Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Dec 2011, 00:52   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Joc - Recomanda un film

Nu stiu de ce lumea s-a plictisit de jocurile existente. Turneul a atins un platou, are nevoie de putina reinvigorare, eu vorbesc care abia am reusit sa vad un film in saptamini. Oricum, ma gindeam ca filmele alea sint putin prea serioase, e greu sa vezi doar filme serioase, asa ca sigur, chiar si cei care au tinut turneul in top si au vazut toate filmele si carora eu una le multumesc pentru toate comentariile de acolo, practic ei mentin flacara vie pe Cinemagia tot cred ca mai au timp sau chef de alte filme.

De multe ori am ales sa vad filme despre care a scris unul sau altul, fara sa le recomande neaparat si de cele mai multe ori nu mi-a parut rau.

Alta explicatie pentru joc: intr-un episod din Seinfeld Elaine inchiriaza filme de la magazinul video in functie de recomandarile unui anume Vince (nu garantez ca asta e numele). Intr-o zi in care vrea sa inchirieze ceva, recomandarea lui Vince lipseste, asa ca inchiriaza recomandarea lui Theo (inventez numele astea ok? ) si nu-i convine deloc, e o porcarie, asa ca face rost de adresa lui Vince si se duce sa-l roage sa-i recomande un film. Vince nu deschide usa si inainte de a-i face o recomandare ii cere sa-i aduca niste tigari si vodka la care Elaine se executa. Nu-mi mai amintesc decit ca da nas in nas cu mama lui Vince care sa ia de Elaine ca-i corupe minorul.

Asadar jocul meu e urmatorul. Eu recomand un film fara sa scriu nimic despre el. Dupa care cineva care ori l-a vazut si si-l aminteste destul de bine pentru ca sa scrie citeva cuvinte despre el, nu "mi-a placut", "excelent", "merita vazut" ori il vede in zilele ce urmeaza, scrie daca i-a placut/displacut, de ce dupa care recomanda la sfirsit un alt film.

Jocul are 3 conditii:

1. Sa scrii daca/ de ce ti-a placut sau displacut filmul vazut.
2. Sa recomanzi un film care ti-a placut, nu ceva ce consideri ca a fost pierdere de timp. Ideal ar fi sa fie filme de care nu s-a pomenit prea mult, dar nu are nici o importanta, daca cineva vrea sa recomande Pulp Fiction, nu vad de ce nu.
3. La orice moment dat jocul poate avea doar o singura recomandare. Pina cind cineva nu raspunde la acea recomandare nu se poate face alta. Inteleg ca daca apar multe comentarii, la absolut toate filmele se poate comenta in acelasi timp, s-ar putea crea putin haos. La asta as avea 2 solutii.

a) Un moderator deschide cite un topic nou cu numele filmului daca se string multe comentarii sau lipeste comentariile la un topic deja existent (nume de film sau numele regizorului).
b) Moderatorii nu se implica, dar orice mesaj pe care-l scrieti trebuie sa aiba recomandarea curenta in partea de sus a mesajului vostru.

Se intelege ca jocul nu e adresat copiilor care abia leaga doua cuvinte in romana, scuze dar trebuie sa mai cresteti putin.

Si daca nu vreti sa va jucati e ok, asta e doar o idee.

Recomandare: The World is Big and Salvation Lurks Around the Corner (2008)
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 23:59   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Acum observ ca nu i-a placut nimanui ideea mea de joc. Veniti voi cu una mai buna
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 00:16   #3
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
De ceva vreme m-am convins ca analogiile dintre viata si jocul de sah nu prea stau in picioare. Sahul nu e altceva decat set rigid/rece de reguli, pe cand viata, in cea mai mare parte, consta in abateri de la reguli, in depasirea lor. Descopar din film ca prin simpla rasturnarea a tablei de sah adaugi elementul lipsa: aleatorul, norocul care, impreuna cu indemanarea, produc o metafora mai fidela. Regulile raman pentru cei ce scriu istoria, norocul pentru cei ce o traiesc.

Ce mi-a placut - tragicomicul subtil pe care-l intalnesti mai la tot pasul: Ivo "Chicago", la ervenirea amnezicului in lagarul din Italia, schimba baticul US cu o palarie gen don Vito; speech-ul comandantului Sforza ca replica la protestul emigrantilor "Nimeni sa nu-si faca iluzii ca o tara democratica va tolera anarhia si haosul[...]" etc.

Totusi, marele castig consta in reintalnirea, dupa Underground, cu Miki Manojlovic (Bai Dan in film). Doar prezenta lui da filmului aceeasi forta pe care a dat-o Gh.Dinica Filantropicei.


Ca recomandare, sa zicem "One, Two, Three (1961)"
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 02:23   #4
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Magicianule, nu inteleg de ce nu vrea sa mai intre nimeni in jocul asta, sa le mai dam ceva timp

Eu am vazut One, two, three acum ceva timp si n-am vrut sa scriu eu de el pentru ca nu mi-a placut, aproape deloc as zice. E singurul Billy Wilder care nu mi-a placut, n-am vazut prea multe, citeva. Dialogurile sint mitraliate, este o agitatie de nedescris dar haotica, parca n-are nici un sens. Chiar nu stiu de ce mi-a fost atit de antipatic filmul. Sint citeva poante care m-au distrat pe moment dar le-am si uitat. Poate intr-o buna zi o sa-l revad si ori il vad cu alti ochi ori imi dau seama mai exact de ce nu mi-a placut. Pina atunci sper sa-si spuna parerea si cei care l-au gasit agreabil.

Recomand: Coup de torchon - Bertrand Tavernier
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2012, 23:23   #5
unleasheD
Novice
 
unleasheD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Originally Posted by contlacinemagicieni:
De ceva vreme m-am convins ca analogiile dintre viata si jocul de sah nu prea stau in picioare. Sahul nu e altceva decat set rigid/rece de reguli, pe cand viata, in cea mai mare parte, consta in abateri de la reguli, in depasirea lor.


Joc sah de pe la 8 ani (doar de placere desi am jucat o perioada la profesionisti) si iti spun ca eu nu am respectat nici o tactica pe care profesoara mi-a spus-o. Am deformat realitatea jocului si am modelat-o dupa stilul meu pentru a putea sa joc sah. Esti sortit esecului (ca si jucator de sah) daca nu poti sa te adaptezi , sa profiti si sa "fraieresti" adversarul prin "cadouri". Din cate stiu eu strictetea nu asigura evolutia , chiar si in armata exista indulgenta sau exceptii. Sahul are la baza niste reguli , ca orice alt joc , dar ele sunt baza pentru ceea ce tu vrei ca jocul sa iti ofere.
Viata , e prea vag conceptul ca sa zic ceva aici . Viata e aer , e apa , e paine e vodka Viata e tot ce iti place si urasti , e tot ce vrei si nu ai...esti tu in momentul in care te gandesti la "viata". Viata nu e noroc sau reguli , viata e ceea ce tu iti faci cu mana ta. "Noroc" nu exista pentru ca "norocul" implica probabilitatea , iar probabilitatea implica existenta unui sistem de reguli si valori care sa aplice efectele de "noroc" , asa numita "Soarta". Omul e inainte de toate o persoana rationala !


Imi cer scuze pentru aceasta remarca dar comparatia magicianului sah-viata nu mi s-a parut fondata . Viata este sa existe pe baza unor reguli pe care orice om le are , nu ma refer la Stat ci ma refer la regulile auto-impuse de fiecare persoana cognitiva si rationala de pe aceasta planeta (cum ar fi : ma leg mai intai la siretul de la piciorul drept , apoi cel de la piciorul stang).


Stiu ca nu respecta regulile jocului (exista deja o recomandare) dar recomand : Shall we dance ?
Punctez la el un joc minunat al actorilor desi in locului lui J. Lo as fi preferat-o pe Cate Blanchett /Julia Roberts. Povestea in sine e superba.
Nu am nimic de reprosat.


Toate cele bune , Daniel
unleasheD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2012, 01:44   #6
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
cautand pe imdb gasesti:

Shall We Dance (1937)
Shall We Dance? (1996)
Shall We Dance (2004)

si tu recomanzi varianta cu JL
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2012, 14:40   #7
unleasheD
Novice
 
unleasheD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Originally Posted by klaudya_e:
cautand pe imdb gasesti:

Shall We Dance (1937)
Shall We Dance? (1996)
Shall We Dance (2004)

si tu recomanzi varianta cu JL


1. Sa scrii daca/ de ce ti-a placut sau displacut filmul vazut.

Daca toata umanitatea ar avea aceleasi preferinte ori am sfarsi omorandu-ne ori ... am sfarsi omorandu-ne.
unleasheD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells