Păreri Home of the Brave

(2006)

Eroi fără slavă

alali pe 15 Iulie 2014 13:24
All Quiet on the Western Front 2005
Acest film, ca si mesaj si "morala a povestii", nu este altceva decat un remake al celebrului film din anii 30. Intr-adevar este actualizat, adus in prezent, dar drama personajelor este drama lui Paul din All Quiet on the Western Front. Presarat pe alocuri cu patriotisme ieftine, cu o tenta propagandistica si o subtila campanie de racolare de noi recruti, filmul prezinta si adevarurile dureroase ale unui astfel de razboi, sau mai bine zis ale unei astfel de decizii cum e cea de a te inrola intr-o armata ce participa activ la un razboi. Dar o face, aceasta prezentare, pana la un anumit punct. Dupa care isi intra in rol operatiunea de spalare a creierelor si de denaturare a adevarului.
Per total un film bunicel cu actori ok, un 6,93 din partea mea!

Spaghete pe 31 Ianuarie 2012 02:33
Propaganda americanilor functioneaza perfect, aparent cu o oarecare echidistanta, dar doar pentru a justifica mai bine invazia lor in Irak. E ciudata revederea cu Jessica Biel, o vazusem episodic in 7th Heaven / Al 7-lea cer , a crescut mult...in dimensiuni.
vladutz76 pe 10 Iunie 2010 11:48
Desi tema nu e originala, filmul este foarte interesant. Interesant pentru ca urmareste traumele mai multor oameni, toate diferite: fizice, pshihice sau ambele.
elmedico pe 24 Noiembrie 2010 16:16
Slabut scenariul, iar 50 Cent joaca ca si JLo, adica foarte prost!
nick-azh pe 26 Ianuarie 2015 07:38
Home of the Brave
Scenariul filmului nu se concentrează pe război, ci mai degrabă pe aspectele psihologice ale războiului și a efectelor războiului ce pot avea asupra psihicului uman. Probleme dificile cu care se confruntă veterani ai războiului din Irak, cum ar fi: probleme post-traumatic de stres, durere fantomă, alcoolism, și lipsa de resurse. Are o distribuție foarte bună cum ar fi: Samuel L. Jackson, Jessica Biel, Christina Ricci, Chad Michael Murray, Brian Presley, și 50 Cent care a fost surprinzător de impresionant în această dramă de acțiune. Un film care merită să-l vizionezi.NOTA 8/10
cosmin_kedii pe 25 Septembrie 2013 19:34
războiul schimbă într-adevăr oameni , și nu întotdeauna în cel mai bun mod posibil
Întreaga parcelă se învârte în jurul a patru oameni care au luptat într-un singur loc . Și acești oameni sunt Samuel L. Jackson , Jessica Biel , 50 Cent și Brian Presley . toti au jucat foarte bine și capabil să treacă toate aceste emotii , sentimente , și experiențele pe care le-au avut în timpul războiului și după . Dar soldatul va rămâne pentru totdeauna un soldat și fiecare dintre ei , în ciuda sau ,,dorința, de a se întoarcă acasă de la război , își dă seama că viața nu va mai fi ca înainte .
SuD.RaII.Ro pe 23 Martie 2012 00:33
Unde vad filmul ?
Unde vad si eu filmul asta ca nu l-am gasit nicaieri !!!