Păreri Amadeus

(1984)

Amadeus

ren22 pe 19 Aprilie 2011 16:44
un film exceptional
Cu siguranta si-a meritat toate premiile Oscar!O regie minunata si actorii joaca foarte bine!Cand am vazut prima data filmul am ramas uimita si neaparat am vrut sa il revizionev.Nu e chiar o capodopera dar e obligatoriu de vazut pentru cine vrea sa inteleaga completa viata a lui Mozart.Uimitor!
anda_nicole_16 pe 09 Aprilie 2011 18:12
O capodopera care reflecta nebunia, nelinistea unui geniu al muzicii clasice. Un asemenea artist nu si-ar fi putut gasit linistea niciodata in viata! Cu toate ca nimeni nu poate spune sigur ce s-a intamplat cu el, o varianta destul de verosimila este otravirea lui de catre Sallieri. O drama care reflecta posibila personalitate a geniului.
zeki pe 06 Februarie 2011 21:50
un film foarte reusit , o capodobera geniala a vietii lui Mozart !!! merita obligatoriu vazut .....
iuli_va_m pe 01 Ianuarie 2011 17:28
Iulian
Nu este un simplu film, este o capodopera, asa cum reiese si din modul in care am votat. Tom Hulce si F. Murray Abraham sun geniali. Cu toate ca are peste 20 de ani, filmul este vazut cu aceeasi placere ca si cum ar fi o premiera. Pacat ca nu s-a mai reusit o abordare perfecta despre viata compozitorilor in niciun alt film. Si-a meritat Oscarurile primite pe deplin!
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:30
Un film de exceptie......incredibil realizat.....printre primele 5 muzical- uri din toate timpurile
dany2294 pe 23 Octombrie 2010 15:02
Capodoperă!
Un film care'si merita pe deplin toate OSCARURILE primite!Soundtrack'ul este perfect(pe mine personal m-a dat pe spate recviem'ul de la final). Cat despre personaje...Pana la urma OSCARUL a fost castigat de catre F. Murray Abraham (in film Salieri). Ce parere aveti de aceasta infrangere?? ... se pare ca viata imita filmul!!
queenofhearts pe 28 Septembrie 2010 22:22
Am urmarit un film bun in care regizoriul si scenaristii s au jucat cu povestea astfel incat au reusit cu mare succes sa imbine realul cu fictiunea.
alexandru_d pe 18 Septembrie 2010 21:25
Un film care nu trebuie ratat, o ecranizare de exceptie. Partile in care erau prezentate piesele de opera nu m-au atras in mod deosebit insa modul de prezentare al povestirii cu remarcile subiective ale naratorului si coloana sonora m-au fascinat, iar ultima ora a filmului pot spune ca a fost cea mai intensa d.p.v.d. al emotiilor transmise.
klaudya_e pe 14 August 2010 13:13
o adevarata incantare sa-l privesti...nici nu simti cand trece timpul...Tom Hulce a avut un rol memorabil
bogdan9408 pe 10 August 2010 20:40
Exceptional.
Un film exceptional despre un om care a fost exceptional.Merita vazut!
keira pe 07 Iunie 2010 12:56
un film ok
Un film bun ce prezinta o parte din viata compozitorului W.A. Mozart, asa cum reiese din spusele compozitorului Antonio Salieri.

Nu este neaparat necesar sa fii amator de muzica clasica pentru a aprecia acest film. Daca apreciezi talentul, geniul, pasiunea si dedicarea pentru un domeniu anume, atunci este un film indicat.

kanibalo pe 31 Mai 2010 16:08
Un film exceptional,o ecranizare de exceptie,un film care mi-a placut foarte mult,l-am vazut dupa Pianistul si pot spune ca sunt aproape unul si acelasi,foarte bune filmele,adevarate capodopere ale cinematografiei.
Gestapo pe 24 Ianuarie 2011 02:32
Un film genial, la care se adauga aproape 3h de Mozart.
Rippa pe 08 Martie 2014 14:44
Un film exceptional! Cu atat mai mult pentru cunoscatori de muzica clasica, in special al operelor compuse de Mozart.
Filmul imbina geniul lui Mozart cu fantezia imaginata de Aleksandr Pushkin care a fost cel care a lansat ideea posibilitatii implicarii lui Antonio Salieri in sfarsitul tragic al lui Mozart.

Postmodern pe 06 Aprilie 2013 19:42
Amadeus - un geniu care chicoteste | Postmodern
[...] Hulce, cel care îl interpretează pe Amadeus, reușește să lege atât de bine și convingător geniul de toate aceste elemente [...] citeşte
cosmin_kedii pe 05 Ianuarie 2013 10:32
Amadeus este unul dintre cele mai distractive Biografii puse pe ecran, și, eventual, cel mai bun despre un muzician
lili22 pe 01 Iunie 2015 06:36
un film bun
Cu toate ca mare parte a filmului e fictiune, interpretarea actorilor si coloana sonora fac din film unul foarte bun, totusi, capodopera nu este.
ciprian34 pe 27 Octombrie 2011 00:08
un film despre viata lui mozart acest geniu al muzicii clasice ,nu stiu daca chiar asa a fost cum e ilustrata in film dar e sigur ca el a fost macinat de pasiuni care l-au distrus la 35 de ani
ouatu daniela pe 25 Martie 2008 16:52
petru vizitatorul Dan Costantr. dsa iau urgent leg cu tine. daca primesti acest mesaj te rog sa ma contactezi urgent.dana de la piatra neamt.
Ammelie pe 07 Februarie 2011 12:22
Amadeus (1984)
Mda, putin cam over-the-top acest film pentru mine. Bine realizat, bine jucat, dar prea evident mesajul si prea atagonizate personajele. F. Murray Abraham si-a meritat Oscarul. 6.5/10
White1 pe 7 iunie 2011 22:33
Pentru mine acesta e unul din putinele filme caruia pur si simplu nu poti sa ii dai mai putin de 8. 6.5 pentru ca e prea evident mesajul? Care din ele? Si personajele nu sunt deloc antagonizate, fiecare are calitatile si defectele lui. Nu poti spune ca Salieri e diabolic cand il vezi tot timpul sfasiat intre admiratia si dispretul pe care il simte fata de Mozart.
Ammelie pe 9 iunie 2011 16:41
Cand am spus ca personajele sunt antagonice, m-am referit la 'etichetele' care le sunt atribuite inca de la inceputul filmului: 'Geniul' vs 'Frustratul'. Pe parcurs, indiferent de evolutie si de dezvaluiri, cele 2 etichete nu pot fi 'dezlipite'. Poate asta a fost si intentia, dar pe mine m-a deranjat aceasta - sa spunem - limitare a personajelor, in acest sens. Filmul a fost bun, dar pentru mine nu mai bun de 6.5/10
ONUTZA pe 24 Aprilie 2008 22:08
DESI NU LAM VAZUT DECAT O SINGURA DATA POT SPUNE K MA FASCINAT NU ALTA NU STITI KUMVA DE UNDE POT SA FAK ROST DE EL?
krisscrissy pe 21 noiembrie 2011 15:16
990.ro