Păreri An Education

O lecție de viață

omdestept pe 17 Ianuarie 2010 14:45
An Education este un film britanic foarte bine realizat, fara prea multe personaje, cu o poveste simpla, dar transpusa excelent in film; actorii joaca excelent, in special Carrey Mulligan care este protagonista acestui film. Il recomand tuturor si as vrea ca astfel de filme sa apara si in Romania.
FlorinMovieFreak pe 12 octombrie 2011 09:33
Da Da .. i remember this one .. ea tanara .. el ceva mai in varsta .. a fost un film foarte bun .. poti invata ceva de aici .. Cheers !
alexandru_d pe 10 Februarie 2010 00:11
Recomandat atat parintilor cat si copiilor (fete si baieti).
Tiparele de altadata trebuie modelate pentru ziua de azi, putina psihologie nu dauneaza nimanui. Increderea ar trebui sa fie cel mai de pret lucru pe care il acordam cuiva dar nici aceasta 100%. Nu trebuie sa fii un Don Juan sa cuceresti o fata ci numai sa fii sigur de ceea ce spui si felul in care o spui, cel mai important - sa ai ce sa spui. Daca cazi, ridica-te, reflecta pe parcurs.

bakero pe 05 Aprilie 2010 22:22
Nu am exagerat
Am notat filmul cu nota maxima deoarece a relatat o lectie de viata altfel decat in stilul siropos si comercial american. Actiunea ne tine si nu stim de ce, cu sufletul la gura desi abia la sfarsit ca de fapt nu s-a intamplat nimic decat naivitatea unei fete si o relativa poveste de dragoste. Super filmul!
Dubrasca pe 21 Martie 2010 23:43
Mi-a placut filmul.Este intr-adevar o lectie de viata.Merita vazut.
Octaz pe 04 Martie 2010 22:08
O lectie de viata pt fiecare eleva .
sebyelton pe 5 mai 2011 09:21
fraza ta rezuma filmul! jos palaria!
Radu47hitman pe 22 Ianuarie 2010 13:33
Între educatie şi sentimente.
* Numele original al filmului - «Educaţie» (An Education).
* Cu o săptămână înainte de începerea filmărilor, din proiect a ieşit Orlando Bloom, el a fost înlocuit de Dominic Cooper.
Demult pe mine nu m-a bucurat cinematagrafia pur britanică, pe care o iubesc foarte mult! Acest film, poate, n-a deschis noi orizonturi, dar vizionarea lui a adăugat emoţii vii şi a lăsat un gust plăcut...
Principalul lucru pentru mine - Carey Mulligan, încântat de farmecul ei nemijlocit. Rezultatul este un film uşor de privit, dinamic, fascinant, puţin ironic şi cu adevărat o peliculă britanică. În general, la vizionarea lui, am primit doar emoţii pozitive.

Radu1711 pe 17 Martie 2010 01:12
radu1711
este un film de drama foarte reusit si foarte inspirant, este o lectie de viatza.merita vazut
flygirl_doris pe 18 Martie 2010 17:36
Un film foarte bun...pe care il recomand! Nu obisnuiesc sa ma uit la astfel de filme, prefer filmele cu mai multe actiune dar este foarte bine redata societatea din acea perioada.
omserios pe 18 Februarie 2010 03:52
Filmul prezinta in esenta dificultatile maturizarii si acele momente in care avem de facut anumite alegeri definitorii pentru drumul pe care vrem sa il urmam in continuare in viata. In cazul de fata, povestea se concentreaza asupra unei fete de 16 ani, studioase, impinsa catre Oxford de catre un tata el insusi cam nesigur pe el. Intamplarea face sa-l cunoasca pe David, un boem, pasionat ca si ea de pictura, muzica, filme si cam tot ceea ce tine de cultura. De aici firul vietii ei arata ca un clopot gaussian; viata lui Jenny (numele protagonistei) pare a fi intr-o ascensiune continua, ea invatand sa isi traiasca cu adevarat viata, pentru ca apoi sa se spulbere acea frumoasa iluzie in care ajunsese sa creada cu atata tarie. Desi subiectul i-ar da posibilitatea, filmul nu este atat de dur, pe alocuri chiar putand sa-ti smulga cate un zambet. Jocul actorilor este foarte bun; mentiune… citeşte
MARRY85 pe 31 Martie 2010 00:04
Foarte frumos
Este un film obligatoriu de vazut pentru toti cinefilii.Sincera sa fiu desi imi place cum a jucat tinerica aceasta,Sandra Bulock isi merita Oscarul pentru The Blind Side.
foggg pe 17 Martie 2010 14:25
asa da
un film reuist ,un film pe gustul meu si care arata societatea engleza in anii 60 si cu sigurana un film care nu trebuie ratat de cunoscatorii
diannetho pe 30 Martie 2010 21:38
Un film extrem de bun, care ofera olectie de viata pentru fiecare persoana, indiferent daca inca este elev sau nu. Un fil simplu, insa foarte bine facut
veronica210 pe 14 Martie 2010 23:30
foarte frumos filmul... mi-a placut mult melodia de la final..interpretata de Duffy...There's no smoke without fire,
Baby, baby you're a liar....:X

Scarlett14 pe 20 Martie 2010 19:30
Foarte frumos! Dintre toate filmele nominalizate la Oscar, An Education e singurul pe gustul meu. Carrey Mulligan a jucat extraordinar.
gerome pe 30 Martie 2010 14:28
Realizarea nota 10.Scenariul cam slabut.Adica pe mine personal nu ma impresionat.
In rest chiar mi-a placut.

copila_satanista pe 12 aprilie 2010 10:44
Carey Mulligan ridica simtitor nivelul filmului. Filmul este frumos in primul rand datorita personajului ei si atmosferei. Povestea este destul de mediocra, dar e ok.
EveryDayAsunsetDies pe 16 Martie 2010 02:54
nu prea m-a impresionat, are legatura cu viata reala.. dar nimic obisnuit , drama pot spune ca nu prea afost deloc.. cam monoton.. dar e ok:)
cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 18:43
Nu e uşor să găseşti soluţia împăcării studiilor cu tentaţiile vieţii, de aceea de multe ori va trebui să alegi între educaţia pe care ţi-o oferă şcoală şi educaţia pe care ţi-o oferă viaţă. E foarte clar că sunt două lucruri diferite. De multe ori o persoană cu foarte multe studii ajunge să se lovească de problemele vieţii de zi cu zi fără să ştie cum să reacţioneze pentru că şcoală nu te pregăteşte deloc pentru cea mai mare parte din problemele de zi cu zi.

Acelşi lucru îl păţeşte şi Jenny o tânără de aproape 17 ani care se pregăteşte de continuare studiilor da Oxford până când viaţa ei monotonă este perturbată de un bărbăt matur care face parte din societatea boemă engleză a anilor 60. Minunăţiile vieţii, societatea stilată, cultura, distracţiile o orbesc treptat pe Jenny, care ajunge să renunţe uşor la… citeşte

childs_play pe 13 Aprilie 2010 18:01
Ce este interesant la film este ca incearca sa nu cada in clisee; personajele nu sunt prezentate numai in alb si negru, ci sunt o multime de nuante pe care le surprind. David este, fara indoiala, un escroc – atat in afaceri, cat si in viata personala. Totusi, nu se poate spune ca incearca doar sa profite de naivitatea unei pustoaice de 16 ani (in Anglia aceasta este the age of consent), ci se si implica emotional si incearca sa ii ofere acesteia ceea ce ea isi doreste.
Personajul cel mai interesant este, de departe, Jenny. In conturarea ei nu s-a mers pe linia clasica de “saraca victima naiva” si asta da cel mai mare farmec filmului. Da, Jenny este si naiva – este la o varsta la care nu se poate lauda cu prea multa experienta de viata – dar este in acelasi timp si foarte inteligenta. Se grabeste sa se maturizeze, dar incearca si sa faca niste alegeri responsabile. Nu se… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 09 Aprilie 2010 19:41
Superb acest film,ma incintat aceasta poveste cei drept de drama dar este o drama foarte bine regizata.Acest film are multe invataminte de luat din el,este recomandat atit fetelor cit si baietilor.In film ne arata cit de fascinanta este bogatia dar si cit de fragila poate fi ea.Tot cea ce conteaza in viata este an education(EDUCATIA).Poti deveni cineva si prin educatie, este mult mai solida temelia sa ajungi cineva prin educatie si nu prin gasirea unui bogatas care iti ofera de toate,cum se cam intimpla cu multe fete din zilele noastre.Filmul si faptele se intimpla in anglia in 1960,atit de vechie pare aceasta poveste dar si atit de aproape de zilele noastre,in care multe fete din pacate isi cauta fericire in anturajul unor bogati si cu ani multi mai multi decit ele.Este o poveste veche dar si noua in acelasi timp.Sincer sa fiu dupa ce am vazut acest film cred cu tarie ca oscarul pentru… citeşte
sweetdya pe 06 Aprilie 2010 14:44
O drama simpla, echilibrata. Un film educativ,relaxant plin de invataminte.Filmul arata dorinta de lux a personajului principal. Prezinta doua posibilitatii de obtirere a acestuia: una prin munca si stradanie care e mai indelungata iar roadele nu se vad imediat iar cea de-a doua prin cucerirea unui barbat bogat si imbogatirea rapida. Personajul lui Peter Sarsgaard (David) este foarte bine construit, a ajuns sa ma cucereasca si pe mine daca la inceput il adoram pe spre final am ajuns sa il urasc, ceea ce rezulta ca filmul isi atinge scopul. Un film cu parfum de oscar.
claudiu-daniel-lugoj pe 9 aprilie 2010 19:17
chear si pe tine tea sedus?
incaderelibera pe 03 Aprilie 2010 18:52
Multe tinere din vremea de azi ar putea lua exemplu. Dar oare mai este cineva interesat sa invete? Nu prea cred......
claudiu-daniel-lugoj pe 9 aprilie 2010 19:42
corect comentariul tau.
irina_a pe 01 Aprilie 2010 15:24
frumos
Un film care merita vazut si inteles ,mie una mi-a placut si m-a captivat povestea ;).
mister_a pe 29 Martie 2010 01:29
un film inteligent, pentru inteligenti !!! .
aliku23 pe 11 mai 2010 19:02
te contrazic ! filmul se adreseaza parintilor care pun presiune pe viitorul copiilor si adolescentelor care sunt foarte usor pacalite de diferiti indivizi .. si bineinteles , oricine vrea sa vad un film bun , il invid sa vizioneze An Education !
hushchild pe 26 Martie 2010 20:05
E un film foarte bun... Si povestea este captivanta... Ce m-a uimit foarte tare a fost naivitatea parintilor ei....
ciuci pe 22 Martie 2010 23:47
x
un film obligatoriu de vazut
un scenariu original, o interpretare buna din partea actritei principale plus o coloana sonora minunata(de remarcat melodia instrumaentala a lui floyd cramer de la inceputul filmului)
pt necunoscatori floyd cramer a fost pianistul lui elvis in anii 50 si inceputul anilor 60

victor_neo75 pe 22 Martie 2010 14:50
Carey Mulligan este o adevarata revelatie in "An Education" !!!
Filmul "An Education", pe drept nominalizat la Oscar printre cele mai bune 10 filme din 2009 (personal intre primele 5), aduce la viata o poveste din Anglia, inca destul de conservatoare a anilor '60, unde o eleva de 17 ani face cunostinta cu un barbat ce are de doua ori varsta ei.

Subiectul, aparent revoltator, este prezentat intr-o maniera incredibil de accesibila si stilata chiar as spune, iar Carrey Mulligan (care la cei 25 de ani joaca rolul unei eleve de 17 ani) este o adevarata revelatie si mai mult ca sigur o vom mai vedea si in alte filme.

Recomand cu caldura acest film oricui vrea sa vada o poveste despre o relatie putin probabila, care se transforma in final intr-o adevarata lectie de viata pt. eroina principala !!!

cinephile pe 20 Martie 2010 17:36
Despre film
Da, după cum spune şi titlul, filmul este ,,O lecţie de viaţă''. Dragostea e oarbă şi nu ştii ce ţi se poate întâmpla...
simona1980 pe 20 Martie 2010 10:46
Un film care merita vazut . O societate engleza a anilor 60 foarte bine surprinsa.
lucirlv pe 19 Martie 2010 23:47
un film care merita vazut,este un film realist , societatea din acea perioada fiind foarte bine redata in acest film.vizionare placuta
Marylin_M pe 19 Martie 2010 17:54
Superb!!!
Demult nu am mai vazut un film atat de bun... il recomand tuturor cinefililor. Carey ar fi meritat Oscar pentru interpretarea lui Jenny, dar.... e bine ca a fost totusi nominalizata la categoria "Cea mai buna actrita" si cu siguranta, la un moment dat, talentul ei actoricesc ii va fi recunoscut.
Mbi pe 10 Martie 2010 23:26
O adolescenta a zilelor contemporane.O poveste bine conturata.Are sare si piper,plus o actrita castigatoare .Obligatoriu de vazut.
Ammelie pe 09 Martie 2010 13:18
An Education
Un film frumos, mi-a placut, iar Carey Mulligan imi pare foarte promitatoare. Dar eu am o slabiciune pentru genul asta de filme. 7.5/10
Nemesis2009 pe 07 Martie 2010 12:43
Un film deosebit de la inceput pana la sfarsit. Nu il ocoliti, merita atentia.
bvb09 pe 07 Martie 2010 10:05
Mi-a placut dar...
In cele ce urmeaza o sa-l intep putin pe cel care a scris ca acest film este o Drama. Conform dex-ului , Drama s-ar traduce cam asa : Drama este caracterizata prin ilustrarea vietii reale printr-un conflict complex si puternic al personajelor individualizate sau tipice, cu intamplari si situatii tragice, in care eroii au un destin nefericit. Intradevar am vazut toate acele caracteritici ale dramei , dar destinul nefericit , sincer nu l-am observat. Cum poate sa fie numita o drama cand totul se termina asa frumos ? Exact genul Basmului . Revenind la comentarii mai pertinente , ecranizarea este speciala si deosebit de interesanta . M-a marcat foarte mult in acest film atitudinea parintilor !
catalin_duta pe 2 mai 2010 22:56
Prietene, imi pare rau sa te dezamagesc, dar DEX-ul nostru e departe de a fi o biblie a limbii Romane. Sunt destul de multe locurile unde trebuie sa-si revizuiasca definitiile si explicatiile. Si nu doar pentru ca limba vorbita l-a depasit, ci pentru ca, nu de putine ori, porneste de la premize gresite. Si crede-ma ca trebuie sa-l consult destul de des. Asa ca am putut observa si unele aberatii. E suficient sa te uiti, de exemplu, la ce scrie despre Pasti.
bvb09 pe 28 mai 2010 09:44
Ok Domnul Cata. Ce inteleg eu din comentariul dumneavoastra este ca nu acesta ar fi definitia dramei. Comentariul meu arata in acest fel doar pentru a justifica o parere si pentru a nu face comentarii aiurea la adresa filmului. Este doar o parere personala , si am simtit nevoia sa aduc dovezi( singura de altfel). Dumneavostra ce credeti despre acesta ecranizare ?Este drama sau nu este drama ? Cred ca acest punct din comentariul meu merita comentat,nu definitia dramei pe care nu eu am inventat-o. Da-ti-mi voie sa va salut si sa va strang mana !
aripidezapada pe 19 Februarie 2010 17:03
deosebit
Mi-am facut cont pe cinemagia adineauri, special ca sa pot sa comentez despre filmul asta:D
Cel mai interesant mi s-a parut caracterul ei.. Si cum a jucat, evident. Dar cat de matura!- ce fata de la noi, la 17 ani poate spune ce o deranjeaza sau ce gandeste exact, in fata unui barbat care o place si de care e atrasa? la varsta asta nu prea stim ce vrem, pe ce lume traim, si... ma gandesc ca pana si eu in situatia aia, nu puteam fi atat de.. :-? sigura pe mine. Ma refer si la faza cu harta, cand s-a suparat pe el.. Iti trebuie curaj si personalitate ca sa fii cum a dat ea dovada ca e pe tot parcursul filmului.

A, era sa uit sa zic: ce dragut cum stau in poza:) frumos mod.. poate credem ca toti l-am imaginat, cand il vedem, dar de fapt poate f rar sa se aseze cineva altfel decat cat mai langa celalalt, in bratele lui, sau langa el, sau sa se priveasca normal. Si totusi,… citeşte

roxxy pe 08 Februarie 2010 18:45
Tema filmului iti da de gandit,chiar daca multi trec prin asemenea experinte ,putin aleg educatia,iar multi sa afunda in probleme."Spre viaţa pe care mi-o doresc nu există scurtătură".Merita urmat acest concept plin de intelepciune.
RiZY pe 18 februarie 2010 04:04
Ai dreptate ! Foarte multzi trec prin situatzii asemanatoare dar la foarte putzini li se mai ofera shi a 2-a shansa.
ovidiu20 pe 08 Aprilie 2010 18:19
foarte simplu filmul!
nimic interesant la filmul asta!pierdere de timp!chiar nu il recomand!
Anyx24 pe 07 Aprilie 2010 18:13
mda
sa presupunem;))

Insa " Twilight" il intrece pe acesta sincer:)

bloodthirst pe 04 Februarie 2010 12:04
Superb...
Un film incantator ce vorbeste despre realitatea de zi cu zi...Multe persoane au doar de invatat din acest film.
not.Who.you.think pe 18 Ianuarie 2010 20:56
Intr-adevar un film genial! O poveste frumoasa, usor dramatica si romantica. Filmul este plin de bun gust de la poveste pana la garderoba, soudtrack, locurile in care s-a filmat. Un must-see to enjoy!
andyy pe 16 Ianuarie 2010 01:46
Am descoperit acest film citind articolul deste previziunile oscarurilor de anul acesta.Este un film exceptional, un flim...lectie, foarte educativ si il recomand in special tinerei generatii.Luati aminte la acest film si invatati sa apreciati valorile care dureaza in viata, care se obtin numai prin munca proprie.Nu cautati scurtaturi spre o viata lipsita de griji, dar plina de valori false si nu sariti peste nicio etapa a vietii incercad sa ajungeti mai repede intr-o astfel de lume petru ca in final veti cunoaste ,fara exceptie, dezamgira.Iata cateva idei desprinse din acest film pe care sper ca il veti urmari cat mai multi dintre voi, pentru ca merita vazut.
Rihanna pe 24 Ianuarie 2010 23:23
Povestea este frumoasa si foarte echilibrata. Pe langa faptul de a fi un film educativ este si relaxant. Avem parte de peisaje supebe, de situatii de viata reale si ceea ce este cel mai important: fara violenta si vulgaritate. Merita vazut si poate constitui un model in restabilirea valorilor "normalului". Dupa o experienta atat de efervescenta, concluzia eroinei este demna de memorat: "Spre viaţa pe care mi-o doresc
nu există scurtătură". Educatia intotdeauna trebuie sa primeze caci ea include si moralitatea!

alexaa pe 09 Iulie 2010 18:44
un film foarte bun desi cred ca subiectul putea fi exploatat mai mult , scenariu ar fi trebuit sa fie mai generos caci actorii au demonstrat ca se pot descurca cu personajele dar nu au avut fondul necesar pentru a face din film o capodopera.in orice caz e un film bun care merita vazut.
Tofog pe 11 Mai 2010 15:15
Din pacate, e doar un film mediocru... e interesant la inceput, dar devine tare plictisitor pe parcurs. Finalul era de asteptat.
Krakatau pe 07 Mai 2010 20:17
Surprinzator, mi-a placut. E o lectie foarte buna pentru fetele din ziua de azi. Si sa fim seriosi...cate nu dau dragostea pe bani?!? Misogin? Neah :))
Geo_Ruxy pe 26 Decembrie 2010 14:27
Scenariul putea fi mai bun de-atat. Putea deveni un film impresionant... Putea fi si o poveste de dragoste, o atractie... nu e nimic... Cererea lui in casatorie e chiar stranie, ma face sa ma gandesc ca e vorba de un nebun, insa nu prea e nimic psihologic in filmul asta. Atunci, e doar o simpla lectie de viata? Ma cam depaseste... Poate si pentru ca de obicei filmul aduce o profunzime realitatii. In schimb, cred ca de data aceasta, filmul este mai superficial decat viata insasi.
for3v3r4u pe 23 Mai 2010 17:33
Pierdere de timp
Stiu ca gusturile nu se discuta dar sincer mie mi se pare o pierdere de timp, un film foarte plictisitor si nici iubitei mele nu i-a placut tinand cont de faptul ca ea adora filmele de genu asta......nota mea pt. el e 2....
adry.ro pe 17 Mai 2010 16:27
Filmul asta nu e drama, e romance. .
maries pe 11 Mai 2010 18:48
Un film foarte bun. Iar Carrey Mulligan merita oscar-ul pentru rol. Din punctul meu de vedere a fost mai buna decat Bulock.
alinaniculina pe 13 Aprilie 2010 17:06
O lectie de viata destul de comuna dar bine meritata.