Păreri First Blood

Rambo

Sylvester77 pe 24 Iulie 2011 20:00
SIMBOLUL RAMBO
SIMBOLUL RAMBO

"Batranii incep razboaiele, iar tinerii le poarta.
Nimeni nu castiga. Cei prinsi la mijloc mor,
si nimeni nu ne spune adevarul..."
... - John Rambo

Simbolul soldatului Perfect

Din octombrie 1982, cand personajul John Rambo si-a facut debutul in filmul "First Blood", numele "Rambo" a devenit simbolul soldatului puternic, totusi vulnerabil, un razboinic dur care se ridica impotriva opresiunii si a nedreptatii.

In primul film, o adaptare dupa romanul cu acelasi nume al lui David Morrell, First Blood, John Rambo a fost veteranul din Razboiul din Vietnam, un soldat extrem de talentat, decorat, care se trezeste ca fiind un paria in propria-i tara, dupa un razboi care a starnit animozitate. Trei filme si doua decenii mai tarziu, "Rambo" a devenit stenografia multilingva si universala pentru eroul care lupta… citeşte

mihai_barbu pe 19 februarie 2016 20:01
Prietene apuca-te si scrie carti :))))
Cristi Weed pe 19 Mai 2008 16:33
Ii acord 4 stele pt ca mi-a marcat copilaria :) ! Mi-a placut cel mai mult din toata seria , cu exceptia ultimului film aparut pe care nu l-am vazut !
cezarika21 pe 11 Ianuarie 2014 09:33
Trista singurătate a ultimului supravieţuitor
Rămas ultimul supravieţuitor al unei unităţi militare de elită ce a luptat în Vietnam, John Rambo nu-şi găseşte locul în America anilor '80; considerat a fi un "vagabond", el este arestat de un şerif arogant dintr-un oraş montan, dar reuşeşte să fugă. Poliţiştii continuă să-l hărţuiască, iar fostul militar este obligat să se apere, folosindu-şi tehnicile de luptă de gherilă pe care le practicase în Vietnam.

Filmul pune accentul pe urmărirea lui Rambo de către poliţie şi folosirea de către acesta a tehnicilor de supraviețuire în sălbăticie și a luptei corp-la-corp, autenticitatea secvenţelor de acţiune entuziasmând publicul spectator. Unele secvenţe par implauzibile (spre exemplu săritura lui Rambo de pe stânci într-un copac), dar interpretările de calitate ale lui Sylvester Stallone, Brian Dennehy şi Richard Crenna trec micile… citeşte

Sylvester77 pe 27 mai 2020 20:42
First Blood (Ted Kotcheff, 1982) rămâne - totodată - în istoria filmului ca unul dintre acele rare exemple în care un film violent reuşeşte să pledeze cu sinceritate şi succes împotriva violenţei, folosind nu spectacularul facil, ci argumentaţia psihologică şi morală... MEMORABIL
mu_zz_i pe 02 Noiembrie 2007 01:18
Cea mai buna parte a seriei caci trilogie nu este pt ca se pare ca mai apare unul in 2008. Mi-a placut mult coloana sonora de la inceputul filmului, se potrivea cu locuriile acelea: munti, frig, un loc retras + un fost soldat american, care tocmai se intorcea din campuriile de lupta vietnameze. Ceea ce nu nteleg eu este de ce a trebuit sa distruga jumatate din oras ca sa puna mana pe politist.
Mihai2508 pe 05 August 2010 17:55
Este un film foarte bun, cu multa actiune care merita nota +10 !!!
Gulea Sever pe 17 Decembrie 2004 20:06
Un promotor al cinematografiei de actiune moderne, un clasic cu personalitate. Un film ce reuseste ceea ce putine pelicule de actiune reusesc: depasirea limitarii intr-o intriga cretina, ce te perfuzeaza pana la final cu previzibile si banale etape de subiect ce se concureaza una pe alta prin banalitate. First Blood reuseste sa imbine superb o abordare a unei problematici sociale acute ce a marcat SUA dupa razboiul din Vietnam, nuantand o drama psihologica integrata neobisnuit in cursa de supravietuire a eroului. Povestea se dezvolta destul de original, gradand tensiunea, individualizand interesant cateva personaje, ca reprezentante ale unor tipologii bine alese spre ilustrarea unei teme grave a filmului. E drept, personajul cel mai memorabil ramane John Rambo , o voce a dramei unui colectiv nefericit, instrainat de societate, mereu in cautarea umanului pierdut in razboi. Reactia… citeşte
deea9595 pe 02 Mai 2010 13:37
a fost un film mult mai bun decat ma asteptam avand foarte multa actiune:)
alex_il_fenomeno pe 06 Noiembrie 2011 17:11
un film clasic , despre un erou foarte popular , devenit astfel la putin timp dupa lansarea filmului : John Rambo , ajuns idolul a mii de oameni , daca nu milioane , prin provocarile extraordinare prin care a trecut . tenta de realism a facut filmul si mai impresionant , reusind sa aibe un mai mare succes la public . cu acest film , Sylvester Stallone reuseste sa creeze unul dintre cele doua personaje foarte iubite din cinematografie , Rambo ( celalalt este Rocky Balboa ) . acest film a influentat pana si unul britanic , "Son of Rambo" , in care chiar sunt prezente imagini din acest film . merita vazut cu fiecare ocazie .
Dar_kvampire pe 06 Februarie 2011 19:40
Nam ce comenta decat ca e un film bun si toate cele 4 parti e prea tare
Rallu..Danielle pe 05 August 2014 15:09
First Blood este un film foarte bun. Sylvester Stallone joaca foarte bine,ca intotdeauna. Un film de actiune placut. Nota 10!!!
Infinity pe 14 Septembrie 2013 15:06
First Blood (1982)
Este filmul care l-a transformat pe Stallone in starul action-ului din anii '80-'90 si pana in ziua de azi. Un film bun de actiune. Un film cu care multi dintre noi am crescut. Merita vazut. Mai ales pentru vremurile bune. :)
Tyybi1 pe 11 Ianuarie 2014 19:53
Cu acest film incepe generatia RAMBO !
Manusa pe 26 Decembrie 2011 17:18
Un film de exceptie pe care l-am vazut de nenumarate ori si cred ca il voi mai revedea de multe ori pentru ca este un film pe care ori de cate ori il vad nu ma satur de el. Imi aduc aminte ca atunci cand eram mic ma fascina, iar cand era dat la tv nu ma dezlipeam din fata lui :).
VVVVV pe 17 Decembrie 2011 19:27
stupid!!!!
am un set de 200 de filme tari pentru sambata seara si aleg rambo I pentru a 10 oara......intelegeti ce vreti!
...

TitoJacksana pe 14 Octombrie 2020 14:22
De aici a început filmul copilăriei a multor oameni, legendarul personaj Rambo s-a născut prin acest film
Sorin87 pe 01 Octombrie 2019 00:14
Filmul este de colectie pentru ca cu mult timp in urma era printre cele mai cunoscute
carmen_angelus_romila pe 20 August 2018 19:43
Cu filmul "First Blood" incepe o noua serie palpitanta si interesanta in care personajul John Rambo ne v-a incanta mult timp de-acum in colo, sub o interpretare de senzatie al actorului Sylvester Stallone.
CalypsoSwag pe 11 Ianuarie 2014 07:58
First Blood - Rambo I (1982)
Un film foarte tare cu multa actiune, singura mea problema este sfarsitul filmului: De ce a trebuit sa distruga magazine si sa faca atatea pagube orasului ?
Are nota 8 de la mine, este un film foarte bun.

nick-azh pe 10 Ianuarie 2014 22:24
First Blood RAMBO I Sylvester Stallone
Sylvester Stallone este un adevarat cosmar pentru cine il enerveaza. Explozii, batai, toate mi-au placut.Un extraordinar film de actiune, a carei actiune se concentreaza asupra dramei prin care trece un veteran de razboi, mutilat pentru totdeauna de ororile unui razboi inutil. Destinul dramatic al unui om care a crezut si a luptat pentru o cauza pe care a considerat-o dreapta, un erou aclamat de semenii sai, un om care, odata intors acasa, este marginalizat si tratat cu indiferenta...
Raku pe 23 Iunie 2009 15:14
foarte frumos filmul merita 10 stele! mi-a placut replica din padure "Nu exagera, nu exagera sau
o sã-þi dau un mandat de n-o sa-l poti duce " :) un film excelent de vazut

cojy pe 16 aprilie 2010 21:20
unde-i profunzimea????????
Sylvester77 pe 31 decembrie 2012 09:38
In civilie tu esti legea, aici in padure eu sunt !
wiper pe 02 Noiembrie 2006 10:04
qqq ala e cam prost de felu lui din pacate daca atat intelege el din filmu ala...
Everyone has the right to be stupid but some people abuse the privilege.

pssst pe 08 August 2003 13:53
cineva inteligent spunea ca este un film bun - eu zic ca este bun si in plus o dovada ca un film poate avea un casting/regizor/muzica/scenariu care sa-i poata da *****
qqq pe 23 Martie 2006 12:59
O chestie care face de rusine numele de productie cinematografica,un "film" ,daca i se poate spune asa,care face de rusine toate conceptele omului despre cinematografie.Totul,incepand de la modul in care joaca actorul principal,si pana la scenariu,regizare,decor,replici este o rusine adusa statutului de om.Acest "film" este primul dintr-o serie care nu merita numele de film si care a incasat atatea zmeuri ca nici un alt film pana acum.Daca exista vreun om care sa ofere 5 stele acestei "productii",atunci nu mai pot muri niciodata,pentru ca inseamna ca am murit si am ajuns in iad.
dark56 pe 1 ianuarie 2010 19:54
...........inseamana ca esti pentru ca la multi le plac acest film daca ti nu iti place nu inseamana ca nu ii filmul nu ii bun
Sylvester77 pe 31 decembrie 2012 09:43
Băi qqqhestie vezi ca te-ai facut tu de rusine pe aici.
user-60201182b8735 pe 20 Septembrie 2023 21:19
Unul din super filmele lui Sylvester Stallone oricând este bun să le vedeți
user-59cfc5e0991ba pe 16 Iunie 2023 18:43
Cel mai șmecher film din toată seria, făcând parte pot spune din filmele copilăriei mele.
Recomand fara discuție

Dragos.87 pe 27 Martie 2017 14:11
Un film bunicel care nu m-a dezamagit desi ma asteptam la mai mult.Daca ai un ochi bine format iti dai seama ca este o lalaiala prelungita dar care este bine realizata.Muzica de fundal este foarte reusita tinandu-te in priza pe tot parcursul filmului iar decorul cat si efectele explozive au fost bine realizate.Merita o vizionare!
mihai_barbu pe 19 Februarie 2016 20:05
Un film de exceptie, toate cele 4 filme sunt bune sau 5 desi pe 5 nu l-am vazut
catasmile17 pe 26 Aprilie 2013 00:43
Un film foarte bun, l-am vazut de multe ori si ceea ce pot spune este ca nu ma pot satura vizionandu-l.
deadlord pe 01 Septembrie 2012 21:52
Un film clasic de actiune, care este incredibil.........
MNarcis pe 04 August 2012 09:36
Un film care mi a ''marcat'' copilaria (alaturi de Rocky), un film de actiune foarte bun si cu efecte speciale la fel de bune (pt acel an bineinteles), iar Sylvester Stallone exceptional in acest film (i se potriveste perfect acest rol). Filmul merita vazut o data cu siguranta (iar daca esti copil merita vazut de 10 ori).
diciluma pe 13 Mai 2012 10:57
o nota f buna pentru un film de actiune daca tinem seama ca nu imi prea plac filmele de acest gen.....Din pacate urmatoarele sunt din ce in ce mai slabe.
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 02:04
Cum este se te intorci acasa dupa un razboi si nimeni sa nu te mai cunoasca, sa te mai primeasca. Filmul Rambo ne spune toate acestea.
cezarika57 pe 08 Iulie 2018 22:22
Prima oara a luptat pentru el si doar un prieten l-a ajutat
cosmin_kedii pe 10 Decembrie 2012 16:43
cel mai bun thriller film de acțiune din toate timpurile, cea mai bună performanță de Sylvester Stallone, în opinia mea cel mai bun din trilogie.
SANDA45 pe 02 Noiembrie 2012 14:35
Un film cu multa actiune,caracterizandu`l pe Stallone care e asa cum il stim toti un actor care s`a ridicat din mizerie si a facut ceva pentru filmele de actiune americane.Filmul merita vazut cu fiecare ocazie.
emi4bt pe 04 August 2012 10:50
de pe vremea cand la noi il vedeam doar in VHS si dublat de Irina-Margareta Nistor
Pavel.F pe 01 August 2012 12:53
un film foarte bun merita vazut de mai multe ori de la mine are nota 10.
chiba_florin pe 21 Martie 2013 23:21
Start
First of the series THE BEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
defav pe 09 Aprilie 2010 15:33
Mi-a placut odata acest film , mai mult tema propusa -un om , veteran de razboi ,umilit in propria tara-cit si incrincenarea lui de a dovedi ceva , dar mi se pare ca supraliciteaza comercial.Vorba unuia, trebuia sa distruga jumatate din oraselul ala ca sa demonstreze ....ce ? Razboiul nu l-a invatat ca nu trebuie sa bage in seama orice prostovan ?! Daca pleca pur si simplu de acolo , nu mai vedeam efectele frustrarilor sale imense.
Sylvester77 pe 31 decembrie 2012 09:36
Sa plece inca cativa km pe jos din cauza unui curcan cu fite. Si mai incepuse sa si ploaie... In locul demnitatii ce o merita din plin ii ramanea o resemnare pe viata.
Radu1711 pe 07 Noiembrie 2009 00:15
radu1711
un film foarte vechi care imi amintea de momentele din copilarie cand era preferatul meu film de actiune
Ronin007 pe 18 August 2009 23:13
One war against one man.
Cum trebuia sa se termine filmul.

Final alternativ.

radu razvan pe 07 Octombrie 2008 00:00
un film emotionant si un actor pe masura merita 5 stele toate 4 parti mi-au placut , am si eu un prieten care a venit dupa 10 ani de legiune si ce a gasit acasa la dezamagit si sa intors la <
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 01:36
cel mai bun din serie
Gulea Sever pe 12 Septembrie 2006 02:05
Then I am the proof that Jesus died in vain. qqq - mai bine ai posta pe mrcranky.
st3fan pe 23 Martie 2006 15:02
qqq este foarte profund.Bravo.
legolas05 pe 25 Februarie 2011 01:01
nu imi plac genu asta de filme....este naspa....nota 3
FreakDoll pe 20 Iunie 2009 19:23
Nu e preferatul meu din seria Rambo, dar e ok. Doamne, ce s-a schimbat Stallone, facand o comparatie intre acest film si Rambo IV.