Păreri Charlie and the Chocolate Factory

(2005)

Charlie și fabrica de ciocolată

ravenWings pe 14 Aprilie 2009 20:55
Chiar daca e un film pentru copii e super pentru ca nu e o poveste tampita cu printese.....Nu cred ca ar plictisi acest film. Johnny Depp e de nerecunoscut:)) cam freaky :D
alex040599 pe 26 decembrie 2009 15:40
Da,e tare
deea9595 pe 25 Decembrie 2009 13:02
wow,daca nu vedeam pe internet ca johnny chiar era tipul ala ciudat chiar nu as fi crezut asta!!!oricum,a facut o treaba excelenta si in acest film.
corigeb pe 25 August 2010 00:15
Un film superb..cine altul decat Tim Burton ar putea ascunde in spatele unor imagini de basm si a unor scene funny mesaje atat de profunde si personaje atat de bine conturate?!...Nu, nu e doar un simplu film pe care sa il urmaresti intr-o duminica linistita si la sfarsit sa afirmi "o poveste frumoasa pentru copii"..pacat ca nu e apreciat asa cum ar trebui..
De Johnny Depp nu sunt multe de spus..nu vad ce alt actor ar putea sa intre atat de bine in pielea unui personaj ca Willy si sa fie natural interpretand un rol atat de nefiresc( si de deficil)

madanicola pe 22 Noiembrie 2009 15:57
Mi-a placut foarte , foarte mult . Deep are un rol care i se potriveste . Sincer nu l-am recunoscut . Dar mi s-a parut familiar dupa cateva gesturi . E un super film si merita vazut chiar daca unii cred ca e un film pentru copii .
alexa_bombonica93 pe 25 Octombrie 2009 17:02
Cand l-am vazut prima oara nici nu l-am recunoscut pe Depp;))
Filmul e super tare
Merita vazut!

Dar_kvampire pe 13 Decembrie 2010 21:29
Inca un film cu Johnny Depp in care joaca nemai pomenit nota 10+
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:07
Super
Un film foarte frumos care merita vazut de catre toti, indiferent de varsta. O poveste foarte frumoasa si magnifica. O lume plina de magie care nu trebuia sa aiba nimic mai mult decat un Willy Wonka foarte indraznet si cu idei la care nici macar nu te gandeai. S-a creat o lume superba in care toti cred ca am vrea sa ne aflam acum. Finalul a fost unul fericit si ma bucur foarte mult ca Willy facea parte din acea familie care stia sa traiasca si care si-a educat copilul cu bunatate si stiinta. Johnny Depp a jucat impecabil si nu cred ca s-ar fi potrivit altcineva in acel rol. S-a vazut picaura de magie care a pus-o pe acest rol si care a facut filmul mai interesant si mai haios. M-a bucurat sa-l revad jucand alaturi de Freddie Highmore care este un baiat foarte talentat si care un actor foarte bun si indraznet. Totodata am remarcat si aparitia Henelnei care si ea, este o actrita superba… citeşte
Sorin87 pe 27 Mai 2011 14:25
Charlie and the Chocolate Factory
este un film reusit de familie si foarte bine realizat, m-am uitat la el si mi-a placut foarte mult si numele filmului este unul neobisnuit Charlie and the Chocolate Factory.merita vazut este de nota 10
princess_peach pe 08 Decembrie 2010 20:59
Inca o data, Johnny Depp ne demonstreaza ca si-a ales de minune meseria. Ce sa spun...nu cred ca mai e nevoie de comentarii...Unul dintre cele mai frumoase filme ale lui Depp, dupa cum era de asteptat....:)
27ade27 pe 08 Martie 2010 17:58
foarte tare filmul!!Mai ales cand il vezi si de Craciun!!!
up pe 21 Iulie 2009 15:08
e super tare
am vazut filmul l-am vazut de o mieeeeeeeee de ori bravo dar ......
Mikala pe 12 Septembrie 2009 22:07
Unul fin dilmele mele favorite ... :) Pot zice :X Johnny e un actor foarte bun . Este si unul din actorii mei favoriti de altfel.
marius93 pe 17 Septembrie 2011 15:42
Un film delicios de bun...Tim Burton si Johnny Depp fac din nou o echipa excelenta
Radu1711 pe 27 Decembrie 2010 10:13
radu1711
un film fantastic, lumea imaginara a ciocolatei cum si-o imagineaza regizorul Tim Burton este foarte interesanta mai ales ca printre actorii filmului se numara si Johnny Depp
blabla pe 01 Aprilie 2010 22:33
foarte tare..
foarte tare filmul asta... johnny deep e extraordinaaat!!! tim burton la fel....am vazut aproape toate filmele lui si de aceea este regizorul meu preferat!
un film de nota 10!!!

Hor pe 20 Martie 2010 15:52
Un film foarte bun!! Merita vazut, deoarece in spateleideii cu fabrica s.a.m.d filmul are o idee foarte buna si e mai bun decat cartea. :) Unul ditre filmele mele preferate
aurelvirlan pe 27 februarie 2011 07:31
Nu stiu cartea, dar filmul a mai avut o ecranizare in 1971 "Willy Wonka & the Chocolate Factory". Eu as vrea sa vad si acea varianta :)
diannetho pe 25 Decembrie 2009 10:47
super filmul :D
este foarte tare, merita vazut
unele faze erau dure rau de tot, era sa mor de ras :)) aha . mai ales cand s-o ridicat dintr-o data bunicul lui Charlie din pat

andu7zu pe 28 Noiembrie 2010 02:53
iubesc filul asta ....e o poveste foarte interesanta si nu seamana de loc cu restu'
Marocico pe 17 Octombrie 2010 18:46
foarte bun filmul................l-am vazut de cateva ori
MirceaCeaTanara pe 10 Iulie 2010 22:15
Un film foarte frumos, emotionant, Johnny Deep joaca extraordinar, la fel si pustiul Charlie!
Kable pe 06 Iulie 2010 15:13
Sper ca si cartea este la fel de buna ca si filmul.
alex_il_fenomeno pe 28 Iunie 2010 10:29
super
Am vazut filmul chiar in ziua de Craciun si mi-a lasat o impresie de neuitat! Filmul este superb din toate punctele de vedere si merita vazut!
andreea_andreea pe 12 Iulie 2009 15:10
poveste fantastica, nu e ceea ce auzi peste tot, aceleasi povesti cu zane si printi .... e altceva
Buruiana Paul pe 22 Decembrie 2008 12:58
Din cate am citit cred ca e super fain
si Anna Sophia Robb are acum 15 ani

irina depp bloom pe 10 Iulie 2007 10:20
eu am vazut filmul de 4 ori mia placut foartr mult rolul in filmul aceste se trag un sfat ca treb sati pretuiesti si familia dar daca vrei sa faci ce vrei tu faci numai sa ai noroc asai????
dia pe 18 Ianuarie 2007 18:58
misto.misto.misto. e cel mai misto film pe care lam vazut(nu chiar cel mai misto ,da in fine). ar trebui sa se faca si paetea a doua su a treia...:):D sau poate mai multe.... .imi place la nebunie willy wonka(nu johnny depp). e chiar sweet:Xsi efectu ala cu liftu....

nota:.....10000:-w

anonim pe 25 August 2005 16:33
marfa.marfa film cel mai marfa-aproape
Amaua pe 22 August 2005 21:51
dupa ce am vazut trailer cred ca merita vazut daca nu pentru film macar pentru johnny depp :)
Moldoveanu Colina pe 20 August 2005 11:08
Mi se pare mie,sau Johnny Depp face un alt film de succes?Se vede ca este un actor serios care isi face bine treaba.Eu pur si simplu il ador!
iacob claudiu pe 01 August 2005 01:05
Până acum, de la acest film am văzut doar trailer-ul şi pot spune că este unul dintre acele filme cu multe efecte, dar de (mare) efect. Merită văzut, deoarece este un film pentru toată familia, dar şi pentru cei care nu au familie şi vor să vadă (singuri) un film bun, o comedie cu tâlc şi un joc actoricesc al lui Johnny Depp cum nu s-a mai văzut. Deşi am văzut puţine filme cu Johnny Depp, sunt de părere că acesta face parte din categoria actorilor care îşi aleg cu grijă filmele în care joacă şi, deci, nu au (la prima vedere) probleme financiare care să-i oblige să joace orice şi oricum. Revenind, un film care merită văzut!!!
Mya pe 15 Mai 2005 14:06
Heh.....cand am citit eu Charlie and the Chocolate Factory?pai..prin a 7'a cand imi aduc aminte...:).Imi place cum interpreteaza rolurile Johnny Depp si de'abia astept sa vad si filmul!
Cred ca va fi super!

Denis pe 08 Martie 2005 21:51
Sper sa iasa bine
Gil pe 25 Decembrie 2004 21:14
Remake?
SAre pe 21 Ianuarie 2011 20:37
charlie si fabrica de ciocolata este un film de nota 10 pentru ca joaca Johhnny Deep
bogdi_07_yo pe 16 Ianuarie 2011 00:43
Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca Willy Wonka e Johnny Depp.
Miadry pe 17 Decembrie 2010 20:57
Filmul meu preferat
Filmul meu favorit. Este filmul pe care l-am revazut de cele mai multe ori si niciodata nu ma plictiseste.
Unul dintre motivele pentru care iubesc acest film este ca personajul Willy Wonka ma duce cu gandul la Michael Jackson (chiar daca Johnny a jurat ca nu a fost inspirat de MJ), iar eu sunt super fan MJ de cand ma stiu.
Trecand peste elementul "MJ" este un film foarte frumos, foarte bine realizat, iar Johnny Depp face un rol de exceptie.

Keeper pe 28 Iunie 2010 18:09
Special
Johnny Depp este un actor genial, imi place cum a jucat..are expresiile alea ale fetei care dau farmec atmosferei. Filmul este frumos realizat.
keisha_sn2 pe 31 Mai 2010 20:39
Original si comic :Xiar rolul lui Johnny este exceptional(ca deobicei)
rockstar pe 30 Mai 2010 14:51
foarte frumos filmul.
madalinamercioiu pe 05 Mai 2010 18:10
Madalina
Foarte frumos,fantasic ! Un film reusit si interesant !
Rose pe 09 Aprilie 2010 13:16
Genial, efecte deosebite, explozie de culoare, joc excepţional.
mu_zz_i pe 02 Februarie 2007 01:25
Nimic special, este pt copii. Un lucru ma impresionat: viziunea scenaristului despre cum arata fabrica inauntru, plus un cliseu: cel mai sarac baiat iese castigator.
emanoil_constantin_untu pe 25 Aprilie 2022 23:50
Foarte bun si extraordinar film pentru toata lumea,mai ales pentru cei mici,dar recomand sa vizionati si filmul WILLY WONKA SI FABRICA DE CIOCOLATA!
TitoJacksana pe 29 Martie 2022 11:26
Se vede ca e regizat de Tim Burton, are multe elemente mai dark in film
user-5fea6fad8ddb9 pe 29 Decembrie 2020 02:00
Ieste un film foarte frumos! Aş vrea sa fie filmu pe vreun canal sa-l pot vedea .
AmphitriteMermaid pe 25 Iunie 2018 17:39
Acesta este un film foarte emotionant, inca o capodopera a lui Tim Burton. Merita vazut si de copii, si de adulti.
Xander11 pe 31 Octombrie 2016 17:26
Un film bun de vazut in preajma Craciunului. Ideal pentru copii. Charlie este un baiat sarac care primeste doar o ciocolata pe an, de ziua lui. Printr-un miracol, reuseste sa gaseasca un ticket auriu care-i va permite vizitarea fabricii lui Willy Wonka. Unul din bunicii lui ii spune ceva foarte intelept deoarece Charlie primise oferta de 500 euro pe bilet: La finalul turului fabricii, primeste de la Willy propunerea de a conduce fabrica alaturi de el, fara familie. Charlie nu vrea sa renunte la familie spunand ca este cel mai valoros lucru din viata lui si, prin urmare, refuza. Willy il urmareste si ajunge in final la tatal lui pe care nu-l mai vazuse de multi ani(atunci cand era copil, tatal lui Willy fiind dentist, nu-l lasa sa manance dulciuri, asa ca Willy a plecat de-acasa si si-a construit o fabrica de ciocolata), bineinteles tot cu ajutorul lui Charlie. In final, Charlie accepta… citeşte
gigia pe 10 Februarie 2015 16:48
Foarte dragut filmul :) Merita vazut,ti se deschide imaginatia in timpul fimului
tatucu_alin pe 17 Ianuarie 2015 12:48
Un film foarte impresionant,o ecranizare reusita a cartii lui Roald Dahl.Din distributie face parte si Johnny Depp fara de care filmul nu ar fi atat de captivant.
mihaiboghiu pe 26 August 2014 23:44
Mai bine nu!!!
imi plac filmele de fantezie dar acesta este ceva ce nu as recomanda nimanui, mai ales copiilor! Un film ce ar trebui considerat a fi mai mult horror decat fantastic!
Desi nu il recomand, cred ca totusi sunt parinti care ar trebui sa il vada pentru ca astfel sa aiba grija de felul in care isi educa copiii!