Păreri Eternal Sunshine of the Spotless Mind

(2004)

Strălucirea eternă a minții neprihănite

alex_il_fenomeno pe 11 Aprilie 2012 19:33
o productie extraordinara , care patrunde atat de mult in mintea omeneasca , destul de mult si printr-o doza relativ mare de fantezie , dar reusind sa te cucereasca prin poveste , aparent pentru relaxare , chiar si cu acele momente mai tensionate , care in mare parte se desfasoara intr-o atmosfera destinsa . subiectul , extrem de complex , ne prezinta un cuplu format din doi actori ce nu mai au nevoie de nicio prezentare , si anume Jim Carrey si Kate Winslet , dar de asemenea prin pelicula se mai perinda multi actori consacrati , precum Kirsten Dunst , Tom Wilkinson , Elijah Wood sau Mark Ruffalo . ritmul este excelent , fiind extrem de fictiv , dar prezentandu-ne mare parte din viata protagonistului , amintirile trecandu-i prin fata ochilor sai , insa cu o realitate destul de alterata ! cred ca filmul ar mai duce cu gandul si spre o lupta cu tine insuti , pe care ar trebui sa incerci sa… citeşte
Krystyne pe 19 Noiembrie 2011 14:54
trecutul
am realizat ca nu poti scapa de trecut si cat de puternica poate devenii dragostea si ce putere are:X:X:X:X:X
Marginal pe 10 August 2011 23:10
Categoric merita vazut!
Ce ne face sa ne alegem un anume partener de viata in defavoarea altuia ? Sa zicem ca distanta geografica nu conteaza, ca respectivul /respectiva face parte din aceleasi cercuri sociale ca si noi... este vorba de chimie, este vorba de o afinitate emotional-spirituala? Ati face aceeasi alegere daca ati porni de la "zero" - intalnire intre doi necunoscuti? Nu uitati de problema stergerii selective a memoriei - pana in 2050 va deveni disponibila (deja ceva progrese s-au inregistrat pe acest subiect)... O gramada de probleme etice vor iesi la suprafata atunci. Nu este atat de simplu si curat precum pare la prima vedere.
adrian123 pe 26 Martie 2011 09:19
un film cu peste 50 rating-uri si de 4 stele nota 10 plus Jim Carrey si Kate Winslet
SorinC pe 09 Martie 2011 23:44
Jim Carrey a fost extraordinar in acest film, ma uitam atent si nu-mi venea sa cred ca de bine poate sa joace ambele roluri de "mascarici" si om serios, se pare ca intradevar este un actor original ! Un film reusit si pune bine in evidenta ca dragostea lucreaza peste granita ratiunii.
Amyamy pe 18 Februarie 2011 19:29
Foarte bun film.Jim Carrey este unul din actorii mei preferati.Merita vazut!!!!
zeki pe 05 Februarie 2011 22:39
un film foarte bine facut , un film exceptional de bun , Jim Carrey alaturi de Kate Winslet joaca incredibil de bine , merita obligatoriu vazut .....
alexmann pe 16 Ianuarie 2011 00:54
Very Good...
Ii dau zece ca merita din plin, filmul a fost exceptional , Jim Carrey de nerecunoscut, iar povestea superba. Good job.
daria26 pe 08 Ianuarie 2011 18:02
E un film foarte bun în care Jim Carrey are un rol complet diferit de rolurile cu care ne-a obișnuit și anume de copil/om tembel fără minte într-o comedie stupidă și ieftină. Chiar a reușit să se întreacă pe sine. Și desigur Kate Winslet care a demonstrat că nu e doar fata drăguță care nu putea să-l părăsească pe Jake în Titanic. Am văzut multe persoane care au zis că filmul nu e pentru toată lumea.. Din contră, chiar este. Orice om ar fi impresionat de acest film.
Mores pe 19 Decembrie 2010 09:42
Miscator
Cele mai multe filme de la Hollywood ne spun ca avem tot ce ne trebuie în noi insine. Acest film indica faptul ca avem nevoie unul de celalalt...Este genul de film care cu cat devine mai bun cu atat mai mult te face sa te gandesti la asta.Poate ca acest film nu este pentru toata lumea, dar este atat de bine scris, regizat, şi jucat incat te seduce.Recomand. 9
paul2000 pe 23 Octombrie 2010 12:42
Un film genial si original! Jim Carrey joaca extraordinar, alaturi de Kate Winslet! Povestea este foarte bine lucrata, iar finalul emotionant! Un Must Seen!
Dahaka pe 16 Aprilie 2010 17:44
Cel mai adanc film cu Jym Carey .... sincer nu credeam ca e in stare de asemenea caractere profunde , hai sa spunem ca poate exagerez un pic , shi filmul 23 se aproprie de performantza acestuia , dar asta are un atu` , dragostea ....
Raps09 pe 27 Martie 2010 12:58
Original
Super film cu un actor de nota 10 Domnul Jim Carrey , actorul care demonstreaza nu doar comedia e specialitatea lui... jucand alturi de o foarte buna actrita Kate Winslet meriatu mai multe premii
bull pe 10 Aprilie 2014 22:31
Am fost se pare oarecum unul din puţinii care l-au înţeles "de la prima vedere",oricum este un film deosebit,scenariul este grozav,însă ar fi putut Academia să ofere o nominalizare şi pentru "Best Original Score"
iulian94 pe 13 Octombrie 2013 16:56
Ce film!! Ce regie! Ce prestatii! si ce scenariu. Filmul este de nota 10, absolut exceptional.
liviu.grigoriiciuc pe 23 Septembrie 2013 23:15
Emotionant
Jim Carrey ne arata din nou ca e un actor de top prin simplul fapt ca dovedeste ca poate juca foarte bine in filme care nu ii scot in evidenta doar latura plina de umor.
Iulidesprefilme pe 05 Februarie 2013 20:44
Pelicula a primit un Oscar pentru scenariu original...
mrk88 pe 30 Mai 2012 14:36
E incredibil cat de bine a putut sa joace "comediantul" de Jim Carey un rol atat de greu
radu3455 pe 09 Aprilie 2012 12:06
un film foarte bun dar in acelasi timp greu de inteles,iar actorii au jucat foarte bine
MNarcis pe 08 Noiembrie 2011 14:50
Jim Carrey a jucat exceptional, ma obisnuisem cu el in comedi, destul de ciudat sa il vad in astfel de filme, oricum un film exceptional, obligatoriu de vazut!
maxx94 pe 29 Iulie 2011 22:47
Jim Carey joaca exceptional , scenariu si regie reusite , ce sa mai : capodopera :)
alexaaaaaaa pe 14 Februarie 2011 02:33
obligatoriu de vazut
e bestial filmul .Cum toata lumea a zis,nu e pentru oricine .Nu toata lumea intelege ideea filmului .Nu toata lumea intelege povestea asta :|
Frumos !

Beta.Reed. pe 28 Octombrie 2010 23:16
Genial ! Absolut genial ! O poveste extraordinara si oarecum derutanta ...
Finalul totusi trebuia explicat mai bine ... poate unde nu mai vroiam eu sa se termine :))

ReeAdna pe 26 August 2010 18:35
+10. Singurul film cu Jim Carrey care nu m-a facut sa apas butonul de stop :)
Codrutz pe 20 August 2010 16:33
Excelent filmul, la un moment dat putin confuz, insa daca sunteti atenti, finalul va va fascina cu siguranta.
shagrath pe 10 Iulie 2010 15:49
Cred ca intra lejer in Top 3 Best Movies by Jim Carrey !
kanibalo pe 10 Iunie 2010 17:17
Film foarte bun cu Jim Carrey intr-un rol in care nu prea joaca de obicei,un rol foarte bun alaturi de Kate Winslet,un film ce nu trebuie ratat.
-Wizz- pe 02 Iunie 2010 14:33
jim carrey,eliajh wood..cei mai buni...:) super film .
mvpsebi pe 28 Mai 2010 08:40
joaca de-a scenariu
Kate Winslet foarte buna, Jim Carrey aproape de nerecunoscut, si aici intr-un sens cat se poate de pozitiv..filmul in sine si el de nerecunoscut pana la final :))..m-a enervat ca nu mi-am putut da seama de ordinea evenimentelor decat la sfarsit :(..m-a asteptam sa fie ceva mai psihologic, fiind mai mult de dragoste putea sa pastreze un scenariu mai simplu, poate iesea mai bine..
harlequinm pe 25 Aprilie 2010 00:54
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Absolut genial..Nerecomandat melancolicilor...Primu in topul filmelor vizonate de mine.
FarkaS pe 30 Martie 2010 09:51
Care minte...?
Dacă prosteala a la Jim Carrery nu ar fi fost atat de pronuntata, filmul, de atlfel foarte bun, ar fi fost mult mai... bun.
cipolino pe 11 Martie 2010 08:13
genial
ce pot sa spun decat ca e o capodopera....un film care mi-a schimbat putin gandirea, care iti arata ce inseamna dragostea cu adevarat
EagleBlue pe 12 Februarie 2010 05:27
Super
Un film la care n-am cuvinte...Desi l-am vazut abia acum pentru prima data, pot spune k este S.U.P.E.R.B!
LunchBox pe 07 Septembrie 2009 22:39
La inceput mi s-a parut un pic ambiguu insa pe parcurs mi-a captat atentia. In plus au aparut multi actori cunoscuti, si asta e bine. Si povestea.. foarte frumoasa !
LostinNeverland pe 18 Iunie 2009 14:46
Este deosebit....filmul asta dovedeste ca cinematografia inca este o arta si nu o masina de scos bani pe banda rulanta....L-am vazut de foarte multe ori si mi se pare genial de fiecare data...scena de pe lacul inghetat este superba....iar pe tot parcursul filmului vedem un jim carrey complet schimbat....iar kate winslet poate ca merita oscarul pt rolul asta nu pt cel din "the reader"
AdyVery pe 11 Noiembrie 2005 10:41
Doamne Dumnezeule...ce film...ce actor..Jim Carrey.Eram mort dupa filmele lui dar acum sunt de-a dreptul socat.Un scenariu genial..imi pare rau ca l-am vazut atat de tarziu.Cred ca o sa-l revad la infinit.O idee geniala..." e dureros sa-ti pierzi atata timp cu cineva ca mai apoi sa ajungi sa=ti dai seama ca iti este complet strain".Am incheiat citatul.....pacat ca nu aveti sase stele pt ca atat ar merita!!!!!!
dulcie pe 08 Martie 2005 09:01
Un film super tare, primul film cu Jim Carrey care mi-a placut si am fost surprinsa sa-l vad intr-un astfel de film. La baza filmului sta ideea destinului dak asa ne e scris nu utem sa schimbam nimic
Valy I pe 18 Februarie 2005 21:51
Eu am vazut in seara asta filmul, si am ramas "speechless". E fascinant... Pt mine un film este bun, atunci cand la sf lui nu vrei sa te mai ridici de pe scaunul din cinematograf si vrei sa-l mai vezi inca o data. Asha a fost si la asta !
John pe 05 Februarie 2005 21:37
Eternal Sunshine of the Spotless Mind - inca un film GENIAL al lui Jim Carrey (sa nu uitam prestatia actorului in Man on the moon sau The Truman Show ).
roxettefan pe 02 Ianuarie 2005 21:51
Un film de exceptie al lui 2004 alaturi de Lost in translation, un film in care Kate Winslet isi arata cu adevarat talentul pt. prima data iar Jim dovedeste ca e un geniu total al actoriei.
ali79 pe 27 Decembrie 2004 23:38
Super interesant. Jim Carey intr-adevar a reusit sa se separe cu totul de toate maimutzarelile lui. Chiar nu iti vine sa crezi ca e acelasi om. Presupun ca asta poate face doar un mare actor.
Nu imi place genul asta de filme; as putea sa-l compar cu Lost in Translation care m-a plictisit ingrozitor. Dar de data asta am fost fascinata. Super, super, super.
Si, intr-adevar, cred ca e cel mai bun film pe anul asta.

Carla Mihaescu pe 09 Noiembrie 2004 23:23
Eu zic ca o sa ia Oscar pentru scenariu. Asta daca cei de la Hollywood o sa fie capabil sa-l inteleaga.
Ceva din filmul asta, poate muzica, imi aduce aminte de "Un barbat si o femeie" de Francois Truffaut si de filmele specific europene, mai preocupate de mesaj decat de aspectul comercial. Totusi partea cu suflete pereche si romantism e o idee secundara.
E un film filozofic fara sa fie greu. Te lasa pe ganduri. Eu cred ca ma duc sa aflu mai multe depre citatele din Nietzsche si Alexander Pope.

kasper hauser pe 25 Octombrie 2004 19:04
Cred ca este singurul film cu adevarat bun de pe 2004, shi unul dintre cele mai bune din ultimii cinci ani. Este unul din putinele filme care nu se pierde in kitsch-uri doar pentru a fi pe plac publicului larg, alegand in schimb o abordare mai dificila dar mult mai sincera
CIPRYX pe 22 Octombrie 2004 14:23
Excelent!Cred ca fuilmul asta ar merita incadrat la categoria "ambientale".E superb!Atmosfera e deosebita, ciudata, atractiva, mi-a placut la nebunie filmul asta.In plus coloana sonora e la fel de frumoasa si e exact pe atmosfera filmului.Va recomand acest film cu toata placerea.
CIPRYX pe 18 mai 2004 20:20
PS...Jim Carrey e fantastic in acest rol nu tocmai pe gustul cu care ne-a obisnuit in filme ca Ace Ventura si nu stiu de ce dar am impresia ca va renunta la "scamatorii" si de acum incolo va face mai multe filme de acest gen...om vedea.Primul film care a anuntat calitatile lui Jim ca si actor al unui rol mai serios a fost Truman Show.
elessar pe 21 Octombrie 2004 02:01
Amazing, thrilling, overwhelming, dazzling, halucinating, fascinating...I'm simply blown away. Best picture of 2004 so far.
Demona pe 17 Octombrie 2004 14:24
Ugh! Super freaky movie. Cel mai criminal e ca m-am regasit in personajul Clementine, dar e ceva mai "pink" la caracter decat mine. Oricum, trecerile realizate, de la dormitor pe plaja sau ploile care incepeau in camere etc etc sunt ametzitoare. Iar Jim Carrey reusheshte sa para dramatic, chiar daca e cunosc ca comedian.
i_matei pe 12 Octombrie 2004 17:16
Un film superb, Jim Carrey joaca un rol cu adevarat deosebit.
Am ajuns chiar sa ma identific cu personajul principal si daca un film reuseste sa imi starneasca asemenea emotii, pentru mine e un film cu adevarat deosebit.
Cei care apreciaza exclusiv comediile brainless ale lui Jim Carrey din anii trecuti ar fi bine sa stea acasa! Filmul asta este orice in afara de comedie... e un film in primul rand INTELIGENT, pentru oameni INTELIGENTI !

downeyana pe 04 Septembrie 2004 17:34
Mi-a placut Carrey mi-a placut Winslet.In film. De fapt mi-au placut dintotdeauna. Incredibil ce chimie e intre ei.
5 stele
De ce ?
Pt. ca e un film despre romantism
Nu e prezentat insa dulceag pana la gretos ci mai degraba pas cu pas interesant real , extraordinar
pana la sfarsit incepi sa crezi in suflete pereche.

Vladica pe 21 August 2004 04:38
un film excelent, plin de fantezie despre "dragostea scrisa in stele" ; un deliciu pentru romanticii incurabili...
in opinia mea, cea mai buna prestatie a lui Jim Carrey de pana acum ;
intr-un rol secundar e Elijah Wood...poate asa se explica paralele cu Lotr :D

AdriAdrianna98 pe 23 Martie 2018 01:02
Interesanta si originala ideea si... cam atat. In rest nu m-a prea impresionat. La ce pareri sunt pe aici ma asteptam sa ma lase lata dar...nu. Nici macar jocul actorilor nu pot sa-l laud, destul de slabut, chiar si Kate, n-a prins-o absolut deloc rolul.
Go 1 2 3

Film - Eternal Sunshine of the Spotless Mind