Păreri Blade Runner 2049

(2017)

Vânătorul de recompense 2049

sabinalin pe 09 Ianuarie 2018 14:58
Anul 2017 va ramane in memoria iubitorilor de SF in primul rand datorita celor doua intalniri semnificative dintre membrii unor generatii diferite. Una dintre intalniri este aceea dintre Luke Skywalker si Rey, feminismul agresiv promovat la Hollywood si-a primit si de asta data partea si nu ne putem plange, Daisy Ridley a fost la inaltimea momentului si cred ca fanilor Star Wars le va face placere s-o urmareasca si in continuare. A doua intalnire majora e aceea dintre Deckard si K, registrul e cu totul altul insa fondul e asemanator, Ryan Gosling mi s-a parut o alegere potrivita in timp ce Harrison Ford e gata si aici sa predea stafeta chiar daca destinul personajului sau nu-i similar cu acela al lui Han Solo. Villeneuve se achita de minune de complicata sarcina de a duce mai departe povestea "vanatorilor de replicanti", filmul e la fel de solid si de dens precum originalul, de vazut… citeşte
andrei_paunescu pe 08 Iunie 2021 22:30
@bogiu_andrei Excelent review! N-ati omis niciun detaliu. Un film excelent, de nota 10!
CristiTalos pe 30 Septembrie 2019 01:51
Cel mai bun SF al anului 2017
Unul din cele mai bune filme ale anului 2017 si categoric cel mai bun SF al anului. Si e mai bun decat originalul. Fabulosul Denis Villeneuve a facut din nou un SF bestial dupa Arrival.
emy_sinaia pe 21 Ianuarie 2018 23:10
Un sf aparte prin imaginile plastice create sa arate omenirea in general peste 31 de ani. Interesanta si placuta aparitia proiectiei personajului Joi.
new_Nick pe 09 Ianuarie 2018 03:55
Credeti ca va mai aparea in cinema? Nu stiu cum functioneaza lucrurile, insa m-ar interesa sa stiu asa de principiu daca as mai avea sanse sa-l vad. L-am vazut, dar nu in cinema. Mersi
adiks25 pe 08 Ianuarie 2018 15:23
Un SF liniştit
merge pentru iubitorii genului de film SF, cu o acţiune destul de lentă, parcă un pic prea lung, mai mult de 2 ore jumate, dar în rest bine alcătuit, gândit, inteligent.
contas pe 25 Mai 2021 01:55
Boghiu_andrei, cât ai timp ai scris aici cred că ți-a luat cât ai văzut filmul! Era suficient să spui dacă ți-a plăcut sau nu.
gbanescu pe 20 Octombrie 2019 23:12
Un punct de inflexiune in evolutia ascendenta a lui Denis Villeneuve
Vazut de doua ori. Filmul nu e rau, dar nu e nici vreo minune. M-am uitat la el „din motiv” de Denis Villeneuve (Prisoners, Enemy, Sicario, Arrival – foarte reusite). Iar distributia te invita sa faci acelasi lucru: R.Gosling, Harisson Ford, Jared Leto, Robin Wright. Insa acest film nu reuseste sa starneasca vreun fior intelectual ori emotional deosebit. Nu mie, cel putin.
Si acum, cateva chestii ordinare (trivia):
- Masinile alea de politie aratau si zburau de parca erau decupate dintr-un film SF prost de acum vreo 10-15 ani, varianta de matineu.
- Am remarcat si ca in film apare o baba care boscorodeste ceva in limba maghiara (cand K urca scarile insalubre spre apartamentul sau) si, mai apoi, un personaj care pronunta un termen in aceeasi limba, sustinand ca este sintagma care se va fi consacrat in 2049 pentru denumirea de „pensionat”. Asadar, cei cativa… citeşte

deeaa923 pe 31 Iulie 2019 20:15
Blade Runner 2049 are hibele sale. Nu se ridica nici pe de parte la nivelul originalului in perspectiva mea si a multor altor cinefili si critici, de altfel. Insa ramane un film bun in sine, nefacandu-se prea multe comparatii. Extraordinar din punct de vedere vizual, isi merita Oscarul pentru cea mai buna cinematografie din acel an. Si nici macar nu sunt fana a Oscarurilor:))
danut_iulian pe 17 Mai 2018 20:31
Un film foarte bun mia palcut la nebunie actiunea este intensa. O poveste foarte buna si frumoasa care mia palcut enorm .
margochirila24_69 pe 08 Ianuarie 2018 13:25
Ridley Scott - "Combinând două genuri aparent total diferite, science fiction şi film noir, Blade Runner a creat un nou stil: neo-noir cyberpunk – o adevărată revoluție din punct de vedere estetic, la vremea aceea, atât în cinematografie, cât și în lumea artistică, în general." Si Blade Runner 2049 vine cu un concept inedit și o scenografie spectaculoasă. Dincolo de acestea, propune întrebări mereu actuale despre condiția umană: ce ne defineşte, cine suntem şi încotro ne îndreptăm.
bogdan_roscaneanu pe 30 Decembrie 2017 02:19
Neaparat de vazut
Mi-am creat cont doar ca sa-mi trec review-ul: este o opera de arta. Estetic cat si filosofic

Celor care nu le place, ori nu au rabdare 3 ore sau la scene mai lungi ori nu sunt interesati de potentiale scenarii distopice din viitor sau probleme filosofice in general, ori ambele.

Aceste este stilul filmului. Nu mi se pare a fi realizat gresit. Nu ar trebui mers la un astfel de film daca nu iti place din start tema. Cum altcumva te-ai astepta sa fie?

user-65bdcd8e14717 pe 03 Februarie 2024 07:23
Parerea mea e că e chiar un sf reușit recomand ):
Lfc4ever pe 09 Septembrie 2022 00:30
Porcarie
Cel mai prost film vazut vreodata. Mai bine te uiti la Transformers 3, 4 care mi se par si ele deviate de la franciza
user-5b7e7be68c75c pe 23 August 2018 12:28
O tema destul de ușoară pentru un film SF.
De asemenea durează 2 ore și 50 de minute în care il vad pe Ryan Glossing(k) căutând dovezi pentru nu stiu ce crima, de la jumate filmului începe să se întrebe cine sunt părinții lui.
Trece de la una la alta și nu apuci sa înțelegi mare chestie.
Spoiler: wow vai ce final emoționant după două ore și 50 de minute aflu ca tipa din scoica digitală care prezică viitorul este fiica lui Harrison Ford.
*finalul nu are nicio legătură cu filmul și cu tema în sine!
Harrison ford apare în ultimele 30 de minute adica 2 ore și 20 de minute e numai k și crima lui.
Despre crima nu se spune mai nimic doar ca k a omorât oameni clonati adica republicanii el nu arestat ba char lucrează pentru poliția locala(super ciudat).
Primele 2 ore și 20 de minute nu e nici macar o faza de acțiune e doar… citeşte

isy22 pe 14 Ianuarie 2018 01:26
Superb
Mi s-a parut un film foarte bun cu o estetica vizuala superba si poveste interesanta SF, imi pare rau ca nu mai sunt filme de genul ( sau nu stiu eu de existenta lor).
Sunt dezamagit de nota mica de pe site.. !

unkn0wn pe 05 Ianuarie 2018 02:05
Cel mai bun film al anului 2017, Denis Villeneuve intra lejer printre primii 5 cei mai mari regizori.
Morisman pe 30 Decembrie 2017 19:16
sublim
Nu e pentru orisicine,depinde de intelect si gusturi.
xerses pe 23 Octombrie 2017 18:45
Recunosc ca m-au fascinat mult suprapunerile de personaje;foarte bine realizate.
kamikaze1996 pe 12 Octombrie 2017 08:02
Bulldo8, nu am ce sa îți reproșez... Se vede ca esti bătut in cap, cred ca tu esti obișnuit cu filmele Fast and Furios. Filmul asta nu e pentru oricine
dunk pe 16 Noiembrie 2017 11:16
bun
Am vazut acest film cu 3 saptamani in urma, am ramas vrajit, este foarte bun! Este uimitor de bine elaborat in vremea asta a superficialului.... Nu mai speram sa vad sf bun dupa ce mi s-a atrofiat creierul de la multele jucarii avengers .....
Nota 6.7 de pe cinemagia nu reflecta valoarea acestui film, iar faptul ca dupa o luna nu-l mai gasesti la cinema arata ce bomboane ieftine ne fac fericiti!....

pceli2007 pe 23 Iulie 2018 00:39
Un film monoton, parca in reluare, tras de păr. Plictisitor.
Slightly pe 29 Mai 2018 19:55
Film cretin pentru cretini
Trebuie sa fii momumental de prost sa spui ca asta este un film bun.
parerea_mea pe 22 Aprilie 2022 17:54
Pierdere de timp
Nu am avut nimic de invatat sau de castigat din acest film. Un film foarte slab, pierdere de timp in adevaratul sens al cuvantului, mai dureaza si 163 de minute. Un film cu o actiune superficiala si artificiala sa para cat mai interesant, dar nu a fost deloc placut filmul de vizionat. Nu a avut un final calumea, se termina aiurea ca si cand ar urma si partea a 2-a. Si a fost realizat sa fie cat mai lung posibil (163 minute), adica chiar asa nu puteau scurta mai mult filmul? Sa mai scoata din scenele inutile? Unele faze puteau sa le faca la viteza x2. Multe faze, scene si personaje le-am si uitat dupa doar cateva saptamani sau chiar zile, asa de interesant a fost filmul. Va scriu acest mesaj ca sa nu faceti aceeasi greseala ca si mine, adica sa nu vizionati acest film. Cei care au pus note mari la acest film inseamna ca nu au vazut prea multe filme de calitate la viata lor.
user-59e51108ca4d8 pe 16 Octombrie 2017 23:09
Un film foarte bun. Recomand.
Sorin87 pe 18 Ianuarie 2018 16:48
Un film exceptional, povestea este continuata de la prima parte care de asemenea a fost foarte buna
andystarx pe 08 Ianuarie 2018 19:44
II acord un 6 ! Pe mine unul ,nu m-a convins dar este mai bun ca originalul,are efecte si coloana sonora mult mai bune,in rest scenariul nu mi s-a parut impresionant,vad ca sunt multi specialisti pe acest site,sper sa nu ma injure vreunul ,ca mor de frica ,nu de alta ! Mai nou ,nu mai poti sa ti spui o parere,ca vin marii cinefili,si au ei alta ,mult mai elevata ,doar fiindca au alte gusturi ! Cert este ca aveam asteptari ceva mai mari de la acest sf,fiind deocamdata ,zic eu,provizoriu in acel top 250,dar la cate sf uri am vazut,este unul slab ! O fi el alt tip de sf,dar nu poate atrage marea majoritate,indiferent ce ar vrea sa transmita !
mihai_chindris pe 30 Decembrie 2017 01:50
Rachael
E bestial. Te tine in suspans si nu iti releva povestea inca de la inceput. Soundtrack -ul e foarte bun, la fel pot sa zic si despre actori. Merita vazut!
marin_nicolae pe 14 Ianuarie 2018 14:02
Un film mult asteptat
Mi-a placut. O continuare reusita. Cred ca e bine de vazut inca o data. Eu am venit cu fragmente din primul film. Eu am venit la film, deci cu niste asteptari uriase, partial indeplinite. Nu stiu, filmul mi s-a parut in regula pentru un s.f., cu accente putin comice care se datoreaza lui Harrison Ford si credibil ca univers posibil. Mi-a facu placere, sper sa va faca si voua placere...
Pennywise666 pe 26 Decembrie 2017 19:11
Un film exceptional
E clar ca filmul nu e pentru oricine,dupa parerea mea, este un film foarte bun, care, chiar daca dureaza aproape 3 ore, nu m-am plictisit deloc la el. Efectele speciale sunt exceptionale, iar jocul actorilor este unul foarte bun, recomand acest film !
Octaz pe 28 Noiembrie 2017 21:34
Nestiind initial ca de fapt acest Blade Runner este un sequel al originalului film din anii 80, am urmarit totul ca un nestiutor! Intriga seriei se gaseste cumva in filmul vechi iar din acest motiv, pot spune ca am fost putin plictisit la inceput si cred ca nu sunt singurului are a simtit asta. Poate ca si durata de peste 2 ore jumatate a contribuit decisiv. In schimb filmul a avut unele scene si secvente absolut impresionante, cum ar fi evidentierea orasului american post-apocaliptic, acestea fiind realizate pe o macheta reala la o scara deloc neglijabila, mare parte din efecte fiind aduse efectiv manual. Coloana sonora este de asemenea fantastica si trebuie savurata la toata intensitatea filmului.
Mihai2508 pe 02 Noiembrie 2017 21:32
Un film foarte bun
Este o continuare foarte buna. In primul rand am fost impresionat de coloana sonora care a fost exceptionala si cu ajutorul ei s-a transmis atmosfera din film. Legat de atmosfera, si de feeling-ul si vibe-ul transmise de film nu am decat cuvinte de lauda. Povestea este una bine gandita, iar jocul actorilor este foarte bun. Daca va asateptati in schimb sa vedeti un film plin de actiune, cu multe scene cu impuscaturi sau cu o poveste simpla, atunci nu il recomand, fiindca va veti plictis in cele aproape 3 ore de film. In rest, daca cautati un film bine gandit si cu o atmosfera un pic cam "dark", atunci il recomand. Merita vazut!
boghiu_andrei pe 12 Septembrie 2018 20:03
Cinematografie la alt nivel. O idee despre viitor.
Dupa aproape un an vad si eu aceasta minunatie de film, si trebuie sa scriu ceva despre..

Luna trecuta am vazut prima data Blade Runner, ceatia epica a lui Ridley Scott.
Pentru acea perioada Blade Runner a fost altceva. A fost o viziune asupra viitorului ,dar si asupra cinematografiei care urma sa vina ..

O alta abordare a genului SF, dar in acelasi timp unul dintre cele mai bune filme SF realizate vreodata.
La finalul filmul original din 82 ramanem cu unele intrebari, intrebari care poate i-au macinat pe fani pana in ziua de azi.
Au fost raspunse intrebarile in acest nou capitol? Pai sa vedem..

Blade Runner 2049 e un spectacol din toate punctele de vedere .Dar cel care domina si e si foarte important in filmele de acest gen e cel vizual. Iar pentru asta a meritat si a castigat premiul Oscar.
Asteptam sa vad ce s-a intamplat… citeşte

ionion1992 pe 13 septembrie 2018 18:36
Ce ti-a placut la filmul asta ,ca l-am pus mai demult si nu am rezistat mai mult de 30 de minute
lavara_laiarna pe 04 Martie 2018 19:35
Băiatul ce asigură coloana sonoră împreună cu actorul pensionar sunt c-am singurii ce dau valoare acestui film.. animat blocat întro singură viteză.
santoss07 pe 30 Decembrie 2017 00:20
Un film greu!
Un film greu! Un film care nu e pt orice iubitor de SF-uri. Mi-au placut doar cateva parti si idei din film si pot zice ca e un film OK dar cam LUNG! Nu am vazut rostul scenelor asa lungi...probabil daca il faceau de o ora si jumatate era perfect. Incercati-l, se merita, dar nu e pt orice iubitor al filmelor SF....pt mine a fost doar "Asa si-asa"- nota 5 din 10. Vizionare placuta
superdepeche pe 09 Decembrie 2018 13:34
alt film din categoria ''inutile''
exact asta este ,un film care nu isi are rostul
ce vrea de la noi? ce urmareste? un film fara cap ,continut si coada!
absolut useless rau de tot!

user-5bcca74922ac4 pe 21 Octombrie 2018 19:23
Pierdere de timp!!! Nu am inteles mare lucru. Un film greoi.
vladalmond pe 18 Octombrie 2017 23:51
Foarte prost filmul. Nu știu sigur dacă e chiar cel mai prost văzut în viața mea, dar cred că o să mă mai uit de vreo 2-3 ori la el, până mă lămuresc. De altfel, mi-aș dori să avem vreo 10 filme la fel de proaste că ăsta în fiecare an.
diana_sandner pe 16 Octombrie 2017 02:09
chiar ce am fost la cinema si lam vazut ..deci eu mai prost film ca asta nu am vazut ..sonorizarea groaznica deci am iesit cu o durere de cap din film groaznica , si filmul nu mai zic mai plictisitor de atat nu se poate ..ma mir ca am stat pana la final , mam asteptat ca la final sa fie ceva mai interesant dar nimic , o porcarie de film nu recomand.
JuanRuben pe 11 Octombrie 2017 12:44
Magistral
Iata un SF clasic si autentic , repet nu avengers si avatar si mai stiu eu ce ( nu am spus ca nu is bune , mi le plac ). Incepand de la coloana sonora, drama care e in ochii personajelor, scenariul care pacurge incet minutele, satisfactia vizuala a orasului parca lipsit de iubire si lipsit de lumina te tine prizioner in scaun , atintit cu privirea la cum a ajuns lumea... nimanui sa nu ii mai pese de celalalt ... o lume intunecata si scufundata in secrete, conspiratii si crime.. Mai bun ca primul din toate punctele de vedere !
Bolandul69 pe 09 Februarie 2018 19:54
-O STEA
Cel mai rahat film din cate am vazut. Acest film chiar este un monument de prostie. Cine tine cu Dinamo suge pula!
crsboldeiu pe 24 Noiembrie 2017 01:00
Cel mai urat film pe care l-am vazut vreodata. Nu merita nici 2 lei
Nyghty pe 20 Octombrie 2017 16:42
Au făcut copiii noștri dinți...
Blade Runner 2049 e evoluția unei Samsara care a avut curaj să vină și cu replici, nu doar cu poezie vizuală pe ecran. N-ai cum să te plictisești de el dacă ești cinefil, ci doar să te rogi că o să îți mai aduci aminte cum e să fii om după ce ieși de acolo...pentru că după ce ne-a dat o palmă referitoare la reacția noastră față de extratereștri, Denis s-a gândit să ne mai dea una și față de viitorul nostru personal, care privește o latură intrinsecă plină de AI.

Plusuri:
+ poate ăsta a fost filmul de care Orwell n-a avut niciodată parte cu 1984 al lui
+ iubirea pare să fie singurul sentiment pe care tehnologia n-a reușit să-l insentiveze 100%
+ oricât de mult am evolua, setea de putere nu va dispărea, ci din contră
+ Blade Runner nu e doar poezie vizuală, ci are și partea de dialog foarte bine dezvoltată
citeşte

Kul pe 28 octombrie 2017 00:29
ce comment bun! să mai treceți pe la noi boier dvs. :)
Nyghty pe 30 octombrie 2017 20:23
Să trăiască domnul Kul, că bune comentarii mai aveți și dumneavoastră. Ați fost o inspirație pentru plusuri și minusuri :))
777L pe 10 Octombrie 2017 09:33
O continuare interesanta, cu plusuri si minusuri. Multi se plang de film ca e lung si plictisitor, asta si pentru ca majoritatea nu au vazut filmul initial.
Nu e un SF pentru oricine, in special nu e pentru fanii Marvel si altii ca ei, care si-au obisnuit spectatorii cu explozii, doua trei glume, cateva batai si un super personaj negativ invins in ultimele minute.
Cadre superbe, intriga nu e foarte complexa, se mai putea lucra putin la ea, dar imbina cu succes povestea din filmul anterior, scene de nuditate gratuite, inutile, ce nu-si au locul in poveste, lupta finala cam trasa de par...
Jared Leto, un fel de Mesia. Nu am inteles de ce era orb sau poate ca Denis Villeneuve l-a testat pentru rolul lui Paul Atreides.

Stefan_cezar_bucur pe 28 Decembrie 2017 15:28
Bunicel?
Bunicel? Poate pentru un debutant în ale regiei! Pentru Ridley Scott, "Blade Runner 2049", intră în palmares ca un semi-eșec, o încercare de a face o continuare a celebrului film din anii '80, transformat dintr-o idee fistichie a lui Philip K. Dick, într-o capodoperă cinematografică. Nici nu vreau să mai enumăr "cusururile" isprăvii cu puțini oameni, și mai puțini replicanți vechi, dar cu replicanți noi în exces. Mai consemnez că poate zgârcenia sau punga goală (?) a investitorilor au făcut să nu se apeleze la Vangelis, creatorul unui soundtrack care să mai alunge impresia proastă a batalionului de compozitori angajați ca să-i copieze stilul. Iar cât despre viitorul "maestrului" Scott, i-aș da un sfat: omule, caută-ți un producător pe val, JJ Abrams a contribuit la resuscitarea câtorva branduri vechi, precum Star Trek sau Westworld.
FunnyX pe 15 Noiembrie 2017 00:46
Cainele acela, bautor de whiskey, era real sau nu? Ca nu mi-e clar! Cat despre film: parca prea lung!
user-5ffcf73179660 pe 12 Ianuarie 2021 03:21
plictisitor și extrem de prost, chiar nu îl recomand
user-5ff669aea67b9 pe 07 Ianuarie 2021 03:55
Am venit aici sa ma asigur daca sunt prăjit sau chiar nu se intelege nimic din film. Multumesc.
user-5e6b99b9b460d pe 12 Mai 2020 21:33
Doamne, ce porcărie de film! Și interminabil pe deasupra! Și realizat intr-un studio cu SGI de la început și până la sfârșit.
Eu n-am înțeles nimic.
Este, fara îndoiala, un film ocult, realizat pentru reptilieni - numai ei îl înțeleg și numai ei știu ce au vrut să transmită cu acest film. Cert este ca s-a dorit să fie popular din moment ce la luat 2 premii Oscar.
Un exemplu destul de clar al faptului ca Oscarurile sunt doar niste campanii de promovare a unor agende și atât.
Pentru public se promovează inteligenta artificiala, masturbarea in fața unei holograme și - desigur - omniprezenta APOCALIPSĂ!

claudiu-daniel-lugoj pe 26 Martie 2020 17:18
Un film foarte slab si foarte plictisitor si tine si mult.Mi-a trebuit doua zile sa vad acest film.Nu al recomand.