Păreri Black Swan

Lebăda neagră

Costirik pe 23 Februarie 2011 07:05
filmul fara natalie e slab..
sa fim seriosi filmul e slabut in schimb interpretarea actritei natalie portman e o "capodopera"..nu cred ca am mai vazut un premiu oscar atat de previzibil..il merita pentru toata munca depusa in acest film..nu ai cuvinte sa descrii prestatia ei..in rest filmul nu cred ca are sanse la alta categorie din cele 5 nominalizari...in orice caz merita sa l vezi doar pentru ea..magnific
divaio pe 01 Martie 2011 11:09
nu e chiar asa
sincer am vazut filmul asta si chiar nu mi se pare un film de oscar nota 7 dupa mine slabut filmul
atilizator1 pe 10 Martie 2011 02:49
cel mai prost film
am pierdut 103 minute din viata.....am pierdut 103 minute din viata.....am pierdut 103 minute din viata.....am pierdut 103 minute din viata..am pierdut 103 minute din viata........
user-601bd74215708 pe 04 Februarie 2021 13:23
O prostie de film, m-am luat dupa comentarii si pt ca am vazut ca are nota mare, dar am pierdut apropape doua ore.
Mie imi plac filmele thriller-psihologic, dar asta e chiar nebunie,MAI ALES SFARSITUL????
NOTA 1
Nu il recomand!

Caktus pe 20 Martie 2020 00:24
Un film foarte bine interpretat si regizat.
Aronofsky nu m-a dezamagit.

Scenariu: 9/10
Joc actoricesc: 10/10
Coloana sonora: 10/10
Final: 9/10

9/10

carmen_angelus_romila pe 06 Octombrie 2018 19:55
Doua actrite potente interpretativ, Mila Kunis, Natalie Portman joaca personajele a doua balerine, complementare artistic, lansate intr-o disputa de rivalitate deosebit de intensa.
Omu_Problema pe 30 Iunie 2018 01:10
Bunicel
Bunicel filmul, chiar nu m-am plictisit si actiunea a curs frumos. Dar nu m-au dat chiar asa pe spate metaforele prezentate, poate subiectul n-a fost pe placul meu destul, nu stiu.
Ssemaka pe 04 Aprilie 2018 03:03
Printre cele mai bune filme de groază! Merita văzut, recomand fanilor de filme horror-thriller.
andrei_oarga pe 07 Martie 2018 23:08
Un film bun,cu o poveste impresionantă,desfășurare bună si o interpretare pe măsură din partea Nataliei Portman,nici ceilalti actori nu au fost mai prejos,recomand fanilor thriller si nu numai!
bainca pe 23 Februarie 2018 07:27
nota 8 foarte bun psihologic
un film psihologic foarte bun , povestea interesanta si actiunea de asemenea , si jocul actoricesc foarte bun al lui natalie portman si mila kunis fac din acest film unul foarte bun , poate unii nu o sa-l inteleaga dar asta nu inseamna ca nu e bun , am fost sceptica la incept dar mi-am dovedit ca m-am inselat e chiar bun , merita nota 8 .
alexandra_mirela pe 20 Iunie 2017 22:43
Il recomand ! ...este un film foarte bun .........merita vazut!
margochirila24_69 pe 20 Iunie 2017 09:12
Natalie Portman este exceptionala, desi cuvantul suna a sablon! Pentru mine filmul a fost intens si tulburator. L-am vazut in urma cu 4 sau 5 ani, dar inca nu am uitat emotia pe care mi-a declansat-o. Mi-am luat DVD-ul si sper sa pot sa il revad intr-o zi! Deocamdata nu ma simt in stare.
michael_x pe 01 Aprilie 2017 21:57
" Perfection need imperfections"
Nu ma asteptam ca un film despre o balerina sa ma impresioneze, dar.......a reusit. Cred ca cel mai bun film de genul asta facut vreodata.
natalia_castego pe 10 Iunie 2016 23:43
Unele actrite, chiar sunt exceptionale! Filme la fel!
Filmu, la inceput am crezut ca-i drama, dar dupa a inceput prima faza horror. Am decis sa-l vad la cinema acum 5 ani, dupa ce am vazut ca Natalie Portman a castigat Oscaru'. N-am citit nimic despre film, doar am vazut cateva secvente pe net, nevazand trailerul. Am ramas cam surpinsa. Exista unele actrite care chiar isi merita Oscaru', la fel ca la filme, dar nu toate. Deloc, Natalie si-a meritat premiul din plin. In plus, este clasificat ca psychological thriller. Recomand!
AdriAdrianna98 pe 04 Septembrie 2014 18:43
Bai deci chiar n-ai ce sa reprosezi filmului asta. Se joaca cu mintea ta de nu mai stii in ce dimensiune traiesti. Eu mi-am facut "nervi" de cateva ori ca deja nu mai intelegeam care e faza cu toate aparitile acelea, apoi finalul m-a lamurit, totul era in capul ei, toata lupta asta continua, toata rivalitatea fusese doar in mintea ei dominata de dorinta de a stralucii in rolul principal pentru care nu se considera nici macar ea potrivita. Foarte foartte bun, merita vazut, nu-l ratati. Pe mine a reusit sa-mi mentinta interesul pana la sfarsit ceea ce nu multe filme o fac. De prestatie bare nu mai zic, Natalie si Mila au jucat dumnezeieste. Daca Natalie nu si-a intrat in rolul de fata rea in scena, in film sigur a facut-o . Iar modul in care Mila trece cu atata usurinta de la o atitudine de tarfulita, unde automat o percepi iar limbajul trupului a ajutat-o de minune, la o fata inocenta si… citeşte
Mariannaa pe 23 Aprilie 2014 14:52
Nici macar o secunda nu m-am plictisit la acest film senzational. Natalie Portman este uimitoare, chiar merita felicitata, iar regizorul Darren Aronofsky este mai mult decat genial. Unul dintre filmele preferate.
evanescence_ pe 06 Martie 2013 20:54
Recomand! Foarte bun!
Natalie Portman intr-un rol care nu a facut altceva decat sa-i confirme calitatile si valoarea!
Un film psihologic, foarte bine gandit si care a necesitat o buna cunaostere interioara!
Vedem astfel cat de nocivi putem deveni ,cu altii si chiar cu propria persoana, in dorinta de a fi pe primii intr-un domeniu!
Ambitia si perseverenta , dusa la extrem nu genereaza altceva decat teama, banuieli si invidie, disloca capacitatea de discernamant si deformeaza considerabil realitatea!
Filmul ne arata clar de ce intodeauna cei care se tem cu intensitate ca ar fi invidiati sunt intocmai cei care invidiaza!
Personajul traieste astfel intr-o lume proprie si halucinanta. Dorintele, frustrarile, temerile sub apasarea lor devin epuizante, iar de aici pleaca toata tragedia traita de Nina! Pe langa toate acestea , mai contribuie si alti factori externi precum : varsta ,… citeşte

PLaurentzyu pe 02 Februarie 2013 21:30
N-are cum sa nu-ti intre pe sub piele filmul asta. Vibratia aceea de nebunie iti distruge neuronii, te captiveaza. Un film socant, enigmatic. O capodopera!
sarrpe pe 20 Noiembrie 2012 23:16
Un film interesant, merita urmarit !
alexandra.petronela pe 29 Septembrie 2012 01:51
Un film de exceptie.
Natalie si-a intrat foarte bine in rol.
Un film de nota 10. Merita vazut!

Christian.Van.Darko pe 06 Aprilie 2012 17:48
Fiecare om cauta un fel de perfectiune!
Filmul exprima caracterul uman!Fiecare om este Lebada Neagra.Tine de ideea de echilibru intre partea buna si partea malefica a personalitatii noastre.Trebuie acceptate amandoua pentru a nu starni o revolta in noi insine.Complexitatea mintii umane dezvaluie aceste stari."Lebada Neagra" inseamna autoacceptare,autocunoastere,autodepasire.Noi tindem prin insasi mintea noastra catre perfectiune!
dudi2002 pe 20 Ianuarie 2012 21:23
Ce cred eu despre Black Swan...
Filmul "Black Swan" este un film foarte interesant,de care am fost impresionata.Rafinamentul Ninei(Natalie Portman)in combinatie cu cel al Lillei(Mila Kunis)este o combinatie de nedescris(in sensul cel bun!).De asemenea,ambitia ambelor balerine a fost impresionanta,chiar daca niciuna nu a luat lectii de balet pana sa joace in film.Dupa oarerea mea,acesta a fost unul dintre cele mai frumoase filme artistice pe care le-am vazut.Felicitari lui Darren Aronofskypentru ca a reusit sa se focuseze pe interpretarea Nataliei Portman,cat si cea a Milei Kunis,care a fost exceptionala.
lyqrycy pe 01 Ianuarie 2012 06:14
Eu am vazut filmul mult mai tarziu fata de data aparitiei,si sincer dupa ce review am primit de la prietenii mei am crezut ca nu o sa mi placa,dar l am adorat.Il recomand tuturor celor care nu l au vazut este o adevarata experienta si aduce ceva nou.
baby.piiiis pe 30 Decembrie 2011 23:49
Super film! Pentru mine, unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani. Povestea minunata si Natalie Portman si Mila Kunis au intrat perfect in atmosfera filmului. Este, cu adevarat, o drama. Nu am cuvinte sa descriu in cuvinte tot ce am simtit in momentul cand l-am vazut. De asemenea, este si o lectie de viata foarte buna.
madalinaXD pe 30 Decembrie 2011 22:43
wow....cate emotii mi-a dat acest film:(.....nu am mai vazut un asemea film niciodata,ideea filmului m-a lasat cu gura cascata si cu lacrimi in ochi....superbe scenele din Black Swan:X.....de la 1 la 10 ias da 11:X
CmrsCristina pe 05 Noiembrie 2011 11:18
A fost frumos, intr-adevar, dar sincer, cam complicat pentru mine:))
Criystina86 pe 22 Septembrie 2011 18:04
PERFECTIUNEA LA ABSOLUT
Perfectiunea nu exista in natura umana . Iata ca filmul ofera o alta varianta si arata ca perfectiunea poate fi atinsa, dar numai cu sacrificiul suprem. Un film exceptional despre PERFECTIUNE.
Mihai2508 pe 08 Septembrie 2011 18:05
Un film psihologic foarte reusit, si cu o actrita, Natalie, care a jucat exceptional, insa aici depinde de gustul oamenilor, si ce tip de filme prefera, filmul in sine este f. bun, iar subiectul abordat este interesant, insa ce iese in evidenta este jocul lui Natalie, care este perfect.
ama88 pe 28 August 2011 23:37
cel mai frumos rol al lui Natalie Portman,iar filmul m-a impresionat pana la lacrimi
TrazZ pe 01 Iulie 2011 23:34
O poveste tragica cu un final pe masura. Contureaza perfect caracterul oamenilor si cat de degradant poate ajunge omul numai pentru a fi in frunte. Natalie Portman face intradevar un rol senzationat, meritand din plin statueta aurie.... Este o poveste de viata, care te pune pe ganduri, si care nu trebuie ratata. O recomand.
Ioana-Andreea18 pe 22 Iunie 2011 20:52
Este un film bun. Îmi place foarte mult ideea pe care a abordat-o, dar ca să îl înţelegi cu adevărat trebuie să fi foarte atent la micile indicii care sunt fin îmbinate în replicile actorilor. Natalie Portman îşi intră bine în pielea personajului. Finalul este cel mai tare deoarece "Nina" atinge perfecţiunea pentru câteva secunde, ceea ce şi-a dorit mereu.
lariss14 pe 21 Iunie 2011 11:18
Merita
merita vazut! este un film foarte bun :D nu veti regreta ca l-ai vazut
SoKaT pe 04 Mai 2011 15:41
Extraordinar filmul , nu am cuvinte . Nota 10 clar !!!!!
deliadulce pe 13 Aprilie 2011 17:50
Foarte frumos!Este un film foarte bun.Actorii joaca bine, Nota 9!
PuffyHawke pe 13 Aprilie 2011 11:44
Ce pot sa zic
Mi'a placut filmul, doar ca la unele faze, m'am cam speriat, ce'i drept. Este un film chiar frumos, dar cum am mai spus, m'au speriat unele faze. Ii dau nota 10 la acest film. Este frumos, si chiar merita vizionat.
lamationairetia pe 21 Martie 2011 23:44
un Oscar meritat
Interpretarea extraordinara, dand credibilitate totala unui personaj schizoid, da valoare filmului, altfel destul de inegal.
dya_giulia89 pe 20 Martie 2011 14:15
foarte bun
Portman a jucat impecabil.Dragostea pentru balet s-a transformat in pasiune,pasiunea s-a transformat in obsesie,si obsesia s-a transformat in nebunie.....un film foarte bun.merita vazut!
brinceanu pe 24 Februarie 2011 12:26
Natalie
Foarte interesant filmul chiar mi-a placut mult...Natalie este pt mine cea mai buna actrita din generatia ei. Sincer cred ca este cel mai bun film al anului.:)
BLACK-SPIDER pe 18 Februarie 2011 00:14
Black swan sau cum sa atingi perfectiunea
Lacul Lebedelor, celebra piesa de balet face subiectul acestui film plin de pasiune marca Darren Aronofsky.
Natalie Portman e una dintre actritele care imi erau simpatice, stiam ca e buna dar nu o credeam capabila de a se ridica la un nivel artistic care sa permita disecarea, aprofundarea, si interpretarea fara greseala a unui rol. . Merita Oscarul din plin.

La inceput Nina (Natalie) se regaseste in partea din spectacol ce ii revine surorii bune, lebada alba. Aceasta e pura, imaculata, fiecare pas e calculat cu strictete, fiecare miscare are un timp bine stabilit, nimic nu e la voia intamplarii in reprezentarea sa.

Datorita faptului ca Nina traia doar pentru balet, viata sa era una dominata de rutina. Insa pentru pasiunea sa, orice suferinta, orice greutate contau prea putin, ea era hotarata sa reuseasca indiferent de piedicile iesite in cale.

Lily (Mila Kunis) si Thomas( Vincent Cassel ) au un rol hotarator in schimbarea si transformarea Ninei. Lily ,antagonista, cea care in viziunea Ninei vrea sa ii fure locul in piesa reuseste sa ne seduca prin dorinta sa morbida de faima, de success, de aplauze si ovatii la scena deschisa.
Ea e cea care o ajuta ,pentru o seara pe Nina sa evadeze din colivia in care fusese prinsa in tot acest timp , continuind practic procesul de transformare initiat de Thomas. Acesta din urma se foloseste de orice mijloc posibil pentru a scoate ce e mai bun din ‘’mica sa printesa’’, pasiunea nebuna pe care o starneste in sufletul Ninei, jocul periculos al seductiei, faptul ca reuseste sa o cucereasca nu doar pe plan afectiv ci si psihic sunt armele foloseste cu siguranta si duritate extrema spre indeplinirea scopului final : transformarea Ninei din lebada alba in sora ei geamana , lebada neagra…

Transformarea reprezinta momentul cheie al filmului: miscarile sale nu mai sunt calculate ci devin senzuale, pasi nu mai sunt siguri, nu mai sunt cei exersati din plin inainte de spectacol ci sunt trairi care se nasc atunci, pe loc, pe scena, nimic din jurul sau nu mai conteaza, nici public, nici aplauze, …muzica ii curge prin vene, forta creatoare si energia ce vin din strafundurile fiintei sale fac ca in piept sa ii bata o inima de lebada.

Aronofsky prin scenele in care Ninei ii cresc mai intai fulgi prin piele iar apoi aripi, te curesc si te fac sa atingi macar, prêt de cateva clipe …perfectiunea.

Angeloxd pe 01 Aprilie 2019 22:53
Filmul asta mi-a bagat creierul in ceata, recomand!:))
costel_rinocerul_visiniu pe 28 Ianuarie 2019 23:39
doamne fereste
Te uiti si te crucesti la unele comentari , fiecare vrea sa si arate ..inteliqentza , fiecare vrea sa fie ..miezul unui pepene ..dp sparqerea bostanului :))) Alooo e de ajuns un mic comentariu sa stie omul dc filmul e bun si atat ! Film de nota 7, 5 parerea mea !
lavara_laiarna pe 11 Noiembrie 2017 20:41
O amețeală continuă și deprimantă despre un om captiv.. aproape nebun.
andystarx pe 06 Ianuarie 2017 22:21
Jocul actorilor ,mi a placut foarte mult,un film ciudat si totodata,intersant ! Poate nu este pentru oricine,dar nu este un film slab,fara discutie,este pshihologic !Merita o vizionare !
omucuvaloare pe 03 Ianuarie 2016 01:19
o ador..face intotdeauna niste roluri exceptionale, originale si ciudate, e altfel ;)
kakamo pe 14 Octombrie 2015 21:32
Nu imi plac filmele despre nebuni!
Schizofrenici, paranoici etc. Este probabil problema mea ca nu pot sa empatizez cu persoanele ''cu probleme''. Totusi m-am ambitionat si am vazut filmul, nu am inteles esenta ...si pt un om practic probabil e o pierdere de timp. Imi place totusi N. Portman, cea din ''V de la Vendetta'' ! Un mare plus iarasi pt muzica, care amplifica trairile nebunei.
chiba_florin pe 05 Aprilie 2015 00:45
Wow
M-a surprins !
Destul de întortocheat, cel puţin până m-am dezmeticit. După ce am înţeles şpiru' e chiar genial, iar în rolul, de zile mari, pe care Natalie îl face, nici că era cineva mai potrivit pentru acest remarcabil rol ! Superb !

Iulidesprefilme pe 04 Aprilie 2015 21:32
Black Swan rămâne, indubitabil, un film de referinţă din creaţia regizorală a lui Aronofski, din filmografia actriţei Natalie Portman, din istoria cinematografiei americane...este încărcat de semnificaţii, de simboluri, de idei, de trăiri, de emoţii...
emy_sinaia pe 14 Octombrie 2014 22:44
Incurcat
Un film incurcat si intunecat ca mintea Ninei care e obsedata de rivalitatea cu Lilly.
ileana_mira pe 07 Septembrie 2014 19:28
Mila Kunis si Natalie Portman sunt superbe, doua dintre actritele mele favorite, si-au jucat rolurile impecabil. Un film exceptional, il recomand.
doomlol96 pe 24 Februarie 2014 19:53
Natalie,serios?...
deci ma enervat la culme Natalie aka Black Swan.Cand o vedeam ca e asa de speriata si in acelasi timp agitata imi vinea sa sparg monitoru de nervi,nu o suport!! de ce sa interpretezi in halu asta o balenira????de parca avea mereu o bomba pusa pe ea si ea speriata de moarte!,tot filmu a fost asa deja numai puteam de nervi. Frate,jalnic,chiar asa? de parca sar fii nascut ieri,zici ca avea probleme la cap.jalnic rau...nota 2 din pacate pentru prestatia asta de toata jena.
Go 1 2 3 4 5 6