Păreri Blade Runner 2049

(2017)

Vânătorul de recompense 2049

woodstar pe 07 Octombrie 2017 17:48
O pura placere cinematica. O capodopera din punct de vedere vizual.
Blade Runner 2049 este un film frumos, o bijuterie vizuala. Regizorul Denis Villeneuve (Arrival) si cineastul Roger Deakins au reusit sa faca cel mai spectaculos film sci-fi al secolului 21.

Dupa cum sugereza si titlul, filmul se petrece dupa 30 de ani de la evenimentele din Blade Runner (1982) si avem un nou vanator de recompense, Ofiterul K, jucat de Ryan Gosling, o performanta care mi-a dat un feeling de "Drive".

Povestea il urmareste pe K, dupa ultimul sau caz care il duce la o descoperire socanta iar sefa lui, locotenentul Joshi (jucata de Robin Wright) ii ordona sa investigheze. Cazul il pune in conflict cu un nou producator de replicanti, Niander Wallace (jucat de Jared Leto) iar eventual il duce catre Rick Deckard (Harrison Ford) care a fost declarat disparut imediat dupa evenimentele din primul film.

Ryan Gosling a facut o treaba buna… citeşte

serban_ionescu pe 26 decembrie 2017 11:31
Capodopere VIZUALE nu pot exista decat in arta picturii si a sculpturii cat si in ceea ce priveste calitatea imaginilor surprinse fotografic. Adevarata arta cinematografica nu poate fi apreciata SUB NICIO FORMA doar din punct de vedere STRICT VIZUAL ! Este cu siguranta nevoie ca ea sa fie mult, mult mai complexa in special si din puncte de vedere mult mai profunde cum ar fi aspectul psihologic al continutului ei, al oglindirii cat mai fidele si mai reusite a trairilor spirituale ale personajelor, ale luptei interne permanente cu propria lor constiinta cat si multe altele tot de acest gen . In mod sigur ASPECTUL ULTRA COMERCIAL din cadrul caruia face parte printre altele si cel vizual, nu poate reprezenta ABSOLUT NICIODATA un element care ar putea fi luat in seama IN CAZUL ARTEI CINEMATOGRAFICE ADEVARATE nici cel putin pentru a te gandi daca merita sau nu sa incadrezi un film in randul capodoperelor cinematografice !
serban_ionescu pe 29 martie 2018 19:36
Nu numai ca-mi urmaresti fiecare postare, bai asta care imprumuti si numele de " costi...", (adica EXCLUSIV AL CELUIA CARUIA MA-AM ADERESAT EU in ultimul meu comentariu de mai sus), dar esti atat de FASCINAT PROFUND de persoana mea, incat mai si dai regulat cu CORNUL TAU de "animal" OBRAZNIC si fara farama de DEMNITATE intrand regulat pe propria mea pagina cinemagia, adica exact asa cum face UN BIET CERSETOR JEGOS si ULTRA PENIBIL, care desi la un moment dat este somat de proprietarul unei case sa iasa afara din usa casei sale datorita OBRAZNICEI LUI INSISTENTE, el intra apoi din nou pe... GEAM, calcandu-si in picioare propriul sau statut de OM lipsit TOTAL de orice farama MINIMA de BUN SIMT ! Esti profund DEPLORABIL, lipsindu-ti orice farama de onoare si demnitate de OM NORMAL, practic esti "vrednic" de TOATA MILA ca si un CERSETOR pe care-l vezi SCHILOD FIZIC la usa unei biserici sau cimitir !
Gebeleizis pe 08 Octombrie 2017 20:50
SENZAȚIONAL! Un festin al intelectului și simțurilor!
Acum am ieșit din cinematograf! Este excepționall! O capodoperă! Mă simt de parcă cineva mi-ar fi injectat adrenalină direct în inimă. Așa senzație nu am trăit de la „Inception” încoace. Filmul este mult mai bun decât mă așteptăm: brutal, intens, filozofic, estetic. O disecare genială a multor dintre actualele ( și viiitoarele) dileme etice și morale ale umanității. Obligatoriu de privit pentru toți iubitorii adevărați a celei de-a șaptea arte!
NU RECOMAND vizionării celor care se așteaptă la un film de acțiune și/sau celor cu IQ sub 85! No offense, dar filmele de artă nu sunt pentru voi. Așa că nu are rost să pierdeți aproape 3 ore din viață pe ceva pe care nu-l veți înțelege și aprecia.

BogdanDB08 pe 07 Octombrie 2017 21:28
....
JuanRuben pe 11 octombrie 2017 12:38
paa ! du-te uita-te la mr bean. Pentru clasa de oameni ca si tine exista altfel de film " suntem incompetenti ca sa intelegem calitatea unui film bun " etc.
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:30
Dap, mare dreptate ai, chiar a fost o lalaiala si nimic clar nu a iesit din acest film promitator unde singurele scene faine au fost cele din trailer...
cinemafun pe 07 Octombrie 2017 14:31
Este singurul film la care am iesit de la cinematograf dupa mai putin de o ora. Desi sunt fan SF acest film este sub orice critica
Este singurul film la care am iesit de la cinematograf dupa mai putin de o ora.
Desi sunt fan SF acest film este sub orice critica

JuanRuben pe 11 octombrie 2017 12:37
esti praf si nu ma intereseaza ca e parerea ta ,dar nu dai 1 la un film doar ca tie nu iti place, numai romanii in general sunt atat de prosti ca nu au gusturi bun la filme !! Acest film e un adevarat SF , nu avengers sau avatar ! Voi nu intelegi ce e un sf clasic ! Coloana sonora a fost absolut bestiala. Personajele de a dreptul uimitoare ! Drama , scenariul monoton , acea lume lipsita de lumina si speranta e atat de patrunzator .... Nota 9 !
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:30
Poti sa stii ca sunt de acord! Promitea atatea acest film din trailer, si cand colo, e o dezamagire... se invart in jurul cozii, vorba aia, si nu fac nimic. Intregul film a pregatit ceva ce nu a mai aparut. FOARTE DEZAMAGITA DE ACEST FILM
daniel.cosma pe 07 Octombrie 2017 23:04
Nasol film
Tocmai l-am vazut la cinema azi. Prost film. Imi amintesc ca primul, ala din 1982 a fost o capodopera. Il mai am si acum pe caseta video. Dupa aia au scos mizeria aia dupa revolutie, in care niste cretini au stricat si masluit versiunea originala, ca sa mai produca niste bani. Iar azi, am vazut cireasa de pe tort, o mare mizerie. E la milioane de kilometri distanta de primul. Povestea e stupida si cu o multime de fracturi de logica si nu se leaga nimic. E intins pe aproape 3 ore dar fara prea multa actiune. Plictisitor. Un film inutil. Pacat de munca celor care l-au facut, ca nu au gasit un scenariu de bun simt. Regia insa e foarte buna, iar actorii joaca decent spre bine. Are insa si o parte buna filmul: am remarcat o bunaciune superba. Ana de Armas. Super misto bomboana asta.
tuiila pe 8 octombrie 2017 01:41
Daniel Cosma cati ani ai? Ai vrut sa spui ceva dar nu ai zis nimic in comentariul tau. Din contră ne arati cat esti de gol pe dinăuntru. Sec si fara speranta de redresare. Ce e grav,este ca sunt din ce in ce mai multe specimene din astea care nu au nici o treaba cu filmul,in special cu filozofia filmului.Oameni ca el fac parte dintr-o specie aparte,neevoluata prea mult cultural,spiritual,fara simt artistic. Daca taceai filozof ramaneai.
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:32
Da, intr-adevar e precum spui: bataie de joc... Chiar mi s-a parut ca e slab, desi efectele speciale nu lasau de dorit... nu era nimic substantial, care sa ajunga undeva, care sa aiba un sens de la inceput la sfarsit...Nu am vazut filmul din 1982, dar cred ca o sa il vizionez, doar-doar mai uit dezamagirea suferita
dincolodenume pe 07 Octombrie 2017 23:13
Ce inseamna sa fii om?
Sau mai degraba cum am putea sa raspundem, asemenea lui Descartes, la intrebarea "de unde stiu ca exist" sau "ce ma face o entitate, o personalitate, o persoana"?
Blade Runner 2049 nu e creat sa arunce gloante in toate directiile, nu este un film care sa-ti indese popcorn-ul pe gat intre doua explozii. Este un film al dilemelor, al intrebarilor, al indoielii, al incertitudinii.

Ce imi da dreptul sa afirm despre mine ca exist? Ce caracteristica, ce proprietate sau ce adjectiv, ce linie trebuie trecuta pentru "a fi"? Este iubirea, sau poate constiinta de sine, un atribut exclusiv al oamenilor, ce nu ar putea fi atins, insusit, abordat de niciun software elaborat, de un cod care sa arda orice test Turing? Am nevoie de un corp fizic, de o forma umanoida pentru "a fi", sau de o piele adevarata, reala, sau de un adn evoluat dintr-o primata, pentru a putea sa-mi proclam… citeşte

DragonMaster pe 8 octombrie 2017 20:17
Foarte bine punctat dincolodenume, dar ce sa le explici acestor animale proaste care nu vad decat in fata ca un cal.
VIBERS pe 21 ianuarie 2019 15:37
Touche!!!
kamikaze1996 pe 10 Octombrie 2017 00:38
Tocmai acum am ieșit din sala de cinema, și sunt foarte bucuros ca am văzut acest film. Deși din trailer părea un film mai ritmat, cu multe scene de acțiune, in realitate este mai mult un film psihologic. Blade runner 2049 este un film care nu îți arată din primele 15 minute toată povestea, ca majoritatea filmelor care apar in ultimul timp. Este un film pe care de-abia la final îl înțelegi. După părerea mea e o capodopera, un film cu o poveste buna, care te tine in suspans și nu te lasă deloc deloc plictisești
Octavian02 pe 10 octombrie 2017 00:46
Corect
bloodthirst pe 07 Octombrie 2017 19:40
Un film bun cu adevarat cum rar mai intalnesti in ziua de azi... Ma asteptam la altceva imediat ce am intrat in sala, totusi m-am inselat, insa nu negativ! Multi poate se asteapta la actiune non-stop, uite ca nu e asa! Nu va dau multe detalii insa il recomand cinefililor care au gusturi! Foarte, foarte mult m-a impresionat coloana sonora! E un film ce cu adevarat merita vizionat!
P.S. : cum este si normal parerile sunt diferite, pana la urma urmei gusturile nu se discuta, nu-i asa?

DragonMaster pe 06 Octombrie 2017 22:40
Pentru mine a fost mai bun decat primul
Tocmai ce am ajuns acasa de la film si va pot spune ca nu este pentru toata lumea si aici ma refer la faptul ca vor fi si persoane care vor parasi sala cinematografica asa cum a facut-o un cuplu in timp ce ma uitam cu fratele meu la aceasta semi-arta creata de Denis Villeneuve, un regizor pe care il includ in lista celor mai buni regizori ai tuturor timpurilor si daca a-ti vazut macar 2 sau 3 filme de la el stiti despre ce vorbesc.
Intradevar filmul incepe puternic si destul de interesant pentru primele 15 min aproximativ apoi actiunea devine una lenta pentru o perioada destul de lunga si aici este momentul in care multi probabil o sa renuntati la el dar faceti o mare greseala sau probabil nu este de voi acest tip de film pur si simplu.
Coloana sonora este o capodopera pot sa zic si este lucrul ce mi-a placut cel mai mult din film dar si actorii si imaginile care au reusit… citeşte

tuiila pe 7 octombrie 2017 16:03
Arrival a fost mindfuck facut.Corect.
DragonMaster pe 9 octombrie 2017 16:32
Intradevar si Incendies este un film de vazut si este filmul cu care Villeneuve a iesit in evidenta.
doomlol96 pe 09 Octombrie 2017 11:08
Văd aici multi intelectuali ale vremurilor noastre care înjură ca la ușa cortului persoanele care au o parere diferita despre acest film, sau artă în general. Dragilor, până la urmă arta e ceva subiectiv, arta trebuie dezbătută de amândouă tabere, pentru că fiecare care tabăra are dreptate, de aceea există și recenzii sau critici de film/artă. Nu înțeleg de unde și până unde poți să acuzi pe cineva de analfabetism, incultură, că "nu e pentru orice muritor" sau "fă-ți analize la cerebel" și alte abominatii  tipice ale unui "intelectual" auto-proclamat. Acest lucru demonstrează chiar contrariul... fraților, nu toată lumea digeră arta la fel, pentru că altfel s-ar fi pierdut de mult esența și umanismul despre care tot vă bateți cu pumnul în piept referitor la film :). Poate unii au avut alte așteptări, poate alții pur și simplu nu gustă filmele… citeşte
devnull pe 9 octombrie 2017 15:55
Îmi permit să te contrazic. Cred că poți aprecia capacitatea intelectuală a unui om și după modul în care abuzează limba maternă. Eu nu pot lua în serios un comentariu în care un om scrie în halul ăsta: "Frate film mai prost ca asta nu am mai vazut de mult timp.....am adormit de 2 ori la cinema...un film cu 10 actori o lalaiala aiurea tot filmul ,,,,,nu merita nici macar 2 lei ...o panarama ". Pe lângă faptul că e lipsit de substanță conține și o afirmație cu titlu de valoare universală. Dacă ești prost și nu înțelegi un film mai bine taci. Vorba lui Boethius: "Dacă tăceai, filosof rămâneai".
doomlol96 pe 2 octombrie 2018 20:40
Multumesc, in sfarsit cineva care isi poate exprima o parere civilizat si fara jigniri.
Razvan_Gemanaru pe 22 Octombrie 2017 19:39
Blade Runner 2049 un festin pentru fanii SF .
Dupa capodopera din 1982, Blade Runner 2049 continua povestea intr-un mod nou si creativ. Ryan Gosling ca de obicei in ultimii ani joaca un rol impecabil intr-un film cu o distributie pe masura. In acest film "sinteticii" nu sunt in cautarea sensului existentei lor deoarece au gasit raspunsul, in schimb povestea este continuata cu o revelatie socanta care ii va lasa pe spectatori cu gura cascata. Harrison Ford se intoarce din nou in unul din rolurile sale de legenda dupa ce Han Solo a revenit in Star Wars:The Force Awakens acum se intoarce in pielea lui Rick Deckard care dupa 30 de ani de absenta este cautat de Ryan Gosling pentru a gasi raspunul la o problema care ar putea insemna sfarsitul societati asa cum este stiuta ea in universul Blade Runner. Jared Leto joaca un caracter filozofic si nu in intregime malefic cum multi ar crede, sincer el este partea slaba a intregului film, dar… citeşte
mihnea_aspru95 pe 10 Decembrie 2017 23:45
Blade Runner 2049, ridicarea cinematografiei de masă la înalta artă!
Pelicula, pot spune că este de excepţie, cum de puţine ori mai vezi pe marele ecran argintiu, şi, da, ăsta a fost filmul de văzut în IMAX (momentan, o sală în Bucureşti şi alta în Timişoara), deci printre altele, m-a "omorât" şi numărătoarea inversă făcută pentru el: https://www.youtube.com/watch?v=LPS7u7x8tx4 (jaw-dropped, de cum începe). Ca un Off-Topic, alte countdown-uri tematice s-au mai făcut pentru - Godzilla, Kong: Skull Island, Suicide Squad, Fast & Furious 7 şi 8, Mission: Impossible – Rogue Nation, Spider-Man: Homecoming.

D.p.m.d.v. ultimele pelicule, extraordinar realizate şi văzute tot în Imax, au fost Interstellar şi Mad Max: Fury Road. Cele mai tari puncte sunt imaginea (dacă nu vor premia cinematografia la Oscar, chiar că merită huiduiţi), efectele speciale/ vizuale (cu tot tacâmul, cum au creat hologramele, incluzând, chiar… citeşte

Viva60 pe 6 ianuarie 2018 01:30
Subscriu! Frumos filmul, unul dintre cele mai bune in 2017
mariusdbrsc pe 12 Octombrie 2017 15:36
CAPODOPERA!!!!
Un adevarat spectacol,,sf noir de mare clasa!!!!Nu am asteptat degeaba 30 de ani:))))
mihnea_aspru95 pe 15 octombrie 2017 17:04
O mică rectificare (chiar 35 de ani, pentru evenimentele din film, 30 :))) Foarte fainosag filmul, un spectacol bun rău (în mare parte, categoriile tehnice de la Oscar le are în vizor, sperăm și la premiul suprem). Filmul 2049, mă pregătește nițel și de jocul mult-așteptat ce va veni în vreo 2-3 ani, Cyberpunk 2077.
Kul pe 09 Octombrie 2017 22:20
Blade Runner 2049 (2017)

– m-a prins de la primul cadru: o pleoapa
– much photography. such nice.
– pt mr. R.G. asta face trio cu “Pumnii mei minte nu are” (Only God Forgives [2013]) si “Conduc&bat ca feru'” (Drive [2011]).
– laitmotif: “what is like to be human?” (corolar: “What Is it Like to Be a Bat?”)
– SF/VGA de nota paishpe
– “Va place munca dvs.?”
– ne amintim (mai bine) prin feelings. ma rog, e un cvsasi-neuro aici – through amigdala – dar e vulgarizare.
– superba dedublarea pe scena “erotica”
– sala Elvis. mvai! mi-a dat cu love-love
– fuga eterna dupa sens si identitate a “rasei umane” (re-check /w Viktor Frankl)
– al’ batran (H.F.) inca livreaza big time. chiar mai mult decat colegii.
– last fight nu prea, mr. Villeneuve (wow, ce surpriza ff… citeşte

Giulia29 pe 24 octombrie 2017 01:41
Poti comenta si in latina...nu de alta dar poti demonstra ca esti si cult,nu doar jalnic de enervant. Offf...de ce nu doare aroganta asta.
JuanRuben pe 7 aprilie 2018 02:09
off de ce vorbesti aiurea ? Sau acuma ai iesit din gaoace si te crezi inteligenta ! Mi-e sila de unii cum au lipsa de neuroni ca sa inteleaga anumite lucruri care li se ofera , cum ar fi acest film si mesajul sau !
spartacus pe 10 Iulie 2017 15:36
Ryan Gosling pare atât de ”artificial” în trailer, păcat!?! Sper să fie doar câteva secvente în care este astfel, dacă este tot filmul așa, atunci......
contlacinemagicieni pe 28 decembrie 2017 05:55
Da, asa-i. In trailer pare "artificial". Partea nasoala vine dupa ce vezi filmul. Pare a face prea uman rolul unui replicant.
tziggy_2 pe 17 Octombrie 2017 22:13
Pierdere de timp
Destul de rar mi s-a intamplat sa ies de la un film, de regula stau pana la sfarsit chiar daca nu e prea stralucit. La acest film am rezistat eroic 140 minute, dupa care am plecat. Multe minute pierdute inutil pentru un film foarte prost. Nu recomand. Are foarte multe faze plictisitoare iar povestea nu e deloc bine gandita.
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:38
Stiu ce zici, si eu am aceeasi parere, doar ca nu am putut iesi din sala... inca speram, plus ca eram la mijlocul unui rand foarte aglomerat
cosmin742000 pe 09 Octombrie 2017 00:13
O mizerie de film SF american , deci nimic nou in aprozarul Hollywood
777L pe 10 octombrie 2017 08:58
Faptul ca pui acelasi comentariu la toate filmele nu te face mai interesant, din contra, devine plictisitor, poate data viitoare te stradui sa mai si argumentezi.
lavvw pe 24 mai 2020 10:54
baiatul asta comenteaza negativ la toate filmele, mai ales la cele bune. cred ca e vina industriei ca produce filme prea complexe, greu de perceput de catre mediocri. uita-te draga la desene animate.
raulbalby_box pe 08 Noiembrie 2017 10:47
Prostie de film
Un film slab ...cei care au stat langa mine dupa 1 h si ceva au fugit din cinema :))))))))
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:40
Au fost norocosi :D Eu am fost prinsa la mijloc intr-un rand foarte aglomerat.... :(
SYNDJ pe 10 Noiembrie 2017 00:16
Lung si prost
Film asa slab nu am mai vazut de mult timp. Mi-am zis dinainte: "Ce afiş, ce actori, o sa fie un super SF". Dar de unde, m-a plictisit ingrozitor. Juma' de sala a adormit, iar cealalta a iesit. Respect pentru rezistentii care au ramas treji pe toata durata filmului. Si ma puteti injura toti "fanii" filmului de pe Cinemagia sau din alte parti pentru parerea mea, ma doare in bascheti de replicile voastre. Toti avem dreptul sa ne spunem parerea, chit ca e pro sau contra unui film.

Revenind la film. Efecte vizuale - unde? Efecte sonore - cateva. Soundtrack - care, ala din ultimele 15 minute asemenatoare cu cele din Dunkirk? Actori - saracul Ford apare si el pe sfarsit de film. Actiune - lipsa sau nesemnificativa: o bataie ieftina la final. Subiect - cred tot filmul a fost o lunga introducere.

Un luuuuuung metraj fara rost. Nu prea vad nici rostul 3D-ului. Îl faci… citeşte

ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:41
Si eu am aceeasi parere si sunt dezamagita ca pe cum avansam in tehnologie, ideile nu exista, sau sunt copii palide ale unor minti stralucite
AntonescuFlorin5 pe 09 Ianuarie 2018 19:48
Emotionant!! Chiar el era tatal? Nici acum nu imi revin din soc
AntonescuFlorin5 pe 19 februarie 2018 00:43
Inca sunt in stare de soc!
JuanRuben pe 7 aprilie 2018 02:11
iti dau doua palmi sa iti revi :) ? poate ti se trezesc si neuronii , poate zic eu :)
bulldo8 pe 12 Octombrie 2017 02:12
O mizerie de remake care poate fi admirat doar de cei cu maxim doi neuroni in cap sau de drogatii care sub influenta unui hap ar putea vedea o capodopera dintr-un cacat de doi bani.
JuanRuben pe 13 octombrie 2017 12:53
du-te uita-te la " la bloc " ca tu ai doi neuroni in cap ! Prosti ca si tine nu vor putea intelege mesajul din film CA AVETI DOAR 2 NEURONI !
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:42
Da,si eu ma intrebam cum poate fi considerat acest film o capodopera... Cum?! Nici in ziua de astazi nu am inteles
deco20 pe 07 Ianuarie 2018 13:29
slab
ma asteptam la altceva...mai mult nu vreau sa comentez...nu mi-a placut si punct :) .
ValentinaV pe 7 septembrie 2018 23:43
Stiu ce zici. Trailerul 'vindea' altceva decat ceea ce a fost in film. Dar a fost o teapa mai dureroasa decat cea suferita in cazul filmului Suicide Squad
serban_ionescu pe 26 Decembrie 2017 11:34
IMAGINE DE OSCAR, dar...
doomlol96 pe 29 decembrie 2017 00:02
Subscriu,un film este mult mai mult decat cinematografie sau imagine, scenariul e facut la misto. Si cu toata sinceritatea, daca este sa vorbim de imagine si vizual, Mad Max Fury Road, este peste la capitolul asta.
simpleminds pe 23 Octombrie 2017 21:00
Film impecabil realizat,efecte covarsitoare,scenariu bine inchegat,efecte 3D deosebite,actiune trepidanta,soundtrack echilibrat dar vreau sa spun ca:
Intr-adevar, trebuia sa se creeze o poveste pentru a ne fi prezentata adevarata fata a viitorului.
Trebuia sa se conceapa o muzica prin care sa fim sensibilizati si pregatiti pentru ceea ce va fi omenirea.
Pana la urma filmul e o poveste tragica si in acelasi timp duioasa despre un viitor mai mult sau mai putin indepartat.
Mugurii apocalipsei,nu neaparat cea din Biblie,cenusii,ca un cer fara soare,au inceput deja sa mijeasca.
Atunci cand lemnul nu va mai ramane nici macar pentru cruci,atunci cand tot lemnul pamantului va lua forma unui calut sculptat tinut intr-o singura palma,
atunci va fi sfarsitul unei civilizatii.
Dunkirk si Blade Runner 2049 sunt cele doua epopei ale anului… citeşte

Giulia29 pe 24 octombrie 2017 13:54
Mintile mici sunt preocupate de lucrurile extraordinare,mintile mari,de cele ordinare.
simpleminds pe 12 ianuarie 2018 23:23
spartacus,Epopeea este un poem epic de mari dimensiuni în care se povestesc fapte eroice, legendare sau istorice dominate adesea de personaje extraordinare. Nu am spus ca este una dintre epopei pentru ca eu am sugerat ce este singura,pe domeniul ei istoric, asa cum Blade Runner 2049 este singura pa domeniul ei, adica a SF-ului. Episodul istoric Dunkerque sau Dunkirk m-a interesat de multa vreme si in acest film am reusit sa-l vizualizez si sa-l inteleg mai bine.Nu vreau sa detaliez despre regie,scenariu,imagine,soundtrack sau interpretare actoriceasca,fiecare dintre ele avand valente deosebite. 2017 are cateva filme remarcabile dar nici unul dintre ele nu mi-a oferit prilejul sa-i acord nota 9 sau titlul de capodopera,deci nu sunt chiar atat de usor de multumit. Epopee nu inseamna neaparat capodopera,ea este exact ceea ce am spus la inceput.Iliada,Odiseea Epopea lui Ghilgames si chiar faptele lui Spartacus sunt adevarate epopei si citite fiind pot sa placa sau nu. Ele sunt istorie si legenda. Cred ca nici Blade Runner,dar fiecare are libertatea sa-si defineasca propriile preferinte Cred ca nici Blade Runner nu ti-a placut dar fiecare are libertatea sa-si defineasca propriile preferinte. Multumesc pentru comentariu.
user-59ecf0ae28a7a pe 22 Octombrie 2017 22:27
Foarte prost film...
Steve.R pe 14 Octombrie 2017 22:36
Ma asteptam la mai mult
Tema filmului este ciudata...adica daca nu esti atent nu o sa intelegi mai nimic. Sau poti fi atent si tot sa nu intelegi nimic...Filmul a inceput ca un thriller foarte bun,apoi toata actiunea a inceput sa decurga foarte incet. Harrison Ford apare in ultimele 40 de minute(adica in primele 2 ore nu apare deloc..) si isi ia bataie de la toti...Cred ca am vazut 4 persoane care au plecat din timpul filmului..eu nu am plecat deoarece am tot sperat ca o sa aiba totusi un final foarte bun. Nu a fost chiar asa(spoiler: fata care creea amintiri si era inchisa intr o sfera alba era fiica lui Harisson Ford) si asa se si termina filmul. Ei se intalnesc. Nu a fost un film prost..a fost un film bunicel. Sincer, mai bine in vedeti pe net daca vreti neaparat sa il vedeti...Nu prea merita sa fie vazut la cinema... cred si sunt aproape sigura ca multi l au vazut pe Harisson Ford in distributie (sau le… citeşte
czinege_ioan_cristian pe 04 Noiembrie 2017 22:15
Asa si asa... atat..
cam slabut.... dupa parerea mea.. dar interesant si foarte lung... cam prea lung...
lavvw pe 08 Octombrie 2017 21:08
Unul dintre cele mai bune filme vazute....si am aproape 1k. Opera de arta! un film genial... efecte, scenariu, idee, jocul actorilor, muzica....tot. 10!
Giulia29 pe 24 octombrie 2017 02:22
Stai cuminte a casa si vezi The Horse Whisperer,o pierdere de timp am adormit,dar m-am dus din cauza comentariilor bune,asa cevaaa nu am mai vazut..com. de genul,de parca din anii 1800 au sarit in 2017 si-au ramas muti ca inaintea un rasarit de soare.Pe multi filmul asta ii ajuta sa se descopere ,cum l-a ajutat ala din las fierbinti pe Giany sa-si descopere sinele din mine. off mama,toata lumea e proasta numai noi suntem destepti.Unul pe-aici zice ,,m-a impresionat mult filmul,si apoi recunoaste ca de fapt coloana sonora i-a placut..si de englezi nu mai vorbesc,pe ion il cheama john si-si da aere de Invatat.
lavvw pe 28 decembrie 2017 23:46
am vazut filmul si pot spune ca este o OPERA DE ARTA
user-5ffcf73179660 pe 12 Ianuarie 2021 03:21
plictisitor și extrem de prost, chiar nu îl recomand
user-5ff669aea67b9 pe 07 Ianuarie 2021 03:55
Am venit aici sa ma asigur daca sunt prăjit sau chiar nu se intelege nimic din film. Multumesc.
user-5e6b99b9b460d pe 12 Mai 2020 21:33
Doamne, ce porcărie de film! Și interminabil pe deasupra! Și realizat intr-un studio cu SGI de la început și până la sfârșit.
Eu n-am înțeles nimic.
Este, fara îndoiala, un film ocult, realizat pentru reptilieni - numai ei îl înțeleg și numai ei știu ce au vrut să transmită cu acest film. Cert este ca s-a dorit să fie popular din moment ce la luat 2 premii Oscar.
Un exemplu destul de clar al faptului ca Oscarurile sunt doar niste campanii de promovare a unor agende și atât.
Pentru public se promovează inteligenta artificiala, masturbarea in fața unei holograme și - desigur - omniprezenta APOCALIPSĂ!

claudiu-daniel-lugoj pe 26 Martie 2020 17:18
Un film foarte slab si foarte plictisitor si tine si mult.Mi-a trebuit doua zile sa vad acest film.Nu al recomand.
robert_spatarelu pe 05 Ianuarie 2020 13:19
Lipsește total acțiunea, monoton și trece dintr-una într- alta încât nu mai înțelegi nimic. Mult mai bun originalul, i-am dat totuși un 6 pentru efecte și Ryan Gosling și Harisson Ford.
Stefan_cezar_bucur pe 28 Decembrie 2017 15:28
Bunicel?
Bunicel? Poate pentru un debutant în ale regiei! Pentru Ridley Scott, "Blade Runner 2049", intră în palmares ca un semi-eșec, o încercare de a face o continuare a celebrului film din anii '80, transformat dintr-o idee fistichie a lui Philip K. Dick, într-o capodoperă cinematografică. Nici nu vreau să mai enumăr "cusururile" isprăvii cu puțini oameni, și mai puțini replicanți vechi, dar cu replicanți noi în exces. Mai consemnez că poate zgârcenia sau punga goală (?) a investitorilor au făcut să nu se apeleze la Vangelis, creatorul unui soundtrack care să mai alunge impresia proastă a batalionului de compozitori angajați ca să-i copieze stilul. Iar cât despre viitorul "maestrului" Scott, i-aș da un sfat: omule, caută-ți un producător pe val, JJ Abrams a contribuit la resuscitarea câtorva branduri vechi, precum Star Trek sau Westworld.
FunnyX pe 15 Noiembrie 2017 00:46
Cainele acela, bautor de whiskey, era real sau nu? Ca nu mi-e clar! Cat despre film: parca prea lung!
777L pe 10 Octombrie 2017 09:33
O continuare interesanta, cu plusuri si minusuri. Multi se plang de film ca e lung si plictisitor, asta si pentru ca majoritatea nu au vazut filmul initial.
Nu e un SF pentru oricine, in special nu e pentru fanii Marvel si altii ca ei, care si-au obisnuit spectatorii cu explozii, doua trei glume, cateva batai si un super personaj negativ invins in ultimele minute.
Cadre superbe, intriga nu e foarte complexa, se mai putea lucra putin la ea, dar imbina cu succes povestea din filmul anterior, scene de nuditate gratuite, inutile, ce nu-si au locul in poveste, lupta finala cam trasa de par...
Jared Leto, un fel de Mesia. Nu am inteles de ce era orb sau poate ca Denis Villeneuve l-a testat pentru rolul lui Paul Atreides.

Bolandul69 pe 09 Februarie 2018 19:54
-O STEA
Cel mai rahat film din cate am vazut. Acest film chiar este un monument de prostie. Cine tine cu Dinamo suge pula!
crsboldeiu pe 24 Noiembrie 2017 01:00
Cel mai urat film pe care l-am vazut vreodata. Nu merita nici 2 lei
Nyghty pe 20 Octombrie 2017 16:42
Au făcut copiii noștri dinți...
Blade Runner 2049 e evoluția unei Samsara care a avut curaj să vină și cu replici, nu doar cu poezie vizuală pe ecran. N-ai cum să te plictisești de el dacă ești cinefil, ci doar să te rogi că o să îți mai aduci aminte cum e să fii om după ce ieși de acolo...pentru că după ce ne-a dat o palmă referitoare la reacția noastră față de extratereștri, Denis s-a gândit să ne mai dea una și față de viitorul nostru personal, care privește o latură intrinsecă plină de AI.

Plusuri:
+ poate ăsta a fost filmul de care Orwell n-a avut niciodată parte cu 1984 al lui
+ iubirea pare să fie singurul sentiment pe care tehnologia n-a reușit să-l insentiveze 100%
+ oricât de mult am evolua, setea de putere nu va dispărea, ci din contră
+ Blade Runner nu e doar poezie vizuală, ci are și partea de dialog foarte bine dezvoltată
citeşte

Kul pe 28 octombrie 2017 00:29
ce comment bun! să mai treceți pe la noi boier dvs. :)
Nyghty pe 30 octombrie 2017 20:23
Să trăiască domnul Kul, că bune comentarii mai aveți și dumneavoastră. Ați fost o inspirație pentru plusuri și minusuri :))
JuanRuben pe 11 Octombrie 2017 12:44
Magistral
Iata un SF clasic si autentic , repet nu avengers si avatar si mai stiu eu ce ( nu am spus ca nu is bune , mi le plac ). Incepand de la coloana sonora, drama care e in ochii personajelor, scenariul care pacurge incet minutele, satisfactia vizuala a orasului parca lipsit de iubire si lipsit de lumina te tine prizioner in scaun , atintit cu privirea la cum a ajuns lumea... nimanui sa nu ii mai pese de celalalt ... o lume intunecata si scufundata in secrete, conspiratii si crime.. Mai bun ca primul din toate punctele de vedere !
vladalmond pe 18 Octombrie 2017 23:51
Foarte prost filmul. Nu știu sigur dacă e chiar cel mai prost văzut în viața mea, dar cred că o să mă mai uit de vreo 2-3 ori la el, până mă lămuresc. De altfel, mi-aș dori să avem vreo 10 filme la fel de proaste că ăsta în fiecare an.
diana_sandner pe 16 Octombrie 2017 02:09
chiar ce am fost la cinema si lam vazut ..deci eu mai prost film ca asta nu am vazut ..sonorizarea groaznica deci am iesit cu o durere de cap din film groaznica , si filmul nu mai zic mai plictisitor de atat nu se poate ..ma mir ca am stat pana la final , mam asteptat ca la final sa fie ceva mai interesant dar nimic , o porcarie de film nu recomand.
superdepeche pe 09 Decembrie 2018 13:34
alt film din categoria ''inutile''
exact asta este ,un film care nu isi are rostul
ce vrea de la noi? ce urmareste? un film fara cap ,continut si coada!
absolut useless rau de tot!

user-5bcca74922ac4 pe 21 Octombrie 2018 19:23
Pierdere de timp!!! Nu am inteles mare lucru. Un film greoi.
boghiu_andrei pe 12 Septembrie 2018 20:03
Cinematografie la alt nivel. O idee despre viitor.
Dupa aproape un an vad si eu aceasta minunatie de film, si trebuie sa scriu ceva despre..

Luna trecuta am vazut prima data Blade Runner, ceatia epica a lui Ridley Scott.
Pentru acea perioada Blade Runner a fost altceva. A fost o viziune asupra viitorului ,dar si asupra cinematografiei care urma sa vina ..

O alta abordare a genului SF, dar in acelasi timp unul dintre cele mai bune filme SF realizate vreodata.
La finalul filmul original din 82 ramanem cu unele intrebari, intrebari care poate i-au macinat pe fani pana in ziua de azi.
Au fost raspunse intrebarile in acest nou capitol? Pai sa vedem..

Blade Runner 2049 e un spectacol din toate punctele de vedere .Dar cel care domina si e si foarte important in filmele de acest gen e cel vizual. Iar pentru asta a meritat si a castigat premiul Oscar.
Asteptam sa vad ce s-a intamplat… citeşte

ionion1992 pe 13 septembrie 2018 18:36
Ce ti-a placut la filmul asta ,ca l-am pus mai demult si nu am rezistat mai mult de 30 de minute
lavara_laiarna pe 04 Martie 2018 19:35
Băiatul ce asigură coloana sonoră împreună cu actorul pensionar sunt c-am singurii ce dau valoare acestui film.. animat blocat întro singură viteză.
santoss07 pe 30 Decembrie 2017 00:20
Un film greu!
Un film greu! Un film care nu e pt orice iubitor de SF-uri. Mi-au placut doar cateva parti si idei din film si pot zice ca e un film OK dar cam LUNG! Nu am vazut rostul scenelor asa lungi...probabil daca il faceau de o ora si jumatate era perfect. Incercati-l, se merita, dar nu e pt orice iubitor al filmelor SF....pt mine a fost doar "Asa si-asa"- nota 5 din 10. Vizionare placuta
Pennywise666 pe 26 Decembrie 2017 19:11
Un film exceptional
E clar ca filmul nu e pentru oricine,dupa parerea mea, este un film foarte bun, care, chiar daca dureaza aproape 3 ore, nu m-am plictisit deloc la el. Efectele speciale sunt exceptionale, iar jocul actorilor este unul foarte bun, recomand acest film !
Octaz pe 28 Noiembrie 2017 21:34
Nestiind initial ca de fapt acest Blade Runner este un sequel al originalului film din anii 80, am urmarit totul ca un nestiutor! Intriga seriei se gaseste cumva in filmul vechi iar din acest motiv, pot spune ca am fost putin plictisit la inceput si cred ca nu sunt singurului are a simtit asta. Poate ca si durata de peste 2 ore jumatate a contribuit decisiv. In schimb filmul a avut unele scene si secvente absolut impresionante, cum ar fi evidentierea orasului american post-apocaliptic, acestea fiind realizate pe o macheta reala la o scara deloc neglijabila, mare parte din efecte fiind aduse efectiv manual. Coloana sonora este de asemenea fantastica si trebuie savurata la toata intensitatea filmului.
Mihai2508 pe 02 Noiembrie 2017 21:32
Un film foarte bun
Este o continuare foarte buna. In primul rand am fost impresionat de coloana sonora care a fost exceptionala si cu ajutorul ei s-a transmis atmosfera din film. Legat de atmosfera, si de feeling-ul si vibe-ul transmise de film nu am decat cuvinte de lauda. Povestea este una bine gandita, iar jocul actorilor este foarte bun. Daca va asateptati in schimb sa vedeti un film plin de actiune, cu multe scene cu impuscaturi sau cu o poveste simpla, atunci nu il recomand, fiindca va veti plictis in cele aproape 3 ore de film. In rest, daca cautati un film bine gandit si cu o atmosfera un pic cam "dark", atunci il recomand. Merita vazut!