Păreri Di qiu zui hou de ye wan

(2018)

Lungul drum al zilei către noapte

El_KaPpa pe 25 Mai 2020 20:37
10/10
M-am indragostit de acest film in care am descoperit un regizor tanar foarte talentat si care m-a facut sa dau prima nota de 10 unui film nou dupa foarte mult timp.
Am numai cuvinte de lauda, dar n-as vrea sa le folosesc pentru a nu va ridica asteptarile cine stie unde si sa fiti dezamagiti. Sa fiu sincer, nici nu stiu daca e vorba de a urmari un film, ci mai mult de a trai o experienta cinefila rara.

Sigur nu v-ati intrebat cum ar fi aratat Zona lui Tarkovski in nuante de Kar-Wai Wong, dar cam asa arata poezia din acest film a lui Bi Gan, care este formata dintr-un singur cadru lung de aproape o ora si care a rulat in 3D pe marele ecran. Pana in ultima ora filmul pare o obsesie romantica combinata cu un film de investigatie si care se joaca cu memoria, cu timpul si cu amintirile, lucru care m-a dus cu gandul la Alain Resnais.

Nu recomand acest film celor… citeşte

lili22 pe 25 August 2019 11:57
Un film foarte greu de urmarit, plin de personaje ciudate,.pe deasupra e foarte lung Plictiseala..

Film - Di qiu zui hou de ye wan

Di qiu zui hou de ye wan

(2018)
Lungul drum al zilei către noapte