Păreri A Haunting in Venice

(2023)

Bântuind prin Veneția

Luca_Rusu1 pe 16 Septembrie 2023 19:58
Filmul este foarte bun, te tine in suspans pana la final, mai ales acele jumpscare-uri de pe parcursul actiunii. Un murder mistery de nota 9/10!
andrei_oarga pe 16 Septembrie 2023 19:51
După eșecul avut cu Death On The Nile(in principal datorită originalului care avea nume grele ale cinematografiei si o realizare aparte),Kenneth Branagh a revenit cu succes in universul Agathei Christie cu acest film,filmările sunt excelente,atmosfera este tensionanta iar Kenneth Branagh si Kelly Reilly joaca foarte bine,desi urmează tiparul clasic al scrierilor politiste,este bine realizat încât sa merite vizionat.
psihologu pe 19 septembrie 2023 20:56
Salut Andrei! Nu a fost chiar un esec Death On The Nile, a avut incasari de 137,307,235 de do;ari, la un buget de 45,630,104. Si-au luat toti partea. Ca au estimat si au dorit mai mult...
andrei_oarga pe 3 octombrie 2023 06:54
Financiar nu,însă per total ca realizare a fost sub versiunea din 1978,având în vedere ca acolo au fost unii dintre greii cinematografiei.
dragos__81 pe 18 Septembrie 2023 06:51
O mizerie de film pentru copii.Este primul film la care m-a apucat somnul.
bainca pe 8 martie 2024 01:00
JUMATATE DUPA SITE-UL ASTA ATI GRESIT CAUTAND FILME , SUNTETI TOTAL PARALELI
Costirik pe 08 Noiembrie 2023 19:52
Acest al treilea film, parca a fost mai inchegat, renuntand la defilarea de nume grele pentru ceva mai multa poveste, un mister mai bun, mascat de ceva elemente horror care te fac sa ghicesti mai greu cine este responsabil de acele crime. Insa, partea care nu mi-a placut si o consider aberanta e sa-l faci pe Hercule Poirot, un monument al ratiunii, sa devina un credincios. Asta e pentru pupatorii de moaste..
AdriAdrianna98 pe 25 Septembrie 2023 13:07
un film foarte bun si o poveste extrem de interesanta. E interesant cum filmul pare la inceput o poveste clasica cu o casa bantuita si apoi ia intorsatura pe care o are. Putin cam multe efecte de horror nefondate, parerea mea (jump scares multe si inutile).Toti actorii au jucat foarte bine, dar Mi-a placut mai ales actorul ales sa-l joace pe Poirot.
xerses pe 31 Octombrie 2023 15:38
Nu m-a fascinat prin nimic. ba chiar mi s-a parut plictisitor pe alocuri.
Octaz pe 27 Septembrie 2023 11:54
Bun! M-a tinut in suspans, ceea ce a contat cel mai mult!
Andrei_Filmagica pe 22 Septembrie 2023 13:08
Bun de colecție, dar nu excelent
Un murder-mistery bun, cu multe întorsături de situație, suspans și dilema permanentă-supranatural sau ceva explicabil în termeni logici. A haunting in Venice te va ține în priză pe tot parcursul filmului, cu excepția primelor 10-15 minute în care se setează acțiunea, car este mai statică atunci. Pe tot parcursul filmului nu îți poți da seama cine este vinovatul în carne și oase ori vinovatul-fantomă. O mulțime de acuzații aparent plauzibile se dovedesc false, iar în final, nimeni nu se aștepta probabil la un așa deznodământ.
Un Kenneth Branagh carismatic și convingător și o poveste inteligentă, de văzut la cinema!

mihaigeniu pe 21 Septembrie 2023 18:13
Altă mizerie promovată să adoarmă populația ................
Smrs pe 25 Decembrie 2023 00:13
Foarte bun.
În contrast cu ce se comentează pe aici, mie mi.a plăcut filmul. Ok, nu a avut substanță și dramă din aia apăsătoare, dar a avut parte de un scenariu complet și complex, cu un Poirot la fel de genial și aproape supranatural în a detecta infracțiunile. De data aceasta, povestea se desfășoară învăluită într-o zonă spirituală ocultă care este cumva în contradictoriu cu convingerile lui Poirot, dar care se arată dispus să devină credincios chiar înainte de pensionare. Din păcate pentru escroci, îi demască pe toți, iar totul se desfășoară chiar spectaculos și prin suspans. 9
fotolist pe 27 Noiembrie 2023 18:42
Branagh nu se dezminte, și este iarăși la înălțime cu acest rol. Nu văd cine altcineva ar mai interpreta acest personaj, Poirot. Atmosfera este una noir, cu scene de nota zece, vizionabile pe un tv sau proiector de top... Filmul pare a face parte dintr-o serie, alături de Moarte pe Nil și Orient Express . Nota zece pentru decoruri!
analuminita01 pe 19 Noiembrie 2023 09:34
Un film foarte bun, te tine in suspans, are cateva elemente horror drept pentru care nu-ti dai seama cine este criminalul. Finalul neasteptat !
Filmul are o atmosfera de epoca datorita specificului orasului in care este facut. Personajele bine alese, mi-au placut, au contribuit la misterul si povestea filmului. Merita vazut.

alex_delpy pe 12 Octombrie 2023 17:16
Mai bun decat Moarte pe Nil , il recomand , te tine in suspans.
dumitrache_adrian1989 pe 01 Noiembrie 2023 23:07
Inca un film din universul Aghatei Christie, acesta un pic cam fortat , primul Orient Express f bun.
R_Afc pe 14 Septembrie 2023 17:02
Un mister stătut
Filmul creează cu măiestrie o atmosferă sîngerie, ajutat de canalele puțitoare din Veneția filmate la fața locului. Acestea conferă tabloului un farmec de epocă. Arhitectura și pîrlitura luminii soarelui de pe fundal, într-o seară de sfîrșit de octombrie, sugerează un ambient straniu, pe care filmul o pune în valoare în prima treime a duratei sale, totul înainte ca misterul să se pună în mișcare, atunci cînd are loc o crimă în timpul unei ședințe descîntătoare.

Poirot investighează o crimă care ar putea fi o bîntuire, un spasm, o zguduire. Veneția este o alegere potrivită pentru desfășurarea acțiunii. Culorile, imaginile, filmările și designul sunt bine așezate și ne permit să ne scufundăm în brațele unui balansoar supranatural.

Pe măsură ce numărul cadavrelor crește, regizorul uită să transmită cît de… citeşte