Păreri Australia

(2008)

Mihai M. pe 02 Martie 2009 19:03
Foarte slab! O dezamagire totala! As putea afirma ca isi merita nominalizarea la Oscar pentru costume...si cam atat! Am vazut in primul rand o poveste (caci asta conteaza in primul rand) foarte liniara, lipsita de continut, fara acei piloni de rezistenta absolut necesari unui scenariu reusit, ce se dorea a fi premiat! S-a insistat prea mult as zice eu pe rolul copilului metis, prea putin pe cultura aborigena, prea putin pe povestea de dragoste dintre cei doi protagonisti(doar Kidman iesind oarecum in evidenta), cu personaje secundare extrem de nereusite...
Inteleg de ce Kidman a acceptat rolul, insa imi pare rau ca scenariul nu i-a oferit un rol cel putin la fel de consistent ca in Col Mountain...

DiViNiA pe 20 Aprilie 2009 01:23
un fel de tocanita
lung si plictisitor, prea multe idei la un loc, femeia care se lupta cu cohorta de jmecheri care ii vor terenul, domnita care se indragosteste de vacar, povestea aborigenilor, a metisilor, povestea albilor care profitau de sclavele de culoare, femeia care nu poate avea copii si il vrea tocmai pe ala pe care il reneaga lumea, razboiul si cum a crezuta ca a murit aia dar de faot era una care ii semana, iubitul care pleaca in lume si se intoarce fix cand ai nevoie de el, nici o zi mai devreme sau mai tarziu....multe clisee....offf, deja m-am plictisit. sincera sa fiu m-am uitat mai mult pt hugh jackman care a facut o treaba buna, dar nu e genul lui de rol. cat despre nicole...e o actrita buna, insa la fel de stearsa, enervanta, sclifosita, atotcunoscatoare. a mai pus ea o ferma pe picioare si in cold mountin. poate trebuia sa ramana la coada vacii, ca tot se pricepe asa bine. oricum actorii… citeşte
Dan Dann pe 03 Martie 2009 11:52
Nicole este, poate, actrita mea preferata... In acest film insa nu e decat o mare dezamagire. La fel ca si filmul in sine... Il astept cam din decembrie si am reusit sa-l vad dupa aproape 3 luni de cautare asidua pe torente... Oarecum lacrimogen, combinat cu oarece actiune, filmul e prea lung si prea slab din mai toate punctele de vedere...
cosmin742000 pe 13 Aprilie 2017 23:06
Un film lung si plictisitor despre nimic , si cu forma inferioara de viata Hugh Jackman in distributie
BellZ26 pe 19 aprilie 2017 20:20
Inferioara e mata si toata familia ta de ratati .
l.u.v pe 20 decembrie 2021 19:35
Daca ma-ta are cratima, las-o si pe ma-sa sa aiba!
andyy pe 01 Mai 2010 01:15
Ca si realizare, nimic de reprosat, dar mie mi s-a parut cam teatral, multe secvente care nu aveau naturalete si erau dramatizate in mod exagerat, au facut, dupa parerea mea, sa isi piarda din farmec.In ansamblu, ramane un film bun, la care se vede ca s-a muncit.
pisicuta1 pe 04 Noiembrie 2012 00:22
un film care de toate este cam lung dar cred ca nu merita ratat!
actorii joaca foarte bine

madalinamercioiu pe 11 August 2010 16:14
Madalina
Nu am vazut filmul niciodata . Nici nu stiu cum este.
silv_xd_tweety pe 12 Iulie 2010 16:13
Un film bunicel de la care ma asteptam la mai mult .. Un Hugh Jackman , cu un rol foarte frumos , care il prinde foarte bine , insa o Nicole Kidman , cu un scenariu care nu o avantajeaza … Ea este intradevar o mare doamna , extrem de rafinata , o actrita de asemenea , foarte talentata , cu un puternic aer de feminitate , senzualitate si fragilitate, insa in acest film a avut un personaj total opus aratand dragostea pura si oarba pentru vacar Are un personaj interpretat totusi ireprosabil . Se putea si mai bine . Varsta nu o dezavantajeaza si arata foarte bine .Filmul este putin cam prea siropos , prea coplesitor , povestea scapand foarte mult de sub control,se destructureaza . Facandu-si aparitia mai multe clisee ,totusi pana la un punct , te cucereste .Un film frumusel totusi , mistic , cu muzica avand un rol central .. Fetelor le va placea filmul si mai ales de tiganul acela absolut… citeşte
nightmare28 pe 11 Ianuarie 2010 20:41
mdea.,.
asa e frumos da partea cu razboi..nu prea da sper sa merite
cosmin74200O pe 19 Aprilie 2017 20:58
am nevoie de atentie
Sunt Cosmin cu C mare ...complexul meu de inferioritate ma impiedica sa gandesc ca un om mare si de aceea ma pish pe mine constant ... Imi place filmul ! ma pish p toti actorii mari si placuti de oameni pt ca asa nu ma mai simt eu ca un ratat mare ce sunt .. nici macar copiii mei nu ma plac ....pace
figoxxx pe 20 Iunie 2015 00:15
super film
nota maxima. superb filmul. imi pare rau ca nu l am vazut cand a aparut. dar cu siguranta o sa l mai vad de cateva ori. RECOMAND !!
bizonul pe 19 Iunie 2015 06:52
Era si timpul sa avem si ceva de exceptie pe Pro tv.,dupa atata amar de vreme ce nu ne-a slabit din idiotenii de genul "Masterchef", "Sunt celebru scoate-ma de aici", "Ferma vedetelor" si poate si altele ce eu le-am uitat. Nu-i frumos si nici educativ ca seara sa fie plina de maimutareli de genul celor pomenite dar si mai rau de o "Vacanta mare", de glume prostesti si murdare cu Tociu, Palade sau Jean Paler, de "Tanti Flprica "lui F. Calinescu, etc. Aveti respect.
Valentin_Manzur pe 08 Aprilie 2013 20:45
Australia
Intreaba un australian unde se afla adevarata Australie iar el iti va indica un orizont plin de praf si de cer, facand in acelasi timp un portret verbal al unui crescator de vite ars de soare ce poarta pe cap o palarie Akubra ponosita.
Ghemot pe 24 Martie 2013 23:57
Unul dintre filmele de remarca ale actritei Nicole Kidman!!!
cosmin_kedii pe 07 Februarie 2013 17:29
Cinematografie incredibila, direcția de arta, costume, efecte vizuale, etc Acesta este un film frumos. actori sunt buni - mai ales Nicole Kidman intr-unul din cele mai bune spectacole
xerses pe 20 Mai 2011 12:55
A fost destul de lung, dar a meritat in final sa-l pot vedea pana la sfarsit.
someone_who_dares pe 26 Ianuarie 2011 19:57
Actorii au fost OK, in schimb scenariul lasa de dorit .... Parerea mea este ca se putea mult mai bine, dar per ansamblu este un film care trebuie vazut ....
dragontotrain pe 07 Ianuarie 2011 21:06
filmul e ok are detoate dar cred ca trebuia sa insiste mai mult pe partea cu razboiul si nu pe cei care vor sa puna mana pe averea lui Lady Sarah Ashley ma refer la King Carney 8
mtraianc pe 24 August 2010 01:22
superb
fara multe comentari ,,cuvantul superb este cel mai potrivit
caroldaniel67 pe 04 Mai 2010 10:51
film pe care, din pacate, l-am ratat...Stie cineva cum pot face rost de el?
user-5e2e2f5f393e8 pe 27 Ianuarie 2020 02:37
Emoționant!..pana la lacrimi!!!!!!!????
O poveste interesantă,plină de suspans cu un final ...plin de încărcătură emoțională!!!!

blackmore pe 26 Ianuarie 2020 11:36
Un film groaznic de plictisitor.....................................
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 13:01
Pe langa o confruntare dramatica cu autoritatile, in vreme de razboi, avem parte de o poveste romantica de dragoste petrecuta in stil clasic, pe meleaguri australiene, de doua personaje interpretate maiestuos de Hugh Jackman si Nicole Kidman.
marinescunadia20 pe 05 Mai 2018 02:15
Un film impresionant asa cum azi nu se mai prea fac...iar Hugh Jackman si Nicole Kidman sunt ca întotdeauna la înălțime!
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Februarie 2018 01:00
Excelent film,merita vazuta aceasta poveste.Jocul actoricesc la cel mai inalt nivel.
mladitza pe 10 Iunie 2016 07:41
pe aripile... nisipului
Mi-a adus aminte un pic de capodopera "Pe aripile vantului", zic asta intr-un sens bun. Cele doua povesti au puncte comune, dar si multe diferente. Australia mi-a placut pentru povestea bine legata, pentru actorii din rolurile principale, pentru aborigenii australieni prezenti in film, pentru inserarea de fraze din limba lor total necunoscuta mie (noua) - de aceea suna mistic, pentru citarea miturilor si legendelor lor, pentru peisaje, scenele de razboi sunt realizate si ele bine. Poate ca are un aer usor telenovelistic filmul, dar in ansamblu, in aproape 3 ore te bucuri de un spectacol foarte frumos, iti face placere sa vezi acest film. A, si era sa uit, adorabil... Catifelatul!
Mariannaa pe 07 Mai 2014 19:04
Un film ce ofera niste imagini splendide si o distributie de exceptie. Scenariul nu este cu siguranta cel mai bun, dar din fericire are multe atuuri care il salveaza. Apropo de distributie, nu cred ca ar fi putut fi alta actrita mai buna ca Nicole Kidman pentru Lady Sarah Ashley. Filmul chiar merita vazut si este si foarte usor de vizionat.
nicoux pe 07 Septembrie 2013 19:27
Intradevar un film ce trebuie vazut, .....are toate ingredientele.
deadlord pe 03 Iunie 2013 18:33
Un film foarte bun. Mi-a placut ca umbina foarte bine drama cu comedia si romantismul. Un film greu si foarte lung cu o groaza de intamplari. Mi-a placut si ca nu m-a plictisit sim-a tinut cu inima cat un purice in anumite momente. Scenariul este bine scris, regia este foarte buna, iar distributia este foarte bine aleasa. Este si primul si din pacate si singurul film al lui Brandon Walters. Eu unul sper ca mai respandeasca cate putin din talentul sau si in alte productii, dar nu sa isi bata joc de el. Un film plin de efecte foarte bine realizate. Este spectaculos si interesant. Merita vazut.
denis24 pe 19 Februarie 2012 22:42
Imi plac chimia dintre Kidman si Jackman, dar filmul este foarte lung. As fi preferat unul scurt si bun, decat unul lung si plictisttor.
Recunosc ca are o actiune buna si peisaje superbe.

chuky_doll21 pe 18 Februarie 2012 18:23
f buna povestea...merita vazut alaturi de iubit/a....nicole kidman face tot filmul
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 13:05
Obligatoriu de vazut un film cu o poveste f frumoasa si tragica am ramas impresionat de acest film!
claris pe 06 Octombrie 2011 11:35
bun
când magnaţii locali ai creşterii vitelor complotează pentru a-i lua pământul,
defav pe 07 Ianuarie 2011 11:24
E bun ,imagine superba , peisaje , actori mari , dar povestea prea s-a dorit un amalgam cistigator si asta ii da un aer putin ireal , ii macina realismul . De aceea devine artificiala si previzibila , incit daca nu esti prea pretentios si vrei doar sa te relaxezi cu ceva aventuri si romance , n-o sa-ti para rau ,totusi .Nu e insa un film mare.
ariadna28 pe 01 Octombrie 2010 01:57
Un film ce are un pic din toate...a little boring, insa este de apreciat efortul depus de intreaga echipa...Merita vizionat pentru peisaje, aici incluzand si imaginea lui Hugh Jackman in ipostaza de barbat hotarat/ dur pe camp si totodata foarte tandru si romantic cand vine vorba de-ale inimii. :)
Ashlee_80 pe 04 August 2010 23:04
Este un film destul de bun,merita vazut.Nicole ca de obicei o actrita grozava,si-a intrat in rol destul de bine.A fost frumos sa-l vizionez!
scarletmonkey pe 01 August 2010 10:25
este uluitoare paralela pe care baz lurhman o face intre dragostea celor doi protagonisti si dragostea lady ashley pentru pamantul din australia. faraway downs devine un camin pentru ea chiar daca la inceput nu ii intelege frumusetea
hungry_for_movies pe 14 Iulie 2010 15:06
mi.a placut. dar tot timpul da senzatia de finalitate. dupa vreo 45 de min din film am crezut ca mai are putin si se termina (asteptam genericul de final:)) dar de fapt mai era vreo ora si ceva din el
dovey pe 01 Iunie 2009 16:04
Probabil ca as putea spune lucruri mai bune, dar din pacate, nu e cazul. Aveam asteptari mari de la filmul asta, si in ciuda rabdarii mele, singurul element care mi-a atras atentia a fost peisajul. In rest, cred ca e suficient daca spun ca se putea mai bine! Nicole arata de parca era pe scena unui teatru, nu pe platourile de filmare, iar Hugh, ei bine, el saracu a incercat sa faca pe lupul singuratic, salvator si alte cele, dar nu i-a prea iesit. Frumos ca estetica, dar dezamageste usor pe cei care cauta ceva mai mult.
catasmile17 pe 21 Octombrie 2012 19:39
Este un film absolut genial. Distributia este una de exceptie. Va recomand sa-l vedeti.
Ariana97 pe 04 Iulie 2011 18:26
Filmul asta are ceva ce il face sa semene cu "Gone with the wind". E un film de calitate, peisajele sunt superbe si actorii joaca minunat. Am cautat mult timp un film atat de complex ca Australia, merita mai multe premii. L-am vazut intr-o dimineata inainte de ore, am intarziat la scoala pentru ca am pierdut notiunea timpului datorita povestii captivante ce te introduce in mijlocul actiunii. Mi-a placut foarte mult, e cel mai bun film australian facut vreodata. :x :x :x
Iulidesprefilme pe 12 Octombrie 2012 19:10
Hugh Jackman impresionează de la un rol la altul şi într-un film de dragoste ca acesta face o figură bună.
margott pe 29 August 2012 00:33
Nu prea se poate spune nimic rau despre filmul asta, de obicei Nicole Kidman isi alege cu grija rolurile, insa pentru gusturile mele e mult prea siropos. Mi-au placut mai mult inceputul si secventele nostime dintre Nicole si Hugh Jackman.
KarGo pe 02 Iulie 2012 00:29
Inceput interesant, continuare captivanta pana spre jumatate, apoi slabutz pana spre final si apoi din nou mai ridica putin interesul in ultimele 20 min! Cam asa poate fi descris pe scurt filmul Australia! Nu e un film prost dar tine mult prea mult pentru ceva ce se putea rezuma la maxim 2 ore si poate ar fi iesit si mai bine! De vazut doar o data si asta daca nu esti plictisit sau obosit pentru ca pe la jumate s-ar putea ori sa adormi ori sa renunti! un 7/10 pentru ca ii simpatizez pe Nicole Kidman si Hugh Jackman dar pentru film in sine e cam multicel!
Alexandra21087 pe 26 August 2011 15:41
Frumoasa poveste.Iti da o stare speciala. Nicole Kidman a jucat minunat iar despre baietel ce sa mai spun.
SilverKnight pe 28 Iulie 2011 13:39
Foarte foarte bun filmul, actori foarte buni, peisaje extraordinare, poveste superba 10/10
Sorin87 pe 01 Iunie 2011 18:03
Australia
este o drama romantica foarte buna si eu cred ca au reusit sa arete multe lucruri din viata de zi cu zi as fi vrut sa mai vad filme asa bune
danymury pe 14 Aprilie 2011 14:17
superb film, hugh si nicole fac un film de milioane, absolut superb, capodopera ce mai ..
ooo333 pe 27 Ianuarie 2011 16:24
Something New
Ceva nou , emotionant si placut , foarte bun filmul in sfarsit un film care are un final mai aproape de realitate .
VladiFarm pe 29 Octombrie 2010 01:17
Te tine cu sufletul la gura pana la final . Film foarte bun , poveste foarte frumoasa , peisaje superbe .