Păreri Dallas Buyers Club

(2013)

Clubul cumpărătorilor din Dallas

wildinthecountry pe 04 Ianuarie 2014 21:29
x
In anul 2013 infectia HIV este privita de catre medicii specialisti de Boli Infectioase ca fiind o boala virala cronica care se poate controla cu medicatia complexa antiretrovirala(HAART),cu conditia ca maladia sa fie depistata intr-un stadiu preferabil timpuriu.Medicatia complexa antiretrovirala in doze putin toxice(3 medicamnte luate odata in doze fixe) a fost aprobata de abia in 1996.Din 1996 incoace s-au facut adevarate progrese in terapia HIV/SIDA.
In anul 1985 lucrurile stateau cu totul altfel.Infectia HIV de abia ce fusese depistata in 1981 prima data la homosexuali, lumea nu era informata,nu stia mai nimic despre modalitatile de transmitere.Exista impresia generala gresita ca boala se transmite doar la homosexuali. Boala era privita pe buna dreptate ca fiind o condamnare la moarte in special daca esti depistat in stadiul SIDA cand numarul de leucocite este foarte mic… citeşte

marillion pe 4 ianuarie 2014 21:35
Eu ţi-l votez fără să-l citesc, impresionat doar de cantitatea de informaţii, pentru că miros şi ceva spoiler şi nu vreau să-mi stric plăcerea cu nicio informaţie din subiectul/acţiunea filmului :)
cezarika21 pe 21 februarie 2014 18:22
Mie mi-au plăcut ambii, cred că interpretarea lui McConaughey a fost mai bună din punct de vedere actoricesc, dar tăcerile lui Ejiofor şi lacrimile din ochii lui m-au mişcat mai mult decât texanul dependent de cocaină.
Go 1 2