Păreri How to Train Your Dragon

Cum să îți dresezi dragonul

catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:50
frumoasa aceasta animatie !!!!!!!!!!!!
asteptam si partea a doua!!!!!!!!

alex2812 pe 26 Martie 2011 23:04
pentru mine a fost cea mai buna animatie din 2010 peste toy story 3. o poveste foarte interesanta, captivanta, nu ai cum sa te plictisesti la un asemenea film.
claudiu-daniel-lugoj pe 25 Martie 2011 20:33
O animatie foarte reusita cu o grafica foarte buna.Poate dragonii nu au fost chiar asa de reusiti dar a mers.Pacat pentru finalul animatiei ca baiatul a suferit acel accident,parerea mea e ca nu trebuia sa aiba loc acel accident mai ales intr-o animatie dar asta e.Una peste alta este o animatie foarte buna ce merita vazuta.
veronica210 pe 22 Martie 2011 02:51
Filmul nu a avut nici un moment plictisitor si a curs de la sine, distrandu`ma de la inceput la sfarsit.."suntem vikingi si asta ne ocupa tot timpul" :)) Cu siguranta un film indragit de Mircea Badea
Pachenko pe 20 Februarie 2011 12:33
Cei caraora nu le plac animatiile o sa afirme ca nu pot da doi bani pe asa ceva , insa cei ce pot descoperi magia unui astfel de film o sa il adore si o sa il savureze din plin .
Sincer mie mi-a placut povestea foarte mult si merita nota 10 .

legolas05 pe 18 Februarie 2011 19:02
o animatie foarte frumoasa.....una din animatiile mele preferate....nota 9
deea9595 pe 10 Februarie 2011 19:47
un film de animatie cu o poveste foarte interesanta si originala!

,,This is Berk. It snows nine months out of the year, and hails the other three. What little food grows here is tough and tasteless. The people that grow here, even more so. The only upsides are the pets. While other places have ponies, or parrots... we have DRAGONS! ,,

valeria-si-mai-cum pe 02 Februarie 2011 15:56
Cum Sa Iti Dresezi Parintii
Pentru un desen animat, are unele imagini si idei pe care cu greu le mai atinge hollywood-ul de azi. Spre deosebire de celelalte animatii la care inceputul e frumos, dar apoi pvestea devine prea exagerata, How To Train Your Dragon aduce o usara unda de realism si nimic nu pare prea tras de par (pentru un film in care e vorba despre prietenia dintre un dragon ce scuipa un-fel-de-energie-de-nustiuce si un pui de viking).

Sincer, ma bucur sa vad, in sfarsit, un personaj dragut (dragonul) care nu cerseste imediat atentie si iubire, ci evolueaza. Nu e bagat din prima sub pielea spectatorului, ci te lasa sa il descoperi treptat, ca pe un catel. Apoi, momentele de apropiere dintre baiat si "animalut" sunt cu adevarat inaltatoare, iar fundalul in care se petrece totul e realizat in detaliu, e aerisit. Imaginile in zbor ii fac si pe parintii cei mai necrutatori sa le dea copiilor mai… citeşte

provit88 pe 26 Ianuarie 2011 21:41
”-Sunt unicul viching din ultimii 300 de
ani care nu a vrut să ucidă un dragon!
-Dar și unicul care l-a înșeuat...”

Sincer să fiu, dupa vizionarea filmului, cuvinte îți rămîn nu chiar multe. Pînă-ntratîta te privează de capacitatea de raționament, încât căutarea cuvintelor pentru a-l descrie devine un adevărat chin. Înțelegi ce se petrece, trăiești emoția, clipa, dar când dai să explici, să-ți așterni gândurile... Am făcut totuși un efort, mi-am escalat frica, iar dacă voi acum citiți asta, înseamnă că mi-am escalat și lenea :P...

”Mă numesc Hiccup (sughiț). Da, știu, mai rar așa nume, dar putea fi și mai rău. Părinții noștri cred că numele urâte… citeşte

kene pe 26 Ianuarie 2011 18:09
Cea mai buna animatie vazuta in ultima perioada :) sus palaria!
Raps09 pe 17 Ianuarie 2011 21:13
Pacat
Pacat, sincer dupa parea mea si 'a multora merita globul de aur ... dar asta este nu suntem noi in masura de'a da premi din buzunar.. oricum the best animation of 2010
edy21 pe 15 Ianuarie 2011 17:17
A fost extrem de frumos, desi la-n ceput nu prea mi-a placut dupa cateva minute chiar m-a vrajit.
Finalul a fost plin cu supans si emotie, deci chiar a fost super, iar dragonul acela a fost si el foarte foarte simpatic .
Dream Works si Pixar are the best, intotdeauna fac animatii extrem de frumoase.

turik pe 09 Ianuarie 2011 02:59
Reusit! Foarte reusit!!!!
O animatie de nota 10. Chiar merita vazuta. Stirbu e genial realizat.
mtraianc pe 09 Ianuarie 2011 00:31
neaparat de vazut
este printre putinele filme de desene care primesc acest calificativ ,cel putin asta e parerea mea ,,neaparat de vazut ,,
k.aly pe 07 Ianuarie 2011 18:35
I love toothless! e una dintre cele mai bune animatii!
Stella_girl pe 04 Ianuarie 2011 10:13
Am vazut filmul, si e super tare. Pe linga ca e plin de aventura, si e si de animatie, nu mam oprit din ris aproape de loc. E pura comedie in filmu' asta! Cel putin, mie asa mi se pare.
Pyka1 pe 01 Ianuarie 2011 12:15
bun
merita vazut foarte bun filmul asta.apare si partea a 2?
chiba_florin pe 30 Decembrie 2010 22:44
SUPER
SUPER SUPER SUPER SUPER SUPER SUPER
Ii un film de animatzie care nu trebe ratat mie mi-a placut foarte mult vi-l recomand tuturor cu mic cu mare

edinaa pe 26 Decembrie 2010 13:28
must see
Un desen animat de exceptie care nu trebuie ratat sub nicio forma.
aayana pe 26 Decembrie 2010 13:16
Un film de animaţie reuşit. Militează pentru pace şi armonie. Tendinţa firească a oricărui individ, atunci când se află în pericol, este de a se apăra, de a lupta cu inamicul. Dacă priveşti mai atent situaţia, e posibil să nu fie nevoie de arme şi război. Cu puţină înţelepciune, poţi trece la un nivel superior. Cam ăsta e mesajul pe care mi se pare că producătorii au vrut să-l transmită. Mai apare acolo şi vechea poveste cu părinţii care cred că le ştiu pe toate şi trebuie să gândim ca ei. Şi mai este prezentată şi dragostea pentru animale, indiferent că sunt dragoni.
CRYSSA pe 23 Decembrie 2010 23:28
Merita vazut!
I-am dat nota 8- Foarte bun, desi tindecatre 9. Totusi, nu pot zice ca e obligatoriu de vazut, dar, merita! Este poveste frumoasa, cu o animatie extraordinara iar in final ramai cu o stare de bine, asa cum ramai dupa vizionarea unui film bun!
luciivan pe 21 Decembrie 2010 22:51
Si eu il recomand, e un film placut de urmarit, amuzant si efectele il fac si mai bun. Daca mergeti sa il vedeti, vedeti-l 3D pt ca merita, efectele cand zboara pe dragon sunt superbe ! LD
flavio87 pe 19 Decembrie 2010 20:29
ionut Z
filmul tare fain decat sati pierzi vreamea cu jocuri uitate la filmul asta
rizea.alex70 pe 14 Decembrie 2010 21:31
How to Train Your Dragon
Este un film foarte frumos.....cel mai mult mi-a placut atunci cand Hiccup se imprieteneste cu dragonul(Night Fury),care il poarta intr-o aventura spectaculoasa....nota 10!!!
tancha_ru86 pe 14 Noiembrie 2010 23:23
E superb!!!!
Merita sa-l vezi macar o data!
E printre cele mai bune filme animate alaturi de Madagascar, Ice Age sau Wall-E..Ar mai fi si altele, dar ma opresc aici.
Pe scurt e un film extraordinar!

anonymous.5f6b20f656655 pe 07 Noiembrie 2010 01:41
ciupymic pe 20 Octombrie 2010 21:08
mi-a placut foarte mult filmul,mai ales ca sunt innebunita dupa animatii
alexdan87 pe 11 Octombrie 2010 07:38
E un film bun, o animatie foarte reusita, merita vazut, mai ales 3D. Excelent pentru copii, dar bun si pentru adulti. Nu trebuie ratat de fanii genului. Dupa Toy Story3 si Legend of the Guardians, e pe locul 3 in preferintele mele anul asta, la capitolul animatii. *3D
BladeBt pe 09 Octombrie 2010 16:34
How to Train Your Dragon
Am avut placerea sa-l urmaresc aseara, era vremea urata, ploaie de aia morocanoasa, si mi-am zis sa ma uit la un film mai usor de diferat, sa adorm repede, insa m-a tinut treaz pana la ora 01:17, o poveste incredibil de reusita, grafica de exceptie, plus, bonus, faze care iti starnesc rasul fara sa vrei :) Recomand, 9/10
andreyuzzu pe 07 Octombrie 2010 05:05
Am incercat sa ii gasesc o greseala , sau ceva care nu mi-a placut , n-am reusit.
pe 7 noiembrie 2010 01:38
pe 14 noiembrie 2010 01:50
Costy_Craiova_fan pe 03 Octombrie 2010 22:27
spectaculos
m-a impresionat....printre cele mai bune filme ale anului!
cetateanu pe 16 August 2010 17:09
ppfaa! Foarte frumos filmul! Mi'a placut -parca e un basm -modern.
Si vocea lui Jay Baruchel s'a potrivit perfect cu personajul -Hiccup .

leeas pe 10 Iulie 2010 14:10
mi-a placut! o poveste interesanta,frumos realizata:)
ankadiana pe 23 Mai 2010 13:43
dragut
un film simpatic D:D:D:D: mi-a placut :):):)):) idee frumoasa desi mai mult pt copii:)
klaudya_e pe 21 Mai 2010 18:59
o poveste foarte frumoasa pentru copii.... nu cred ca se vor speria (dupa cum comenta un utilizator)...e si foarte amuzanta si are si lectii educative;)
Florinalamicu pe 21 Mai 2010 17:40
genial
super .. l`am vazut 3D la cinema si este super genial filmul astept varianta HD sa il iau sa il vad iar.
Sihaya pe 19 Mai 2010 20:55
E o poveste frumoasa, spusa pentru copiii din ziua de azi. Personajele par reale ( multitudinea de detalii implica o munca enorma), dar ideea nu e tocmai noua: Toothless este un Colt Alb al vremurilor noastre. Si normal ca sentimentele pure si reale inving totul (pity ca se intampla asa doar in animatii). Fiului meu i.a placut destul de mult. Bineinteles, el are doar 5 ani si o slabiciune pentru animale fantastice. Mie mi.a ramas in amintire dragonul - erou, pe care l.am asemanat imediat cu un imens dulau. Sincer, l.as fi luat si eu acasa...
Keira86 pe 18 Mai 2010 00:00
SUPERB
Un film ce merita vazut si revazut! Am reusit sa vizionez doar varianta "cam" dar, chiar si asa m-a impresionat!
Un film de statura lui IceAge

eduard_andrei pe 17 Mai 2010 17:35
pai, e ok
merita vazut. nu la fel de amuzant ca shrek sau ratatouille, de exemplu, dar in general un bun prilej de usoara relaxare intr-o dupa-amiaza in cursul unei sapt. de lucru.
LaviniaDaniela pe 16 Mai 2010 14:31
Am vazut filmul si mi-a placut foarte mult, Night Fury este cel mai "dragut dragon" :)
NoxLamia pe 15 Mai 2010 19:14
Mi-a placut foarte mult si Toothless e foarte dragut
adi_ramses pe 13 Mai 2010 00:19
Superb
E superb filmul, mi-a placut maxim. in opinia mea e unul din cele mai reusite filme facute de Disney
PrincessMARIA pe 12 Mai 2010 14:01
SUPER!!!
NOTA 10!!!
Mi-a placut la nebunie.
L-as revedea oricand...Asa treb sa ramai cu gandul dupa un film bun.

delakpanlaa pe 10 Mai 2010 16:11
un film bun
cand am auzit ca filmul e facut de creatorii la shrek si madagacar mi-a parut bine ca o sa-l vad.l-am vazut 3d si chiar mi-a placut.l-am vazut dublat in romana la mol plaza .e frumoasa si povestea si cum e realizat. intradevar isi pierde farmecul daca e in limba romana.nu pot sa comentez prea mult pt.ca a trebuit sa ma duc la toaleta din cauza floricerelor si colei,care m-au deranjat cumplit ca pierdeam din film, dar am vazut mare parte din el.merita vazut
NicoB pe 10 Mai 2010 14:54
Mi-a placut foarte mult!!! L-am vazut impreuna cu fiica mea, iar ea a fost foarte incantata de poveste...
raposatu pe 09 Mai 2010 20:17
O animatie foarte reusita.Chiar merita vazut.
Din pacate nu l-am vazut 3D la cinema,l-am vazut la PC.

silv_xd_tweety pe 09 Mai 2010 18:56
Film de vazut in familie, pentru toate varstele, cu siguranta unul dintre desenele mele preferate . Absolut superba animatie .
"Suntem vikingi si asta ne ocupa tot timpul !" =))

bogdi_07_yo pe 05 Mai 2010 11:19
Foarte faina animatia . Si povestea mi se pare buna
Makaveli13 pe 19 Aprilie 2010 23:47
....
voi chiar ma faceti sa merg sa il vad!
sper sa fie reusit daca e votat asa bn

victor_neo75 pe 20 aprilie 2010 15:51
Merita vazut si in 3D !!! E tare faptul ca nu este numai pt. copii neaparat. E pt. oricine !!! Vezi notele si comment-urile pe IMDb sau pe rottentomatoes ! Pot sa zic ca este cam cel mai bun desen animat pe 2010, chit ca mai sunt vreo 3, 4 desene animate de aparut pe anul asta.
DianaMS pe 12 Aprilie 2010 20:19
Of, ce-i cu mania de a DUBLA orice inseamna animatie? Inafara faptului ca noua generatie creste cu telenovele romanesti, acum nu mai are voie nici sa invete engleza?

Ma rog, sper ca data viitoare sa nu mai trebuiasca sa renunt la vizionare din pricina unor astfel de aiureli...

cavallioty pe 14 aprilie 2010 01:17
daca esti din bucuresti iti recomand sa cauti si varianta subtitrata,daca nu, imi pare rau
DianaMS pe 12 decembrie 2010 19:03
Si eu am fost copil mic care nu a stiut engleza dar am INVATAT-O de la televizor, exact asa, cu SUBTITRARI, nu cu un individ dubland vocea ...se duce tot farmecul, crede-ma!
Go 1 2 3 4 5