pacate e liber.
cosmin742000 pe 03 Mai 2013 16:46
Un documentar bunicel ce prezinta evenimentele de la involutia din 1989
eduard_stratan pe 28 octombrie 2023 23:30
Cosmine,ce bine că te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul încă vreo 2 ani până te-au blocat din nou!
astroo00 pe 09 Septembrie 2011 14:16
w
wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
cosmin742000 pe 3 mai 2013 16:47
ai uitat sa pui c ul ca sa ne arati de unde iti iei masa de toate zilele :))
happysunnyday pe 27 Decembrie 2012 16:01
interesant, dar nu vad cum ar putea fi la fel de bun ca Diablo 2 (video game) care are tot 9,3 sau terminator 2 cu 8,6.
cosmin742000 pe 3 mai 2013 16:48
diablo 2 , terminator 2 , ce panarame mai sunt si astea .?
happysunnyday pe 4 mai 2013 14:54
Eh, fiecare cu gusturile lui. Mie mi-au placut :)
lili22 pe 14 Noiembrie 2012 20:05
un film documentar foarte slab
Asa film poate face oricine, eu nu am vazut contributia regizorului nicaieri.Pacat de timp si bani.