Păreri Her

(2013)

Ea

lili22 pe 30 Noiembrie 2014 14:39
pacat de timpul pierdut
Daca asta ne rezerva viitorul, ca un barbat sa vorbeasca noaptea cu un sistem de operare ....ce plictiseala, chiar asa degenereaza barbatii?
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 15:16
Poveste de dragoste dintre om si o masinarie.....nimic deosebit in viitor! :|
radu3455 pe 23 Septembrie 2015 10:57
o drama-sf foarte interesanta,mi-a placut mult scenariu cat si interpretarea luiJoaquin Phoenix,un film care ne pune pe ganduri,sper sa nu se ajunga la un astfel de scenariu si in viata reala,merita urmarit nota 8
Anubys pe 23 Martie 2016 19:27
Interesanta partea cu OS-ul, cam asa va arata viitorul. Un film ce spune multe, un soft nu poate avea sufletul unui om si nu poti avea o relatie cu acesta. Filmul e frumos, dramatic, romantic oarecum si atragator.
Darkayn pe 12 Mai 2016 18:58
Genial! Uluitor de bun la toate capitolele, m-a uimit prin însăși dimensiunea enormă a emoțiilor ce-au răsărit pe parcursul vizionării, nu degeaba a luat Oscar pentru scenariu deși imaginea și muzica și tot nu au fost mai prejos. Ajunsesem la momentul când pe o fracțiune de secundă pierdusem simțul contactului cu spațiul și timpul. Îți dă posibilitatea să urmarești o dragoste dincolo de limite și cu groază să faci o privire în viitor - e al dracului de tristă acea închipuire dulce , oare unde se pierde omul? Dacă nu s-a pierdut deja.
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 12:26
WD 1
.....................................................
mihai_chindris pe 29 Martie 2017 17:05
Samantha
Cred ca tot ce trebuie sa intelegem din acest film este ca nu ar trebui sa ne lasam condusi de asa zisa inteligenta artificiala, care devine din ce in ce mai buna si se comporta ca un autodidact, in viitorul apropiat, caci am putea ajunge ca tipul din film, adica frustrati, anxiosi, depresivi, din cauza unei chestii care nici macar nu e palpabila. In schimb, ar trebui sa pastram mai stranse interactiunile umane decat cele "artificiale".
Ghemot pe 13 Septembrie 2017 00:14
Un film care se vede că a fost făcut pentru Oscar, dar nu excelează. Cel puțin, nu la categoria filme cu inteligența artificială.
În orice caz, merită văzut!

AdriAdrianna98 pe 19 Martie 2018 18:16
Mi-a placut subiectul mult dar finalul mi-a placut si nu mi-a placut. *SPOILER* : mi-a placut ca intr-un final a demonstrat ca tot o masinarie e, ca nu are propria gandire si ca "ce simte" pentru Theodore, simte si pentru alte sute de barbati in functie de ce vor ei ca ea sa simta. Nu mi-a placut (nu pentru ca vai, s-a "dus lantul de iubire") ci pentru ca la ce film bun am avut in fata, cu parcurs psihologic si asa mai departe, parca finalul a fost usor basic, m-as fi asteptat la ceva mai wow. Un parcurs wow, un final meh. Finalul mi se pare ca e singurul care strica filmul.
Oricum *PUTETI CITI RANDUL ASTA, PROMIT CA NU MAI E SPOILER*, tot il recomand oricui, merita vizionat cu siguranta, si din pacate nu suntem deloc departe de acest nivel, avand in vedere masinariile si robotii deja aparute, le mai lipseste capacitatea de a purta o conversatie atat de complexa precum cel din film.

gbanescu pe 31 Octombrie 2019 00:02
„Indragosteala e o nebunie. O forma de nebunie acceptata social.”
Nu doar oamenii ranesc oameni. Si inteligenta artificiala raneste oameni.
Filmul este ecranizarea unui amor platonic intre Theodore (Joaquin Phoenix ), un timid insingurat, izolat de lume dupa despartirea de sotia sa, si Samantha (Scarlett Johansson), un sistem de operare inteligent si intuitiv, creat pentru a-i oferi utilizatorului o experienta personalizata si unica.
Daca ar incerca cineva sa te convinga sa te uiti la acest film, rezumandu-l in cateva cuvinte („o poveste de dragoste dintre un tip si un sistem de operare”), cel mai probabil e ca nu ai fi deloc tentat sa il vezi. Si totusi, Spike Jonze reuseste un film deosebit de sensibil: o combinatie extraordinar de inspirata intre scenariu si dialoguri (Spike Jonze), jocul actoricesc al lui Joaquin Phoenix, Amy Adams, Olivia Wilde si Rooney Mara, vocea lui Scarlett Johansson (foarte buna alegere, super voce: caldura,… citeşte

_xXx_ pe 15 Mai 2020 22:51
Joaquin..un actor complet; Scarlett..o voce deosebita! Un film foarte bun, nu trebuie ratat!
liana10 pe 16 Mai 2020 00:37
Indiferent de sisteme și de inteligență artificială, oamenii vor rămâne cu oameni, pentru că sistemele se vor defecta, dispărea și schimba. Muzica excelentă m-a făcut cât pe ce să adorm. Cam mult 2h, prea lung.
Aishor pe 04 Iunie 2020 11:20
Daca inca esti deprimat si nu ai de gand sa iesi din starea asta, filmul "Her" e perfect ca sa te afunde si mai tare. Nu recomand acest film. Pe mine m-a intristat, ba chiar m-a plictisit. Vocea lui Scarlett? Inconfundabila, da, dar nu s-a potrivit acestui rol.
lavara_laiarna pe 10 Iunie 2020 18:08
Fătălău pur inocent trece pe lacrimi după primul hop mai serios,iar restul bărbaților nu plâng. .niciodată.
Salbaticul pe 01 Ianuarie 2021 00:00
Ce dracului de film e ăsta,"femeia" aia cu mustață își plânge de milă din pricina unei femei adevărate? Chiar că este un fătălău! Nota 1,monument! Vă doresc tuturor un "La mulți ani" plini de sănătate și bucurii!
user-61e70e426eb6d pe 21 Mai 2023 21:03
Un altfel de film. Este interesant,însă plauzibil. Oricât ti-ai dori,este o mașinărie care îți spune ce vrei sa auzi. Finalul este bun. Îl recomand! Totusi cred ca un om cu capul pe umeri,nu s-ar îndrăgosti de o mașinărie…însă interesantă tema!
Go 1 2