Păreri Filantropica

(2002)

Filantropica

robbiex2 pe 08 Mai 2010 13:30
Obligatooriu de vazut filmul pentru toti romanii.Filmul este extraordinar !! Foarte amuzant si foarte unic.
aayana pe 02 Mai 2010 13:13
Unul dintre filmele romanesti bune cu adevarat. Merita vazut. Contine de toate :)
adi_ramses pe 29 Aprilie 2010 00:15
mie mi-a placut
filmul prezinta cum unii oameni castiga bani si se inbogatesc pe spinarea nevoiasilor si amaratilor. in timp ce jmecherii traiesc in lux, saracii se tavalesc in mocirla. dupa parerea mea filmul prezinta perfect imaginea romaniei post decembriste,asa ca filmul merita toata atentia in opinia mea
Radu1711 pe 24 Aprilie 2010 11:51
radu1711
unul dintre cele mai bune filme romanesti, mi-a placut foarte mult
ovidiu20 pe 20 Aprilie 2010 00:29
foarte bun
eu nu urmaresc filme romanesti de obicei insa acesta mi-a fost recomandat de mai multe ori ,asa ca am zis hai sa ma risc.Pot spune ca a meritat filmul,idee super si intr-adevar destept si smecher filmul!
Ammelie pe 14 Aprilie 2010 16:41
Filantropica
Unul din cele mai bune filme romanesti de dupa Revolutie, o comedie amara cum doar in Romania se poate face. Amuzant, profund, ironic si auto-ironic, intr-un cuvant: memorabil! Unul dintre filmele mele preferate: 9/10
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:38
hai ca e prea tare filmul asta,printre cele mai bune filme romanesti fara discutie,ultimul film romanesc bun din 2002 pana in prezent.
smoace pe 03 Aprilie 2010 17:20
Parca anu trecut a fost filmu asta..si ma uit acuma la actori toti imbatraniti:(
andreutza94 pe 28 Martie 2010 14:50
Mi-e mi-a placut filmu! :) E interesant si l-as revedea cu mare placere.
LostinNeverland pe 14 Martie 2010 15:21
Mana intinsa,care nu spune o poveste,nu primeste pomana.Fii profesionist ce dracu!...absolut genial!!!
andyy pe 04 Decembrie 2009 17:42
Foarte bun film si din pacate foarte real pentru Romania.Te si amuzi dar te lasa si cu un gust amar despre societatea in care traim si care nu da semne ca se va schimba nici pe viitor.
k1dSk pe 21 Noiembrie 2009 20:58
am ramas speechless la vizionarea lui, o poveste uluitoare. Calificativ : 10+ , un film romanesc care te lasa cu gura cascata , ca majoritatea filmelor in care a jucat maestrul Dinica .
Alex pe 25 Decembrie 2002 00:00
Filantropica este genul de film care te impresioneaza si dupa ce iesi din sala de film stare care dureaza destul de mult. Pot sa spun ca este cel mai reusit film romanesc pe care l-am vazut in ultimul timp. Nae Caranfil impreuna cu distributia de exceptie a reusit sa creeze un film original ce dezbate un subiect interesant, controversat, o realitate inconjuratoare tragica, ascunsa bine de retelele de cersetorie din bucuresti. ii felicit pe cei care au conceput acest film si ma bucur ca in romania se mai fac si astfel de filme
Covaciu Dragos pe 26 Iulie 2002 00:00
Din ce am citit aici, nimeni nu pare prea afectat de Filantropica. Este un film atat de real incat pe mine m-a durut. In momentul in care am iesit din sala pur si simplu nu imi venea sa cred ce am vazut. M-am dus si am dat de mancare unor caini vagabonzi pentru ca ei sunt, nu-i asa, singura clasa de mijloc a Romaniei.
De-a lungul timpului, am vazut oameni care ieseau de la film plangand, altii erau atat de descumpaniti incat nu mai vroiau sa se iasa afara, in real.
Bineinteles ca nu am putut sa cred ca lucrurile stau chiar asa, un om cu demnitate nu poate sa fie supus de niste Baroni, el nu va accepta niciodata sa-si bata cineva joc de el.
Solutia emigrarii nici nu mai parea o optiune, devenise ceva obligatoriu pentru a evita situatia in care a ajuns Ovidiu. De asemenea, un prieten de-al meu care a mai ramas un pic mai mult in tara a spus ca ar fi trebuit sa… citeşte

Toma Cristian pe 09 Iulie 2002 00:00
Filmul este EXCELENT. Cel mai bun film romanesc...si pe locul doi vine Asphalt Tango. Ce mai, e bine gandit si bine realizat.
Ratiu Petru pe 09 Iunie 2002 00:00
Filmul este excelent! Mult mai bun decat aproape toate filmele vazute in ultima vreme. Pacat ca prin traducere se pierde o buna parte din "aroma" filmului, altfel ar fi putut lua multe premii internationale, pe care le merita pe deplin!

Sa mai zica cineva ca nu se fac filme bune in Romania!

Roxana pe 06 Iunie 2002 00:00
Cel mai bun film romanesc. Cel putin de la mine are un Oscar. Prindeti curaj si mergeti cu el la concursurile internationale ca sa luati unul real.
E un film care confirma cu uimire si fara urma de indoiala deductiile, impresiile si intuitiile noastre cu privire la lumea din jurul nostru. Un film care nu iti lasa posibilitatea sa ghicesti amploarea si stadiile pe care le va lua povestea, dar care cu se deruleaza mai mult pe neasteptate cu atat devine mai credibil. Succes in continuare regizorului si intregii echipe!

Buta Cristian pe 30 Mai 2002 00:00
FILMUL a fost de nota 10.Nu ai ce sa comentezi.Poveste super,actori misto.Cu filmul asta se poate zice ca le-am dat tzeapa atat la americani cat si la restul lumii.Si noi putem face filme K-lumea.TOT respectul echipei care a realizat filmul,numai felicitari.Cred ca ii primul film din ultimii doi ani la care am stat gura-casca.TINETI-O TOT ASA.!!!
Cristina pe 23 Mai 2002 00:00
Domnul Nae Caramfil este un regizor pe care-l admir.
Am avut plãcerea sã asist la cele douã premiere din Bucureºti ºi doresc sã revãd filmul.

Cosmin Andrei pe 12 Mai 2002 00:00
Filmul e foarte bun. Un singur lucru m-a deranjat la culme: faptul ca microfonul este vizibil in aproape fiecare scena. Pai se poate asa ceva?
Florian pe 11 Mai 2002 00:00
SUPER!!! Are de toate : masini tari, femei frumoase, bataie dar cel mai important, are o POVESTE care pur si simplu te uimeste. Dupa ce iesi de la film vezi lumea cu alti ochii. Un film romanesc care depaseste multe din productiile de la Holywood. Bravo pt Nae Caranfil.Mare actor,mare regizor!!! De 3 ori bravo. Merita vazut!
Nona pe 08 Mai 2002 00:00
"Orice mana intinsa trebuie sa spuna o poveste"...Orice film trebuie sa exprime o realitate ...pe acest principiu Filantropica este una din realizarile ecranului romanesc....mergeti sa vedeti acest film, va arata subtilitatea romanului, va arata ca si aici se poate si , poate, nu va veti mai dori atat de mult sa vedeti America...
Cristi Tane pe 07 Mai 2002 00:00
Cronicile foarte bune, premiile primite, laudele tuturor m-au facut sa am asteptari foarte mari de la acest film. Din fericire, nu am fost deloc dezamagit.
Filantropica este unul dintre cele mai bune filme romanesti facute vreodata. O adevarata lectie, de la inceput pina la sfirsit, pentru toti cei care doresc sa se implice in lumea filmului. O dovada a faptului ca si in Romania se poate.
Scenariul este splendid, toate evenimentele se succed cu repeziciune iar replicile, multe dintre ele, sint de-a dreptul sclipitoare. Filmul este bine scris, bine jucat, dar mai presus de toate, extraordinar de bine filmat. Nae Caranfil - dupa parerea mea cel mai bun regizor al Romaniei in acest moment - uimeste pe tot parcursul filmului. De multe ori ai senzatia ca te uiti la un film cu un buget respectabil, facut peste Ocean. Filmarile sint absolut deosebite, multi cameramani au ce… citeşte

cojoc ionut pe 01 Mai 2002 00:00
Un film f. interesant cu multe efecte speciale. Acest lucru nu ma deranjeaza dar as avea o preferinta:mai multe scene erotice.Va multumesc prt. ca am avut ocazia de a-mi spune parerea. pa
horatiu pe 12 Aprilie 2002 00:00
Un opt cu plus, pentru ca e de-ai nostri, din popor.
Motea Ioana pe 12 Aprilie 2002 00:00
Dupa atat timp in care productiile romanesti s-au "bucurat" de circumstante nefericite, Filantropica ridica moralul si, mai mult, aduce speranta in sufletele noastre. Am tinut foarte mult sa vad un film romanesc si consider ca alegerea mea a fost inspirata. Am fost si eu ca multi romani care au ales "Filantropica" in locul unui film (si el foarte apreciat)cu Tom Cruise.
Grigore Beatrice pe 21 Martie 2002 00:00
Nu credeam ca Romanii pot sa faca filme asa de bune. FILANTROPICA m-a facut sa ma razgindesc; a fost un film pe care l-am vazut cu sala plina pina la refuz, dupa aproape 20 de minute de stat la coada la bilete, un film de 5 stele. Vi-l recomand
ricciotto pe 27 Februarie 2002 00:00
Continui sa cred ca motivatiile lui Ovidiu nu sunt de natura sa il indrageasca unei anumite parti a publicului, dar ele functioneaza pe deplin in mediul romanesc. Si il reflecta. Din pacate.

In rest, umorul, finetea, emotia... La inaltimi neatinse de atunci in vreun film romanesc stiut de mine. L-as revedea oricand.

cony_kostas pe 10 ianuarie 2010 14:12
discursul tau imi aduce aminte de teoria rosleriana. in aparenta adevar, in esenta minciuna. din ce ai scris cu atata zel si rabdare pe site, reiese ca ai vazut un trailer, nicidecum tot filmul...
Emanuel Lazarescu pe 27 Februarie 2002 00:00
Un film care sper sa atraga atentia spectatorilor prin umorul de calitate de care beneficiaza. Mie mi-a placut enorm si abia astept sa-l revad. Cred ca acesta este filmul care ii va face pe spectatorii romani sa vina din nou la cinema pentru un film romanesc. Va asigur va fi o distractie pe cinste!
andystarx pe 12 Ianuarie 2017 15:58
Unul din cele mai bune filme dupa revolutie,cel putin asta spun criticii ! Mi a placut foarte mult,jocul actoricesc !Si scenariul este intersant,dar nu impresionant,pentru orice iubitor de film romanesc bun,merita sigur o vizionare !
leu_eraser pe 18 Aprilie 2014 14:25
Un film exceptional! Nu degeaba i se adreseaza oamenii lui Mircea Diaconu cu apelativul "Maestre". E un "monstru sacru" al cinematografiei romanesti.

Cine spunea ca romanii nu fac filme bune? :)

mtraianc pe 16 Decembrie 2012 19:06
8/10
al recomand ,, asta e ! .............................................................
iiii pe 30 septembrie 2013 14:50
il nu al!
Iulidesprefilme pe 12 Septembrie 2012 19:04
Un film ancorat în realitatea românească, cu un Mircea Diaconu incomparabil.
booring pe 16 Februarie 2012 18:26
un film neasteptat de bun , peste asteptari :) ...................................
HarryCineastul5 pe 4 martie 2012 23:07
Si de ce ai dat 3?
goldenleaves pe 05 Martie 2011 10:43
l-am vazut d emulte ori merita mircea diaconu e fulminant din pacate filmul este actual si acum
sarrpe pe 12 Februarie 2011 17:43
Cel mai frumos film romanesc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vladut1994 pe 27 Iulie 2010 23:38
Cel mai bun film romanesc
Poate ,,Nea` Marin"sau ,,Mihai Viteazu" sa mai concureze cu un asemenea film...Gheorghe Dinica este formidabil,genial,rolul i se potriveste de minune...Merita din plin vazuta aceasta capodopera a cinematografiei romanesti
suflet.normal pe 15 Iulie 2010 23:11
unul din putinele filme romanesti pe care l-am vazut si sincer... naspa rau. pacat de actori care joaca foarte bine. daca ne-am lua dupa film elevii romani sunt cei mai plecati cu vaca , mesteca guma cu gura deschisa si le lipsesc cei 7 ani de acasa. sa fim seriosi...pana acu vreo 10 ani nu cred ca facea cineva atata carte cat faceau romanii
raraee pe 28 Iunie 2010 18:59
Este o capodopera! Ceea ce a pus in scena Caranfil este extraordinar!!! El a aratat adevarata Romanie, de ce sa ne ascundem dupa masti??
UnFilmPeZi pe 21 Mai 2010 10:36
Filantropica (2002)
  Daca tot “traim in romania si asta ne ocupa tot timpul”  m-am gandit sa incep cu un film romanesc. Un film care se numara printre favoritele mele “Filantropica” cu 4 premii primite. O comedie ce ii are pe Mircea Diaconu , Mara Nicolescu si marele actor Gheorghe Dinica in rolurile principale. Pe scurt este [...] citeşte
Filme, cărţi, optimism. pe 18 Mai 2010 21:10
Filantropica (2002)
Incep sa fac o pasiune pentru filmele de Nae Caranfil, regizorul care mi-a readus gustul filmelor romanesti. De aceea am in plan sa vad si alte filme regizate de el, filme care pur si simplu te tin lipit de scaun pana la genericul de final. Poate imi plac filmele regizate de el pentru ca au [...] citeşte
LavyBogdy pe 13 Mai 2010 19:09
Actorii sunt magnifici.Sincer,eram sceptic inainte de vizionare dar am ramas foarte placut impresionat de prestatia actorilor.G. Dinica este de Hollywood.
lucirlv pe 29 Ianuarie 2010 22:24
tare filmul lam vazut acum 2 ani si mia placut,cam asa se intampla si in viata daca nu gandesti
TAMARAINSA pe 15 Noiembrie 2009 13:29
odiseea educatiei
Ma voi exprima cat mai concis. Am vazut o petrecere cu cireasa de pe ...cort???(sic)
Am inteles cum am fost ....furata ?
Ce napasta....?

ceraselatrandaf pe 18 decembrie 2009 11:47
mi-au schimbat comentariul???? as dori partea a doua. Succesuri multe Nae!!!!!!!!!!!!!!!!!
rdaniel pe 05 August 2009 13:50
" Va e mila ? V-am luat banii."
Mie mi-a placut... Excelent
Un + mare filmului pt. prestatia lui Gheorghe Dinica, genial omul asta

rotila pe 01 Iulie 2009 01:20
capodopera a cinematografiei romanesti
un scenariu excelent, regie excelenta care unite la un loc dau un singur nume Nae Caranfil
am vazut pt prima oara filmul in anul 2002, in cadrul Stella Artois pe ecrane iar de curand l-am vizionat pentru a 7- a oara
nu imi dau prea mult cu parerea despre el pt ca au scris altii mai jos, aberand chiar unii dintre ei, cei ce nu au inteles de fapt esenta filmului

cpopescu pe 22 Iunie 2003 14:56
Am apucat in sfirsit sa vad acest film.. Un film decent, dar departe de extraordinar. Sa incep in primul rind cu jocul actoricesc: M. Diaconu a fost bun in rolul sau atata timp cit a trebuit sa faca fata sa de mirare continua; partile sale cea mai slaba a fost monoloagele care sunt mai peste tot in film si pentru care nu are absolut nici un talent. De cealalta parte, Dinica a fost pur si simplu excelent..
Discutind despre scenariu, este pacat ca desi filmul este plin de personaje pur si simplu senzationale: Pepe (Dinica), recitatorul de la gara de nord, scriitorul consacrat, parintii lui ovidiu, in special tatal sau, mai toti 'baieti' care apar: ospatarul din primul restaurant, recuperatorii sau colectorul, pina chiar si 'sotia', jucata decent de M. Niculescu, cel mai plat personaj este chiar Ovidiu: absolut toate reactiile sale sunt previzibile si nu straluceste in nici un… citeşte

Mihai Ionescu pe 05 Februarie 2003 00:00
Filmul ilustreaza destul de bine realitatea romaneasca, fiind unul foarte reusit. Mircea Diaconu face un rol bun, iar Gheorghe Dinica isi mentine aceeasi atitudine de remarcat care a mai fost intalnita in cateva filme romanesti. Regizorul Nae Caranfil isi arata inca o data priceperea, mai ales dupa Asfalt Tango.
MONICA pe 13 Ianuarie 2003 00:00
UN FILM BUN.DUPA CE IL VEZI DESCHIZI OCHII SI INCERCI SA VEZI CE ESTE ILUZIE.
emanuel ivan pe 19 Iulie 2002 00:00
Filmul a beneficiat de o buna promovare si atunci cand am ajuns sa il vad, trebuie ca aveam asteptari prea mari. Este un film specific romanesc, de critica sociala (subiectul nostru preferat) care, din pacate, nu aduce multe lucruri noi. E dezvaluita una din fetele societatii in care traim, in prezent. Asa, si...?
Go 1 2 3 4