Păreri Million Dollar Baby

(2004)

O fată de milioane

Anna23 pe 12 Iulie 2011 06:49
Nu stiu cum de am ratat asemenea film!
Un film superb, o drama extrem de rusita, rar asa un film. Cine spune ca nu a plans la filmul asta minte ;)
FreakDoll pe 28 Iunie 2009 00:36
Este foarte emotionant, iar vocea cu Morgan Freeman care insoteste filmul pe tot parcursul lui este parca vocea lui Dumnezeu. Atat de calda, de calma si de credibila!! Un actor genial!!
Ancient pe 20 Noiembrie 2009 19:06
Cred ca cel mai bun film facut in ultimii 5-6 ani.Imi place deoarece nu e facut in stil hollywoodian,nu e cu happy end,e cumva cum mie imi place.
klaudya_e pe 12 Ianuarie 2010 16:48
determinare
Asa cum spune Eastwood cu mandrie “nu exista nicio dubla in film, nu s-au tras duble la filmare, iar Hilary a interpretat singura scenele cu bataie”.
ren22 pe 4 ianuarie 2012 23:09
Asta e unul din motivele pentru care eu spun ca a meritat Oscarul!
turtles pe 23 ianuarie 2014 14:39
scuzati pleonasmul: fizionomie faciala
zarin petru pavel pe 21 Aprilie 2008 23:50
am vazut filmul . mi-am zis ca eh iar un fi;lm cu box. dar cand am vazut finalul m-a cutremurat .este cea mai buna idee dintr-un film .pana si frate-miu s-a speriat de finalul soc.e cea mai buna alegere facuta de clint eastwood . eastwood ii place sa faca un film cu oameni simpli cu un subiect mai la moda sa zicem. dar cu soc? jos palaria pentru maestrul westernurilor .
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 20:42
Super , merita toate oscarurile primite ! Morgan Freeman iar a jucat exemplar , iar clint Eastwood e fenomenal , ca si in cazul lui Gibson , Clint reuseste sa isi faca o cariera exemplara si ca actor si ca regizor !
cezarika21 pe 23 Noiembrie 2014 08:29
O provocare pentru depăşirea propriei condiţii
În esenţă, "Million Dollar Baby" este o poveste despre visul american, despre ambiţia de a-ţi atinge visele chiar şi în situaţia în care împrejurările îţi sunt potrivnice. Maggie Fitzgerald (interpretată cu talent de Hilary Swank) este o simplă chelneriţă, care trăieşte singură şi îşi strânge ultimul bănuţ, încercând să se ridice din existenţa ei mediocră şi să-şi ajute familia. Ea nu se mulţumeşte să fie o fată oarecare şi vrea să ajungă ceva mai mult. Toate eforturile sale se concentrează asupra boxului, singura ei pasiune. Din păcate, orice vis atins atrage adversităţi şi invidie, iar în unele cazuri costurile sunt destul de mari.

Conceput ca o scrisoare, filmul este regizat simplu şi clar, având un impact emoţional puternic asupra privitorului. Spectatorii trăiesc alături de Maggie ambiţia ei, speranţele ei, bucuria… citeşte

Cinefilu' yo pe 22 Aprilie 2005 11:58
Din pacate n-am aici decat 5 stele la dispozitie.Asta e calificativul maxim.Dar cel putin pentru mine,filmul asta merita mai mult.L-am vazut acum ceva timp,saptamani,si m-a impresionat.E un film care te impresioneaza.Hilary Swank e geniala,dovada sta Oscarul,iar povestea incredibila.Ca atare e no.1 in condica mea-filmul meu preferat.
Merita titlul castigat de cel mai bun flm.

Mores pe 01 Decembrie 2010 16:56
Million Dollar Baby adaugă la moştenirea lui Clint Eastwood un rol emotionant cum nu a mai avut inainte.Filmul prezinta o poveste emotionanta si o lectie de viata.8.5
veronica210 pe 15 August 2009 15:15
No comment ! super superb superb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CinemaMan pe 12 Martie 2010 15:28
Clint Eastwood
Un film superb, Un film care merita vazut/revazut. Recunosc ca nu-mi place Clint Eastwood ca actor, dar ca Regizor cred ca are talent.
preda mihaela pe 10 Februarie 2007 16:04
si yo fac sport. fac inot.dak ati sti cat de mult ma impresionat acest film.ma facut sa cred in puterile mele si sa cred k voi reusi dak risc totul pt visul meu pe care nu mai eu il vad."daca este ceva magic in luptele care depasesc puterea de a indura , atunci este magia pe care o simti cand risti totul pt un vis pe care nimeni in afara de tine nu-l vede"
acest film a fost la fel de extraordinar ca si rocky.

darayawaus pe 11 septembrie 2014 01:13
Lasa sportul si du-te la scoala. Sau incearca sa le faci pe amandoua. Felul in care scrii e dureros pentru ochi.
bizonul pe 26 ianuarie 2019 07:21
Nu poti face si sport si scoala si asta se vede mai mult la fotbalisti.Oricum ar fi, Mihaiela a spus in esenta ce a simtit si ar fi pacat sa nu-ti placa acest film cat ai fi tu de nepregatit in ale limbii romane. Filmul este mai mult decat bun. Un film bun nu inseamna numai "efecte speciale", un film bun nu se va numi Star Trek niciodata, Hobitul, Blade, Vanatorii de Fantome, etc.
andreiclawhammer pe 22 Octombrie 2006 05:27
CA-PO-DO-PE-RA

(personal nu mi-a placut coloana sonora semnata genialul Clint Eastwood si nu in sensul ca el e distrus la capitolul asta,dar nu complteaza filmul,e prea seaca si prost implementata,oricum nu m-a impiedicat sa cumpar dvd-ul.Excelent,si in special original!)

gabriel pe 27 Noiembrie 2005 19:22
e super...as vrea sa aflu mai multe despre personajele secundare precum christina cox...somebody help me????????
Andrey9211 pe 10 Aprilie 2010 01:04
Super film era sa imi dea lacrimile la sfarsit !O drama reusita a lui Clint Eastwood!
ReMes pe 17 octombrie 2010 20:05
mai normal era daca-ti dadeau lacrimile cum s-a intamplat la toata lumea aproape :)
Andrey9211 pe 18 octombrie 2010 19:05
mi-a smuls o lacrima ce e drept!
claudiu-daniel-lugoj pe 28 Iunie 2009 11:15
claudiu-daniel lugoj
pentru mine ramine o capodopera,este cel mai bun film regizat de Clint,un film fantastic o drama de zile mari iar finalul,finalul este de un dramatism iesit din comun,este fantastic acest film.
ren22 pe 16 iunie 2011 23:35
Cred ca abia mai pot sa scriu...Acum cateva minute am terminat sa ma uit...Nu mai am cuvinte!E un film exceptional,iar eu (desi unii vor crede ca sunt anormala) am plans,si nici acum nu m-am putut opri.Chiar am crezut ca e un film asa,dar e nemaipomenit!Cine nu l-a vazut meeerita sa se uite!Swank joaca foarte bine,si Clint mi-a placut din totdeauna!In acest film ii putem observa aptitudinile sale uimitoare in calitate de regizor!Un film nemaivazut!Mai multe nu pot sa zic,deja cred ca o sa imi dureze ceva timp sa-mi stapanesc starea de spirit!
Pantaleon pe 17 Martie 2013 18:13
Eastwood at his best, as director !
Am vazut acest film cu multi ani in urma si l-am ravazut in 2013. Am, si dupa revedere, aceeasi parere pe care am vazut-o si cand l-am vazut prima oara : o drama sfasietoare ca poveste, o capodopera ca regie si joc actoricesc. Niciodata nu l-am considerat pe Eastwood un mare actor si nici criticii nu cred ca-l considera. E mai degraba un Bud Spencer mult mai comercial. Dar ca regizor, il consider unul dintre cei mai importanti din istorie. Si cand spun asta ma gandesc la : Unforgiven, The Bridges of Madison County, Mystic River sau A Perfect World. E drept ca dupa Million Dollar Baby singurul film pe care l-a regizat si pe care il consider de top este Letters from Iwo Jima, dupa care parca s-a ramolit.
Million Dollar Baby e un film care impresioneaza si care ramane stocat in memorie, spre desosebire de multe gunoaie vizuale prezentate cu mare tam-tam prin reclame si trailere. E… citeşte

margott pe 04 Noiembrie 2011 18:53
Un film despre "magia de a risca totul pentru un vis în care doar tu crezi". Alte comentarii sunt de prisos.
Turi pe 13 August 2010 16:38
Este o zicala "apele linistite sunt adanci" asta s-ar potrivi talentului regizorului Clint Eastwood. Ca actor, in filmele western, nu prea l-am urmarit fiindca nu sunt o impatimita a genului si am fost in dubii daca sa urmaresc un film regizat de un actor care nu e pe gustul meu;am ajuns la concluzia ca este pacat ca s-a apucat atat de tarziu de latura aceasta a filmului. Hilary Swank o actrita ce nu exceleaza ca frumusete dar compenseaza cu mult talent si carisma.
Praetorian pe 07 Februarie 2010 03:43
Superb
Un film superb cu o distributie pe masura : Clin Eastwood , Morgan Freeman si Hilary Swank . Este al 2-lea film al lui Clint Eastwood pe care-l urmaresc si deja incepe sa ma impresioneze ca regizor . Ma asteptam la un film clasic despre box , despre cum impotriva tututor sanselor sa ajungi campion insa finalul a fost superb , locul 2 in topul meu personal al celor mai bune filme drama , dupa The Curoius Case Of Benjamin Button . Felicitari lui Clint Eastwood pentru Oscar , l-a meritat .
caroldaniel67 pe 30 Aprilie 2010 10:14
Capodopera!
Superb film! Iar Morgan Freeman, ce sa mai zis, e desavarsit!
bogdan0125 pe 29 Martie 2010 09:28
Filmul este o capodopera. Isi merita oscarul pentru cel mai bun film. Chiar daca inceputul a fost putin plictisitor, povestea, finalul-soc, actorii, regia si multe altele fac acest film unul ce nu trebuie ratat.
Matrix pe 14 Februarie 2005 20:34
Un film perfect, varful carierei unui mare actor-regizor.
Atat de deprimant spre final ca nu prea am chef sa zic nimic.
Sper din tot sufletul ca Hilary Swank sa primeasca Oscarul, a fost perfecta. La fel si Eastwood pentru regie.
Dar nu cred ca-i va luat fata Aviatorului la cel mai bun film. Lumea nu prea vrea sa vada filme fara happy-end.

Matrix pe 9 februarie 2005 17:04
Traiasca Academia! Era preferatul meu dar sincer nu speram in fata Aviatorului. Eastwood esti cel mai tare.
Theodor2011 pe 19 Aprilie 2016 21:39
Emotionant, patrunzator, superb
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata. Million Dollar Baby, intra intr-un grup select al filmelor de exceptie ce au ca tematica boxul: Raging Bull, Rocky, The Hurricane, Cinderella Man si The Fighter. Unul dintre cele mai emotionante filme vazute de mine. Trei mari actori au contribuit decisiv la calitatea si succesul acestui film: Clint Eastwood, joc actoricesc si regia de exceptie, Morgan Freeman si Hilary Swank ambii castigatori ai premiilor Oscar pt prestatiile de exceptie din acest film SUPERB
iLikeMilfs pe 14 Martie 2012 18:25
un film de milioane!
Un film extraordinar și cu actori pe măsura., chiar își merita oscarul !!!
alinutzu24 pe 23 Mai 2011 21:53
formidabil filmu o lectie de viata , finalu face toti bani si merita din plin oscarurile
xerses pe 12 Mai 2011 23:02
Interpretare de exceptie.Era firesc sa primeasca Oscar.Recomand pentru cei care nu l-au vazut cand a aparut.
AleX_polo_7 pe 15 Mai 2011 23:40
l-am vazut recent si ma lasat si gura cascata.....
bestial film......m-a facut sa plang la final....rar vezi un asa film bun.

RAZVAN RITI pe 09 Februarie 2005 17:04
Foarte frumos primele trei sferturi dupa care urmeaza un final dramatic ce te lasa fara cuvinte iar pe mine m-a facut sa-l introduc in categoria filmelor "o singura data de vazut".
Daca nu ar fi finalul asa dramatic poate ar avea mai multe sanse la OSCAR.

Alexandru pe 07 Decembrie 2007 21:41
Ii dau 5 stele,e un film bun abea acum am avut ocazia sa-l vad si imi pare rau ca nu am putut sa o fac mai devreme doar la sfarsit e cam dramatic dar asta e,eu fac karate un sport unpic mai diferit,oricum e tare filmul.
Voodoo Killer pe 27 Martie 2005 17:24
super jmecher filmu...ii dau 5 stele!!!!le merita pe deplin
Denis pe 11 Martie 2005 11:15
Am tinut cu el la oscar,stiam ca va castiga in fata lui Ray sau the aviator.Clint Eastwood a castigat 4 oscare,doua intr-un film,doua in alt film.Stie sa faca si sa joace in filme.Sa mai faca inca unul care sa fie premiat de 3 ori la oscar.
vladimir84 pe 08 August 2013 21:56
Un film la care am plans(cine n-a facut-o?) Tot respectul si jos palaria pentru Clint Eastwood, Hilary Swank si Morgan Freeman. Fabulos!
Mariako02 pe 08 Iulie 2013 23:57
mi-a placut, placut mult de tot. Daca un film te poate face sa plangi inseamna ca e foarte bun si ca merita....acesta e un film care te face sa plangi...:(
MNarcis pe 15 Iulie 2012 19:23
Opera de arta
O drama de exceptie (cam lacrimogena partea a doua a filmului insa ador filmele lacrimogene, emotionante etc). O drama exceptionala, (o lectie de viata mai bn zis) care nu avea cum sa nu isi abjudece oscarul pt cel mai bun film cand ne este prezentata cat de cruda si nedreapta este insusi viata. Un film care merita vazut cel putin de 2-3 ori pe perioada vieti!
ciprian34 pe 29 Octombrie 2011 00:04
ce film!!! Pur si simplu m-a socat acest film.E povestea acestei fete care crede in sansa ei dar care sfarseste asa tragic,de jocul acestor doi monstrii ai cinematografiei MORGAN FREEMAN SI CLINT EASTWOOD ce sa mai zic: jos palaria
catasmile17 pe 14 Iulie 2011 14:56
un film foarte frumos, are o incarcatura emotionala foarte mare ;)
superb acest film!!!! Sunt si niste actori foarte deosebiti :!!!
merita vazut !!!!

ren22 pe 17 Iunie 2011 00:25
ivancea daniela pe 03 Decembrie 2010 18:48
este de vazut ...totusi...e bun...
in plus nu pot spune decat ...vizionati-l,nu cred ca veti fi dezamagiti.....entru cinefili nu cred ca mai conteaza cate filme proaste vad ,ci cate capodopere detin in filmografia personala care este sufetul.....ce-i place sufletului.....
radu3455 pe 13 Martie 2012 19:24
un film de milioane foarte frumos iar actorii au jucat formidabil nota 10/10
Manusa pe 16 Septembrie 2011 18:37
Un film minunat in care joaca actori renumiti precum Clint Eastwood si Hilary Swank. Doar dupa distributie iti dai seama ca este un film foarte bun, ceea ce si este, dar regula cu distributia nu este intotdeauna cum ar trebui.
Ovidiu239 pe 27 Februarie 2013 23:16
De milioane nu as zice...
....dar cu siguranta Hilary Swank a fost de milioane cu rolul sau din Million Dollar Baby. Prestatia ei este remarcabila, la fel si Morgan Freeman care dupa o cariera remarcabila a reusit in sfarsit in ultimul ceas sa castige un bine meritat Oscar. De asemenea si filmul este unul extrem de bun, care merita cu siguranta vazut, si chiar pot spune ca si-a meritat premile, da' nu-i de milioane.
c.ghevara pe 21 August 2010 11:48
N-a fost rău, dar în final a cam dat cu mucii în fasole. Scenele de luptă din meciul final şi accidentarea cu scăunelul sunt cam trase de păr. La fel şi decuplarea de la aparate. Mi se părea chiar mai dramatic dacă eroina se accidenta de la o lovitură (anevrism, nerv rupt, ceva) fără ca adversara să fi boxat murdar, şi dacă nu murea, dar rămânea paralizată pe veci. Dacă tot nu-ţi atingi visul, să fii pedepsit să asişti la asta e mai tragic. Aşa, a ieşit draaaaamă gen Hollywood.
user-6352a3057c990 pe 19 Februarie 2024 22:50
Cu 3 actori ,,monștrii sacrii,, nu putea sa iasă altceva decât o capodopera !
Si totusi,de ce trebuie sa fie asa de trist? De ce cele mai bune filme sunt filmele triste?? Recunosc , filmul e excepțional dar de ce atata tragedie ,chinuri,tristete,durere pe umerii unei tinere, firave drăguțe, plina de viata, dornica de afirmare și care a avut atatea de suferit și pana sa ajungă o mare performeră?! Clint a dorit sa ne facă sa înțelegem cât de tragica e conditia umana cât de puține și trecătoare sunt clipele de fericire, cata răutate este in lume .Și a reușit pe deplin , prin povestea trista a personajelor principale din film ! Vizionând acest film ramai cu un gust amar ,cu tristețe, deznădejde, neputință în fata destinului nemilos. Per total un film de nota 10 !

Xander11 pe 28 Decembrie 2022 00:58
Un film motivational
Un film motivational, dar si o drama, in acelasi timp. Acest comentariu descrie perfect actiunea filmului:

"Million Dollar Baby" este o poveste despre visul american, despre ambiţia de a-ţi atinge visele, chiar şi în situaţia în care împrejurările îţi sunt potrivnice. Maggie Fitzgerald este o chelneriţă, care trăieşte singură şi îşi strânge ultimul bănuţ, încercând să se ridice din existenţa ei mediocră şi să-şi ajute familia. Ea nu se mulţumeşte să fie o fată oarecare şi vrea să ajungă ceva mai mult. Toate eforturile sale se concentrează asupra boxului, singura ei pasiune. Din păcate, orice vis atins atrage adversităţi şi invidie, iar în unele cazuri costurile sunt destul de mari.Aceasta sfarseste pe un pat de spital, dupa o lupa la titlu de campion mondial cu alta femeie plina de invidie, de aceea trebuie sa te protejezi mereu, sa… citeşte

IonComan90 pe 20 Iunie 2021 12:52
Alături de Lucy
Salut!

Un film extraordinar de bine făcut.Probabil alături de filmul Lucy(2014)și The Next Karate Kid(1994)este cu siguranță unul dintre cele mai bune filme cu rol principal de femeie.

chetta pe 13 Ianuarie 2021 08:06
O drama de exceptie ,o lectie de viata...Ne este prezentata cat de cruda si nedreapta este insusi viata...Un film care merita vazut și revăzut
carmen_angelus_romila pe 27 August 2020 10:56
„O fata de milioane”, fara discutii, este un film de milioane, iar aceasta dramatica realizare cinematografica, regizata si in care a jucat Clint Eastwood, alaturi de doi remarcabili actori, Hilary Swank, Morgan Freeman, impresioneaza profund...!
Decibalus pe 09 Mai 2020 12:43
atentie, nu exista roboti in film!
un film adevarat , felicitari regizorului si actorilor !
Caktus pe 25 Aprilie 2020 23:24
Un film exceptional! Nota 10! Imi pare rau ca l-am vazut asa tarziu!
Unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vizionat.

Interpretare: 10/10
Scenariu: 10/10