Păreri Oz: The Great and Powerful

(2013)

Grozavul și puternicul Oz

tony_mondyalu pe 30 Mai 2013 21:06
un film destul de bun si placut, pe alocuri piperat cu foarte mult umor....o poveste draguta si nestiuta de public plus ca are niste efecte vizuale speciale, merita vazut
AndreBlack pe 27 Mai 2013 22:42
Oz : The Great And Powerful
Un film superb din toate punctele de vedere . Mi-a placut foarte mult chiar daca nu are nicio treaba cu cartea . Distributia este foarte interesanta si toti actorii au jucat foarte bine mai ales James Franco . Finalul lasa loc de o continuare si ar fi bine daca producatorii accepta ideea asta . Filmul merita vazut , eu il recomand :D !
alex_il_fenomeno pe 06 Aprilie 2013 13:28
Un film care a meritat din plin asteptarea. L-am urmarit putin sceptic la inceput, crezand ca o va da in stamba pe undeva, insa din fericire nu a fost cazul. Prestatia impecabila a lui James Franco, completat excelent de frumoasele Mila Kunis, Rachel Weisz sau Michelle Williams, decorurile si tehnicile extraordinare care te aduc in mijlocul povestii, micile elemente preluate din cartea lui Frank Baum, dar mai ales originalitatea de care a dat dovada, prezentand povestea in sfarsit diferit, dupa atatea variante in care Dorothy era protagonista, aici fiind nimeni altul decat Oz, relatandu-ne viata noastra dintr-un punct in celalalt. Merita urmarit, fiind un film atat pentru cei mici cat si pentru cei mari.
victorniculae pe 17 Martie 2013 09:41
Un film bun, efecte speciale pe masura, distributie buna..nu vad ce-ar putea merge prost. Din trailer pare mai mult de OK filmul.
xerses pe 16 Martie 2013 00:38
Un film fantasy care te capteaza; am asteptat cu nerabdare aparitia de culori...iar apoi filmul m-a "vrajit".
cosmin_kedii pe 13 Martie 2013 20:14
este bine scris și inteligent. Ca să nu mai vorbim că are o distributie all-star, inclusiv James Franco, Michelle Williams, Mila Kunis, și Rachel Weisz, care sunt foarte credibili in rolurile lor.
ylyutza pe 11 Martie 2013 17:01
Am vazut filmul si pot sa zic ca mi-a placut mult.merita vazut la cinema.ii dau nota 8
geese1 pe 11 Martie 2013 16:15
parti bune, parti mai putin bune
Oz nu este nici foarte grozav si nici foarte puternic. S-ar putea sa nici nu fie in totalitate bun ( scopurile sale finale - cel putin initiale - sunt banii), dar este indeajuns de bun. Cele spuse mai devreme se pot aplica atat personajului principal, cat si filmului de fata, un blockbuster de primavara si nimic mai mult. Bineinteles ca impresia depinde foarte mult de asteptarile pe care le ai fata de film. Unii chiar insista sa il compare cu clasicul Vrajitor din Oz, iar intr-o asemenea situatie este normal ca filmul nu are nicio sansa. Dar dupa ce timp de cateva luni asteptarile mele intr-o asemenea directie au fost anulate de vizionarea si revizionarea trailerului foarte slab inainte de aproape orice film la care am mers la cinema, pot spune ca filmul reuseste in multe momente sa te aduca in lumea lui colorata si 3d, sa te faca sa simpatizezi o vrajitoare sau alta sau personajele… citeşte
amaliajeanina pe 09 Martie 2013 21:41
Destul de frumusel filmul, captiveaza! Merita vazut
DanyMarica pe 08 Martie 2013 17:58
Un film destul de bun.
Filmul este lung, interesant si mai ales, amuzant. Maimuta este cea care te face sa razi (mi-a amintit de Donkey din Shrek) desi nu este o comedie, m-au amuzat cateva faze destul de comice si originale (in sensul ca nu se folosesc stereotipii rasuflate).
James Franco a jucat impecabil in acest film: a avut sarm, umor inteligent si bine dozat, a fost foarte imprevizibil, ca si filmul, eu chiar nu ma asteptam la un asemenea final.
Recomand.

ice_eyes pe 19 Iulie 2013 19:32
Am dat nota opt unor filme mult mai slabe ca acesta.... poate ca am avut eu asteptarile prea mari de la el.
mirco2000 pe 02 Iulie 2013 13:40
3D
Oz The Great And Powerful este un film excelent realizat la nivel vizual iar din punct de vedere al povesti filmul este foarte original si destul de interesant.
Filmul lui Sam Raimi este impecabil realizat,cineastul a creat un taram fantastic care pur si simplu iti fura privirea si te incanta cu fiecare cadru.Efectele sunt extraordinare iar 3D-ul este unul foarte reusit.Personal am fost cel mai mult uluit sa vad ca primele minute ale filmului sunt filmate alb-negru,foarte interesanta aceasta abordare iar sa vezi un film alb-negru 3D este o experienta unica.
Distributia filmului este excelenta,dupa foarte mult timp am mai bifat un film cu talentatul James Franco.In aceast film Franco face un rol simpatic,destul de amuzant si acesta este o prezenta foarte agreabila.
Pe langa Franco in acest film se mai regasesc trei actrite superbe:Mila Kunis,Rachel Weisz si Michelle… citeşte

RaMy_SmIlE pe 18 Martie 2013 22:05
CAPODOPERA!!!
E genial filmul:X:X il recomand cu calduraa...si james franco e GENIAL!!:*:*:*
RaMy_SmIlE pe 29 martie 2013 16:26
there is no money talks movies: |
intermediar pe 11 Martie 2013 23:55
relaxant
formidabil filmu de 5 ori la-am vizionat imi aduc aminte de copilarie aventura si fantezie asa. este un film care daca te astepti la efecte speciale si actiune nu este cazul tu decizi am dat 8 ca merita ciribu ciriba
VasyL pe 11 Martie 2013 00:12
Foarte fain !!
Tocmai l-am vazut la cinema, a fost superb, cel mai mult mi-a placut Mila Kunis, iar lui james Franco rolul vrajitorului i-a venit ca o manusa. Mi-ar place sa vad si o continuare.
crome pe 10 Martie 2013 16:03
merita sa vizionati acest film , o distributie buna , un joc actoricesc bun si
cu siguranta din punct de vedere vizual veti fi captivati !

psihologu pe 12 Martie 2013 09:42
Oz The Great and The Powerful: vrajitorul care si-a pierdut magia
Dupa 74 de ani de la clasicul Vrajitor din Oz, considerat unul dintre cele mai fermecatoare filme facute vreodata, Hollywood-ul si-a facut curaj sa intre in universul magic al lui Oz. Insa, spre deosebire de aventura lui Dororthy din povestea originala, calatoria din 2013 in Oz nu este deloc fascinanta, ci doar distractiva.

Sam Raimi a reusit sa transforme universul din Vrajitorul din Oz intr-o lume impresionanta, populata cu diverse creaturi, unele mai simpatice decat altele. Oz The Great and The Powerful ii invita pe fanii celebrei povesti sa afle povestea lui Oscar (James Franco), cel care ajunge fara voia sa pe taramul magic din Oz. De la un magician amator, el devine un rege vrajitor, salvatorul populatiei din Oz.

Din pacate, filmul lui Raimi are prea multe vrajitoare si prea putini magicieni. Cele trei actrite sunt superbe si nu iti poti lua ochii de… citeşte

Iulidesprefilme pe 07 Martie 2013 17:53
Cred că un atu al distribuţiei este şi prezenţa actriţei Rachel Weisz, care merită o urare de ziua ei: La mulţi ani!
giuneit pe 27 Februarie 2013 21:26
cred ca o sa fie un film foarte frumos,si o sa fie apreciat de critici.
Khronick pe 25 Ianuarie 2013 14:43
Îl aștept cu nerăbdare , sunt sigur că va fi un film foarte bun !
AliceDragutzyk4 pe 02 Iunie 2013 16:46
merita vzt! mia plk molt de teodora , a fost tare dragutzyka , la fel clinda si efnora! dar cel mai mult de teodora mia placut. un film sexi , bun de vzt , recomand , dar doar copiilor de pste 12 ani ca mai sunt scene violente deci nu recmand daca nai macar 12 , 11
Mariusrap91 pe 10 Ianuarie 2013 02:09
pare un film bun, mai ales ca joaca si Mila Kunis (cea mai frumoasa actrita la ora actuala :X:D).
telekino pe 10 martie 2013 11:48
o sa fii dezamagit. si mie imi place Mila, dar atat de prost si exagerat joaca in filmul asta :((( ..
carmen_angelus_romila pe 30 Ianuarie 2019 10:33
Inspirat de cunoscutul si renumitul personaj de poveste "Vrajitorul din Oz", filmul fantastic prezentat, de o factura fantezista deosebita, ne surprinde placut atat prin interpretarea unor desavarsiti artisti, cat si prin spectacolul de exceptie oferit tuturor categoriilor de admiratori.
chiba_florin pe 06 Februarie 2017 23:39
Hmmm
Interesantă abordarea, dar şi surprinzătoare ! Chiar şi aşa, şi chiar dacă e posibil să fi avut aşteptări mai mari de la acest film m-a surprins plăcut !
AdriAdrianna98 pe 05 Februarie 2017 14:57
Filmul asta e destinat copiilor? Ca altfel e cam plicticos, imaginea si personajele sunt dragute, dar nu cand ai peste 12-13 ani. :)))
cosmin742000 pe 04 Februarie 2017 08:34
Una dintre cele mai penibile ecranizari ale basmului lui Frank Baum
Kuhaylan pe 29 Noiembrie 2016 15:47
WD 1
..........................................................
simiis13 pe 23 Octombrie 2015 16:12
Minunat film !
Mi-a placut enorm de mult .
L-am vizionat de cel putin 5 ori .
Cel mai aprecial personaj a fost cel interpretat de Mila Kunis din punctul meu de vedere . O interpretare perfecta , apoi Oz .
Actiunea se imbina perfect cu povestea clasica " vrajitrul din Oz "'
Mi-as dori o continuare a filmului .

Bogdan.Alexandru pe 15 August 2015 16:20
Cateva momente bune...Un film obisnuit, care merita vazut in familie.
XShadowX pe 27 Martie 2015 14:28
un remake al lui Sam Raimi
O incercare de o noua abordare a celebrului regizor al filmelor Spider Man : Sam Raimi care de data aceasta pe mine m-a dezamagit putin cu acest remake sau mai bine zis copiat dupa originalul Oz , in primul rand James Franco nu mi se pare actorul potrivit pentru acest rol iar Mila Kunis face un rol groaznic ... , va recomand macar o data datorita povestii fantastice si aventurii si personajelor acelei lumi fantastice ;)
catalin_ionut_23 pe 08 Martie 2015 12:32
Superb filmul,merita vazut!
Foarte bun filmul cu peisaje frumoase,poveste buna vazut a doaua oara ,merita vazut si revazut .Il recomand!
Mariannaa pe 17 August 2014 19:26
Aveam asteptari mai mari
I-am dat un punct in plus pentru imagini, care sunt superbe. Filmul prezinta o poveste frumoasa, dar eu totusi speram sa fie cea originala. Din punctul meu de vedere, desi, avem de a face aici cu o poveste pentru copii, se putea, totusi mai bine, adica nu s-a creat un scenariu exploziv cu o actiune impresionanta.
nick-azh pe 22 Aprilie 2014 19:58
Grozavul si puternicul Oz
O ecranizare splendida a filmului si a povestii copilariei! Efectele exceptionale,iar povestea minunata.Personajele si actorii ce le-au interpretat au fost ,cu adevrat,macnifici. Mi-a placut filmul,poate numai din faptul cum a fost ecranizat si efectele 3D foarte reusite,dar mi-a placut! Merita vazut!NOTA 8/10.
Rippa pe 07 Martie 2014 17:27
Ma asteptam sa fie un film bun, dar ma dezamagit!
Este un film chiar prost. Cum se petrece toata actiune (asa, repede) si mai ales efectele (care spui ca sunt facute de un pusti de 14ani in Adobe After Effects)

pappilon pe 14 Februarie 2014 11:06
Un film pe care il recomand cu placere! Distributie, imagine, magie si o lume fantastica superba.
Cretzulynne pe 06 Februarie 2014 22:21
Un magician, o maimuta zburatoare si o fetita-papusa din portelan intr-o lume superfantastica!
Film bagat in urmatoarele liste publice:
Din literatura americană
Din literatura mondială
Filme cu animale și animăluțe
Filme cu circ
Filme cu durata de la 120 de minute pana la 240 de minute
Bătrânețea
Vârsta mijlocie
Tinereţea
Filme cu cimpanzei, gorile, urangutani si alte maimute
Filme cu elfi, fauni, gnomi, sirene, spiriduși, zâne
Filme cu vrăji, vrăjitori & vrăjitoare
Filme care merită văzute și NU au fost incluse în "Cele mai bune...cinematografia mondială"
Cele mai frumoase lumi fantastice

CINEFILUL DE SERVICIU pe 03 Septembrie 2013 03:30
Oz the Great and Powerful (2013) « Cinefilul de Serviciu
[...] site: http://disney.go.com/thewizard/Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
Gabbella pe 24 Iunie 2013 11:53
La inceput filmul nu parea cine stie ce, chiar ma plictisisem, dar cand a ajuns pe taramul din Oz totul s-a schimbat. Culorile din film si efectele sunt spectaculoase, este o combinatie de film aventuri cu animatie. Mi-a placut desi filmul este previzibil, binele invinge raul.
Musa.del.Arte pe 31 Mai 2013 17:05
Hmm, a mai observat cineva secventa noire de la inceputul filmului?
Get0dac pe 18 iunie 2013 22:02
Tu ce crezi.......?
hallowmen pe 26 Mai 2013 18:12
un film placut...prima jumatate ma cam plictisit...a doua parte a filmului a fost buna...mai ales finalul care ma si incantat...
kakapiciu pe 28 Martie 2013 23:57
Nu sa ridicat la masura asteptarilor mele. Cu asa distributie am crezut ca e in stare de mai mult.
kakapiciu pe 29 martie 2013 22:21
How about no.
Neddhu pe 28 Martie 2013 01:04
Daca ai chef sa razi da
Nu este cel mai tare film de pe piata.... dar iesit de la munca dupa 12 ore de slugareala si mers la asta, chiar a meritat. Am ras si am iesit de la film foarte satisfacut ca am dat bani la el. Actorii au fost cat de cat ok, la efectele 3d mi s-a parut cam trase de par si nefinisate mai ales in scena cand OZ se plimba prin apa aia, nu se vedea decat el ok restul era fuzzy. Maimutica si fata de portelan au dat o culoare filmului :)
Postmodern pe 23 Martie 2013 23:23
Oz the Great and Powerful - simpatic si nevinovat | Postmodern
[...] toate minusurile inevitabile, Oz the Great and Powerful (Grozavul și puternicul Oz) te binedispune. Nici nu se poate altfel, după atâta culoare şi atâtea mostre de [...] citeşte
rabel pe 17 Martie 2013 12:08
e unul din cele mai bine realizate filme in format 3D. E pueril, dar m-am simtit bine vizionandu-l.
Cristian-Marius-Matei pe 20 Septembrie 2013 02:20
mai bine dadea Mila Kunis in vrajitoarea cea rea iar Rachel Weisz in vrajitoarea cea buna
Get0dac pe 01 Iunie 2013 13:39
Filmul nu are nimic in comun cu povestea propriu zisa, cred ca se vrea un prequel al povestii in sine pt. ca in functie de succes, clar loc de continuare, exista. Fiind implicat Sam Raimi ca regizor, va dati seama ca nu puteti avea pretentii mari din acest punct de vedere. Pe partea efectelor audio-video trebuie sa recunosc ca filmul este o desfatare a simturilor, culori minunate, cascade, paduri, fluturi, pasarele......care mai de care mai viu colorata. Sunetul e bestial. Mila Kunis, fara sa fie inca actrita, va face totusi deliciul copiilor....... Recomand, este un film de vazut cu copiii, dar in conditii care sa scoata in evidenta partile lui bune, respectiv efectele speciale. Vizionare placuta.
Akatzuky pe 30 Mai 2013 20:35
Nici slab, nici excelent, un film oarecare .
GALD pe 27 Mai 2013 09:12
Dezamagire
Este un film Disney ..., dar de la astfel de filme astepti antren, vivacitate si tot ce-ti poate reimprospata trairile si bucura sufletul. Cam pe la final a ajuns in tonalitatea necesara, in rest, s-a cam chinuit cu miezul - era sa nu mai dospeasca.
coius pe 25 Mai 2013 20:20
ma asteptam la ceva mai mult din partea lui Sam Raimi..
mtraianc pe 24 Mai 2013 14:09
dragut ,, dar putea fi si mai bun .........................................................
Go 1 2 3