Păreri One Flew Over the Cuckoo's Nest

(1975)

Zbor deasupra unui cuib de cuci

Robert.Chetan pe 20 Noiembrie 2017 02:16
ce am pierdut?
Nu pot sa ma declar impresionat de filmul asta.NU inteleg ce e asa mare capodopera cum il numesc unii.Are o actiune care te face sa il urmaresti pana la final ca sa vezi ce se intampla dar cam atat.Nu am ramas cu nimic dupa ce l-am vazut,mesajul nu e foarte clar si acest lucru nu e neaparat rau la un film(ex:Fight Club) deoarece chestia asta iti pune mintea la contributie insa nu si in cazul de fata.Monoton si cu o actiune liniara dar chiar si asa nu pot spune ca m-a plictisit,Cu toate astea nu mi se pare nicidecum o capodopera ci doar un film "bunicel"
k17 pe 06 Octombrie 2018 22:52
Un film exceptional, de referinta. Astazi, intr-o lume a "consumismului" si a non-valorii poate parea plictisitor. Nerecomadabil iubitorilor de manele.
madda97 pe 05 Decembrie 2018 20:21
o tema unica. un film bizar dar foarte foarte bun care m-a mentinut interesata pana la capat. cu siguranta e unul dintre filmele mele favorite.
user-5a8cac6589d12 pe 04 Ianuarie 2019 04:53
Capodopera pentru snobi . Nimic mai mult. As good as it gets , mult mai bun decât acesta .
MariusCiprian87 pe 29 Noiembrie 2019 23:32
o metafora a nebuniei...
Pot spune raspicat ca este poate rolul vietii pt Jack Nicholson, un altfel de film , cu o distributie bunicica , Danny de Vito, Schiaveli, C.Lloyd...insa nu o capodopera asa cum tot il ridica in slavi asa zisi "cinefili" sau "critici" de film , intradevar a avut perioada lui de glorie, insa urmarindu-l cu atentie acum , dupa cateva filme bune la active , nu pare decat un film mediocru, bunicel fara prea multa culoare , energie si fara acel moment 0 , de suspans, de atractie...scenariul e destul de liniar, plat...ce a fost oarecum fortat pe final , pentru a impresiona si soca publicul cu ceva...un film de vazut totusi , insa nu a-si mai da 2 ore pt el niciodata ! App. filmul e o catastrofa pe langa carte... ;) , cei care inca nu sunt prinsi sub euforia efectului de turma, a notei "nebunesti" de mare a imdb-ului si a carutei de premii date in acel an sarac al cinematografiei americane,… citeşte
catacris2003 pe 22 Februarie 2020 21:37
Nu mi-a plăcut și am acordat nota 2. Nu fac parte din efectul de turma, dacă lumea vede nota mare la film, gata, și ei trebuie sa acorde nota mare.
Intotdeauna fac abstracție de prestația actoriceasca la un film. Și un film mărunt poate avea actori excepționali, nu neapărat vedete.
Filmul acesta a fost foarte neinteresant și plictisitor.

adiks25 pe 04 Februarie 2024 22:44
I-am dat acestei pelicule nota 1.
E un film plictisitor și trist. Asistenta o psihopată; pacienții mai normali decât ea.
Poate că se prezintă realitatea din spitalele de psihiatrie, dar atunci este doar un dramatic reality show.
Da, hai să zic ok pentru jocul unor actori, dar filmul nu merită deloc nota de 8.7 cât e acum.
Sper ca prin nota mea să mai scadă.
Da, nu sunt oaie; nu am votat după alții.
Filmul prezintă situația dramatică din ospiciile anilor '75 și poate și din prezent, dar asta nu înseamnă că trebuie să aibă o asemenea notă.
Recomandarea mea:
Nu vă pierdeți vremea cu așa ceva; un film supraevaluat.
Doar momente triste și mai pot spune atât: compasiune față de cei bolnavi.

galbentheo pe 12 martie 2024 18:54
Prietene, pentru a viziona genul asta de film trebuie sa ai o anumita inteligenta/cultura. Iti recomand sa te mai cultivi.
Giulianodirt666 pe 10 Aprilie 2024 20:45
Imbecilii nu au mai putut suporta și și -au vărsat amarul în comentarii.
Cum să înțeleagă un film de calibrul celui de față , Vasilica din spatele tastaturii murdare de maioneză, ketchup și lichid seminal,care molfaie un sandwich cu parizer sau salam săsesc, trăgând din petul de Bucegi și ascultând trap-Uraganu'.....
Las Fierbinți e o capodoperă pe care Nicholson nu o poate egala.Poate doar Clanul sau Inimă de țigan.
Vă urez un Măruță plăcut cu Abces Dinrect .

Go 1 2 3