Păreri Charlie and the Chocolate Factory

(2005)

Charlie și fabrica de ciocolată

Gil pe 25 Decembrie 2004 21:14
Remake?
Denis pe 08 Martie 2005 21:51
Sper sa iasa bine
Mya pe 15 Mai 2005 14:06
Heh.....cand am citit eu Charlie and the Chocolate Factory?pai..prin a 7'a cand imi aduc aminte...:).Imi place cum interpreteaza rolurile Johnny Depp si de'abia astept sa vad si filmul!
Cred ca va fi super!

iacob claudiu pe 01 August 2005 01:05
Până acum, de la acest film am văzut doar trailer-ul şi pot spune că este unul dintre acele filme cu multe efecte, dar de (mare) efect. Merită văzut, deoarece este un film pentru toată familia, dar şi pentru cei care nu au familie şi vor să vadă (singuri) un film bun, o comedie cu tâlc şi un joc actoricesc al lui Johnny Depp cum nu s-a mai văzut. Deşi am văzut puţine filme cu Johnny Depp, sunt de părere că acesta face parte din categoria actorilor care îşi aleg cu grijă filmele în care joacă şi, deci, nu au (la prima vedere) probleme financiare care să-i oblige să joace orice şi oricum. Revenind, un film care merită văzut!!!
Moldoveanu Colina pe 20 August 2005 11:08
Mi se pare mie,sau Johnny Depp face un alt film de succes?Se vede ca este un actor serios care isi face bine treaba.Eu pur si simplu il ador!
Amaua pe 22 August 2005 21:51
dupa ce am vazut trailer cred ca merita vazut daca nu pentru film macar pentru johnny depp :)
anonim pe 25 August 2005 16:33
marfa.marfa film cel mai marfa-aproape
Paul pe 07 Septembrie 2005 15:05
Este cel mai peost film pe care l-am vazut! Nu ma asteptam la asa ceva.Am fost f dezamagit.In primul rand este copia fidela a filmului cu acelasi nume regizat prin anii '90,insa acela era intr-adevar un fim pt copii.Acesta din 2005 m-a ingrozit si m-a scarbiy.Eu nu mi-as lasa copii sa se uite la un astfel de film.Imi pare rau pt Johnny Depp pt ca a ales sa joace intr-un astfel de film care nu se potriveste deloc cu stilul sau actoricesc.Sa ne aducem aminte de filmele de succes ale lui precum "Sleepy Hollow" sau "9th Gate" si ne dam seama ca el nu poate juca intr-un rol cu tenta ludica,intr-un film facut mai mult pt copii.El ramane un actor bun,dar acest film e catastrofal
corigeb pe 25 august 2010 00:07
Paul, film pentru copii nu este pentru ca un copil nu ar putea vedea mai departe de niste imagini feerice si cateva scene funny.Un adult insa, daca ar avea rabdare si nu ar considera inca de la inceput ca filmul este o piedere de vreme ar putea intelege mesajele transmise in film...Pacat ca nu ai reusit sa vezi lucrurile altfel decat ca pe o poveste idioata..Ah, iar Johhny Depp e genial!
ali79 pe 26 Decembrie 2005 03:08
Cam ciudat filmul asta, dar sa zica cineva daca stie vreun film cu Johnny Depp care sa nu fie ciudat (ok, exceptia care confirma regula, Piratii..). Asa ca ma asteptam. Oricum, nu cred ca filmul asta ii poate entuziasma nici pe parinti nici pe copii, pentru primii e prea plictisitor, pentru ultimii mult prea bizar. Pentru fanii Johnny Depp - un rol tipic, jucat perfect, o alta fata, la fel de neobisnuita ca si celelalte.
crazy_mada pe 29 Decembrie 2006 20:07
eu nu am vazut filmul pt. ca nu mi se pare a fi unul prea bun. am citit cartea, dar a fost cam plictisitoare. 3 stele am dat doar datorita lui Johnny Depp care sunt sigur ca a jucat f bine. A da si daca nu vreti sa vedeti filmul( si bine faceti daca nu vreti) vidioclipul lui FERGIE de la melodia FERGALICIOUS e aproapre o parodie la acest "film"
dia pe 18 Ianuarie 2007 18:58
misto.misto.misto. e cel mai misto film pe care lam vazut(nu chiar cel mai misto ,da in fine). ar trebui sa se faca si paetea a doua su a treia...:):D sau poate mai multe.... .imi place la nebunie willy wonka(nu johnny depp). e chiar sweet:Xsi efectu ala cu liftu....

nota:.....10000:-w

mu_zz_i pe 02 Februarie 2007 01:25
Nimic special, este pt copii. Un lucru ma impresionat: viziunea scenaristului despre cum arata fabrica inauntru, plus un cliseu: cel mai sarac baiat iese castigator.
irina depp bloom pe 10 Iulie 2007 10:20
eu am vazut filmul de 4 ori mia placut foartr mult rolul in filmul aceste se trag un sfat ca treb sati pretuiesti si familia dar daca vrei sa faci ce vrei tu faci numai sa ai noroc asai????
denis pe 16 Decembrie 2007 16:04
este un film pt copii nu e asa sooper
gabonne1 pe 07 Martie 2008 13:13
Nu am vazut in intregime acest film, deci nu-i voi da vreun calificativ. Dar ce am vazut, m-a cam dezamagit. Ok, e Tim Burton, e Johnny Depp, dar, totusi, au realizat faptul ca e vorba despre un film pentru copii ? Prea ciudat, prea bizar. Asa o fi si cartea, nu stiu, dar se pot face adaptari pentru copiii de orice varsta chiar si la povesti cu criminali in serie. Eu zic ca ar fi mai bine sa se limiteze la filmele lor meseriase pentru adulti.
Buruiana Paul pe 22 Decembrie 2008 12:58
Din cate am citit cred ca e super fain
si Anna Sophia Robb are acum 15 ani

ravenWings pe 14 Aprilie 2009 20:55
Chiar daca e un film pentru copii e super pentru ca nu e o poveste tampita cu printese.....Nu cred ca ar plictisi acest film. Johnny Depp e de nerecunoscut:)) cam freaky :D
alex040599 pe 26 decembrie 2009 15:40
Da,e tare
andreea_andreea pe 12 Iulie 2009 15:10
poveste fantastica, nu e ceea ce auzi peste tot, aceleasi povesti cu zane si printi .... e altceva
up pe 21 Iulie 2009 15:08
e super tare
am vazut filmul l-am vazut de o mieeeeeeeee de ori bravo dar ......
Mikala pe 12 Septembrie 2009 22:07
Unul fin dilmele mele favorite ... :) Pot zice :X Johnny e un actor foarte bun . Este si unul din actorii mei favoriti de altfel.
alexa_bombonica93 pe 25 Octombrie 2009 17:02
Cand l-am vazut prima oara nici nu l-am recunoscut pe Depp;))
Filmul e super tare
Merita vazut!

madanicola pe 22 Noiembrie 2009 15:57
Mi-a placut foarte , foarte mult . Deep are un rol care i se potriveste . Sincer nu l-am recunoscut . Dar mi s-a parut familiar dupa cateva gesturi . E un super film si merita vazut chiar daca unii cred ca e un film pentru copii .
diannetho pe 25 Decembrie 2009 10:47
super filmul :D
este foarte tare, merita vazut
unele faze erau dure rau de tot, era sa mor de ras :)) aha . mai ales cand s-o ridicat dintr-o data bunicul lui Charlie din pat

deea9595 pe 25 Decembrie 2009 13:02
wow,daca nu vedeam pe internet ca johnny chiar era tipul ala ciudat chiar nu as fi crezut asta!!!oricum,a facut o treaba excelenta si in acest film.
27ade27 pe 08 Martie 2010 17:58
foarte tare filmul!!Mai ales cand il vezi si de Craciun!!!
Hor pe 20 Martie 2010 15:52
Un film foarte bun!! Merita vazut, deoarece in spateleideii cu fabrica s.a.m.d filmul are o idee foarte buna si e mai bun decat cartea. :) Unul ditre filmele mele preferate
aurelvirlan pe 27 februarie 2011 07:31
Nu stiu cartea, dar filmul a mai avut o ecranizare in 1971 "Willy Wonka & the Chocolate Factory". Eu as vrea sa vad si acea varianta :)
blabla pe 01 Aprilie 2010 22:33
foarte tare..
foarte tare filmul asta... johnny deep e extraordinaaat!!! tim burton la fel....am vazut aproape toate filmele lui si de aceea este regizorul meu preferat!
un film de nota 10!!!

Rose pe 09 Aprilie 2010 13:16
Genial, efecte deosebite, explozie de culoare, joc excepţional.
madalinamercioiu pe 05 Mai 2010 18:10
Madalina
Foarte frumos,fantasic ! Un film reusit si interesant !
rockstar pe 30 Mai 2010 14:51
foarte frumos filmul.
keisha_sn2 pe 31 Mai 2010 20:39
Original si comic :Xiar rolul lui Johnny este exceptional(ca deobicei)
alex_il_fenomeno pe 28 Iunie 2010 10:29
super
Am vazut filmul chiar in ziua de Craciun si mi-a lasat o impresie de neuitat! Filmul este superb din toate punctele de vedere si merita vazut!
Keeper pe 28 Iunie 2010 18:09
Special
Johnny Depp este un actor genial, imi place cum a jucat..are expresiile alea ale fetei care dau farmec atmosferei. Filmul este frumos realizat.
Kable pe 06 Iulie 2010 15:13
Sper ca si cartea este la fel de buna ca si filmul.
MirceaCeaTanara pe 10 Iulie 2010 22:15
Un film foarte frumos, emotionant, Johnny Deep joaca extraordinar, la fel si pustiul Charlie!
someone_who_dares pe 23 Iulie 2010 23:20
10 pentru interpretarea geniala a lui Willy Wonka de catre Johnny Depp... Chiar pune suflet in toate rolurile pe care le are :X:D
Sergiu.Lobont pe 15 August 2010 15:55
Tim Burton genial, Johnny Depp face unul din rolurile vietii.
cotenescu.carmen pe 19 August 2010 19:41
Ador filmul si il ador pe johnny depp! e un actor foarte bun.
Iamsaved pe 23 August 2010 01:25
Genial.
Acest film este o ciorba foarte bine pregatita,adica imbina atatea elemente si reuseste sa nu te faca sa te simti coplesit de ceea ce vezi,ci pur si simplu da cartile pe masa fara rusine si tu nu simti niciodata nevoia de a lua o pauza.
natty96 pe 24 August 2010 08:41
Filmul este ft interesant.......mai ales pentru copii alturi de fratii mei am primit si eu placere sa il privesc
corigeb pe 25 August 2010 00:15
Un film superb..cine altul decat Tim Burton ar putea ascunde in spatele unor imagini de basm si a unor scene funny mesaje atat de profunde si personaje atat de bine conturate?!...Nu, nu e doar un simplu film pe care sa il urmaresti intr-o duminica linistita si la sfarsit sa afirmi "o poveste frumoasa pentru copii"..pacat ca nu e apreciat asa cum ar trebui..
De Johnny Depp nu sunt multe de spus..nu vad ce alt actor ar putea sa intre atat de bine in pielea unui personaj ca Willy si sa fie natural interpretand un rol atat de nefiresc( si de deficil)

edy21 pe 01 Septembrie 2010 23:29
Foarte tare,si foarte bun film !!!
Mi-a placut si mi-a lasat o impresie foarte buna !!!

Alice Diana Boboc pe 02 Septembrie 2010 20:31
10 lucruri interesante pe care poate nu le știați despre Charlie și Fabrica de Ciocolată
Au trecut câțiva ani de când a fost lansat celebrul film, dar poate nu știați că filmul original Charlie şi Fabrica de Ciocolată a fost realizat în 1971, avându-l pe Gene Wilder în rolul lui Willy Wonka, iar versiunea din 2005, care a fost regizată de Tim Button, cu Johnny Depp în același rol, este [...] citeşte
cetateanu pe 06 Septembrie 2010 20:49
Un film pentru copii si aici nu ma refer la varsta ci la cum simte fiecare.
roxza pe 05 Octombrie 2010 21:00
un film fantastic,l-am vazut de vro 5 ori ,si l-asi revede oricand
Marocico pe 17 Octombrie 2010 18:46
foarte bun filmul................l-am vazut de cateva ori
ciobotaru pe 20 Octombrie 2010 20:31
nup......................................................................................!
andu7zu pe 28 Noiembrie 2010 02:53
iubesc filul asta ....e o poveste foarte interesanta si nu seamana de loc cu restu'
princess_peach pe 08 Decembrie 2010 20:59
Inca o data, Johnny Depp ne demonstreaza ca si-a ales de minune meseria. Ce sa spun...nu cred ca mai e nevoie de comentarii...Unul dintre cele mai frumoase filme ale lui Depp, dupa cum era de asteptat....:)
Dar_kvampire pe 13 Decembrie 2010 21:29
Inca un film cu Johnny Depp in care joaca nemai pomenit nota 10+