Păreri 12 Angry Men

(1957)

12 oameni furioși

stefan pe 29 Mai 2008 01:56
uau!incredibil jucat!n-am mai vazut un film asa bun de ceva timp!tensiunea e palpabila si toata actiunea e foarte intensa.a meritat total
zugguz pe 29 Mai 2008 12:33
dap, un film de nota 10 :D
mu_zz_i pe 08 Decembrie 2008 11:15
Da am facut si eu rost de el vinerea aceasta si l-am vazut. Foarte bun filmul cu actori care au avut replici pe masura, deasemenea mi-a placut ideea ca de la 11 la 1 sa ajunga la 0 la 12... am observat deasemenea ca vremea de afara se schimba in functie de tensiunile din interiorul camerei: initial era o zapusala cand majoritatea era pt. "vinovat" apoi o ploaie rece de vara cand erau cam la egalitate ca in final la iesirea din camera, pe scarile tribunaluilui si dupa un 12 la 0 pt. "nevinovat" sa ne fie prezentata o vreme foarte frumoasa fara "heat" si chiar racoroasa, dar poate e decat o coincidenta.
pe 10 august 2010 01:11
Ovidiu239 pe 22 august 2013 16:57
Sunt de acord, foarte bun comentariul, dar o alerta de spoiler n-ar strica.
MIRCEA pe 18 Februarie 2009 20:36
genial filmu...superb...colosal...10+
haldan dorin pe 19 Februarie 2009 14:22
am vizionat si eu filmu acum cateva zile vazandu-l intr-un top al celor mai bune 250 de filme din toate timpurile de pe imdb si nu mi-a parut rau.pur si simplu nu am mers la baie e de vis
par4zi7u pe 04 Mai 2009 17:10
fascinant..unul dintre cele mai frumoase filme pe care leam vazut .. de ce nu se mai fac filme ca pe vremuri:( ?!
serghei_romanu pe 28 decembrie 2009 22:02
Pentru ca acum toata lumea este disperata de profit, cand ar trebui sa se axeze pe transmiterea unui mesaj.Filmele de azi, unele macar se caracterizeaza printr-un singur cuvant: banal, nu au profunzime.Peste ani si ani tot filmele gen 12 angry men vor ramane ca adevaratele bijuterii.
zpetryn pe 21 Noiembrie 2009 23:55
....
deci da . e o capodopera.... l-am vazut pe mgm mai demult... o parte din el ... este ft bun filmu.
serghei_romanu pe 5 ianuarie 2010 11:35
imi place avatarul tau in stilul Tales from the cript. :)
serghei_romanu pe 28 Decembrie 2009 21:53
De colectie.Ceva special marca Sidney Lumet
Personal il nominalizez ca unul dintre cele mai bune 5 filme din istoria cinematografiei.Dovada ca bugetul nu asigura succesul.Nu este "3D" nu se vede spectaculos la IMAX cotroceni, insa ca tipologia personajelor si la felul cum regizorul ilustreaza defectele fiecarui individ, prejudecatile si orgoliile fiecaruia dintre cei 11 oameni ce au in mainile lor destinul unui tanar face cat 1 milion de amurguri vizionate brat la brat cu un vampir - fie el vegetarian sau nu.Subiectul, pe cat de simplist pare la prima vedere pe atat de genial si minutios exploatat- ce-i drept prin prisma jocului actoricesc magistral interpretat de unul din favoritii mei Henry Fonda, face din acest film ce a dispus de un buget modest un monument al cinematografiei clasice.Superb 10/10
corigeb pe 7 august 2010 13:41
superb intr-adevar si nota 10 si pentru modul cum ai punctat tu calitatile filmului.
Sergiu.Lobont pe 27 noiembrie 2010 21:40
Foarte bine spus
RavenScar pe 30 Ianuarie 2010 15:48
Un film pur si simplu genial. Nu am mai vazut alte filme cu Henry Fonda (am de gand sa vad Once upon a time in the west, mai ales ca si regizat de Sergio Leone care e un maestru la western-uri)
GBooya pe 20 Februarie 2010 21:00
Gust amar dupa clasic
Nu-mi plac filmele clasice.Filmul asta mi-a dovedit treaba asta inca o data.M-am asteptat la ceva extraordinar cand am vazut ce note si review-uri are,dar mare mi-a fost dezamagirea.
Mie mi-a parut un film comun,care devine previzibil dupa 15 minute nicidecum o capodopera,luceafar al cinema-ului,monument si mai stiu eu ce si cu siguranta nu vreau sa-l vad a doua oara.

miere pe 30 Martie 2010 13:57
Clasicul clasicelor
Cel mai bun film low-budget pe care l-am vazut vreodata! Crime? Drama? History? Sincer am ras aproape de lacrimi . O capodopera a scenarului. Il recomand cu foarte mare caldura.
CmrsCristina pe 14 februarie 2012 14:46
Sa nu exageram totusi, nu mi-amintesc sa ma fi prapadit de ras
CostelloMunteanu pe 6 februarie 2018 00:51
N-am ras cu lacrimi cum spune Enya dar scenariul este,intr-adevar,o capodopera si este excelent jucat...
cl24 pe 16 Aprilie 2010 16:38
Este un film din care se poate invata ca trebuie "sa citim si printre randuri" , pentru ca uneori nimic nu este asa cum pare la inceput. Film extraordinar si cu distributie de exceptie.
iondindeal pe 17 Aprilie 2010 22:07
ARTA !
Un film care trebuie vazut ! O bun exemplu ca se poate realiza o capodopera cinematografica cum e asta ,fara bugete foarte mari si fara mii de efecte speciale.
iondindeal pe 20 mai 2010 15:14
Un*
mircea_pop pe 20 Mai 2010 21:44
Extraordinar,merita vazut desi este un film vechi.Va dati seama ce film tare s-a facut doar prezentand o discutie dintre 12 oameni intr-o camera??Astazi se cheltuiesc milioane de dolari pe niste filme care nici n-ai auzit ele.
klaudya_e pe 23 Mai 2010 01:59
pare atat de simplu dar "conversatia" denota atat de multe lucruri...12 oameni plictisiti pe care nu-i intereseaza faptul ca, cursul vietii unui adolescent se afla in mainile lor
caessar pe 23 Mai 2010 02:07
O adevarata capodopera a cinematografiei clasice... Poate ar trebui cu totii sa fim mai rationali, cognitivi si neviciati de prejudecati de orice natura cand luam o decizie, indiferent cat de insignifianta pare, la un moment dat... Orice hotarare ce o facem noi astazi va afecta pe cineva maine...
mvpsebi pe 28 Mai 2010 08:38
Eh na, daca baiatul n'a avut parte de un avocat ca lumea, s-a ales cu vreo 12 in randul juratilor. Un film despre prejudecata care ne prezinta niste conflicte cauzate din pricina diferentelor de opinie si usurinta cu care omul si'o poate schimba aceasta din motive mai mult sau mai putin nobile.
kanibalo pe 12 Iunie 2010 17:29
CAPODOPERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cu siguranta cel mai bun film low buget ever,s-a scoti un film asa de bun cu atat de putini bani e de laudat,iar scenariul este incarcat de intrigi,replici una si una,actorii isi interpreteaza rolurile la perfectie,are momente foarte intense si cu siguranta ar fi trebuit sa primeasca Oscar pentru cel putin 5-6 categorii
viktor27oct pe 10 August 2010 01:21
despre film: "Foarte bun"...dar nu neaparat obligatoriu de vazut...asa ca daca vrei sa vezi un film foarte bun si vechi (1957) il recomand
Presupuneri se pot aduce foarte multe la orice intamplare...:)....Oare unde si cand am ajuge sa gandim fiecare lucru asa?

Lau888 pe 23 August 2010 03:09
O capodopera a cinematografiei, un film construit atat de simplu dar care te incanta atat de mult! o punere in scena extraordinara a unui subiect banal, o ilustratie formidabila a unui subiect cotidian. Formidabil!
alexandru_d pe 09 Septembrie 2010 22:57
A fost o placere sa urmaresc acest film, voi lua si varianta din 1997. Mi-a schimbat foarte mult perceptia asupra modului de a analiza o problema si de a-mi expune punctul de vedere; din nou, atentia la detalii a fost prezentata intr-o maniera placuta si usor de inteles. Un must see al cinematografiei.
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 13:20
filmul pe care l-as revedea oricand cu placere, care demonstreaza superioritatea ratiunii asupra fortei fizice. Filmul care arata ca o gandire corecta si o buna pledoarie, pot infrange ignoranta si forta bruta. Dupa mine este un elogiu adus inteligentei
balika pe 11 Octombrie 2010 13:27
Un film atat de uman, incat nu stii cand sa-ti fie rusine si cand sa te simti mandru de faptul ca esti om. Prezinta toate fetele posibile ale naturii umane, fara efecte speciale, fara peisaje avataristice, fara mesajul deja banal "salvati planeta" s.a.m.d. GENIAL!
DjEdoom pe 24 Octombrie 2010 20:32
Un film intr-o camera care spune multe despre omenire
Filmul spune nmulte despre natura incerta a omului! Cine poate spune 100% ca baiatul a fost vinovat sau nu? Poate ca e vorba doar de puterea de convingere a unui singur om care credea ceva sau poate ca spunea adevarul...Chiar daca sunt 12 pana la urma a triumfat parerea unuia...Poate ca asta spune multe despre sistemele de judecata...Fiecare il poate privi cum vrea chiar fiind in rolul fiecarui actor si de aici vine si frumusetea filmului...Filmul te face sa te simti ca si cum ai fi participat la dezbatere...Intreba-te si tu pe parcursul fimului: Vinovat sau Nevinovat si vei vedea ca nu e usor sa alegi..
Marie_Antoinette pe 21 Noiembrie 2010 19:48
un film care m-a tinut lipita de ecran. absolut genial jucat.
Sergiu.Lobont pe 27 Noiembrie 2010 21:28
Nu credeam ca te poti implica atat de tare intr-un film a carui actiune se desfasoara intre patru pereti. La fiecare vot numaram pe degete sa vad cum se modifica numarul... si eu chiar nu faceam chestii din astea la filme. Cu alte cuvinte nu tot ce zboara se mananca. A triumfat cel ce la inceput era singur. Iar imaginea din final... cu hartii mototolite, scrumiere zvarlite ici colo e sugestiva pentru desfasurarea filmului. Bravo, o adevarata capodopera.
Octaz pe 26 Decembrie 2010 15:56
Absolut,fara doar si poate:Capodopera.E posibil numai ce sa fi vazut cel mai bun film facut vreodata.Am vazut aici 12 personalitati de exceptie,una mai puternica decat cealalta,adunate intr'un singur loc pentru a judeca viata unui om.Ce a iesit a fost extraordinar,pur si simplu mirific.Un caz ca acesta,inimaginabil de evident si de simplu sa fie atat de dezbatut si de discutat si intors atat de bine pe toate partile astfel incat sa dezvaluie toate laturile personalitatilor tuturor celor 12 oameni "furiosi". Nu mai spun ca am ras la multe din faze.La voturile secrete imi acopeream ochii pentru a'mi face suspansul cat mai mare iar la numaratori tzineam scorul de fiecare data.Asa ceva rar imi este dat sa vad.O capodopera,probabil de ce nu poate cea mai buna din istoria filmului.
aayana pe 06 Ianuarie 2011 02:28
12 bărbaţi sunt puşi în faţa unei mari decizii: să trimită sau nu un tânăr de numai 18 ani pe scaunul electric. Analizînd la suprafaţă cazul, majoritatea pledează pentru vinovăţie. Normal, unul dintre juraţi se grăbeşte la un joc de baseball, un altul nu are răbdare, altul are o relaţie dezastruoasă cu propriul fiu, altul crede că despicatul firului în patru te îndepărtează de adevăr, etc.

Fiecare dintre juraţi crede că băiatul (acuzat că şi-ar fi ucis tatăl) e vinovat. Mai puţin unul (Henry Fonda). El ridică un semn de întrebare, fără să se grăbească în stabilirea verdictului. Există posibilitatea ca omul să se înşele. După o analiză amănunţită a probelor şi o demontare extraordinară a acestora, cei 12 pică de acord.

Un film despre superficialitate, ignoranţă, prejudecăţi. Toate acestea umbresc… citeşte

veronica210 pe 21 Februarie 2011 23:15
oh doamne..mereu se gaseste cate unul..:))
o capodopera doamnelor si domnilor! rusine sa-mi fie ca l-am vazut doar acum. incredibil cum un singur om reuseste sa convinga 11 jurati sa-si schimbe votul! ..
ciobotaru pe 27 Februarie 2011 10:58
o ora si jumatate pentrecuta intr-o camera , incredibil , foarte frumos si unu din cele mai interesante filme vazute
FlorinMovieFreak pe 11 Aprilie 2011 19:31
Frumos .. cu adevarat unic .. nu-i drama .. nu-i comedie .. este un thriller de zile mari :) stai cu sufletul la gura .. numeri pe degete .. cati dau votul vinovat sau nevinovat :) si astepti rezultatul final .. si explicatiile sunt de-a dreptul mindblowing .. sa fii tu atent la atatea detalii .. da dovada de mare inteligenta .. minimalist .. low-buget .. cursiv .. 12 oameni .. 12 ore ..

Ma-nclin .. jos palaria .. actoriilor .. si mai ales regizorului ..

keira pe 07 Iunie 2011 15:41
Un film captivant si inteligent in care accentul este pus pe ceea ce trebuie: mesajul de transmis, intriga si jocul actorilor. Nu are si nici nu-i trebuie efecte speciale pentru a-si atinge tinta. Si totusi e un film memorabil.
Vorador pe 27 Iunie 2011 20:19
So Simple, So Brilliant.
O camera, 12 barbati si un caz de crima.Dintr-o simpla poveste a iesit o capodopera care nu trebuie ratata de nimeni.
straker812 pe 20 Iulie 2011 14:51
un film exceptional :D...pacat ca in ziua de azi rar se mai fac filme bune
White.Lily pe 29 Septembrie 2011 15:12
Trebuie sa marturisesc, nu sunt tocmai o fana a filmelor statice, insa acest film este imposibil sa nu te prinda.
Un scenariu atat de perfect realizat, replici demne de cel mai fin psiholog. Iar personajele sunt incredibil de bine conturate.
Nu stiu daca esti inclus, insa ar trebuie sa faca parte dintr-un top-cele mai bune filme din istorie.

CmrsCristina pe 14 februarie 2012 14:49
Se afla pe locul 6 din top 250 al celor mai bune filme de pe Imdb, si cred ca-si merita locul
kakapo pe 20 Noiembrie 2011 08:32
...asta este intr-adevar un film ce trebuie obligatoriu vazut; un film psihologic, plin de suspans; o confruntare de idei, argumente, un amestec de orgolii si rationamente, magistral amestecate in camera juratilor de regizorul Sidney Lumet...
diMatteo pe 6 aprilie 2014 13:28
Total de acord ;)
lyqrycy pe 01 Ianuarie 2012 06:22
Pentru mine acesta este filmul meu preferat.L-am recomandat cu caldura tuturor prietenilor mei si sincer cred ca acesta este genul de film nemuritor care va ramane o capodopera chiar si peste 100 de ani.
CmrsCristina pe 14 Februarie 2012 14:48
Intr-adevar filmul a fost genial iar prestatia actorilor de asemenea. N-am mai vazut un asa film, dar m-a impresionat acesta, insa, am o nelamurire, cine l-a omorat pe tatal baiatului ?:))
Narcis_1976 pe 19 Februarie 2012 10:38
Daca ai suficienta rabdare sa-l vezi pana la final nu o sa ai sentimentul ca ai pierdut vremea.
Champion pe 08 Aprilie 2012 22:27
TEATRU
film ? nu,nu . Dupa ce am vazut comentariile aici , am vazut asa zisul film . Pt mine este o piesa de teatru foarte reusita ... NOTA 10 ,dar , cu riscul de a ma repeta ,nu este un film... 12 oameni intr-o incapere (toata actiunea) nu cred ca se poate spune film.
Gebeleizis pe 16 martie 2013 02:12
Atunci poate nu înțelegi ce este un film.
claudiupoe pe 3 august 2015 11:38
Gebeleizis, de ce naibii sariti ca 'arsi' pe site'ul asta cand se gaseste 1-2 useri sa critice un film mai bun?? Omul si-a spus parerea. Trebuia sa vii tu sa-i spui ca nu intelege filmul?. Chiar trebui toti sa avem aceias parere unanima in ceea ce priveste un film?? Unde scrie?? Este parerea lui. Si pe o parte are dreptate.
alex_il_fenomeno pe 11 Aprilie 2012 19:10
o productie fabuloasa , care te lasa fara cuvinte , daca nu pe parcursul ei , atunci spre final cu siguranta ! a fost o pelicula cum numai mintea luminata a lui Sidney Lumet putea sa o elaboreze ! iar protagonistul , in persoana actorului Henry Fonda , a fost genial , unul mai bun neexistand pentru acel rol ! legat de poveste , pe cat de simpla ar parea la prima vedere , pe atat de complexa este ea in intreaga desfasurare , parerile fiind impartite chiar de la inceput prin diferite argumente ce capata chiar conotatii complet diferite fata de caz ! iar finalul este cel care pune capacul , fiind atat de superb imaginat si realizat ! este un film care chiar merita vazut in viata , si nu doar o data !
GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 16:33
Este chiar o capodopera a cinematografiei clasice cu un low-budget
denisuq pe 03 Iulie 2012 00:20
Inca o data ne demonstreaza ca aparentele inseala iar o problema trebuie analizata in profunzime.
Vegetarian pe 11 Iulie 2012 01:25
Este un film potrivit si pt lista : Excursii , emigrari - nu in state , tari in care inca nu sa abrogat pedeapsa cu moartea si pt oameni = viata unui nevinovat care a venit dintro tzara in care nu exista pedeapsa cu moartea , poate fi hotarata de 12 oameni , intro camera incalzita la peste 35 de grade ,
La Taguri scrie Imigrant.

Este printre putinele filme care ofera o imagine despre sistemul de justitie cu jurati care hotaresc in locul judecatorilor condamnarea sau akitarea definitiva a unui acuzat de crima ... Dan Diaconescu promitea introducerea judecarii cu jurati in Romania daca partidul sau va castiga alegerile . Oare cum juratii romanii sar certa intre ei ca si cei din SUA ca sa fie toti 12 de acord cu condamnarea criminalilor ?

CANTALUP pe 4 august 2012 21:34
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteale ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
ionutzoo7 pe 16 Iulie 2012 16:36
AM evitat mult filmul,dar am facut o greseala.Porneam de la premisa ca e plictisitor sa-i vad pe cei 12 intr-o camera pe toata durata filmului.M-am inselat amarnic....filmul este excelent.Incomparabil mai bun decat 3d-urile actuale :))
deadlord pe 26 August 2012 21:48
La acest film chiar nu ma asteptam sa fie asa de bun, dar este incredibil de bun.
eko pe 27 Decembrie 2012 00:22
astazi am revazut 12 oameni furiosi si pot spune ca este cel mai bun film facut vreodata mai ales ca este facut in 1957.. scenariul , regia , actori , absolut tot in acest film este de nota 10 . am vazut si remakul dar nu se compara cu acesta.
cosmin_kedii pe 03 Ianuarie 2013 17:10
O realizare impresionantă în considerare că a fost primul film a lui Lumet, extrem de bine-scris si regizat ,,superb,,, cu multe poze elegante și mișcări fluide ale camerei. Într-adevăr captivant și îndrăzneț, are loc în întregime într-o cameră, susținuta de un dialog tensionat si convingătoare.
Iulidesprefilme pe 14 Martie 2013 21:22
Cred că filmul oferă lecţii de viaţă şi arată performanţa unui sistem judiciar...
princess_peach pe 22 Aprilie 2013 15:01
12 Angry Men: Cel mai bun film cu buget redus! :).