Păreri Argo

(2012)

Argo

uNiku pe 26 Ianuarie 2013 14:39
Un film bun, merita vazut, si de asemena merita nominalizarile si in special premiile pe care le-a luat!!
ady95adryan pe 28 Ianuarie 2013 19:17
merita din plin vazut acest film! m-a tinut cu sufletul la gura inca de la inceput. Ben Affleck merita sa fie nominalizat pentru regie.
bigsmall pe 29 Ianuarie 2013 08:29
extraordinar. Am trait foarte multe emotii . recomand cu caldura nota 10
eko pe 01 Februarie 2013 08:01
Este un film destul de bun dar in nici un caz nu merita 7 nominalizari la Oscar aici sigur au exagerat.
Ben s-a descurcat foarte bine ca regizor recreand atmosfera acelor ani iar distributia este de 10 stele , nu stiu povestea adevarata dar a c-am exagerat Ben la unele faze cand scapa mereu in ultimele secunde , faza cu bilete , telefonul... Nu inteleg de ce cei 6 au fost numiti eroi , cat timp au stat in casa ambasadorului Canadei nu au suferit deloc pe langa ceilalti 50 care ramasese in Ambasada Americana . Este o poveste care nu trebuia spusa nu stiu daca a impresionat pe cineva. nota 7

catasmile17 pe 01 Februarie 2013 20:27
Un film extrem de bun. M-am bucurat ca au putut face acest film cu acea operatiune de salvare din Iran. Un film care merita vazut.
gigiberlogea pe 03 Februarie 2013 07:58
Prost film
Ce dumnezeu il laudati atit .? Un film plat cu final previzibil, nimic deosebit. Bun pentru propaganda americana. Dar m-am obisnuit cu gusturile americanilor.
AndreBlack pe 04 Februarie 2013 21:47
Filmul Argo este unul foarte bun . Mi-a placut foarte mult filmul . Nu m-a plictisit deloc , m-a tinut in suspans pe toata durata filmului . Merita sa ia Oscar-ul pentru cel mai bun film iar Ben Affleck a facut o treaba excelenta ca si regizor si actor . Filmul este obligatoriu de vazut . Eu il recomand .
nicoux pe 05 Februarie 2013 09:46
Este surprinzator cu cat realism este incarcat acest film , Ben Afleck este inzestrat cu un talent regizoral ce cred ca va arata multe de acum incolo. Momentul aparitiei ridica mai multe semne de intrebare ca de exemplu: oare iranieni cum privesc acest film ?
Sylvester77 pe 05 Februarie 2013 12:41
Cultura americana se rezuma doar la ”F...your self” ?
Pentru ca acesta pare mesajul unui film inspirat ce-i drept din fapte reale, cu mult suspans si destul de captivant, dar care face referinta la patriotismul american nu in lumina bunelor relatii cu alte state, ci in dominatia absolutista a acestuia sub sloganul ”F...your self”
Spaghete pe 05 Februarie 2013 15:47
Incredibili americanii astia, cine zicea ca-s o natie de retarzi?!
Desi "au dat pe goarna" ca ei si cu englezii au contribuit la lovitura de stat din 1953 cand au rasturnat guvernul premierului Mohammad Mossadegh, lucru recunoscut prima oara de obama, iacata prin acest film ei nu fac altceva decat sa minimalizeze acea lovitura jenanta de stat implicit crimele lor si sa scoata in relief caracterul natiunii americane, facand din acest film o extraordinara propaganda americana pozitiva.
Filmul in sine? Foarte bun, antrenant, nu-ti da ocazia sa faci nici un pipi scurt daca-ti vine.
Un John Goodman EPIC, la fel si Alan Arkin, totul in regia lui...Ben Affleck, in viziunea mea e cel putin la fel de bun ca regizor(ca actor e mult mai bun Casey Affleck zic io).
Una din cele mai amuzante faze din film a fost cand dupa rasturnarea guvernului impus de americani, un grup… citeşte

MNarcis pe 05 Februarie 2013 20:16
Este real, captivant, are ritm, are umor (la inceput), iar finalul te va tine in tensiune maxima (aproape ca uitasem sa mai respir), un film superb din toate punctele de vedere (scenariu, regie, interpretare, etc)...........il recomand cu incredere!
adub pe 05 Februarie 2013 22:01
Un film bine facut in stil american,patriotic,cu conotatie politica si spioni de prima mana.
Ben Affleck promite tot mai mult caci filmul este o reusita,pana si muzica a fost in concordanta cu actiunea.

pisicuta1 pe 06 Februarie 2013 19:57
foarte bun,merta vazut,
isi merita nota ,si cred caben e un bun regizor!

firejunior pe 07 Februarie 2013 19:57
minute pierdute fara rost
ma asteptam la mai mult suspans, mai multa actiune, ma asteptam macar sa ma puna pe ganduri, si din moment in moment asteptam rasturnari de situatie, ca doar e un film artistic nu documentar.
flopozippo pe 07 Februarie 2013 20:30
Poate multi vor spune ca acest film a primit nominalizarile si probabil premiile Oscar din patriotism sau ca elogiu adus CIA. Poate ca un gram de adevar sa fie si in asta. Dar una peste alta, filmul e bun, plin de suspans si realizat impecabil.
Pantaleon pe 09 Februarie 2013 23:39
Film bun
Argo m-a dus cu gandul la "The last king of Scotland" prin dramatismul partii finale.Si acolo, ca si aici, evadarea se face pe muchie de cutit, la secunda. Nu stiu cat de corect sunt descrise faptele petrecute, m-ar mira sa se fi intamplat tot asa, desi nu e exclus. Ben Afleck da dovada de mai multa inspiratie cu acest film. Mie nu mi-a placut The Town, deci nu-mi puneam mari sperante in Argo,stiind ca e facut de acelasi regizor. Nu ma mira nici ca a luat Globul de Aur si nu m-ar mira nici sa ia Oscarul,mai ales ca, dupa ce am vazut Amour, as prefera sa-l ia oricine, numai tampenia aia anosta cu iz funerar nu.
Sorin87 pe 10 Februarie 2013 10:49
Argo
Nu am crezut ca o sa fie asa bun filmul, in timp ce ma uitam la film mi s-a parut tot mai interesanta povestea regizorului Ben Affleck.
Kappacelu` - The Blog » vince vaughn pe 10 Februarie 2013 23:13
[Filme] Argo | Kappacelu` - The Blog
[...] mi-a produs un zambet de usurare.Mi-a placut? DaMerita vazut? DaDe mai multe ori? DaLink IMDb / Cinemagia / Wikipedia Tweet Tags: Alan Arkin, argo, Ben Affleck, Bryan Cranston, Clea DuVall, filme, John [...] citeşte
andyy pe 10 Februarie 2013 23:32
Excelent film. Suspansul creste cu fiecare minut care trece din el. Foarte bine realizat si redata starea de tensiune din acea perioada. Merita vazut.
Sillviu88 pe 15 Februarie 2013 20:58
Asteptam mai mult...
Un film care merita vzt odata, dar nu si a doua oara... Nota mea e maxim 7.5
cosmin742000 pe 18 Februarie 2013 10:25
O comedie excelenta
Pana si eu am fost luat prin surprindere de cat de incredibil de prosti au fost (si mai sunt inca , iar pt viitor nu se intrevad schimbari ) americani ..Ma asteptam sa vad un film cu suspance , dramatic , ultimul lucru la care ma asteptam vizionand acest film a fost sa rad in hohote .Seamana foarte mult din acest punct de vedere (al rasului )dar nu numai cu Idiocracy, Ben Affleck este totusi un mare regizor , prezentand cat de cat obiectiv acest episod de prostie si ipocrizie pura din istoria americana .Filmul este foarte reconfortant de urmarit pt oricine are neuroni in dotare.Filmul cred ca nu are nicio greseala , toate aberatiile din el ( si sunt multe) fiind datorate prostiiei si ipocriziei fara margini tipice incepand de la omul de rand , pana la cea mai inalta treapta ierarhica din societatea americana Acum , nu zic ca toti americanii sunt prosti si ipocriti dar ca si la… citeşte
mirelat pe 3 martie 2013 21:36
si rolul jucat de Ben Affleck e inodor, incolor, insipid... un personaj total lipsit de orice carisma.
regizorul pe 19 Februarie 2013 20:46
un film foarte bun ,cu o poveste consistenta ,nimica tras de par .la inceput se putea mai bine .recomad tuturor
Mihaita19 pe 21 Februarie 2013 19:46
Suspans, Intensitate si nu numai...
Nota 8. Foarte bun filmul, distributie excelenta, joc excelent da' dupa parerea mea ii lipseste ceva. Oricum magnific film, m-a tinut " in priza" de la jumatatea filmului pana la final chiar si cand erau in avion si se bucurau, inca nu eram sigur ca s-a terminat. Nu multe filme sunt asa.

Recomand.

Latoplevic pe 25 Februarie 2013 01:24
Alan Arkin merita cu prisosinta Oscarul pentru rol secundar...:))....Bine asta e parerea mea dar care am auzit-o spusa de mai multe persoane...il joaca excelent pe Lester...pnetru mine a fost cel mai tare personaj din film ....aa..si accentul actorului a contribuit mult ...:))
Una peste alta un film care te tine in suspans in final iar scenele de la aeroport fac deliciul cinefililor:)....Nota 8.5.

28November pe 26 Februarie 2013 04:59
Nu am dat prea multa importanta acestui film pana sa castige Oscarul.Era in lista "must see" dar cam in coada listei.Acum dupa ce l-am vazut, pot spune ca nu ma surprinde ca a castigat insa desi mi-a placut, parca totusi nu-l pot trece in lista de filme favorite, ii lipseste acel...ceva.
lolosu pe 27 Februarie 2013 19:11
mana lu` Ben...
un film cu o poveste senzationala scoasa f bine in evidenta de regizor.
Pe mine filmu` m-a convins cu toate ca nu ma asteptam sa fie asa bun din trailer..

ciprian34 pe 27 Februarie 2013 19:17
"Am m-ai vazut filmul asta" asa pot caracteriza filmul asta in care eroii scapa in final de urmaritori si totul se termina cu bine.Filmul asta nu merita dupa mine nici un premiu Oscar nici macar o nominalizare,filmul asta nu te misca cu nimic,este clasicul filmelor americane care se desfasoara prin discutiile interminabile din birouri,apoi pleaca eroul sa rezolve cazul si totul se termina cu bine.Viata lui Pi si Lincoln sunt mult peste acest fim.Din nou cum ne-am obisnuit in ultimii ani OSCARUL a devenit o afacere americana,rusine juriului daca mai exista asa ceva
Ovidiu239 pe 5 martie 2013 15:30
Atentie la spoilere!
deadlord pe 01 Martie 2013 18:30
Un film chiar bun ce merita vazut.....................................
Akatzuky pe 06 Martie 2013 22:34
Un film bun
Un film bun. Sunt multe filme peste acesta insa ramane totusi un film bun. Povestea celor 6 "refugiati" a fost redata intr-un mod simplu si la-ndemana oricui(eh, nu ma credeti pe cuvant).
Unul dintre cele mai bune filme de anul asta(defapt anul trecut)!

alex008 pe 09 Martie 2013 23:19
adevarata fata
Nu stiu daca a fost chiar cel mai bun film, dar cu siguranta a fost un film la care a meritat sa ma uit. Inca odata ne este aratta adevarata fata a Americii. Pentru ca iranienii si-au luat petrolul inapoi, americanii imediat le-au schimbat liderul sa puna mana pe petrol inapoi. Poporul revoltat a dat jos marioneta americanilor si a inceput criza ostaticilor. Deci bunii americani saracutii de ei nu au facut nimic. Ei vor doar pacea si linistea cetatilor straini si daca se poate sa-si insuseasca petrolul altora.
TinoTorpillo pe 14 Martie 2013 15:34
Se putea mai bine
Tot am asteptat sa se intample ceva mai extraordinar...........cum au mai spus si altii, ii lipseste ceva...........daca nu se bagau atatia bani nu cred ca lua Oscar.
sorance2000 pe 20 Martie 2013 12:33
un film bunicel
Filmul pleaca de la o actiune care a avut loc in realitate, actiune bazata pe idei inovatoare; insa punerea
in scena a avut mult de suferit, suspansul cerut fiind aproape inexistent. Din punctul meu de vedere idea
glofificarii celor 6 personaje care au reusit sa scape de furia iranienilor este mult exagerata, mai degraba
eroica fiind actiunea canadienilor care si-au riscat viata sa-i adaposteaca, dar si actiunea aceluia care a mers
acolo sa-i salveze. Cel mai impresionant din film a fost machiajul care reusit sa faca personajele sa semene
foarte bine cu cei care au existat in realitate.
In final pot sa spun ca acest film nu are aura unuia de oscar, iar impingerea lui in zona oscarului este
una politizata si se bazeaza pe un subiect in mare voga in ziele noastre : "Iranul". Mai mult ca sigur, filmul
Lincoln merita sa ia oscarul. Din… citeşte

delfitexas pe 22 Martie 2013 14:13
Cum de a luat BEN premiiiiiii
Subiectul este senzational, dar cum este filmul facut....pe bune acum, cum de a luat Ben A. premiiiiii pentru acest film. Un film liniar, nimic spectaculos, si avea acest subiect atat potential, cum de a pus asta mana pe el sa il faca, si J.LO sau Madonna il faceau mai bine...jenant, serios acum, unde sunt filemele bune?!?
tony_mondyalu pe 22 Martie 2013 17:40
inceputul e destul de slab(parerea mea), atat de slab incat te face sa nu te mai uiti insa continuarea e destul de buna ca sa nu zic finalul, te tine intr-un suspans continuu si chiar e foarte captivant, te tine cu sufletul la gura sa vezi daca vor reusii sa scape din acel infern sau vor fi prinsi si decapitati....un film bunicel chiar daca imi mentin parerea ca inceputul il cam strica...
sirmaximus26 pe 23 Martie 2013 08:10
si george clooney este la regizori wowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
robert.munteanu pe 24 Martie 2013 23:49
Capodopera
Nu ma intereseaza ce zic altii! Filmul a fost spectaculos! In special regia lui Affleck care a avut suisuri si coborasuri in carier dar Argo a fost un mare salt. Pacat cle-a fost indeajuns sa-l nominalizeze la Oscar ca cel mai bun regizor. Toata lumea facut mare valva din asta (pana si eu care am avut un atac de panica cand nu l-am gasit in lista nominalizatilor). In schim, filmul isi merita Oscarul! Iar pentru cei care cred ca nu e un film minunat: "Ar-go fuck yourselves!". :)
djmorientss pe 09 Aprilie 2013 22:19
datorita lu ben am vazut filmu,fara el ar fi fost un kkt
gaby_gaby18 pe 12 Aprilie 2013 11:56
Doar un film bun
Chiar daca Argo a reprezentat doar al treilea film regizat de Ben Affleck, experienta sa de peste 30 de ani pe platourile de filmare s-a facut simtita in desfasurarea evenimentelor. The Town (2010), Pearl Harbor (2001), Armageddon (1998) sunt doar cateva dintre filmele care au beneficiat de prezenta lui Ben Affleck, acestea fiind destul de apreciate in randul cinefililor.
Regizorul american, avand la dispozitie un scenariu cat de cat pus la punct de Chris Terrio, a adus in fata privitorului povestea revolutionarilor iranieni din 1979, ce au luat cu asalt ambasada SUA din Teheran. Motivul acestei actiuni este unul simplu: sahul, bolnav fiind si constient de faptul ca nu va mai scapa cu viata daca va ramane in Iran datorita rautatilor pe care la savarsise in timpul in care a fost conducator, s-a refugiat in SUA. De aici pana la revolta iranienilor a mai fost un mic pas.… citeşte

mike11 pe 12 Aprilie 2013 14:48
asa da
Nu multe filme din categoria "thriller" facute in ultima vreme reusesc sa impresioneze asa cum a facut Argo. E bun, are tot ce vrei si ceva in plus, suspansul e la el acasa, iar scenele filmate cu camera "de buzunar" aduc o realitate aparte in film.
Recomand!

Spikos pe 18 Aprilie 2013 08:18
O actiune reusita a serviciilor secrete americane bine transpusa cinematografic , tensiune bine dozata , ritmul destul de alert , un film bun ce trebuie vazut .
lucianpaul pe 18 Aprilie 2013 16:55
NIMIC
a fost exact ca o poveste de pe dicovery dar cu actori cunoscuti si mult mai lunga. nici un suspans, nici o poveste, nici o ideie, pur si simplu parca am citit un ziar. la sfrisit in aeroport a aprut ”suspansul”, timid, dar a disparut intr un minut ....si s a terminat filmul.
vizionare placuta!

mitso pe 17 Mai 2013 16:58
Argo, să mă ia naiba ! :))
Filmul este bine realizat, Ben Affleck face o treabă dublă excelentă, atât ca regizor, cât și în rolul agentului Tony Mendez, însă pe parcursul peliculei am simțit un început de plictiseală, adică se străduiesc din răsputeri să-ți arăte că filmul ăsta are semnătura americănească. Da, e povestea salvării unor americani din Iran, dar toată povestea asta capată un contur neverosimil, îmbinată cu elementele clasice ale filmului american, umorul, norocul de partea celor pozitivi, solidaritatea specifică etc. Ptr mine rămâne un film suficient de văzut o dată și atât.
elmedico pe 08 Iunie 2013 20:39
Un film foarte bun, dar parerea mea e ca Django unchained trebuia sa ia Oscarul!
Kuhaylan pe 30 Iunie 2013 12:00
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
dark56 pe 04 Iulie 2013 09:00
un film foarte prost ! nu are nimic care sa te captiveze !
Infinity pe 11 Iulie 2013 02:29
Argo (2012)
A trecut ceva timp de cand nu l-am mai vazut pe Ben Affleck jucand intr-un film bun. Merita toate aplauzele, atat ca regizor, cat si ca actor. Filmul in sine este reusit, dominand suspansul. Scenariul mi-a placut foarte mult, la fel si prestatia actorilor. Merita vazut. :)
galaticman pe 27 Iulie 2013 19:31
despre Argo
Argo filmul regizat de Ben Afleck este unul nu prea interesat ca subiect dupa parerea mea ,da este plin de actiune si te tine in suspans oare cum vor evada eroii dar totusi decoatiile nu sunt prea si subiectul filmului despre un film fantastic Argo filmat in Iran chiar atunci cind in tara e razboi civil nu-i prea ,nu cred ca armata sau administratia iraniana le-ar da dreptul unor canadieni sa filmeze chiar pe timp de razboi civil si sa scape .Dar totusi filmul merita aplauze si simpatie
vladimir84 pe 18 August 2013 22:43
Argo fuck yourself! Un film despre un fapt real foarte bine realizat care dovedeste maiestria de regizor a lui Ben Afleck.
body3DevinA pe 19 August 2013 13:27
Cel mai bun film al anului?
Cel mai bun film al anului? Poate pentru cei de la Oscar, dar totusi trebuia sa castige un film politic in care America castiga si isi arata suprematia fata de restul lumii, daca si fimele au ajuns un motiv politic atunci lumea decade rau de tot. Este un film bun dar din punctul meu de vedere Django Unchained este mult mai bun si merita sa gastige ca cel mai bun film al anului 2012. Vizionare placuta!
anonymous.6229028630c4f pe 21 Noiembrie 2013 14:18
Go 1 2 3