Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2008, 10:58   #321
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Elizabeth: The Golden Age - 7/10. Ce sa zic, filmul nu excela prin nimic in mod deosebit in afara de costume (chiar mi-au sarit, involuntar, in ochi de'a lungul filmului ... as zice chiar ca e primul film la care patesc asta) de unde a si primit o nominalizare la Oscarurile de anu asta...iar apoi, este Cate Blanchett, nascuta, la fel ca regina, pentru acest rol. Pe cat as vrea sa castige Ellen Page oscarul pentru cea mai buna actrita in rol principal, pe atat stiu ca ma insel pentru ca rolul lui Cate este mult mai puternic, mult mai important chiar. Acum nu stiu daca o sa pateasca ce a patit in '99 cand a fost nominalizata pentru acelasi rol, dar premiul nu l-a primit...(aaa, da, filmul asta e ca un sequal). Deci subiectiv as vrea sa castige Page, obiectiv ar castiga Blanchett...si ar merita (dar inseamna ca ar castiga si Oscarul pentru rolul secundar din I'm not there? Hmm...). In rest, filmuletul are cateva imagini foarte reusite, restul actorilor sunt si ei indeajuns de convingatori, in rest, am zis, e chiar si plictisitor pe alocuri.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 01:14   #322
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
I'm Not There - 7.5/10. Nici eu nu am fost cu filmul. I mean, da, este un film reusit, un biopic neobisnuit comparandu-l cu "Ray" sau "Walk the Line" iar fiecare din actori joaca cate o varianta al lui Dylan cantaretul: poetul, profetul, nelegiuitul, falsul, vedeta. Insa cred ca e un film pentru cei care il stiu deja pe Dylan, ii cunosc muzica indeaproape, pentru ca eu unu nu ma uitam la povestea lui si cat de asemanator e cu celelalte staruri ale muzicii, ci eu ma uitam la jocul actorilor, la regia intersanta, la scenele uneori haotice si fara sens...Dylan, da, am o melodie de'a lui care imi place si anume Fourth Time Around, in rest acest folkist nu ma intereseaza. Dar asta nu inseamna ca filmul e numai pentru fanii lui Dylan (vroiam sa zic la un moment dat ca e un film numai pentru Dylan) ci e pentru toata lumea sa arate ca Dylan era un om normal cu renume si o filosofie care lasa lumea intrebandu-se, el apoi nereusind sau nevrand sa raspunda la ele. As recomanda filmul dar daca nu esti fan sau cel putin cat de cat interesat de viata lui Bob Dylan nu am s-o fac decat pentru actori si abordarea generala asupra modului de caracterizare a vietii lui Bob Dylan.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 10:19   #323
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Dylan nu e folkist. a cantat si folk, dar asta nu il face folkist
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 10:57   #324
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dylan e foarte multe lucruri si nu i se poate nega influenta asupra artei in general. Dar I'm Not There este aproape insuportabil pentru cineva care dispune de informatii minime despre cariera si muzica lui. Hayens revolutioneaza, intr-adevar, filmul biografic, dar senzatia pe care mi-a lasat-o mie I'm Not There a fost de intruziune (fortata) intr-un univers criptic si dezordonat, de parca as fi intrat prin nu stiu ce metoda in halucinatiile unui fan absolut al lui Dylan, fan care-l deifica si multiplica la nesfarsit, ca o galerie de oglinzi (de)formatoare. Pe hartie arata bine, pe ecran nu, it was much too much...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2008, 01:08   #325
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Into the Wild - 9/10. Din cauza unor filme ca acesta e genial sa te faci actor. E genial ca traiesti o aventura pe care a trait-o altu inaintea ta, e extraordinar ca faci o meserie care iti ofera acest lucru, e multe chestii. E un film despre maturizare, e un film despre viata reala, viata fara societate, viata dintre om si natura si lectiile si sfaturile de viata care duc spre acel stil de viata...am zis destul cuvantul "viata"? Pentru ca e important. Emile Hirsch face parte din viitoarea generatie de actori excelenti (chiar daca aici nu excela dramatic, ci mai mult prin efortul fizic si prin ocazionalele dialoguri usoare...). All thumbs up 4 this one.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 01:23   #326
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Nines - 8/10. Un film inteligent, dar nu atat de inteligent pe cat se astepta scenaristul. Intr-un fel, e ceva nou si interesant...dar, aparent nu imi mai gasesc despre...nu, stai, vin inapoi...un film irezistibil prin misterul ce il invaluie destul de rapid, chiar pe mine m-a facut sa fiu curios de finalul imprevizibil, incercam ipoteze care functionau cam 5 minute si apoi erau distruse de cele ce se intamplau in continuare si bineinteles toate fiind distruse in final, unde au fost inlocuite de una singura. E un film interesant, inspirat parca din jocurile video (Sims mostly), chiar si din teme teologice. Ryan Reynolds joaca excelent toate cele 3 roluri, la fel si celealte 2 actrite Melissa McCarthy si Hope Davis. Ca idee fundamentala insa, filmul nu este ceva nou si de asta nu o sa fie apreciat chiar si pentru aceasta ipoteza proaspata.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:56   #327
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Interview - 8/10. Excelent film pentru categoria lui. Film facut cu bani putini, intr-o singura locatie, cu cateva in plus pentru o scena-2. Filmul e regizat si scris de actorul din rolul principal, arhi-cunoscutul, talentatul si inconfundabilul Steve Buscemi si trebuie sa zic ca face o treaba buna spre foarte buna la toate. Prin scenariu (care nu e in totalitate al lui) reuseste sa ma tina lipit de scaun, aproape de ecran sa observ schimbul de replici interesant intre cele doua personaje diametral opuse atat prin personalitate dar si prin categoria lor de lucru. Amandoi sunt extrem de convingatori, Steve ca jurnalistul plictisit de atentia inutila acordata unor vedete ieftine de tv sau film iar Sienna Miller ca vedeta ieftina dar foarte, foarte sireata...chiar mi-a placut cum a jucat jocul unei actrite bune dar care primeste numai roluri proaste doar fiindca nu a ajuns la stadiul respectiv, de actrita in filme bune. Un film care merita vazut pentru amandoi.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 17:24   #328
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
M0n000, mânca-ti-as copchilasii, AVEM TOPIC "Interview" la Acum pe ecrane! Dacä mä iubesti, concentreazä-te si pune-le acolo, când e cazu'. Majoritatea cronichetelor tale este bune, si meritä sä stea în topicele filmurilor care este. Aici, cum ai dat pagina, gata, nime-n lume nu le mai. Decât poate sus-zisii copchilasi, când o sä-i ai.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2008, 09:33   #329
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Me be more careful next time...sorry.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2008, 23:17   #330
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Lars and the Real Girl - 8/10. O comedie de genu asta nu vine prea des, iar atunci cand vine trebuie savurata de toata lumea. Nu mai e o comedie "stupida" cu adolescenti, nu mai e cu politisti inarmati pana in dinti, e doar o comedie despre o minte tulburata de nesiguranta si neliniste, o minte care se poate vindeca, care se vrea vindecata. O comunitate intreaga, un oras intreg intra in acest joc pentru a insanatosi mintea unui singur om...din pacate, asta e singurul lucru care mi s-a parut nelalocului lui, adica, cu toate ca vrem sa credem asta, noi nu suntem si nici nu vom fi asa de buni cum sunt personajele din acest film...iar personajul care ajuta cel mai si cel mai mult nici nu poate vorbi, nu se poate misca si nu are suflet. Pe de o parte, fiecare din actori joaca numai bine, convingator si cu daruire, dar am simtit intr-un fel ca acest mic film cu aer independent urmeaza o formula de mult timp folosita a filmelor indie, era previzibila, dar e ok, nu finalul conteaza. Conteaza transformarea si cel mai mult, conteaza comedia...de foarte inalta calitate. Vizionare cat mai placuta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2008, 11:19   #331
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Darjeeling Limited - 8.5/10. O calatorie spirituala pentru impacarea sufleteasca a trei frati. Un film excelent si daca iti plac filmele lui Wes Anderson (cum ar fi The Royal Tenenbaums sau The Life Aquatic with Steve Zissou) cu siguranta acesta nu te va dezamagi asa cum nu m-a dezamagit pe mine. E foarte bine facut dar si frumos in acelasi timp, o placere sa te holbezi la peisaje si la miile de detalii pe care le gasesti in el. Un film mai frumos si mai complet despre India nu cred ca am vazut (except Gandhi). E si amuzant sa vezi 3 frati drogati cu medicamente indiene foarte puternice si sa fie luati apoi de argumente stupide cum ca o anume curea a fost furata sau ca o pereche de ochelari nu apartin persoanei care ii poarta. E un film simplu dar si profund, simplu prin calatoria fara o destinatie exacta, acea destinatie finala de fapt nu conteaza, ci calatoria...iar profund prin semnificatiile ascunse in fiecare gest, in fiecare cuvant si actiune a fiecarui personaj.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2008, 20:34   #332
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Control - 7/10. Biografia lui Ian Curtis, cantaretul trupei Joy Division din Marea Britanie. Ei, asa cum rocku nu e muzica mea in mod special, cu toate ca imi place mai mult decat altele (ca muzica facut cu cap), inainte de acest film nu am auzit de nimeni si niciunu din aceastra trupa sau tangential cu aceasta. Never the less, m-am uitat mai mult pentru acting, pentru regie si astea...medioacre toate. Povestea nu este una neobisnuita printre rockstaruri, droguri (chiar daca si legale aici), inselari, e chiar ca un yawn la superlativ. A fost insa o placere sa o vad pe Alexandra Maria Lara o romanca care de fapt de la 4 ani e germanca...nu stiu daca statea in Romania avea acelasi viitor...destepti parinti a avut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2008, 19:21   #333
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Bun atunci...sterge ultimele 2 mesaje. Asta si al tau.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2008, 00:44   #334
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by M0n0:
Awake - 6/10. Major BS nu e, dar e extrem de plictisitor (chiar si in momentele cand nu ar trebui) si e mai putin tensionant de cat ma asteptam, dar am vazut un scop pentru acest film...sa introduca panica sau o fobie in plus in oameni, sa le fie frica si mai mult de o operatie, nu numai prin faptul ca te taie si prin posibilitatea ca nu te poti trezi din anestezie, dar acum (pentru cei care nu stiau) e o mare sansa ca atunci cand te anesteziaza tu sa ramai treaz...well, that kinda sucks. Nu stiu, cred ca ideea este destul de buna, executia lasa de dorit (daca mananci medicamente pentru inima...o inima sanatoasa nu e prima afectata?). Nici macar actorii nu au reusit sa ridice putin calitatea...Hayden Christensen cu toate ca unora o sa li se para ca a jucat bine, daca nu foarte bine, mie mi s-a parut fortat si boring exact ca filmu.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14912
Originally Posted by Pitbull:
M0n000, mânca-ti-as copchilasii, AVEM TOPIC "(...)" la Acum pe ecrane! Dacä mä iubesti, concentreazä-te si pune-le acolo, când e cazu'. Majoritatea cronichetelor tale este bune, si meritä sä stea în topicele filmurilor care este. Aici, cum ai dat pagina, gata, nime-n lume nu le mai. Decât poate sus-zisii copchilasi, când o sä-i ai.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2008, 11:38   #335
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Air I Breath - 8/10. Aceeasi poveste cu "strangers lives intertwine in unexpected ways and change their lives forever". Absolut nimic nou sub soare...inca Brendan Fraser a mai jucat intr-un astfel de film (Crash). Ia sa vad cate am vazut de genu asta...Crash primu, Babel si Amores Perros. Toate au fost bune, in felul lor, dar asta de fata nu mi-a trezit nici un sentiment deosebit, nu mi-a trezit compasiune pentru vreo unu din personaje, tot ce mi-a atras atentia, culmea, a fost editare filmului. Un lucru care nu prea il observ la celelalte filme...iar asta e un exemplu bun de editare intr-un film. In rest nimic, inca aici au incercat s-o dea in fantezie putin oferind unuia din personaje darul de a vedea in viitor..."nice". Si mai nice (pe bune nice) e faptul ca personajele cheie din film nu au nume propriu-zis dar se numesc dupa sentimentul ce ii caracterizeaza cel mai bine...fericire, dragoste, placere si tristete. Am simtit tristetea in schimb...trist ca ceva original e cam greu de facut in ziua de azi. Dar in fine, luat de unu singur, e ceva de capu lui dar moralele din film sunt subtiri de tot.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 23:30   #336
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dan in Real Life - 8/10. O incantare pentru toate sentimentele...un film simplu si dragut despre viata de familie, despre incredere, dragoste si pasiune. Dar, nu e un film perfect...actorii sunt si si, adica ori joaca prost sau nu bine iar altii joaca foarte bine fiecare scena. Steve Carell joaca un rol tare cunoscut, sau daca nu identic cu ce fac eu referire (mai exact rolul lui din "The Office" si de fapt din toate celelalte filme), rolul care il defineste ca actor insa acum mult mai serios (nu pot sa nu vad o oarecare asemanare dintre cariera lui Steve si cea a lui Jim Carrey cu toate ca Steve nu a ajuns si nu o sa ajunga niciodata la calibrul lui Jim Carrey)...face insa un personaj foarte interesant pe care ajungi sa il intelegi si sa ii iei apararea atunci cand tipa lumea la el, ajungi sa ii intelegi frustrarile si iesirile, e de fapt, fiecare din noi, pentru ca majoritatea care o sa vizioneze filmul o sa se regaseasca mai mult in personajul principal decat in celelalte personaje. O dramodie reusita, nu extraordinara dar care daca e vizionata timpul nu zic ca e irosit.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 22:37   #337
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Diving Bell and the Butterfly - 9/10. Un film incredibil de frumos spus intr-un mod incredibil de frumos. Si nu e asa, degeaba, foloseste si o poveste buna dar dureroasa in acelasi timp care ar fi avut efect si fara regia excelenta si originala (ajutata de montajul perfect - ambele formand un spectacol vizual de inalta clasa). Cred ca scena cu barbieritul mi s-a parut cea mai reusit, cea mai fireasca si cea mai buna imagine a unei relatii tata-fiu...si de'a lungul filmului, imaginea scafandrului intemnitat intr-un "costum greu, sub apa" si a fluturelui "mic si firav, dar puternic in acelasi timp". E cu siguranta o opera cinematografica foarte memorabila, excelent construita, originala si care vrei sa o revezi time & time again din cauza ca e un foarte tare eye candy.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 11:17   #338
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
unde e spiritul critic totusi ? toate filmele au note mari si foarte apropiate. Sa fie toate la fel ?
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 15:26   #339
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nu sunt identice de nici un fel insa eu caut filmele despre care am auzit lucruri bune si care cred ca mi-ar place.
Si in plus, unele filme proaste pe care le vad, din greseala, si despre care se stie ca sunt proaste nici nu le mai mentionez aici.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 16:23   #340
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
am inteles. poate si nu zic sa o faci dar poate ar trebui sa fi mai exigent. Sa le vb si de bine si de rau. Lipsuri au cam toate. Fa cum vrei, eu nu te critic, iti sustin ideea de cronica. Poate cititorii vor mai mult de la tine si atunci tre sa le dai.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells