Păreri Nea Mărin Miliardar

(1979)

Nea Mărin Miliardar

TwistAndrei pe 30 Octombrie 2009 22:31
Pacat ca toate aceste valori dispar treptat................
Vaporas pe 11 aprilie 2013 23:02
Din pacate asta e legea firii...
sebyelton pe 06 Decembrie 2009 12:31
Mai sunt patriot doar! N-am cum sa nu dau un 10 unuia dintre cele mai cunoscute filme facute de romani!
iuly12iuly pe 21 Aprilie 2010 12:17
o comedie foarte buna filme dinastea rar mai vezi 10 e o capodopera :D
claudiu-daniel-lugoj pe 21 aprilie 2010 14:09
sa fim seriosi capodopera nu e.
blackmore pe 5 ianuarie 2020 20:25
Sibelius , evident ca Nea Marin Miliardar nu este o capodopera , nici o conedie nu e o capodopera, insa nu poti sa o compari cu mizeriile americane de gen din ultimii 50 de ani , nici sa zici ca e un americanism sau ca majoritatea filmelor lui Nicolaescu sunt americanisme decat daca ai perfuzii in cap
qwerty pe 18 Martie 2006 17:19
E cea mai buna comedie romaneasca.
alin_06 pe 17 februarie 2010 21:04
Sunt de acord cu tine qwerty. E cel mai bun film de comedie facut in Romania
blackmore pe 5 ianuarie 2020 20:26
Cea mai vizionata , mai buna e Asta seara dansam in familie.
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 21:27
Asa film mai rar!! Excelenti actorii, excelente replici, totul e perfect!!

Va fac gigea, domnule director!! :))

EugenLaurentiu pe 13 August 2010 21:45
"daca ma vede veta ma omoara " ... genial :-))) !!!
ciprian34 pe 16 Aprilie 2012 22:47
L-am revazut acum dupa ce l-am vazut la tv de nu stiu cate ori,si mi-a placut ca si cand l-am vazut prima oara,uitati-va fratilor la filmele noastre ca merita,sunt memorabile.
fanty pe 07 Aprilie 2010 21:20
Nea Mărin Miliardar
rar mai vezi comedii romanesti, filmul asta a fost un film ISTORIC pentru romania!
metin2love pe 21 Mai 2010 18:47
O capodopera
Este foarte frumos filmul nu mai sunt pe vremea asta asa filme romanesti.....
miere pe 11 Ianuarie 2010 15:56
cat am putut sa rad prima data cand l-am :D in fine eram si mai mic..
NaTyLuTz pe 08 Aprilie 2010 17:29
Ce pot sa spun .. am ras muult mai ales ca e film romanesc ... BUSON LA BUSON
kanibalo pe 31 Mai 2010 16:39
Ma Gogule ...da narod esti.....
Cu siguranta cel mai bun film regizat de Sergiu Nicolaescu,un film de milioane,o adevarata capodopera,ceea ce l-a filmele romanesti nu prea vezi in ziua de astazi.Iar distributia e perfecta,cu Amza Pelea in rolul lui Nea Marin,un taran de la Bailesti care se pomeneste cu o valiza plina de bani in loc de prazul oltenesc....Genial.......te prapadesti de ras...o comedie de zile mari...
robertomy pe 06 Mai 2010 20:52
este cel mai tare film romanesc
cred ca am ras la el cat pentru un an intreg su peeeeeeeeeeeer

shuvy221 pe 12 Aprilie 2010 00:13
super
cel mai frumos film,nu inteleg de ce nu se mai fac filme romanesti,nu sunt mai buni americani ca noi
N31U pe 17 aprilie 2010 13:39
parerea mea ii ca actorii romani din ziua d astazi nu au farmecul ala ce il aveau actorii .....Amza Pellea ... Draga Olteanu Matei ... si multi altii din acea generatie
blackmore pe 5 ianuarie 2020 20:31
Cu cine sa mai faci filme azi ? cu Tudor Chirila , Dragos Bucur , Andi Vasluianu , Monica Barladeanu , Adela Popescu , Oana Pellea , mai avem foarte putin si ii ajungem pe americani la mizeriile produse..
Vegetarian pe 04 Noiembrie 2011 22:31
Buna muzica din urmarirea cu motocicletele pe plaja . Melodia a mai fost folosita in filmu Black Dynamite . = http://www.youtube.com/watch?v=289cISEaU7I
. . Grozava si muzica de la genericul de inceput si sfarsit :

. . . Este un film potrivit si pt lista : Avioane pt pasageri Dezavantaje : rapire = o pasagera este rapita in acest film dintrun avion al companiei Blue Star , dupa cum se spune la stirile de la tv , dar sunt prezentate avioane ale prestigioasei companii germane Lufthansa . Unul din rapitori sta langa tanara , si pune o pastila cu un sedativ in paharul din scaun al fetei cand nu este atenta . Apoi cei doi o rapesc sarind cu parasutele , dupa ce au amenintat pilotii cu detonarea unui explozibil si leau cerut sa zboare deasupra marii la joasa altitudine ca sa poata deskide una din usi in zbor .

blackmore pe 5 ianuarie 2020 20:32
Muzica din generic este Jeff Waynes : The war of worlds
neptunus pe 20 Iulie 2009 17:47
Un minunat film de vacanta
Un film ce te face sa retraiesti vremurile de aur de pe litoralul romanesc. In plus, releva mari actori ai comediei, ce vor ramane inscrisi cu litere de aur in filmografia romaneasca si universala.
mvpsebi pe 17 Iunie 2010 10:47
mi-a starnit ceva zambete..
Un 8..asa, mai mult din putinul respect pe care-l port cinematografiei romanesti si actorilor din breasla (Amza Pellea a fost cel putin excelent in acest film)...bombalau' asta de Nicolaescu chiar nu poa' sa faca un film fara sa se inspire de la americani (exceptie Mihai Viteazul), prazul si prostia fiind singurele chestii autentice romanesti pe care le-am putut identifica. Nu cred ca am sa ma mai uit la un film romanesc prea curand.
KraZy.KiD pe 23 Aprilie 2010 19:55
actori foarte buni..unul dintre cele mai bune filme romanesti de comedie..nu ai cum sa nu razi :))
Cristian Ratiu pe 14 August 2007 15:00
Oameni buni spuneti-mi mie un film prost al lui Sergiu Nicolaescu ! A fost si este un mare regizor inconjurat de cateva generatii de aur de actori asa cum au fost si asa cum nu vor mai fi niciodata. Am peste 300 de filme romanesti cu actori extrem de cunoscuti care au disparut incet incet si nu stiu cand. Din filmele din piesele de teatru, din divertisment din epoca de aur al cinematografiei si teatrului romanesc 90% au disparut dar pot spune pe nerasuflate 20-30 de nume ceea ce din pacate nu pot sa o fac cu actualele generatii de actori talentati dar carora le lipseste....ceva .....nu stiu ce dar le lipseste....poate capacitatea de afirmare... Le aduc pe aceasta cale un omagiu si netarmurita recunostiinta actorilor romani ai epocii de aur !!!
defav pe 25 noiembrie 2017 20:31
Film prost : Orient - Expres
gheorghe florina pe 04 August 2008 22:03
este cel mai frumos film romanesk din toate timpurile dak las mai vedea de 100 de ori si tot nu mas pliktisi de el
wizwhisper pe 19 februarie 2010 19:29
Filmul e foarte ¨frumos¨....de asemenea si limba romana trebuie pastrata la fel, ca altfel poate prinde un iz de kk.
Ion Iliescu pe 18 Decembrie 2004 15:08
Cel mai bun film din lume!
alex_il_fenomeno pe 05 Decembrie 2011 16:58
o comedie nemaipomenita , care te face sa fii mandru ca esti roman , si de asemenea din acelasi popor cu al lui nea Marin , o adevarata figura , care are o minte atat de inchisa , ce ii aduce numai probleme . iar asemanarea aceea nu este deloc un lucru care sa ii vina in ajutor , avand in vedere ca astfel Nea Marin traieste o multime de lucruri ! de admirat prestatia magistrala a lui Amza Pellea , fara de care filmul nu ar mai fi avut niciun fel de culoare . este o comedie reusita , care merita vazuta cu familia , pentru ca va reusi sa binedispuna pe toata lumea !
DieMeX pe 30 August 2010 01:52
Acesta nu este un film, acesta este o capodopera. Nu cred ca o sa ne mai intalnim asa curand cu filme romanesti asa de bune.
Balcu_Irina pe 18 Iulie 2010 16:43
Un film extraordinar, o comedie superba... Astfel de filme ar trebui promovate si difuzate mai des in Romania. Scena de pe plaja a fost pur si simplu plina de umor. Si celelalte au fost de un haz nebun, dar aceea chiar a fost de neuitat. Povestea este plina de originalitate, cliseele fiind evitate. Actorii (in special Amza Pellea) au jucat ireprosabil. Tocmai de aceea consider eu acest film o capodopera.
ciufixzz pe 13 Iulie 2010 18:04
un asa film rar gasesti.... iar daca mai pui la socoteala sa fie si romanesc.. atunci ..si mai rar :))... extrem de bun.. nu am cuvinte... actorii, replicile... totul.. absolut magnific.. merita vazut ori de cate ori ai nevoie sa te inveselesti.. nu regreti nici un minut ca ai ales acest film ...
crystyanr pe 01 Martie 2010 01:23
Nea Marin miliardar.
O comedie de film romaneasc foarte reusit si nu pot decat sa va zic ca nu mai stiu de cate ori la-m vazut! Pacat de unii actorii care au murit,dar filmul a ramas si va ramane din toate punctele de vedere un fil de nota 100!!!
rizea.alex70 ai dreptate,si te citez:
O comedie excelenta nu cred sa mai faca Romania vreodata astfel de filme cum facea o data...
Sa sti ca nici de acum in„ x”miliarde de ani lumina nu o sa se mai faca un film ca asta,de asta sa fi sigur!!

nume pe 15 Ianuarie 2005 12:51
Da ... impresionant ceea ce ne comunici tu.
Mare pacat !!!

Iulidesprefilme pe 02 Decembrie 2012 21:30
E vreun gen abordat de Sergiu Nicolaescu care să nu-i fi reuşit? Această comedie este una dintre cele mai bune create în cinematografia noastră!
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:26
toata lumea gtrebuie sa vada aceste filme in credibile, pacat ca nu se mai faca asa filme romanesti. Se pun accent pe telenovele
denisuk pe 04 Ianuarie 2011 23:46
un adevarat film romanesc..

am ras de nu am mai putut la el :X

danradu pe 25 Octombrie 2010 15:31
superb
super film si peste 10000 de ani o sa fie fain ,puiu calinescu ,amza pellea .jean constantin super actori,pacat
sarrpe pe 15 Februarie 2011 23:41
Printre cele mai bune filme romanesti de comedie, poate nu e cel mai bun, ar mai fi Filantropica, Bd
h violeta pe 27 Septembrie 2008 04:54
multumesc foarte mult celui care a stiut care este melodia din coloana sonora a acestui film,O cautam si eu de multa vreme
Oana P. pe 07 Februarie 2008 23:14
Melodia se numeste "The Red Weed" Part 1 - Jeff Wayne, o gasesti sigur....
deejay otto pe 31 August 2006 21:46
melodia pe care o cautati este Jeff Wayne's War of the worlds / Eve of the war
LoreAna99 pe 06 Aprilie 2011 22:14
Ma Gogule bine ca venis ca ma manca mustele aci!
este cel mai bun film de comedie care l-am vazut.filme ca acestea nu o sa se mai produca.pacat Dumnezeu sa-l ierte pe Amza Pellea.
N31U pe 17 Aprilie 2010 13:35
rar mai vezi filme asa bune ...... l`am vazut de multe ori si parca nici acum nu ma plictisesc de el.......tot timpul ma face sa rad ;))
mu_zz_i pe 17 Martie 2006 18:24
O comedie romaneasca foarte buna si de care cred ca nu vom mai avea parte de ele in curand, aici ma refer la filmul romanesc. Pacat pt cinematografia noastra ca nu o mai sustine nimeni.
Cisca Marius Paul pe 15 Martie 2006 00:39
E un film pe care il voi indragi pt. tot restul vietii!!!Dar am o mare rugaminte la voi!!!De unde pot sa iau melodia de la inceputul filmului),cand intra in aeroport Mircea Albulescu.O caut de cativa ani buni,si in ciuda eforturilor mele disperate,nu am gasit-o(exact varianta de pe coloana sonora a filmului!!!)Va rog din suflet,ajutati-ma sa o gasesc,este aceeasi melodie de pe genericul emisiunii "Drumuri Europene",si cu toate ca m-am adresat catre Televiziunea Romana acum 2 ani,in repetate randuri,nu am primit nici un feedback de la ei!!!.VA ROG DIN SUFLET AJUTATI-MA!!!
defav pe 28 aprilie 2011 19:30
astroloverman pe 6 august 2014 11:13
Nu mai este bun link-ul...
Ghiorghiu Dana pe 15 Ianuarie 2005 11:09
Excelent film ! L-am vazut de nenumarate ori; si in ciuda acestui fapt de cate ori il revad ma distrez si ma amuz la fel de copios ca la prima vizionare. Stiu replicile pe dinafara si cu toate astea l-as mai revedea de nenumarate ori. Pacat, ca o parte din actorii de atunci din film nu mai sunt printre noi. Inca o data, pacat ca nu se mai dau la TV comedii romanesti. Filmele de comedie romanesti realizate inainte de Revolutie au fost excelente (actori minunati si mari profesionisti )
catasmile17 pe 30 Aprilie 2011 16:34
un film foarte bun !!!!!!!!
unul dintre cele mai bune filme romanesti !!!!!!
merita vazut !!!!!!!!

demmonika pe 21 August 2010 01:47
super
merita vazuta...pacat nu nu se mai fac asa filme romanesti...
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 11:48
ce-am mai ras
cu toate k nu mor dupa filmele romanesti acesta mi-a placut in mod special si foarte tari actorii..nu trebuie ratat=))
adi_ramses pe 29 Aprilie 2010 00:19
genial
alaturi d bd-uri si de astaseara dansam in familie, e o cpodopera a comediei romanesti. s-au facut si cantece dupa filmul asta. 10 Nea Marine !!!
rrs85 pe 08 Aprilie 2010 16:25
As fi vrut sa exprim intr-o nuantare pretentioasa tot ce reprezinta acest film pentru Romania nostalgica, pentru Romania boema, pentru timpul trecut dar atat de mult indragit, pentru mine... Din pacate nu cred ca as gasi cuvintele potrivite, nu cred ca pot exprima stralucirea si naturaletea acestei pelicule... Este un adevarat tezaur cinematografic pentru tarisoara noastra, iar Amza Pellea este intruchiparea pasiunii, a iubirii pentru vocatia de actor!!
the.logical pe 14 Februarie 2010 14:14
prea tare
hey!!

vreau sa spun ca eu sunt

din orasul despre care se tot spune in

filmul asta de

unde este sh nea marin
este excelent filmul
stiu replicile pe de rost

dar nu ma mai satur sa ilvad

sh de fiecare data rad :)) il recomand

celor care nu l-au privit

rizea.alex70 pe 24 Ianuarie 2010 18:15
Nea Marin miliardar
O comedie excelenta nu cred sa mai faca Romania vreodata astfel de filme cum facea odata...am ras la unele faze din film oricum il recomand chiar este o comedie frumoasa!!!
carmen pe 17 Mai 2008 22:39
am vazut filmul de mai mult de 15 ori in romania iar acum l-am cumparatsi aici in madrid este incantator
taxi pe 28 Aprilie 2008 21:09
e beton nu mai am cuvinte sa-l descriu(e minunat)
Oana P. pe 07 Februarie 2008 23:09
Excelenta! Cea mai buna comedie din toate timpurile!