Păreri Harry Potter and the Order of the Phoenix

(2007)

Harry Potter și Ordinul Phoenix

Davy.Jones pe 02 Iulie 2009 14:34
asa da
te cam lasa fara cuvinte partea a 5-a. cand iti amintesti bataliile banale dintre el si draco la hogwarts, si ce vezi aici spui ca e alt film. super actiune, nu ai timp sa te plictisesti, iar sfarsitul (ultimele 30-40 min) sunt exceptioanel. dupa un asa film, numai cand te gandesti ca mai urmeaza 2-3 filme mori de nerabdare. inca odata "SUPER"
Radu47hitman pe 02 Ianuarie 2010 16:29
Supravieţuirea este destinată doar unuia.
Bugetul filmului - $150 000 000
Ştiaţi că ...
* Scena sarutului intre Harry Potter şi Chang a fost taxata, doar din al 24-lea dublu.
* Primul trailer pentru film, a apărut în cinematografe pe 17 noiembrie, la premiera din SUA a filmului animat ,,Happy Feet - Mumble cel mai tare dansator''
* În mijlocul verii 2006 filmarea celui de-al cincilea film, a fost intrerupt timp de o lună, pentru că Dan Radcliffe si Emma Watson a trebuit să treacă examenele. O astfel de o pauză, pentru compania Warner Bros a costat 4,8 milioane de dolari.
* Unele scene în "Ordinul Phoenix", au fost filmate în Scandinavia, deoarece în Scoţia nu a fost pur şi simplu zapada de ajuns.
* Evanna Lynch a fost aleasa pentru rolul Polumny Lovegood dintre cei 15 000 de concurenti.
* Albus Dumbledore a apărut într-o manta nouă.
* Odata cu lansarea filmului… citeşte

Radu1711 pe 03 August 2009 15:37
Radu1711
Harry Potter and the Order of the Phoenix dezvaluie mistere care fascineaza pe oricine care privste seria Harry Potter.
marian_007bond pe 18 Februarie 2010 12:30
Harry Potter 5
Harry Potter 5 ca si celelalte filme este o capodopera ca orice film din serie.
alex_il_fenomeno pe 19 Iulie 2010 16:41
in fiecare film descoper ceva fabulos , cu fiecare film vazut imi place tot mai mult! cred ca este cea mai tare serie de filme din toate!
arnoldroland pe 26 martie 2011 14:38
pare ca vorbesti despre un horror bun, dar din pacate nu....
septick pe 29 Iulie 2009 14:29
eu akm citesc cartea...e f tare. Dar as vrea s cumpar si filmul. Imi puteti spune, va rog, un site de unde sa'l pot cumpara, ca nu prea gasesc mai nimic in afara de mymovie.ro (care nu este printre preferintele mele)?
MissBlossom01 pe 10 aprilie 2010 21:40
diverta,altex..dinastea..sau siteul de la carturesti,si poti comanda la nr de tel. 021 317 34 59. siteul e asta: http://librarie.carturesti.ro/Catalog/ProductSearch.aspx?filter=&search=harry+potter+
MissBlossom01 pe 10 Aprilie 2010 21:38
Mi-a placut,evident.Harry Potter for the win .
ravenWings pe 13 Aprilie 2009 10:17
Inca un film Harry Potter.... Nu am ce comenta. Mi-au placut toate filmele, dar nu fac o obsesie. Intra-adevar sunt o capodopera filmele, la fel si cartile. Numai de bine! :) :D
legolas05 pe 16 Ianuarie 2011 20:59
La fel de frumos ca si celelate filme din serie,un pic cam sumbru(dupa cum zice si Stefan),da bun.Nota 10.
irina_irra pe 11 Iulie 2009 15:17
Genial! bineinteles,filmat frumos,efecte frumoase:)
Razor pe 20 Iunie 2009 15:52
Acesta este unul dintre filmele mele preferate, este foate bun si sper ca si urmatorul Harry Potter sa fie la fel.
ooo333 pe 01 Decembrie 2010 17:14
Foarte bun , te prinde in avenrura filmului , captivant si interesant !
vision pe 29 Septembrie 2010 21:23
^:)^
lupta de la sfarsitul filmului dintre Dumbledore si Cap-de-mor mi se pare una dintre cele mai reusite scene din toata seria
Mihai2508 pe 05 Iulie 2010 18:41
Iar apare un film HP mai bun decat precedentul in care unele lucruri incep sa se lege.
aly_dayana pe 06 August 2010 18:20
ador filmele si mai ales cartile Harry Potter si trebuie sa marturisesc ca acest film e uluitor! actorii joaca fantastic, iar coloana sonora si efectele speciale sunt foarte bine reusite.
felicitari!
:D

wird_ana1995 pe 26 Aprilie 2010 19:23
e fain filmul . se putea si mai bine . . imi plac personajele . cartea e mai faina ca filmul, asta e logic
CONY pe 08 Aprilie 2010 16:28
hp5
robert pattison nu joaca in hp5.harry doar isi aminteste de momentul in care voldemort il omoara pe cedric,aceasta fiind una din scenele cu robert pattison
alin_06 pe 28 Februarie 2010 20:35
Harry Potter si Ordinul Pheonix este un film fantastic
ovi_23 pe 28 Septembrie 2010 19:12
Genial, efecte super si o poveste frumoasa. Merita vazut.
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 14:13
Abia astept ultimele doua parti ale filmului al 7-lea... :D
radu11 pe 05 Iulie 2010 09:03
Aceasta parte mi-a placut cel mai mult,nu inteleg de unde atatea critici.Spredeosebire de celalate parti,regizorul nu te lasa sa te plictisesti nici un moment.Nota 10
bogdan0125 pe 07 Aprilie 2010 22:35
O data cu venirea lui David Yates la "carma" noului film, lucrurile se complica. Ma refer mai ales la modul in care este regizat filmul. Avand in vedere faptul ca aproape jumatate din carte nu se regaseste in film, scenele curg foarte repede, fiind foarte greu sa le intelegi daca nu ai citit cartea.
Este un film bun, dar nu se poate compara cu restul filmelor din serie.

rizea.alex70 pe 09 Decembrie 2009 19:22
Harry Potter 5
Harry Potter 5 este senzational,iar din aceasta parte lucrurile devin mai interesante...
madalina elena pe 21 Aprilie 2008 10:08
imi place harry potter la nebunie abia ashtept sa sefaca shi restul filmelor.sunt sooooooooooooooooooooooooooooooooooopeer
ciobotaru andrei pe 13 Aprilie 2008 16:43
pana acum am vazut toate filmele cu harry potter.acum debea astept sa le vad pe urmatoarele.
BarbuMarina pe 28 Decembrie 2009 19:35
maryna
in primul rand:mia placut filmul
in al doilea rand:e preferatul meu
in al treilea rand:il am pe pc
in al patrulea rand:ma uit in fiecare saptamana la film
si in al cincilea rand:nu mai stiu ce sa spun

XShadowX pe 05 Martie 2015 12:17
CARTEA bate FILMUL
Va recomand cu caldura sa cititi cartile celebrei autoare engleze J.K.Rowling deoarece acolo veti trai adevarata emotie si aventura a celebrei scoale de magie si farmece Hogwarts si acolo il veti descoperi pe adevaratul Harry Potter . Si aceste ecranizari sunt destul de bune, cu niste actori tineri si mai in varsta foarte talentati si buni ...
P.S. : personajul meu preferat este de departe Hermione ;)

PaulaFarcas pe 15 iunie 2015 20:43
Si al meu e Hermione:))Si da ,cartea e mai buna.Total de acord.Dar si filmul e ff bun.
palade_gil pe 06 Octombrie 2012 15:47
Sunt un copil mare! Ador filmele gen fantezie-aventuri! Imi plac astfel de fantezii! Cand eram copil asa ceva se intampla doar in imaginatia mea!
Qube86 pe 13 Decembrie 2011 15:11
Actiunea este din ce in ce mai intunecata...Atmosfera este total diferita fata de primele 3 parti si asta se simte in fiecare imagine si scena...Pana si decorurile sunt mai sumbre...Mi s-a parut o parte cam deprimanta insa destul de buna...Au taiat mult din actiunea cartii si probabil ca din cauza aceasta ''Harry Potter'' 5 nu este cea mai buna dintre parti...Totusi merita vazut...
Andrutza100 pe 17 Aprilie 2011 11:58
ESTE FOARTE BUN FILMUL.A FOST 1 DATA CAND AM VAZUT UN FILM CU HARRY POTTER.DAR CAND L-AM VAZUT AM VRUT TOATA SERIA.
margott pe 16 Aprilie 2011 01:53
Parca s-a terminat prea repede filmul asta, mi-as fi dorit sa nu se mai termine aventura lui Harry Potter.
Vorador pe 05 Martie 2011 01:04
Harry Potter V nu mai este un film pentru copii. Este mai dur, mai bazat pe lupta bine vs. rau decat toate celelalte de pana acum in care vrajile, glumele si peripetiile il atrageau pe cei mici. Acum, lupta se duce mai mult la nivel psihologic, decat la cel fizic.
deea9595 pe 01 Decembrie 2010 16:52
ca si celelalte filme si partea a cincea este o adevarata capodopera!
edy21 pe 23 Septembrie 2010 16:04
Uimitor film...uimitor acum statand la tastatura imi amintesc din mare cand l-am vazut adica acum 3 ani pt. primadata de Craciun era acolo ceva imp. cu cadourile pe care le-am primit era un CD...nu stiam ce este dar cand l-am pus in DVD player si cand am vazut ca scrie titlul : " Harry Potter " and the Order of Phoenix am sarit in sus de bucurie.......
Pur si simplu uimitor,spectacular film seriile Harry Potter sunt singurele care au putut sa isi mentina si deja suntem la partea a cincea bunatatea, aventura, magia deci totul a fost o aventura INCREDIBILA !!!
10+++++++++++++++++

psihologu pe 18 August 2010 09:56
Un film bun, desi nu cel mai bun din seria Harry Potter (preferatul meu ramane "The Prisoner Of Azkaban" regizat de Alfonso Cuaron), totusi au facut cat de mult au putut in cele 138 de minute alocate (preferam totusi sa dureze mai mult).
mjBIANCA pe 19 Iulie 2010 11:46
e foarte bun
mi-a placut filmul...nu stiu cum mai pot regizoriii sa fie atat de creativi dupa ttoate seriile harry potter.:D:D:D...dar oricum e foarte bn....acum le astept pe urmatoarele
Amanda102030 pe 29 Iunie 2010 19:19
toate filmele din serie m-au captat si le consider extraordinare..si cartile la fel
costy10 pe 01 Iunie 2010 20:58
este un film foarte interesant....mai ales ca acum harry este adolescent
miky901 pe 18 Aprilie 2010 14:32
:x
imi place la nebunie filmul...cel mai mult mi-a placut HP4 pt k are si faze comice...insa toate partile pe care le-am vazut pana acum sunt sooper
miss.otix pe 01 Septembrie 2009 15:16
super tare seria HP
Mi'au placut foarte mult partile care le'am vazut pana acum . E actiune , e suspans , cateva scene hilare p'aici p'acolo . Cartile nu le'am citit , dar nici nu mai are rost sa fac asta .. deja am vazut filmele si stiu ce se intampla , dar sunt sigura ca si alea sunt grozave . Am o nedumerire .. Inca n'am vazut partea asta , dar la distributie scrie ca Robert Pattinson (inca) il joaca pe Cedric Digory . What the fuck ia io ? Parca a murit in partea a4a .. :-? . Oricum .. o sa descarc si a5a parte si o sa vad ce si cum .. Oricum , filmele sunt printre cele mai bune cotate din orice punct de vedere :) .
AeroX pe 3 septembrie 2009 10:15
pai apare......dar ca secvente luate din filmele precedente.....de ex secventa cand l-a omorat voldemort pe cedric, mereu harry are cosmaruri cu asta.
bogdan0125 pe 7 aprilie 2010 22:28
Poate ca primel patru carti nu mai este nevoie sa le citesti, actiunea find aproape asemanatoare cu cea din film, dar daca tu crezi ca stii ce se intampla in carte doar pentru ca ai vazut Harry Potter şi Ordinul Phoenix te inseli amarnic. Sunt FOARTE multe scene din carte care nu au aparut in film, scne pe care nu ai cum sa le vezi decat daca citesti cartea.
cristihno pe 09 Ianuarie 2008 17:39
Destul de nasol. Prima parte a fost cea mai interesanta
dyenootza17 pe 24 Aprilie 2010 22:34
....
deci imi place soooper mooolt filmu'...pacat k nu l-am vazut pe tot..oricum cartea am citit-o shi mi-a placut la fel de moolt:X:X:X
Caktus pe 05 August 2020 23:41
Final: 9/10

8/10

forever_young_ pe 12 Aprilie 2020 09:35
FOARTE BUN !
Ca orice film din seria Harry Potter nu mi-a innselat asteptarile si te determina sa le vezi si pe restul ! :)
user-5c8cf083b65a4 pe 16 Martie 2019 14:58
Deci nu am cuvinte.....super film.....❤❤❤❤
cezarika57 pe 15 Iulie 2018 15:52
Seria este mai mult decat placuta de vazut atat pentru copii cat si pentru cei mari.Urmarim viata plina de aventuri fantastice a lui Harry Potter incepand cu varsta de 11 ani si pana la momentul cand isi razbuna parintii
AlexandruDragosStegaru pe 25 Ianuarie 2016 15:32
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Sorin87 pe 28 Iulie 2015 22:12
Foarte buna si partea aceasta de la Harry Potter, personaje noi si povestea care continua
rotaru_rodica pe 09 Iulie 2015 09:49
DC
DA CUM VAD FILMUl asta? ca habar nam undel vad pe situ asta imi raspunde cineva?
PaulaFarcas pe 15 Iunie 2015 20:37
HP
Este un film foarte reusit,ca toate celalalte din serie.Actorii sunt toti foarte buni,majoritatea numarandu-se printre cei mai buni actori.Eu am citit cartile intai si apoi m-am uitat la filme si adevarul este ca se potrivesc extrem de bine, desi nu in totalitate.Personajul meu preferat e Hermione(Emma Watson).E un film care chiar merita vazut.
P.S.Robert Pattinson nu apare in film ,deoarece personajul lui(Cedric Digorry) a murit in Goblet of Fire(Pocalul de Foc),si totusi apare la distributie.

Go1 2 3 4 5