Păreri Black Hawk Down

(2001)

Operațiunea Mogadishu

baietelu79 pe 28 Septembrie 2009 10:56
Incredibil cum reuseste acest film sa scoata in evidenta tensiunea, suspansul si riscul unei misiuni militare... Regia, scenariul si actorii sunt de exceptie!!!
gotweakgrl pe 06 Aprilie 2010 13:23
Un film superb, cu o coloana sonora extraordinara. Merita vazut!
AlbuMihai pe 13 Noiembrie 2005 20:08
Sincer vorbind,acest film mi s-a parut cel mai tare film pe care l-am vizionat vreodata.Din punctu meu de vedere "Elicopter la pamant" merita mult mai multe premii si distincii decat i s-a acordat.Felicit regizorii,actorii si toti colaboratorii care au ajutat la crearea acestui film.Pe mine ,acest film m-a facut sa privesc lumea cu alti ochi.
Vladut1994 pe 08 Septembrie 2010 17:24
Black Hawk Down
,,Numai mortii au vazut sfarsitul razboiului"(Platon)...Black Hawk Down poveste soldatilor americani trimisi in Somalia pentru a opri razboiul civil,un film cutremurator in care descoperi adevarata fata a razboiului ...O lectie despre prietenie,disperare,teama,durere, toate izvorate din inimile unor soldati speciali,multi dintre ei aflati la prima lor misiune de acest gen...Maniera in care Ridely Scott a regizat acest film este absolut geniala...Nu ar fi deloc o exagerare daca spunem ca acest film este cel mai bun film de razboi facut vreodata...
Ovidiu239 pe 1 iulie 2013 12:02
Cel mai bun film de razboi facut vreodata...? Inseamna ca n-ai vazut "Saving Private Ryan", recomand pentru toti cei ce n-au vazut.
Theodor2011 pe 29 septembrie 2013 14:12
OVIDIU, Vladut1994 are dreptate
FreakDoll pe 06 August 2009 17:28
Cum să fii o ţintă sigură pentru moarte şi tu să ai puterea şi curajul să ai grijă de cel de lângă tine mai mult decât de propria persoană? Să fie mutilaţi prietenii şi colegii tăi chiar lângă tine,să-i auzi ţipând, spunând ultimele cuvinte, gândindu-te în acelaşi timp că tu urmezi.... Este înfiorător pentru cel care vede câteva imagini la televizor, dar pentru cei care trăiesc momentele acelea....!!
Am văzut documentare. După ce se întorc din misiuni, soldaţii pur şi simplu nu mai sunt oameni. Rămân cu traume toată viaţa. Mi se pare incredibil să poţi trece prin aşa ceva, să ai capacitatea să faci lucruri de genul ăsta.
Filmul este extraordinar. Trist de real. Distribuţia este şi ea impresionantă. Josh Hartnett este unul dintre actorii mei preferaţi. În afara talentului indiscutabil are şi un farmec aparte.

armyTM pe 10 noiembrie 2011 16:17
SI TOTUSI EXISTAM CA SOLDATI SI VOM EXISTA MEREU ASTEPTAND SA NE VINA RANDUL...
podut-florian pe 05 Iulie 2009 15:22
cel mai bun
un film care iti taie rasuflarea foarte realist si bine facut profesionost printr cele mai bune de genul sau
LavyBogdy pe 15 Ianuarie 2011 17:37
Este foarte emoționant să vezi cum prin devotament și curaj oamenii sunt capabili să facă față situațiilor extreme.Nu există cuvinte care să descrie un război,ci doar sentimente care te fac să-l simți.
Muzică nota 10,regizor nota 11,actori nota 12 etc.

roxanica pe 18 ianuarie 2011 16:36
frumos spus.mereu ma emotioneaza comentariile tale.te admir foarte mult pt cuvintele pe care le alegi pt noi,ceilalti utilizatori ai acestui site.
armyTM pe 10 noiembrie 2011 16:15
respect pt fiecare cuvant scris de TINE
danucu pe 27 Mai 2009 22:48
eram mai mica si recunosc: m-am dus la filmul asta doar sa il vad pe josh hartentt, dar... filmul m-a fermecat!!! am trait fiecare scena, am plans si am suferit alaturi de soldati. inspirat din fapte reale. UN FILM SUPERB!!! m-am dus la cinema pentru un motiv absolut superficial si am plecat ceva mai matura si mai invatata. MUST SEE!!!
chriss_38_cta pe 10 Octombrie 2009 15:53
Cineva comenta mai sus: ,,A fost filmul care ma convins definitiv cã Ridley este, în opinea mea cel mai bun regizor din istorie'' Nu esti departe prea tare de adevar, Alien si si Conquest of the paradise'' parca tind sa spuna asta. Si nu-s singurele! În ceea ce priveste filmul, Black Hawk Dawn'' ... Dumnezeu stie daca e cel mai bun. Incercati ,,9 Rota'' de la rusi...o sa va schimbati un pic optica. Nu mi-e rusine nici cu ..Passchandaele'', daca e sa suporte omul un minim de intriga si de romantism
pe acolo.

Theodor2011 pe 12 Septembrie 2012 20:15
Un film foarte bun ce prezinta poate cea mai mare operatiune in forta a armatei S.U.A (Delta Force, Army Rangers etc) de la doilea razboi mondial incoace.
Misiune in care Bill Clinton, a trimis in Somalia (in 1993) un contingent format din aprox. 20 000 soldati. O misiune in care S.U.A, a vrut doar binele oamenilor care mureau de foame pe capete in SOMALIA, si sa restabileasca ordinea prin capturarea liderului din Mogadishu pe nume Mohamad Farah Aidid. Lider care folosea foametea ca pe o arma, blocand transporturile internationale de alimente ale crucii rosii la portile orasului dupa cum se vede la inceputul filmului. In acest fel decalsandu-se in SOMALIA acelor ani foamete de proportii biblice, murind astfel numai putini de 300 000 de oameni nevinovati.

In aceasta operatiune de razboi a armatei S.U.A ce avea ca scop capturarea liderului SOMALEZ, au murit 19 soldati… citeşte

cezarika21 pe 22 februarie 2017 09:19
Foarte corect!
Kanedel pe 17 Ianuarie 2010 19:19
Violent,prea violent,...insa realist,...cand te gandesti ca e facut dupa intamplare adevarata.RAZBOIUL NU DUCE LA NIMIC BUN.CE E ACOLO IN AFRICA,FRATILOR!...
En3rgYc pe 15 Ianuarie 2012 11:49
Un film extrem de captivant! Plin de actiune.In plus filmul oglindeste foarte bine comportamentul militarilor din "war zone" in diverse situatii critice
sorinreddog pe 14 Decembrie 2009 22:06
Sorin.Pitesti
Este printre filmele bune care au ca tema razboiul,are si multe lipsuri,nu ma apuc acum sa le enumar,dar probabil stiti si voi la ce ma refer. In concluzie,nu este un film deosebit,foarte bun,dar merita sa-l urmariti avand in vedere ca e bazat pe fapte reale...
Costy_Craiova_fan pe 04 Ianuarie 2010 00:51
isi merita pe deplin laudele si premiile,foarte bun filmul.
mu_zz_i pe 19 Ianuarie 2009 12:45
Un film foarte bun cu o distributie foarte buna.
Mi-au placut foarte mult scenele de lupta, pareau foarte reale, iar sunetul, ei bine poate doar The Kingdom din 2007 il poate intrece.

FlorinMovieFreak pe 12 Ianuarie 2012 23:23
Au murit degeaba !
Sunet si imagine de mare clasa .. te patrunde prin toti porii !
Theodor2011 pe 29 septembrie 2013 14:54
De ce crezi tu ca acei 19 soldati din contingentul de ATENTIE!! 20 000 ai US ARMY (Delta Force si Army Ranger) au murit degeaba?? Ca a impiedicat acel razboi civil intern (SOMALIA), si au facut (cat au putut si ei) sa nu se mai moara de foame pe capete acolo? Pana sa se bage SUA (singura tara curajoasa) in acel razboi (in Oct 1993) murise deja 300 000 de civili (somalezi) de foame. Din cauza conflictelor dintre capeteniile de acolo, ca Mohamed Farrah Aidid, asasinat chiar acolo in Mogadishu 3 ani mai tarziu (1996). Ca acest nenorocit bloca transporturile alimentare ai crucii rosi internationale, si ca folosea foametea de proportii ca pe o arma?? Cum poti sa zici ca ''Au murit degeaba''?
narcisson pe 22 iunie 2014 21:58
De acord Theodor. Poate singurii care au murit degeaba au fost acei somalezi, carne de tun, insa americanii NU AU MURIT DEGEABA!
cezarika21 pe 22 Februarie 2017 09:18
Reconstituirea realistă a unei bătălii sângeroase
Fără a descrie adevărata dimensiune a masacrelor petrecute în timpul conflictului militar intern din Somalia, ”Black Hawk Down” oferă o porție realistă de război, redată cu o abilitate tehnică desăvârșită de Ridley Scott. Raidul de capturare a doi consilieri ai unui lider militar somalez de către militarii forțelor ONU de menținere a păcii s-a transformat, după doborârea unui elicopter american, într-una dintre cele mai sângeroase bătălii purtate cu o încleștare greu de imaginat și a constituit pentru ambele tabere o victorie à la Pirus.

Bătălia de la Mogadishu, desfășurată pe parcursul zilelor de 3 și 4 octombrie 1993, este un exemplu semnificativ al conflictelor sângeroase ce au măcinat continentul african pe parcursul ultimului secol. Nu cunosc în ce măsură filmul respectă adevărul, deși există ceva propagandă pentru a… citeşte

1Katalin pe 21 Noiembrie 2011 22:19
un film extraordinar ! isi merita premiile Oscar.10!
tinut pe 21 Septembrie 2010 22:05
Ridley Scott este inegalabil, savurez toate filmele lui.
Distributie buna, scene reale de te cutremuri,simti ca traiesti alaturi de eroi.

Ice Age pe 25 Martie 2006 13:46
nu prea sint cuvinte in care sa descrii trairea si drama personajelor
super film

Narcis pe 22 Martie 2004 08:47
Un film bestial in care nu mai apare nici un personaj gen "Rambo" sau "Van Damme", fara un personaj principal, filmul arata mai mult suportul care trebuie acordat intre camarazi pe timp de razboi. Este ceva de neuitat. Nu va sugerez sa pierdeti asa ceva. Nota 10.
Alisuca pe 30 Ianuarie 2004 22:52
Mi-a placut mult, mi s-a parut un film foarte bine realizat. Seamana mult cu serialul "Camarazi de razboi" care a fost la HBO. Chiar imi era dor sa vad ceva asemanator.
manoflamancha pe 15 Decembrie 2003 15:00
foarte bun filmul.l-as recomanda oricui m-ar intreba, eu unul cand am facut rost de ell-am vazut de 3 ori la rand.asa ca uitati-va la "Caderea vulturului negru" -asa e tradus pe cd-ul pe care il am eu :)
horatiu pe 11 Decembrie 2003 11:16
Un foarte bun film de razboi, incredibil de realist in detalii si in atmosfera.
legolas05 pe 07 Iunie 2010 20:59
este foarte bun filmul....coloana sonora forte buna.....sincer,ma impresionat mult
dumitrescu iulian pe 22 Februarie 2005 19:17
the best
avril4u pe 16 Aprilie 2004 00:22
Filmul este foarte bine realizat mai bine spus toate filmele cu Josh sunt excelent!!!!!!
E de nota: 10 cu steluta :)

Alex Leo Serban pe 13 Decembrie 2003 12:28
poate ca luasesi rudotel inainte...? un film excelent - unul din cele mai bune ale lu nea ridley!
chiba_florin pe 21 Noiembrie 2011 15:57
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PUR SI SIMPLU CAPTIVANT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CoNi pe 09 Decembrie 2009 22:49
josh :X:X.. coloana sonora "Leave no man behind" superba :)
iulian94 pe 06 Aprilie 2013 18:19
Un film extraordinar despre razboi.Actorii foarte buni.Merita vazuta.
yoyo_jarre pe 31 Octombrie 2011 00:04
poate cel mai bun film de razboi
fantastic de bine facut acest film! cred ca in acest film este evidentiata cel mai bine adevarata fata a razboiului!
Infinity pe 14 Octombrie 2011 20:50
Black Hawk Down (2001)
O productie foarte reusita si foarte realista. Actiune, drama, tensiune, sange, confuzie... Tot ce vrei de la un film de razboi. Coloana sonora este superba. Nu mai spun de distributie. Multi dintre actorii din film au ajuns azi nume grele in industria filmului. Nota 10.
dayenutza pe 26 Septembrie 2011 03:12
foarte dramatic fimul am plans mult la el mai ales k este facut dupa fapte reale :((
SemperFi pe 08 Mai 2010 17:56
Nu exista teorii conspirationale....gen CIA
pt. toti cei care pe viitor se mai gandesc sa vizioneze filmul acesta,exceptional de altfel,sa nu mai scrieti oameni buni ca v'a schimbat parerea despre armata.....cam ce parere aveai despre armata,Makaveli13?ca armata SUA a "invadat" si Somalia sa le fure petrolul,sau diamantele?e la moda teoria asta...in Afghanistan si Irak asa cik au facut americanii ;)
fara suparare Makaveli13,dar ma zgaria pe ochi commentul tau :)

En3rgYc pe 15 ianuarie 2012 11:43
SemperFi sa nu fie cu suparare dar parerea mea e ca suntem prea mici si prea nestiutori pentru pareri asa de mari. Daca eram asa destepti....acum semnam acte in Biroul Oval.Asa ca pareri ca ale tale....precum ca SUA a facut...Rusia a furat....Somalia a facut nu stiu ce.....nu le afisa in public. Dar e doar o parere personala. Sper sa nu te fi suparat
SemperFi pe 15 ianuarie 2012 18:48
teoretic,e democratie,nu? :P asta implica libertatea cuvantului,deci, nu e nici o suparare,fratzik :D
marllenn pe 28 Aprilie 2010 16:06
Un film ce merita vazut cu un regizor de nota 10 si un soundtrack super
sabin88 pe 25 Aprilie 2010 21:23
prea tare filmul... ridley scott nu a dezamagit si nici nu cred k o va face
adalette pe 5 aprilie 2011 13:12
foarte bun!
Edbah pe 17 Martie 2010 09:39
Capodopera a genului razboiului contemporan. Actiunea este asa violenta incat, daca nu am stii ca reproduce fapte reale, as inclina sa cred ca scenaristul exagereaza.
Dgabriell93 pe 29 Ianuarie 2010 19:37
"Cuvantul capitulare nu exista pentru un Ranger.
Niciodata nu voi lasa un camarad ranit sa cada in mainile inamicului..." O sintagma ce ma determina sa urmez armata poate. Un lucru cu care americanii se mandresc: solidaritatea. In film se pune foarte mult accent pe aproapele tau, prietenul tau, tovarasul de arme, poate chiar ultimul om pe care il vezi in viata. Cat despre violenta, ea este bine reprezentata. Daca tu nu te-ai gandit ca pentru linistea ta nu se face nimic te inseli. Nu razboiul este solutia la probleme, dar este un mod eficient de a tine sub control pericolul. Discursurile de la finalul filmului ar trebui sa ridice cateva semne de intrebare referitoare la razboi si la abordarea aleasa, insa un om ce nu a participat la razboi nu va intelege niciodata campul de lupta.

Daniel Gabriel pe 10 Ianuarie 2009 17:43
Un film foarte dramatic despre intamplarile ce au avut loc in Somalia in 1992. Ce m-a impresionat cel mai mult la acest film a fost cu siguranta muzica lui Hans Zimmer...FABULOS!!!
cezarica98 pe 09 Noiembrie 2008 15:42
Un film excelent,cand o simpla incursiune in desert se transforma intr-o baie de sange si au loc inclestari pe viata si pe moarte.un film despre razboiul civil in care sunt implicati soldati americani, un film ce merita vazut, un film ce merita de nota 5 la patrat.
Endre pe 05 Martie 2008 22:06
M-a impresionat filmul. De ce? In primul rand pt ca a prezentat evenimentul istoric din perspectiva soldatilor simpli, care nevrand sa iasa eroi, uite ca asa le-a iesit pasul (ca sa-l citez pe Josh Hartnett). Mi-a placut ca nu a existat un personaj principal, ci o seri de caractere cu personalitate, motivatii si inzestrari diferite, ceea ce a facut filmul sa fie realist si dramatic in acelasi timp.
Esecul din Mogadishu a fost o invataminte grea pentru americani - ceea ce reiese si citind memoriile ex-secretarului de stat Albright, pe vremea aceea ambasadoare SUA la ONU - in angajarea unilaterala (si necorespunzator pregatita) in situatii de conflict de pe glob in urmatorii ani. Vezi genocidul din Ruanda...ceea ce este excelent redat in filmul Hotel Ruanda.

In concluzie, din toate punctele de vedere (artistic, istoric) acest film merita vazut!

tethys pe 08 Februarie 2007 15:44
Un film excelent, incredibil de realist, poate cel mai bun film de razboi! Nu cred ca se compara cu "Salvati soldatul Ryan",deoarece imaginile si muzica te fac sa simti la extrem emotia,tensiunea,frica si spaima! Fara eroism patetic si agitatie inutila ca in multe alte filme asemenea, e perfect pt a-ti imagina ce inseamna razboiul modern!
Kriss_Kringle pe 15 Septembrie 2006 22:01
Filmul e f.bun prin faptul ca e de un realism cum rar mai vezi si imaginea este impecabila.Isi merita Oscarul dar nu se axeaza pe personaje prea mult.Daca se ocupa Ridley Scott si de asta intradevar iesea un film de milioane,dar a vrut sa aiba un aer de documentar mai putin artistic!
Mihai pe 06 Septembrie 2006 10:12
.....cred ca este unul din cele mai reusite filme vazute vreodata.....totul pare atat de real , incat nu stii daca e film sau intradevar "live" direct din campul de lupta......SUPERRRRRRRR...Ridley Scott....king of the war :D :D :D
Suicune pe 02 Septembrie 2006 20:18
Un film extraordinar si alarmant care te tine mereu cu sufletul la gura. Ridley Scott este unul din regizorii mei preferati si se pare ca cu acest film nu m-a dezamagit. Un film care te tine lipit de fotoliu si nu iti da voie sa te duci nici macar la toaleta. Acest film te face sa simti pe propria piele drama si starea personajelor. Eu zic ca ar fi meritat mai mult de doua premii Oscar. Sincer, ar fi meritat de departe premiul pentru cel mai bun regizor. Recomand cu multa caldura acest film tuturor. Iar cei care inca nu au vazut acest film sunt suta la suta convins ca nu o sa fie dezamagiti.
Matrix pe 15 Iulie 2003 20:24
Un foarte bun film de razboi, foarte bine realizat (printre putinele filme in care scenele cu explozii nu acopera ecranul cu flacari de zeci de metri inaltime). Totul este ok, muzica este absolut senzationala, filmarile super (imaginile orasului luate din elicopter) mai putin faptul ca pana la jumatatea filmului nu se contureaza nici un personaj. Dar nu ne mai intereseaza, avem o ora si jumatate de scene de razboi care incadreaza acest film inaintea lui We were soldiers dar la un punct in spatele Soldatului Ryan.
Merita vazut de doua ori (macar de dragul efectelor sonore care sunt super).
Pe ce pune Ridley mana se transforma in Oscar.

Andrei Stoian pe 26 Martie 2002 00:00
un film de razboi echilibrat si in acelasi timp cu un mesaje clare in ceea ce priveste camaraderia de front si ororile razboiului
Bogdan Honciuc pe 25 Martie 2002 00:00
Nu mi s-a mai intamplat sa ma ghemuiesc in scaun la un film, de spaima ca ar putea sa ma nimereasca vreo schija sau chiar vreun glonte. Ridley Scott merita Oscarul pentru regie. Va recomand calduros acest film!
Ovidiu239 pe 05 Aprilie 2013 22:21
Drama unor eroi
Un excelent film de razboi ce prezinta drama soldatilor din fortele de elita americane din anul 1993. Black Hawk Down este o drama puternica bazata pe intamplari adevarate si arata cat de dificil era sa fi soldat american pe atunci. Coloana sonora e excelenta, dar poate filmul tine ceva mai mult decat ar trebui si dureaza ceva pana incepe actiunea. Oricum un film bun, nu prea ma omor eu dupa filme de razboi dar asta mi-a placut, mai ales ca este bazat pe intamplari adevarate. Clar nu e o capodopera, chiar si nota pe care o dau eu e putin fortata, dar oricum filmul e bun.

Film - Black Hawk Down

Black Hawk Down