Păreri Her

(2013)

Ea

bitter_moon pe 12 Ianuarie 2014 21:37
Einstein spunea cândva următoarele: “Mi-e teamă de ziua când tehnologia va înlocui interacţiunea umană. Lumea va avea o generaţie de idioţi”.

Filmul de faţă ne duce undeva în viitor şi vedem că acea zi a sosit. Ne aflăm într-o eră supertehnologizată, în care fiecare obiect, pe lângă faptul că atinge înalte performanţe tehnice, este şi armonios încadrat în decor, estetica având o deosebită importanţă în această lume nouă.
Însă tehnologia avansată nu a condus la acea generaţie de idioţi, observând că modul de viaţă este neschimbat, oamenii având responsabilităţi similare celor din prezent şi trăind după aceleaşi norme sociale. O altă consecinţă nefastă ne este însă prezentată în film, iar aceasta este singurătatea care se insinuează în mijlocul tuturor gadget-urilor, aparaturii moderne şi celorlalte… citeşte

cezarika21 pe 25 februarie 2014 13:15
Einstein a exagerat în afirmaţia sa, dorind să tragă un semnal de alarmă pe care majoritatea oamenilor nu l-a înţeles. Tehnologia nu transformă oamenii în idioţi, ci în maşinării care nu mai gândesc cu propriul cap. Dar poate că sunt eu prea optimist, iar Einstein era prea pesimist. Comentariul lui bitter_moon este inteligent, ca de obicei. +1.
VerbalKint94 pe 8 ianuarie 2018 17:38
Este unul dintre filmele mele preferate. Nu are cum sa nu te emotioneze aceasta pelicula. Parca acest film a fost facut pentru a ne deschide intr-un fel ochii.
viorel_marius_laz_r pe 22 Ianuarie 2014 20:34
mai bine nu-l făceau
Singura treabă interesantă din film a fost "sistemul de operare", motiv pentru care are 3 puncte, în rest, un "băbălău" stă de vorbă cu acest "sistem de operare". Stupid film, stupid scenarist, actorul ar fi putut să joace în "House M.D" ca bolnav pe patul de moarte.
Mi-am pierdut timpul aiurea, doar pentru că am așteptat să se întâmple ceva.
Nota 3 din partea mea

dido pe 26 ianuarie 2014 09:18
Felicitari!Esti un om bine infipt in realitate si cred ca nu te va paste niciodata singuratatea!
belora pe 1 mai 2014 18:59
se gaseste cate unu sa se dea macho ca nui place ca sa se dea deosebit
wildinthecountry pe 12 Ianuarie 2014 10:52
x
Un film incredibil, unic prin insasi viziunea regizorala, introspectiv, meditativ , plin de subtilitati si sensibilitate.Este filmul pe care doresti sa il mai revezi ori de cate ori e posibil pentru a-l intelege mai bine, poentru a-l aprofunda si a-i intelege multiplele sensuri.Genul de film care te poate bantui imediat dupa ce l-ai vazut si ramai mult timp cu gandul la el si la tot ce ai vazut ,facandu-te sa te intrebi daca asa ceva va fi oare posibil intr-un viitor candva..
Actiunea filmului are loc intr-un viitor tehnologizat al orasului Los Angeles, care este portretizat ca fiind foarte curat si deloc poluat..un oras de o frumusete aparte..
In acest viitor lumea se bazeaza pe alte tehnici de comunicare mult mai avansate astfel incat comunicarea interumana este aproape in totalitate inlocuita de tot felul de device-uri inteligente...
Inca din primul cadru avem un… citeşte

bitter_moon pe 12 ianuarie 2014 12:41
Din review-ul tau subiectul imi seamana a mit al lui Pygmalion adaptat unei ere supertehnologizate. Abia astept sa il vad, desi presimt ca finalul taie adanc in spectator. Voi reveni curand cu propria parere despre film.
loonycushion pe 9 aprilie 2014 04:19
Poate nu ne uitam pt ca nu e ceva prea interesant de vazut.
cezarika21 pe 25 Februarie 2014 12:48
O meditaţie despre singurătate într-o lume tot mai automatizată
Un oraş futurist, o societate automatizată în care oamenii nu mai sunt capabili să-şi exprime sentimentele şi apelează la specialişti care să le scrie scrisorile de dragoste sau de regret, sisteme de operare înzestrate cu inteligenţă artificială capabile să-şi dezvolte o conştiinţă proprie ce evoluează în mod permanent. Pare utopic sau e doar un pas în evoluţia către societatea descrisă în "Matrix"? Indiferent de răspuns, singurătatea oamenilor din acest film nu e o iluzie. Oameni care trec indiferenţi unul pe lângă celălalt, iubiţi tot mai egoişti, o societate tot mai alienată în care oamenii preferă să butoneze un telefon decât să vorbească cu un semen.

Povestea descrisă în acest film este predictibilă , dar cu toate acestea extrem de emoţionantă. "Dragostea e singura formă de nebunie acceptată social" îl anunţă o… citeşte

bitter_moon pe 25 februarie 2014 13:23
Cineva vorbea despre ridicolul situatiei, spunand ca Theodore s-a indragostit de cineva inexistent, de o iluzie. Intre a te hrani cu iluziile oferite de un sistem de operare si cele servite cu nonsalanta de un alt om, este preferabil sa fii mintit frumos de o masina. Poate ca asta este ridicol, dar nu este sfasietor, ca atunci cand te insala un alt om.
wildinthecountry pe 25 februarie 2014 15:20
Excelent review
mihaelatb pe 23 Ianuarie 2014 14:29
Nu am putut rezona sub nici o forma cu povestea de dragoste, dintre Theodore ( jucat de un actor pe care nu-l agreez) si sistemul sau de operare. Sau cum spunea fosta nevasta a eroului, „ai o relatie cu laptopul tau? ”
Este un fel de amestecatura de A.I. a lui Spielberg si Solaris a lui Tarkovsky, numai ca Spike Jonze, nu are talentul niciunuia dintre cei doi.
Uneori a trenat si am rezistat eroic pana la sfarsit.
Cele mai reusite momente au fost cand Theodore se opreste la intrarea/ iesirea din metrou si-i priveste pe oameni, majoritatea, care nu mai comunica unul cu altul, ci comunica cu niste …sisteme de operare. Si momentul reclamei din spatele lui Theodore, o bufnita imensa( pasarea simbol a zeitei Minerva- la romani) care parca il prinde in gheare pe eroul asezat pe o banca in L.A.-ul atat de septic si atat de pustiu, caci oamenii se duc acasa sa se… citeşte

bitter_moon pe 23 ianuarie 2014 22:02
mihaelatb, din cele doua comentarii ale tale citite de mine pana acum, aflu ca nu te misca povestile teribile cu sclavi si nici cele despre iubiri atipice. Astept cu interes urmatorul comentariu pe care il vei posta la un film. Apropo de povestile cu sclavi: sper ca macar "Coliba unchiului Tom" sa te fi atins sufleteste candva...
tonim pe 18 mai 2014 17:54
cei carora nu le place de Joaquin Phoenix il tin minte din gladiatorul cu siguranta , si n-au vazut in viata lor 8mm . chiar si asa , atat timp cat actorul iti transmite o stare de care nu te poti descotorosi inseamna ceva despre prestatia lui , nu ?
Tashy pe 01 Februarie 2014 01:06
S-E-N-Z-A-T-I-O-N-A-L
Va recomand din toata inima filmul Her. Nu am mai vazut niciodata un asemenea film. Iti provoaca o stare ciudata. Este SENZATIONAL! Nominalizat la 5 premii Oscar, 1 premiu si 2 nominalizari la Globul de Aur. Sper din tot sufletul sa castige Oscarul in 2014. Premiera in Romania va fi pe 7 februarie in cinematografe. Eu nu am avut rabdare pana atunci, dar o sa merg si atunci sa-l vad pentru a doua oara. In topul meu, aces film se afla pe primul loc, alaturi de The Notebook. Vi-l recomand!
lavinea pe 13 februarie 2014 21:24
chiar te marcheaza intr-un mod ciudat:))
sabinalin pe 23 Ianuarie 2014 14:56
"Si baietii plang cateodata
Si baietii plang, nu-i asa,
Si baietii plang cateodata
Cand nu-i vede nimenea..."
Traim intr-o lume din ce in ce mai tehnologizata, o lume in care masina a devenit mai importanta decat fiinta umana. Capitalismul ii izoleaza pe oameni din ce in ce mai mult, emotiile sunt din ce in ce mai greu de exprimat, comunicarea sufera tot mai frecvent, predomina lipsa de responsabilitate, lipsa de empatie... Suntem tot mai sensibili la suferinta, tot mai putin dispusi la compromis. "Her" e, din multe puncte de vedere, un film deprimant, greu suportabil dar care merita urmarit cu atentie. Performanta filmului ii apartine, fara putinta de tagada, lui Joaquin Phoenix care ne obisnuise cu prestatii excelente in roluri de psihopati. De asta data Phoenix portretizeaza, cu admirabila economie de mijloace, un barbat vulnerabil, un barbat care incearca… citeşte

bitter_moon pe 23 ianuarie 2014 15:39
Ma bucur enorm ca ti-a placut. Este un film care ridica multe semne de intrebare cu privire la viitorul oamenilor, obligandu-te sa reflectezi totodata asupra multor probleme existente in prezent. Este asa o mare diferenta intre dependenta de acum fata de smartphone, PC, diverse jocuri de pe acestea etc. si afectiunea pe care Theodore a dezvoltat-o fata de sistemul acela informatic avansat ? Ma tem ca pana la aceasta "mutatie" nu mai este decat un pas...
Domolul pe 21 aprilie 2014 21:44
Exact, am putea sa ne imaginam noi acum, batand acest sarac scenariu SF, cum ar fi aratat Samantha spaland rufele la rau si mai ales suflecata pan la brau.
Spaghete pe 28 Aprilie 2014 14:23
Dincolo de orice, in film este vorba despre nevoia omului de a iubi. Acolo unde nu e iubire, e un vid. Cu toate astea vidul, ne da o potentialitate absoluta, oferindu-ne alternative. Astfel putem iubi un caine, un copac, o stea...un seaman de acelasi sex....sau chiar o constiinta imateriala a unui soft de calculator. Toate astea din nevoia de a umple acel vid.
Nu e vorba nicidecum de o iubire maladiva, filmul nu vrea sa scoata deloc in evidenta asta ! Promiscuitatea lui Theodore, nu este atat de remarcabila, iubirea este adevarata lui hrana, nu o relatie ce merge din inertie.
Poate doar feministele s-ar putea sa aiba o trauma - "Cum sa iubesti o masinarie ?!"

tonim pe 18 mai 2014 17:59
mai bine spus eterna dilema : sa iubesti sau sa fii iubit ?
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:34
Ce legatura are iubirea cu acest film ? Ca doar nu poti sa iubesti roboti. Daca iubesti roboti inseamna ca ai probleme cu capul, iar asta nu este un lucru tocmai bun. Controlati-va la cap mai oameni buni, ca aveti probleme seriose. Ahh, ca va placut filmul si il considerati frumos, da, puteti sa argumentati chestia asta si sa recomandati mai departe, de ce nu ? Dar de la a recomanda pana sa vorbit despre iubire ca are legatura cu acest film ori sunteti tampiti si vreti sa pareti destepti prin comentarii idioate ori aveti probleme cu capul.
dark56 pe 05 Februarie 2014 21:50
Am incercat sa il vizionez pana la sfarsit , dar nu am reusit ! nu m-a sensibilizat deloc ! Nu merita sa castige oscarul !
malina_timofanovici pe 22 Ianuarie 2014 18:55
daca nu v-a durut capul pana acum, o sa va doara.
de atatea intrebari. incepand cu cea mai importanta: eu as putea fi el?
uitati-va la film, merita. inedit scenariu.

dido pe 26 ianuarie 2014 09:27
Greu sa fiu eu el si sa fie de rau...eu visez sa am o casa de genul ala,un serviciu de genul ala...chiar si linistea de acasa o visez...
xerses pe 19 Ianuarie 2014 18:52
Un film de exceptie; l-am "savurat" in totalitate.
zahar_brun pe 25 Ianuarie 2014 19:02
Este incredibil!!! Te face sa traiesti in trei suflete simultan. Astept Oscarul.
victor_neo75 pe 2 februarie 2014 23:10
Oscarul pentru scenariu original, asa cum a luat pe merit si Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) acum 9 ani de zile.
marin_nicolae pe 25 Ianuarie 2014 11:15
Un film de exceptie
Imi pare rau ca m/am uitat la acest film la o ora tarzie si putin obosit. Nota de pe imdb cel putin te incinta daca nu este mai mult.... N/am auzit de filmul asta... de ce este asa sus?Pur si simplu este frumos si te intriga. Eu eram obosit si o optiune era sa ma culc.. filmul insa nu m/a lasat. In plus mi/a placut m/a facut sa mi doresc sa vad ce au spus ceilalti care l/au vizionat. In primul rand nici mie in trecut nu mi/a placut actorul principal dar surpriza imi plac toate filmele mari in care a jucat. Ceea ce a facut sa/mi schimb mult parerea. Mie mi sa parut ca filmul trateaza intr/o maniera interesanta legaturile de durata. Problema este ca noi ne dezvoltam tot timpul intr/o relatie si daca nu ne putem accepta acest lucru esuam. Din film rezulta ca este imperios necesar sa comunicam cu cei de langa noi pentru a nu fi mai multi singuri intr/o relatie. In final filmul ne propune… citeşte
izzy19 pe 10 Ianuarie 2014 11:22
Mi-a placut foarte mult filmul, chiar daca pare ca totul stagneaza, dragostea neimpartasita te face sa visezi cu ochii deschisi, si nu te lasa sa te plictisesti. de asemenea ideea filmului este una revolutionara, te va uimi avansul tehnologiei. Frumos, sensibil. Va recomand!
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:30
Dragostea neimpartasita ? Mai oameni buni, voi vedeti ce scrieti ? Dragostea neimparatista fata de cine, sau mai bine zis fata de ce, de o masinarie ? Nu poate sa existe dragoste intre un robot si un om, unii dau comentarii crezand ca sunt destepti, cand de fapt in ei doarme prostia vesnica, uneori imi este grav rau ca sunt contemporan cu atatia tampiti !!!
izzy19 pe 28 februarie 2015 17:01
Ei bine, uite ca din punctul meu de vedere exista dragoste da, fata de o masinarie. Nu inteleg, alta treaba nu ai decat critici? De ce atata ura? De ce atatea jigniri? Esti contemporan cu niste tampiti, esti unul dintre ei. Nu voiam sa zic asta, dar ma obligi. Lasati frate oamenii sa isi exprime parerea.... eu nu comentez parerile tale. Punct.
goldenleaves pe 06 Februarie 2014 13:01
O analiza sociologica a alienarii, a relevantei tehnologiei si a modului in care ea afecteaza relatiile inter-umane. Problema singuratatii si ,,refugiul'' pe care oamenii incep sa il gaseasca in tehnologie este o problema de actualitate. Oare ce se va intampla cu noi in viitor?

ieri am citit o idee deja mentionata in film, un roman a inventat o platforma pe care poti stoca toate informatiile legate de tine pentru ca apoi sa creeze un avatar care va interactiona dupa moartea ta cu cei dragi ai tai pe retelele de socializare...

ps : interpretare de exceptie a lui Joaquin Phoenix, dar ne-a obisnuit deja

NOVEMBER pe 10 August 2013 17:20
Va fi oare cel mai straniu film al anului???
Mi-a placut primele imagini ale filmului,,,si va fi la sigur un film de oscar, sau ma rog, asa pare. Din nou Joaquin Phoenix are un rol straniu dupa The Master... si daca in acel film a fost nominat, cu rolul din Her mi se pare ca punteaza si mai sus. Va avea concurentie mare in acest an, dar eu sper ca el sa fie printe marii favoriti.
flushingm pe 22 ianuarie 2014 22:35
alt tembel care posteaza in functie de ce a visat! dobitocu` Pamantului!
simpleminds pe 10 Mai 2014 19:34
Inainte de a fi Sci-fi, Her este un film de dragoste,cea absoluta.Orice secventa este arta,mesaj,sensibilitate,uimire si sens.Un film care nu te lasa sa-l uiti si sa treci cu usurinta la altul.Un film care te lasa coplesit ,speriat ca l-ai fi putut rata si care lasa in urma destul de multe filme gratulate cu Oscar.O voce (Scarlett Johansson) de care,tu insuti, te-ai putea indragosti.
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:51
Bai oameni buni, deci eu chiar nu mai rezist. Este un film de dragoste ? De pe ce planeta vii, nu te supara ? Tu stii ce este aia dragoste, de folosesti acest cuvant cu atata nonsalanta. Sunteti incredibil de tampiti de tehnologie. Mai iesiti din casa mai oameni buni, vizitati locuri, iesiti in natura, bucurati-va de viata, nu mai stati ca tampitii, oribiti de atata tehnologie.
simpleminds pe 21 iulie 2014 01:20
Holograma este o forma avansata a Tehnicii fotografice...nimeni nu mai prepara acum culorile picturale asa cum facea Vermeer...nu prin tehnica crearii, filmul isi pierde din pacate calitatea de arta.Viata insasi este un program informatic bine implementat in gene.Mari romancieri au creat personaje imaginare''soft" bazandu-se pe o cunoastere profunda a tuturor trasaturilor umane si aplicarea ei prin scrieri.Nimeni nu iubeste un program informatic in sine ci prin ceea ce iti trezeste in suflet.Dragostea e o stare de spirit...spiritul e suflet...Si daca sufletul si nu trupul vrea sa cunoasca dragostea in" sistem binar" care e problema?
spiritul pe 31 Ianuarie 2014 01:07
Obligatoriu de vazut
Abia astept sa vad filmul !! E super tare ideea,ar fi bine si in realitate sa existe asa ceva. Tipul din film e ca mine,mai singuratic.. si cateodata avem nevoie de cineva,un suflet cald aproape sau macar cineva cu care putem conversa. Nu neaparat s-a indragostit de vocea ei cum am mai vazut scris pe aici,probabil s-a indragostit de "grija" de care da dovada si pentru ca poate comunica cu cineva care chiar "tine" la el. Si daca e un aparat cu voce de femeie,ce daca? Cum sunt sentimente pentru diverse obiecte,amintiri sau ceva daruit de o persoana draga asa sunt si sentimentele fata de aparatura aceea care chiar uneori te face sa crezi ca este o persoana reala. Numai ca sunt sentimente mult mai puternice,care pot degenera intr-o boala mentala.
claudiu-daniel-lugoj pe 23 Martie 2014 16:40
Un film interesant,poate un film protest fata de cea ce vor deveni socializarile in spatiul virtual.Un film putin ciudat,dar care arata pericolul care ne paste in sistemul online de operare.Acest film ne arata foarte bine ca ajungem dependenti daca nu am si ajuns de spatiul virtual online si ca uitam sa mai socializam fata in fata cu persoane reale si nu cu avatare.Un film bunicel care poate sa ne dea de gindit.Filmul este interesant din multe puncte de vedere si din cel al dragostei care o putem avea real linga noi,dar preferam sa ne refugiem online in ceva ce nu exista cu adevarat.Filmul are si morala are cam tot ce ii trebuie unui film de acest gen.Acum dupa ce am vizionat acest film ma intreb cit de plicticoasa poate sa fie o relatie de acest fel cu un ''avatar'' fata de o persoana reala.Poate pina acum nu m-am gindit sau am omis sa ma gindesc dar intodeauna relatile de acest fel… citeşte
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:55
Ai doi tampiti care ti-au dat dislike la comentariu, dar nu te ingrijora, nu sunt persoane reale, sunt doar niste roboti, pentru ca doar niste roboti pot sa dea dislike unui comentariu scris de un om. Din partea mea ai un like la comentariu, prin asta iti vei da seama ca nu sunt robot, cum din pacate sunt mai majoritatea celor care scriu comentarii aici.
mariuszmeu pe 20 Ianuarie 2014 03:28
misto si interesat . ma gândeam ca e Joaquin Phoenix .interesant scenariu. era un filosof neamt, nu imi aduc aminte in momentul asta , care spunea si sustin ,ca mintea omului nu poate concepe idei irealizabile , altfel spus , tot ceea ce ne imaginam este posibil, sau ..real ,intr-un viitor apropiat. amuzant e ca scriitorul,editorruil, a impins-o mai departe .initial dadusem un 10 ,apoi am scazut la 9, pentru final .dar parca , totusi... 10 ..e mai bun ?
vangabriel pe 02 Februarie 2014 20:46
Her, poate cel mai bizar/ ciudat film pe care l-am vazut in 2013. Scenariul funambulesc, iese din previzibil, dar, finalul este stereotipic. Tehnologia pare ca este dintr-un viitor destul de indepartat, dar vestimentatia este specifica anilor '80. Regizorul, Spike Jones, pune accentul pe tehnologie, ignorand detaliile, iar Joaquin Phoenix interpreteaza foarte bine acest rol, de om nu atat suferind de singuratate, cat de om bolnav psihic.
Un film care se poate supune exegezei intr-o pestritie de moduri, dar cel mai mult m-a impresionat lumea aceea singura. Peste tot erau numai oameni, dar miserupisti intre ei. O lume de oameni singuri! Atat de singuri, incat pana si sistemele de operare relationau intre ele. Mi-e teama, ca acea lume singura nu e dintr-un viitor indepartat, nici dintr-un viitor apropiat, ci, chiar din prezent.

wildinthecountry pe 5 februarie 2014 04:49
Nota 3???? Filmul e de minim 8 De la 8 in sus
vangabriel pe 7 februarie 2014 21:49
Asta e parerea ta, subiectiva. Pur si simplu nu m-a impresionat si nu mi-a dat motive sa-i dai o nota mai mare.
emy_sinaia pe 11 Martie 2014 01:04
Trist
Un film trist despre singuratate, sper totusi ca viitorul sa nu ne rezerve astfel de optiuni.
Mihai_Moise pe 12 Septembrie 2014 17:04
Recomandat oricand...
Nu stiu daca as mai putea scrie ceva despre ideea scenariului, ante-comentatorii mei au exprimat aproape totul!
Cateva remarci totusi voi face...
E unul din cazurile extrem de rare cand cei de la Academia Americana de Film au premiat ceva care merita! E primul film pe care il vad realizat de S.Jonze...insa am devenit un fan. "Her" e genul de film care cucereste usor fara a epata, tocmai pentru ca propune o idee ce revine mereu in atentia publicului, mai ales a celui adult, pentru care experienta de viata ii ajuta sa interpreteze altfel acest gen de iubire imposibila. Nu stiu daca trebuie sa mai adaug ceva despre jocul lui J.Phoenix...omul este foarte talentat... cat despre vocea guturala si extrem de sexy a interlocutoarei "cibernetice" S.Johansson...e inutil sa fac vreo categorisire!
Aa, nu pot incheia fara a sublinia sensibilitatea lipsita de vulgaritate a scenei de… citeşte

bloodthirst pe 22 Februarie 2014 14:33
Modul exceptional in care si-a jucat Joaquin Phoenix rolul,scenariul si filmul ca idee pot spune ca sunt trei lucruri demne de apreciat.Adevarat, nu e un film usor de urmarit dar, cred eu ca a meritat.
Denisse2000 pe 10 Februarie 2014 14:31
Un film emotionant cred ca cel mai bun pe care l-am vazut anul acesta. Extrem de impresionant in special pentru persoanele singure. Tehnologia poate suplini temporar lipsa de afectiune sau te afunda mai mult in singuratate? Theodore se indragosteste de Samantha (un SO) iar Amy, care trece printr-o perioada dificila, are un SO drept prietena. Sentimentele lor sunt reale dar relatia in sine este o iluzie. Un film recomandat pentru orice varsta. Joaquin Phoenix (in rolul lui Theorore) nu a primit din pacate o nominalizare la Oscar....
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:40
Eu spun ca acest Theodore avea probleme psihice grave daca a putut sa se indragosteasca de un robot si despre tine pot sa spun ca ai probleme si mai grave la mansarda daca tu crezi ca tehnologia poate suplini temporar lipsa de afectiune. Lipsa de afectiune o poate suplini numai o persoana umana sau un animal, nici o alta forma robotica sau tehnologica nu poate suplini lipsa de afectiune, dar te las pe tine in boala ta acolo sa crezi ca un robot poate sa suplineasca lipsa de afectiune. Mult noroc in recuperare, daca ai de gand sa te recuperezi vreodata, mental.
nouvellevague pe 30 Ianuarie 2014 21:52
Un film extraordinar . Cine nu este indragostit de vocea lui Scarlett Johansson ?
guliver2010 pe 16 Martie 2014 17:28
nu am reusit sa ma uit pana la sfarsit
Un film foarte slab , care de altfel ne indica clar drumul pe care paseste omenirea : insingurare , multa tehnologie in jur care iti tine loc de de toate ( binenteles este valabil pentru cei care se complac in astfel de lucruri ) .Oricum dpdv artistic a fost foarte slab realizat comparativ cu Surogate de ex.
HarlequinMonkey pe 23 martie 2014 23:42
Gasisi si tu cu ce sa compari.. cu Surogate.
Tyybi1 pe 23 Ianuarie 2014 14:55
Daca avea mai multa actiune era bun pentru ca are un subiect foarte interesant. Scenariul de nota 10 !
gbanescu pe 31 Octombrie 2019 00:02
„Indragosteala e o nebunie. O forma de nebunie acceptata social.”
Nu doar oamenii ranesc oameni. Si inteligenta artificiala raneste oameni.
Filmul este ecranizarea unui amor platonic intre Theodore (Joaquin Phoenix ), un timid insingurat, izolat de lume dupa despartirea de sotia sa, si Samantha (Scarlett Johansson), un sistem de operare inteligent si intuitiv, creat pentru a-i oferi utilizatorului o experienta personalizata si unica.
Daca ar incerca cineva sa te convinga sa te uiti la acest film, rezumandu-l in cateva cuvinte („o poveste de dragoste dintre un tip si un sistem de operare”), cel mai probabil e ca nu ai fi deloc tentat sa il vezi. Si totusi, Spike Jonze reuseste un film deosebit de sensibil: o combinatie extraordinar de inspirata intre scenariu si dialoguri (Spike Jonze), jocul actoricesc al lui Joaquin Phoenix, Amy Adams, Olivia Wilde si Rooney Mara, vocea lui Scarlett Johansson (foarte buna alegere, super voce: caldura,… citeşte

AdriAdrianna98 pe 19 Martie 2018 18:16
Mi-a placut subiectul mult dar finalul mi-a placut si nu mi-a placut. *SPOILER* : mi-a placut ca intr-un final a demonstrat ca tot o masinarie e, ca nu are propria gandire si ca "ce simte" pentru Theodore, simte si pentru alte sute de barbati in functie de ce vor ei ca ea sa simta. Nu mi-a placut (nu pentru ca vai, s-a "dus lantul de iubire") ci pentru ca la ce film bun am avut in fata, cu parcurs psihologic si asa mai departe, parca finalul a fost usor basic, m-as fi asteptat la ceva mai wow. Un parcurs wow, un final meh. Finalul mi se pare ca e singurul care strica filmul.
Oricum *PUTETI CITI RANDUL ASTA, PROMIT CA NU MAI E SPOILER*, tot il recomand oricui, merita vizionat cu siguranta, si din pacate nu suntem deloc departe de acest nivel, avand in vedere masinariile si robotii deja aparute, le mai lipseste capacitatea de a purta o conversatie atat de complexa precum cel din film.

Darkayn pe 12 Mai 2016 18:58
Genial! Uluitor de bun la toate capitolele, m-a uimit prin însăși dimensiunea enormă a emoțiilor ce-au răsărit pe parcursul vizionării, nu degeaba a luat Oscar pentru scenariu deși imaginea și muzica și tot nu au fost mai prejos. Ajunsesem la momentul când pe o fracțiune de secundă pierdusem simțul contactului cu spațiul și timpul. Îți dă posibilitatea să urmarești o dragoste dincolo de limite și cu groază să faci o privire în viitor - e al dracului de tristă acea închipuire dulce , oare unde se pierde omul? Dacă nu s-a pierdut deja.
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 15:16
Poveste de dragoste dintre om si o masinarie.....nimic deosebit in viitor! :|
tony_mondyalu pe 15 August 2014 03:15
deci....wow!!! chiar nu ma asteptam sa imi placa si sa ma tina atat de atent acest film, un film cu multi actori de prima clasa, iar interpretarea lui Joaquin Phoenix m-a lasat ''masca'', o consider una aproape excelenta, desi foarte amuzanta ''tinuta'' actorilor de gen masculin(cu pantalonii ridicati aproape pana la gat), filmul are o tenta romantica si dramatica in acelasi timp, chiar mi-a placut foarte mult, recomand !!!
andyy pe 19 Mai 2014 00:26
Foarte frumos, un film pe care il poti analiza si il vedea in feluri diferite. Tie poate parea un film ciudat, un film emotionant, ca o confesiune, ca un interviu cu propriul eu, ca o descoperire a ceea ce suntem, ceea ce vrem si simtim.
nicoux pe 15 Mai 2014 09:15
Un film excelent, un actor excelent , un scenariu extraordinar, demult nu am mai vizionat un asemenea film care sa-ti produca atata emotie si atatea trairi.
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:46
Daca ti-a produs atatea emotii si trairi, presupun ca ai trairi si cu roboti, ca altfel nu imi explic ce a fost atat de frumos precum spui tu in acest comentariu. Eu nu vad nimic frumos in ati creea o lume virtuala pe care sa incepi sa o iubesti, mie mi se pare o boala sa faci chestia asta si sincer vad multi tampiti care comenteaza de se cred mari critici de film si dezbat acest film prin fel si fel de comentarii aprofundate. Sincer, lumea chiar este tampita din cauza tehnologiei.
izzy19 pe 28 februarie 2015 17:04
Oldboy28- vad ca tu chiar n-ai viata sociala, stai in spatele unui calculator si stii doar sa critici, in viata reala nu cred ca esti in stare sa spui lucrurile astea in fata si iti creste stima de sine cand te iei de altii pe aici :)))) haha.. esti amuzant.. mi e mila de tine de fapt
GabrielaSirbu pe 26 Februarie 2014 19:58
Ce este iubirea? Pai daca Adam si Eva ar fi stiut, sigur nu se mai facea filmul asta. Si sa nu dam vina pe tehnologizare si tehnologii pentru ca astea suntem noi si le vom tot inventa si aplica tocmai pentru ca nu stim ce este iubirea.
Film obligatoriu de vazut = 9 stelute, din punctul meu de vedere nu va lua Oscar-ul, in schimb Joaquin Phoenix si Leonardo DiCaprio au mari sanse, din ce am vazut eu pana acum.

Azi 27.02.14, citind ba pe aici ba prin alte parti am vazut ca Joaquin Phoenix NU este nominalizat la Oscar = foarte rau, pentru ca eu cred ca sa joci aproape singur dar sa redai trairi si momente asa cum a facut-o el...e ceva.

After_Eight pe 03 Octombrie 2014 10:49
Cu siguranta, da.
Wow, uite ca dau si eu nota 10 unui film ( ! ). Si asta datorita unui singur fapt : substratul psihologic evocat este vast si profund. E o meditatie asupra relationarii online, asupra iubirii in general, si a vietii. Putine filme reusesc sa faca asta si de aceea in opinia mea, filmul merita nota maxima.
lili22 pe 30 Noiembrie 2014 14:39
pacat de timpul pierdut
Daca asta ne rezerva viitorul, ca un barbat sa vorbeasca noaptea cu un sistem de operare ....ce plictiseala, chiar asa degenereaza barbatii?
IGGI pe 23 Februarie 2014 15:03
Un film bun si trist ...Trist pentru ca lumea se indreapta spre acest punct, din pacate.
OldBoy28 pe 1 iunie 2014 03:52
Bine punctat, in sfarsit un om, printre atatia "roboti" !!!
CINEFILUL DE SERVICIU pe 05 Februarie 2014 22:01
Her (2013)
Dacă în prezent tehnologia pare a fi doar un subiect care naște discuții pe tema dezumanizarării, în viitorul nu foarte îndepărtat imaginat de Spike Jonze totul devine o certitudine și își atinge apogeul printr-un sistem de operare atât de inteligent încât te ascultă, te înțelege, te cunoaște și îți satisface orice dorință, suplinind nevoia de … Continue reading → citeşte
Marius-Cristian pe 29 Aprilie 2014 15:11
Scenariu nerealist
Un scenariu absolut nerealist...Ma intreb ce tip de orgasm avea sistemul de operare cu voce de operatoare de la linia erotica a lui Theodore in momentele lui de onanie,clitoridian sau vaginal?Cum poate sa inteleaga un program de computer ce inseamna dragostea cand abia noi,oamenii putem intelege ce e "iubirea platonica"?
Ideea filmului nu e chiar neinteresanta dar trebuia slefuita mai mult.Pana la urma un ''soft'' e o insiruire de intreruperi de curent,o multime de cifre,calcule matematice si variabile.Poate pe viitor vor aparea noi tipuri de calculatoare dar scenariul ar fi fost mai veridic daca Samantha ar fi fost o femeie gonflabila care ar fi incorporat tehnologia necesara sa proceseze stimuli olfactivi,hormonali,tactili,gustativi...Altfel putem lua in considerare si posibila idila romantica dintre un utilizator P.C. si un personaj din Simcity pentru adulti.
Sa nu uitam… citeşte

bondarenko pe 29 Aprilie 2014 19:52
Film Piesa de teatru
Daca il privesi ca o piesa de teatru este bun dar daca vrei un film , dupa parerea mea nu prea este.
cosmin_kedii pe 25 Ianuarie 2014 08:28
Spike Jonze este într-adevăr un povestitor minunat iar actorul Joaquin Phoenix ne arată încă o dată ca are talent
ddonpandy pe 19 Ianuarie 2014 12:48
mai mult de 20 min nu rezisti
doar ce lam descarcat de pe torent si miam spus mama ce film belea la ce nota are pe imdb si reviul si mai e si sf exact ce mi place mie dar mai mult de 20 min nu mam uitat o mare pierdere de timp cine da notele astea mari de pe imdb
exZitenZ pe 19 ianuarie 2014 20:04
:)))))))))))))))))))))esti praf!!:))))
user-61e70e426eb6d pe 21 Mai 2023 21:03
Un altfel de film. Este interesant,însă plauzibil. Oricât ti-ai dori,este o mașinărie care îți spune ce vrei sa auzi. Finalul este bun. Îl recomand! Totusi cred ca un om cu capul pe umeri,nu s-ar îndrăgosti de o mașinărie…însă interesantă tema!
liana10 pe 16 Mai 2020 00:37
Indiferent de sisteme și de inteligență artificială, oamenii vor rămâne cu oameni, pentru că sistemele se vor defecta, dispărea și schimba. Muzica excelentă m-a făcut cât pe ce să adorm. Cam mult 2h, prea lung.
_xXx_ pe 15 Mai 2020 22:51
Joaquin..un actor complet; Scarlett..o voce deosebita! Un film foarte bun, nu trebuie ratat!
Anubys pe 23 Martie 2016 19:27
Interesanta partea cu OS-ul, cam asa va arata viitorul. Un film ce spune multe, un soft nu poate avea sufletul unui om si nu poti avea o relatie cu acesta. Filmul e frumos, dramatic, romantic oarecum si atragator.
radu3455 pe 23 Septembrie 2015 10:57
o drama-sf foarte interesanta,mi-a placut mult scenariu cat si interpretarea luiJoaquin Phoenix,un film care ne pune pe ganduri,sper sa nu se ajunga la un astfel de scenariu si in viata reala,merita urmarit nota 8
Salbaticul pe 01 Ianuarie 2021 00:00
Ce dracului de film e ăsta,"femeia" aia cu mustață își plânge de milă din pricina unei femei adevărate? Chiar că este un fătălău! Nota 1,monument! Vă doresc tuturor un "La mulți ani" plini de sănătate și bucurii!