Păreri I Really Hate My Job

(2007)

Am o slujbă nașpa rău

Michael pe 26 Septembrie 2007 16:33
Nu am vazut aproape deloc un film "british" atat de prost. Din scenariu ar fi putut iesi un film bun.
Filmat prost, taiat aiurea, cu comentarii vizuale puerile.
Nu inteleg cum actrite atat de bune ca Lara, Neve Campbell sau Henderson au acceptat sa joace.
Cat despre Pellea, iertati-ma, dar era in film nu pe scena. Total neadecvata si cu o frazare a englezei de m-a lasat buimac. Foarte teatrala, aproape de neprivit.
Daca v-a placut... mai mergeti o data.

Razvan Mateescu pe 26 Septembrie 2007 16:36
Parca un regizor cu orientare homosexuala (poate ca nu e asa) a hotarat sa ne arate cat de urata e femeia. Daca asta a dorit, a reusit. Bravo !
Daca nu, inseamna ca e doar stupid.

lili22 pe 23 Martie 2018 22:28
Citeste cineva comentariile astea?Par scrise de o singura persoana
Nu stiu ce sa cred dar ceva e suspect.

em_prag pe 03 Iunie 2012 12:21
De ce cred că are note așa de mici mai peste tot
E un film bun, dar care nu prea are (nici n-o să aibă) priză. Nici măcar la publicul român, așa, dintr-un soi de patriotism.
Și titlul e poate cam nefericit ales (cel puțin varianta românească a titlului), și poate duce cu gândul la o comedie ușurică, pentru teenagers. Iar asta,
- pe de o parte, îi va dezamăgi pe cei care așa ceva caută, pentru că nu e tocmai o comedie ușurică și vulgară (cum pesemne căuta persoana (anonima) care a pus mai sus comentariul de pe 25 Septembrie 2008 09:58),
- iar pe altă parte i-ar putea face pe ceilalți sa treacă filmul cu vederea, dacă nu știu chiar nimic despre el (nici eu nu auzisem de el până de curând).

Vegetarian pe 01 Ianuarie 2012 22:13
Spoiler
interesant dansul la bucataria restaurantului de la min 60 si sceneta cu ospatarita goala care se destainuie clientilor la min 62

. . . Alexandra Maria Lara sa nascut in Bucuresti dar de la 4 ani a trait in sudul Germaniei . Oana Pelea s-a nascut la 29 ianuarie 1962 în Bucureşti si a crescut in Bucuresti . In filmu asta apar amandoua . In spatele unui barbat puternic se afla o femeie puternica . Daca romancele sunt ca Oana Pelea in filmu asta si nemtoaicele ca Alexandra Maria Lara in filmu asta , este normal ca barbatiidin Romania sa fie mai saraci si mai lenesi decat barbatii din Germania . .

. . . O femeie fara prea multa experienta la bucatarie , castiga 60 Lire pt maxim 25 comenzi intro seara , intrun restaurant cu vreo 33 de locuri intrun subsol din Londra , cartier Soho .

Vegetarian pe 4 ianuarie 2012 09:32
Dintro carte ramai cu replici . Dintrun film ramai cu imagini .
Michael pe 27 Septembrie 2007 00:14
Nu obsinuiesc sa raspund, dar: eu am fost in sala la Londra, la premiera. Au si ei falitii lor. Dar nu a aplaudat nimeni. Doar pe regizor cativa prieteni si rude.
alex 2 pe 26 Septembrie 2007 21:14
Engleza lui pellea a luat aplauze la vizionarea de la londra, asta chiar stiu de la oameni care au fost de fata....dar probabil ca nu e ok pt un roman din dusseldorf!!vorbitor de super engeza in germana....:)in orice caz , m am obisnuit.Ai nostri trebuie sa fie injurati de ai nostri si laudati de straini.Vreau sa sparg regula:Bravo Pellea.Punct.
daniel pe 24 Septembrie 2007 13:31
Merita sa vedeti filmul pentru Pellea!Excelenta!
cornel pe 24 Septembrie 2007 08:57
Cum bine zice o replica din film spusa de Oana Pellea, pentru a avea succes orice carte (sau dupa caz, film) are nevoie de o intriga. Din pacate tocmai intriga lipseste din acest film, cu un scenariu (potrivit mai mult pentru teatru) care nu reuseste sa aiba ceva emotionant sau dramatic; filmul se pierde in dezbateri, plansete si razvratiri inutile. Acest melanj estrogen transforma filmul intr-o comedie jenanta, din care iese in evidenta doar Oana Pellea care face un adevarat one woman show.
anamaria pe 28 Decembrie 2008 22:40
Excelenta Pellea!Bravo ei!
Dacianus pe 26 iunie 2013 19:44
De ce doar Pellea? Alexandra Maria Lara e tot romanca get-beget.
anonim pe 09 Octombrie 2008 00:05
filmul e ok.Scenariul e inteligent.Toate actritele foarte ok.Pellea e SUPER!
anonima pe 25 Septembrie 2008 09:58
naspa film...nici nush cum am rezistat sa ma uit pana la final. nicio actiune, nimik. finalul la fel de anost. in conlcluzie...NASPA!!
Gabriela Sirbu pe 29 Octombrie 2007 15:37
Toate cele 5 fete si-au facut treaba, interpretind povestea de viata a personajelor. Un film care merita vazut. Dar oare exista filme proaste made in U.K.? Iar compatrioata noastra Oana Pellea a fost la inaltime!!!. S-o fi ales producatorii filmului ca a avut pile??? Sau i-au remarcat TALENTUL?
diki pe 27 Octombrie 2007 12:34
felicitari Pellea!Recital!
jana pe 30 Septembrie 2007 10:55
Nu am fost a Londra...am vazut filmul aici in Bucuresti si Oana Pellea chair a luat aplauze in doua momente.Si asta pt chiar le merita.5 stee pt Pellea!
eu pe 29 Septembrie 2007 11:12
:)da ce multi au fost in sala a premiera din Londra.A fost si "duselldorf"....bravo!Mai ales ca nu a fost nici o premiera la londra.Ci o vizionare pt distributori, din cite stiu eu....da ce mai conteaza....comentam ce altceva sa facem....Despre film...eu nu am fost a londra dar am vazut si auzit aplauzele pt pellea la cluj si bucuresti.Probabil noi astia care ne a placut de pellea sintem...ultimii oameni pt "duseldorff".asta e.
traian pe 26 Septembrie 2007 21:32
Mi se pare GENIAL ca Pellea se JOACA intr-un film britanic.Daca comentariile penibile de genul'teatrala'se refera la libertatea lui Pellea de a se JUCA si BUCURA de o partitura la fel ca injuratul deniro in unele filme, pe acelasi argument ca e "teatral"..atunci e ok!altfel cu astfel de comentarii...scuzati-ma ....Bravo Pelea!sa ne mai bucuri !
jean pe 26 Septembrie 2007 21:24
excelenta pellea!
andrei din londra pe 26 Septembrie 2007 21:18
M as fi mirat sa nu o injurati pe pellea.....
Cit despre regizor e foarte apreciat in Marea Britanie.Nu e homo, are o superfamilie, si nu cred deoc ca ne a aratat "cit de urita e femeea"...ba din contra!Iar Pellea exceleaza in rol de sud americanca(de aici si acentul perfect de am atina) si "aruncare...sau teatralitatea(cum formuleaza unii absolut gresit!)Bref;Felicitari Pellea !

sanda pe 21 Septembrie 2007 21:43
Film specia.pt oameni ...cu ceva in cap...absolut necomercial...5 actrite exceptionale...o pellea de nota 10.
yvan pe 19 Septembrie 2007 19:29
Am citit un fel de cronica la "Acum pe ecrane"....Nu mi se pare ok.Si eu sint barbat si filmul m a amuzat copios nemaivorbind de faptul ca Pellea face un rol excelent!Oare nu ne cam pute tot si toate...Oare nu cautam nod in papura tot timpul.Pt mine filmul e ok, cu un dialog inteligent cu actrite foarte bune si o Pellea de zile mari!
fane pe 20 August 2007 10:40
5 stele pt pellea.Pt film 3.Si uite sint barbat dar nu misogin!Flicitari doamnei Pellea.Rolu este construit superb.
tania pe 21 Iunie 2007 09:24
filmul e ok.Scenariu inteligent...pt cine are cap si umoru' la e..actrite f bune toate cele 5.Intr adevar pellea face rol de nota 10!Felicitari!Iar filmul merita vazut daca nu din alte motive ...si doar pt ea!
andrei pe 07 Iunie 2007 19:12
Filmul e ok.Scenariul e inteligent.Un film care nu are pretentii dar iti face placere sa il urmaresti.La Cluj sala a fost incintata si a aplaudat f ok.Iar Pellea este absolut dementiala!
dan pe 06 Iunie 2007 19:39
Pellea e GENIALA IN i REALLY HATE MY JOB!!!