Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2011, 19:59   #3561
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi White, chiar am vrut sa-ti comentez, nu stiu cum poti vedea mai multe filme din categoria celor vazute de tine unul dupa altul, eu am nevoie de ceva timp intre ele, trebuie sa le las sa se sedimenteze o saptamina, doua, poate chiar mai mult.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 20:03   #3562
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Hmmm, pai nu imi pot impune sa vad filme proaste ca sa am timp sa le rumeg pe astea bune Si pe astea care ma ating cu adevarat nu le uit prea usor, si nici impresiile nu dispar daca vad imediat alt film. Imi revin mereu in minte.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 11:23   #3563
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Iron Giant (1999) revazut 10
The League Of Extraordinary Gentlemen (2003) revazut 6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 09:08   #3564
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Machete - nota 3 .
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 10:07   #3565
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Source Code (2011) nota 10 foarte bun
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 10:08   #3566
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
X-Men: First class. Desi nu sunt un fan al seriei X-Men, acesta din urmă mi-a depăşit mult aşteptările. Nu m-am plictisit deloc pe decursul celor 132 de min.
8,5/10
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 15:28   #3567
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Z (1969) - unul dintre cele mai bune filme vazute de mine, un thriller politic de mare exceptie, regizat de maestrul Costas Gavras, un film a carui concluzie caracterizeaza foarte bine societatea romaneasca de azi, si nu numai.

10/10
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 15:32   #3568
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Sweet november.

intradevar, un film sweet, soft, touchy. M-a atins acolo unde trebuie... iar la scena celor 12 cadouri, am ras si am plans deopotriva. e genul de film care te face sa realizezi cat de frumoasa e viata. te face sa realizezi ca uneori, e mai bine sa lasi unele lucruri in urma, din dragoste pentru ceilalti si pentru a ti le aminti intotdeauna cu placere. un film care educa si te face sa simti. te trezeste din amorteala si te indruma sa te bucuri de lucrurile marunte pe care viata ti le ofera.

si ca sa prindeti gustul, un mic spoiler in imagini...
http://www.youtube.com/watch?v=7GrK5THh9_k

iar acum, imaginati-va cum un om va poate schimba viata... cum, orice gand, orice cuvant venit din partea cui trebuie poate sa va faca sa o luati pe un alt drum. pe cel bun... si sunt sigura ca macar o data in viata ati cunoscut macar o persoana care sa va fi influentat intr-atat incat sa va schimbati complet conceptia asupra lucrurilor care ne inconjoara zi de zi.

so, enjoy the movie. ... i hope you'll all like it (asta desigur, daca nu l-ati vazut deja. )
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 20:39   #3569
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Io am o mare slabiciune pentru filmul asta, asa siropos cum e. L-am vazut de vreo 10 ori pana acuma.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 21:41   #3570
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by dragonfly_drk:
Sweet november.

intradevar, un film sweet, soft, touchy. M-a atins acolo unde trebuie... iar la scena celor 12 cadouri, am ras si am plans deopotriva. e genul de film care te face sa realizezi cat de frumoasa e viata. te face sa realizezi ca uneori, e mai bine sa lasi unele lucruri in urma, din dragoste pentru ceilalti si pentru a ti le aminti intotdeauna cu placere. un film care educa si te face sa simti. te trezeste din amorteala si te indruma sa te bucuri de lucrurile marunte pe care viata ti le ofera.

si ca sa prindeti gustul, un mic spoiler in imagini...
http://www.youtube.com/watch?v=7GrK5THh9_k

iar acum, imaginati-va cum un om va poate schimba viata... cum, orice gand, orice cuvant venit din partea cui trebuie poate sa va faca sa o luati pe un alt drum. pe cel bun... si sunt sigura ca macar o data in viata ati cunoscut macar o persoana care sa va fi influentat intr-atat incat sa va schimbati complet conceptia asupra lucrurilor care ne inconjoara zi de zi.

so, enjoy the movie. ... i hope you'll all like it (asta desigur, daca nu l-ati vazut deja. )

Este cu adevarat un film exceptional! Nu inteleg cum de am trecut pe langa el, atatia ani la rand...trezeste in tine emotii si sentimente greu de descris

De obicei nu prea ma intereseaza notele acordate unui film, pentru ca parerile si gusturile difera de la om la om...dar pentru filmul asta chiar nu inteleg notele acordate atat pe cinemagia cat si pe IMDB.Desi parerile sunt cu o majoritate catre calificative 8-10...media notelor este totusi 7,5...iar asta denota cate personaje anoste...reci...triste, au facut un hobby din a arunca note ca niste coji de seminte...

Originally Posted by Cinemania:
Io am o mare slabiciune pentru filmul asta, asa siropos cum e. L-am vazut de vreo 10 ori pana acuma.

s-ar putea sa te depasesc de-a lungul anilor ce vor urma


Un alt film vazut recent, cam pe aceasi "linie" cu cel mentinonat mai sus...The Notebook. Nu la fel de bun...dar are acel iz al unui "povesti frumoase".

Cu siguranta il includ la favorite
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2011, 22:00   #3571
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
s-au dat note atat de mici pentru ca filmul e considerat a fi prea siropos... si mie mi s-a parut asa pe alocuri... si nah, ce sa-i faci, unii nu ii inteleg mesajul... de parca ar fi asa de subtil.

pana de curand, obsesia mea era "A walk to remember" in materie de filme siropoase. dar iaca-ta, cred ca ma mut pe "Sweet november"...

cat despre "The notebook", da e un film super ok...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2011, 20:19   #3572
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Carmen Jones '' -1954 -regizat de Otto Preminger ;adaptarea operei lui Bizet la realitatea negra a Americii postbelice;cinta negrii de plingi si tu si nevasta si vecinii .Dragoste ,gelozii ,un omor si o gramada de negri veseli .
http://www.youtube.com/watch?v=SJ1f6tVliME

8/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 01:02   #3573
RoCkKiD
Novice
 
RoCkKiD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Catch me if you can..frumos dar parca putin previzibil
RoCkKiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 01:47   #3574
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Originally Posted by RoCkKiD:
Catch me if you can..frumos dar parca putin previzibil
Nu stiu cum poti spune ca e previzibil, pentru ca e bazat pe un caz real.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 01:48   #3575
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
The Sunset Limited (2011), cu Tommy Lee Jones si Samuel L. Jackson.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 07:16   #3576
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Dirty Deeds ( 2005 ) - O alta comedie cu adolescenti americani. Poveste simplista ( la ce m-as fi putut astepta? ), dar m-a amuzat.

8 / 10
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 15:16   #3577
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
am vazut aseara jumatate si azi alta jumatate din: "Love actually"... ma gandeam ca asa, eh, voi gusta pentru mai mult timp umorul englezesc... ah, da, umorul acela pe care oricat de bine l-as intelege, totusi, doar ma face sa zambesc... si atat. si totusi e atat de savuros pe alocuri, now and then.
dar sa lasam umorul deoparte. In fond, nu despre asta e vorba aici, nu?

sa fiu sincera, daca ai rabdare sa te uiti cam la un sfert din film, nu vei regreta mai tarziu... E asa, un fel de evolutie de la extremely boring la extremely beautiful... in concluzie, nu imi pare rau ca m-am uitat la primele secvente naucitoare, ca intr-un carusel care te poarta de la un personaj la altul, fara sa intelegi mai nimic... pana cand, ha!, se intampla ceva... si incepi sa vezi ce ar fi trebuit sa vezi de la bun inceput (sau macar sa fi ghicit)... lucrurile incep sa se lege intr-un mod atat de englezesco-subtil... totul prinde viata, savoarea creste, faci conexiuni... and everything turns into honey and sweet. Probabil, insa, depinde foarte mult si momentul din zi, starea de spirit precum si alti factori externi in interpretarea care va veni la sfarsit... asa incat, "Love actually" poate foarte usor sa trezeasca in tine sentimente, sau pur si simplu sa te lase rece... desigur, ar fi de recomandat sa lasam filmul sa patrunda in noi, sa ne inunde mintea, gandurile... tot, in asa fel, incat sa reusim sa il rumegam in profunzime si sa realizam subtilitatile care se ascund in spatele lui.


si ca sa revenim putin cu picioarele pe pamant, in frumoasa Rusie, azi, l-am descoperit peeee... ghici pe cine, ghici pe cine. Nici mai mult nici mai putin decat:........
voila: Nikita Mikhalkov si frumosul sau: "Slave of love"...

Am fost avertizata de dinainte ca e un regizor greu de digerat si de inteles. Dar nu mi-a pasat. Din dorinta de a vedea/invata cat mai multe, m-am uitat la film pana la sfarsit... Si sincer, mi-a placut la nebunie. Coloana sonora intrece orice asteptare... pentru un film din anul 1975, mi se pare chiar super misto. Cat despre actiune, chiar daca e putin greoaie, intradevar... cu putin noroc si concentrare, reusesti sa prinzi savoarea filmului si sa il indragesti. Iar tema, ideea filmului e ceva... ceva ce ma incanta. Imbinarea dintre razboi si viata cotidiana a oamenilor de film iar mai apoi, legatura care se face intre cele doua precum si frumoasa poveste de dragoste care se infiripeaza intre faimoasa actrita Olga Voznesenskaya si cameramanul Victor Pototsky... dragoste care se va incheia brusc... intr-un moment neasteptat, tragic, dureros... m-au introdus intr-o stare de contemplare, meditare asupra evenimentelor...
Asa ca, am mai descoperit ceva frumos, ce sper sa creasca... si sper ca si celelalte filme ale lui Nikita Mikhalkov sa imi trezeasca acelasi sentiment placut, relaxant si totodata atat de accelerat.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 18 Jun 2011 at 15:19.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 23:29   #3578
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Amadeus (1984), revazut. Un film clasic.
9.5/10.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2011, 00:25   #3579
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
un mic maraton de shorturi... mai exact, in numar de 7 (ah, the lucky number seven)

1. The Lost Thing - (Marea Britanie, 2010, in regia lui Andrew Ruhemann). este o animatie destul relxanta, ciudata si totusi recomandata copiilor. (8/10)
2. Madagascar - Carnet de voyage - (Franta, 2010, regia: Bastien Dubois). un film nominalizat la Oscar, animatie, foarte bine regizat, scenariu impecabil, idee originala (8/10)
3. The Crush - (Irlanda, 2010, regia: Michael Creagh) - Unul dintre cele mai bune scurt-metraje vazute pana acum. Foarte inteligent (mai ales personajul principal), prezinta o realitate amuzanta si totodata sfasietoare a unui baietel indragostit de profesoara lui. (10/10)
4. Valuri - (Romania, 2007, regia: Adrian Sitariu) - Intotdeauna mi-au placut filmele regizate de Adrian Sitariu. Intradevar se pricepe si stie cum sa evidentieze realitatea subtila din Romania... si totusi, cam in majoritatea filmelor, personajul principal, chiar daca are un rol negativ, in substrat, e un om sensibil si bun. (8/10)
5. Colivia - idem - doar ca de data aceasta, filmul a fost facut in 2007, motiv pentru care, se observa vizibil anumite defecte ale tehnicii, regiei si scenariului (7)
6. Lord - idem - (2010) Un film mediocru de data aceasta, care sincer, pe mine nu m-a atins cu nimic si nici nu am reusit sa ii surprind subtilitatea. Lord pana la urma moare si totusi, filmul continua... poate ca moartea lui Lord sa aduca un lung sir de ghinioane pe capul personajului principal? Habar nu am... (7/10)
7. Dealuri ca elefantii ( scurtmetraj creat la Scoala de Actorie de Film înființată de Dragos Bucur, Alexandru Papadopol și Dorian Boguță.) Un film foarte interesant prin asemanarea dintre povestile personajelor, imbinarea lor, dar si povestea in sine... chiar daca totul pare doar o discutie, actiunea e cat se poate de vie, ideea chiar daca nu pare originala, elementele de detaliu o fac sa fie... etc. (9/10)

eh, si cam astea am reusit sa le gasesc in seara asta din lista filmelor ce tocmai ruleaza la Noaptea Lunga a Filmelor Scurte. Sper totusi sa reusesc maine sa le gasesc si pe restul si imi pare foarte rau ca nu am fost in Bucuresti in seara asta. Am pierdut o "petrecere" pe cinste, insa am incercat sa compensez de aici...

Va recomand cu caldura sa va mai uitati si la scurt-metraje. Nu de alta, dar multe dintre ele ascund in spatele simplitatii lor aparente, adevaruri fundamentale.

eh, da, si azi chiar am facut maraton... cu doua filme la activ in timpul zilei si 7 scurt-metraje seara, sunt foarte multumita...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 10:26   #3580
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
The Night Of The Hunter regizat de domnul Charles Laughton. Nu ma asteptam la un film prost, dar, pentru ca Laughton e in primul rand actor (si unul din cei mai buni pe care i-am vazut), nu aveam nici asteptari foarte mari. Acum pot sa zic ca am fost foarte placut surprins, un film noir excelent, cu unul din cele mai creepy personaje negative din istoria cinematografului.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells